Metro w Kopenhadze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metro w Kopenhadze
metro
logo
Ilustracja
Logo metra
Państwo  Dania
Lokalizacja Kopenhaga
Organizator Metroselskabet I/S
Operator Inmetro
Liczba linii 2
Lata funkcjonowania od 2002
Dzienna
liczba pasażerów
136,9 tys. (2009)
Roczna
liczba pasażerów
50,0 mln (2009)[1]
Infrastruktura
Długość sieci 21 km
Napięcie zasilania trzecia szyna =750V
Liczba stacji 22
Strona internetowa
Portal Portal Transport szynowy
Metro w Kopenhadze, część naziemna.

Metro w Kopenhadze (duń:Københavns Metro) – system szybkiego transportu w stolicy Danii, składający się z dwóch linii (M1 Vestamager i M2 KBH Lufthavn) o łącznej długości 21 km. Na obu liniach znajdują się 22 przystanki[2]. Metro kursuje obecnie według oficjalnej strony 24h/7, z najniższą częstotliwością (noc w tygodniu roboczym) co 20 minut[3][4], dawniej od 5:00 rano do 1:00 w nocy. W piątki i soboty kursują dodatkowe nocne składy w odstępach 15 minut. W ciągu dnia pociągi pojawiają się co 6 minut (godziny szczytu) oraz co 10 min. wczesnym ranem i późnym wieczorem.

Cały system metra oraz bezzałogowe pociągi są kontrolowane i prowadzone przez w pełni zautomatyzowany system komputerowy, który znajduje się w Centrum Kontroli i Konserwacji przy stacji Vestamager. Automatyczna kontrola pociągu (ATC), składa się z trzech podsystemów: ATP – odpowiedzialnej za automatyczną ochronę pociągu (np. sprawdzenie czy na torze jest inny), automatyczne prowadzenie pociągu (ATO) i automatycznego nadzoru kolejowego (ATS). ATP jest odpowiedzialny dodatkowo za prędkość pociągów, oraz sprawdzenie, czy drzwi są zamknięte przed wyjazdem i zwrotnice są ustawione poprawnie[5].

W 29 sierpnia 2019 r. zostanie otwarta 3. linia, M3 Cityringen, z 17 podziemnymi stacjami, długa na 15,5 km[6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Schody ruchome w kopenhaskim metrze

Budowa rozpoczęła się w listopadzie 1996 r., z przemieszczaniem podziemnych rur i przewodów wokół planowanych stacji. W sierpniu 1997 r. rozpoczęto prace w zajezdni, a we wrześniu na głównej linii. W październiku i listopadzie zostały dostarczone dwie maszyny drążące (TBM), nazwane Liva i Bette. Wystartowały ze stacji Wyspa Brygge w lutym 1998 r.[7]

Pierwsze dwie linie kopenhaskiego metra zostały uruchomione 19 października 2002. Linia M1 kursuje na trasie Vanløse przez Norreport na stacje Vestamager natomiast M2VanløseLergravsparken również przez Nørreport. Łącznie uruchomiono 11 stacji w pełni automatycznego metra. Na obu liniach kursują 3-wagonowe składy włoskiej firmy Ansaldo projektu Giorgio Giugiaro. Każdy skład jest w stanie pomieścić ponad 300 pasażerów. Torowisko jest oddzielone od peronu szklaną ścianą, w której znajdują się drzwi otwierające się synchronicznie z drzwiami w pociągu.

29 maja 2003 r. zostały oddane do użytku dwie nowe stacje: Forum oraz Frederiksberg. 12 października 2003 r. tunele zostały przedłużone dalej na zachód w stronę obecnej stacji Vanlose[8].

We wrześniu 2007 r. uruchomiono 4,5 km odcinek linii M2 w stronę lotniska Kastrup. Ta część linii została poprowadzona po powierzchni ziemi oraz częściowo w wykopie pomimo, że początkowo planowano poprowadzić ten odcinek wiaduktem[9].

29 sierpnia 2019 - otwarcie linii M3 Cityringen[6].

2020 - planowane otwarcie linii M4 / przedłużającej trasę metra do stacji Nordhavn (2020), a później Sydhavn(2024)[10].

Schemat linii metra
Widok z pojazdu metra
Schemat linii metra z nowootwartą linią M3 i planowaną M4.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]