Misje dyplomatyczne Stolicy Apostolskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kraje, w których Stolica Apostolska ma swoje przedstawicielstwa dyplomatyczne
Tablica u wejścia do nuncjatury apostolskiej w Pradze

Misje dyplomatyczne Stolicy Apostolskiej - obecne przedstawicielstwa dyplomatyczne papieża i Stolicy Apostolskiej przy innych państwach i organizacjach międzynarodowych. Misje te reprezentują również państwo Watykan, połączone ze Stolicą Apostolską unią personalną i funkcjonalną.

Na początku 2010 roku Stolica Apostolska utrzymywała pełne stosunki dyplomatyczne ze 176 państwami, a z szesnastoma nie miała stosunków dyplomatycznych (są to: Afganistan, Arabia Saudyjska, Bhutan, Brunei, Chińska Republika Ludowa, Komory, Korea Północna, Laos, Malediwy, Malezja, Mauretania, Mjanma, Oman, Somalia, Tuvalu i Wietnam).

Tytuły szefów misji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej różnią się od tytułów dyplomatów pozostałych państw. Papieża reprezentują:

Do zadań nuncjusza apostolskiego należy również utrzymywanie stosunków z Kościołem katolickim w państwach, które obejmuje jego misja. Nuncjusz m.in. uczestnicy w konferencjach episkopatu czy przedstawia papieżowi kandydatów na biskupów.

W niektórych krajach (szczególnie Europy Środkowej i Zachodniej, Południowej i Środkowej Ameryki oraz w kilku krajach Afryki i Azji) nuncjusz apostolski pełni tradycyjnie godność dziekana korpusu dyplomatycznego od momentu przedstawienia listów uwierzytelniających. Sprawowanie funkcji dziekana korpusu dyplomatycznego nie nadaje dziekanowi żadnych uprawnień nadrzędnych w stosunku do pozostałych dyplomatów. Jest to funkcja primus inter pares (pierwszego wśród równych), a więc funkcja o charakterze reprezentacyjnym i ceremonialnym.

Europa[edytuj]

Nuncjatura apostolska w Wiedniu
Nuncjatura apostolska w Sofii
Nuncjatura apostolska w Pradze
Nuncjatura apostolska w Paryżu
Nuncjatura apostolska w Berlinie
Nuncjatura apostolska w Warszawie
Nuncjatura apostolska w Moskwie

Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby[edytuj]

Nuncjatura apostolska w Ottawie

Ameryka Południowa[edytuj]

Nuncjatura apostolska w Buenos Aires
Nuncjatura apostolska w Brasilii
Nuncjatura apostolska w Bogocie

Afryka[edytuj]

Nuncjatura apostolska w Pretorii

Azja[edytuj]

Nuncjatura apostolska w Tel Awiwie-Jafie

Australia i Oceania[edytuj]

Nuncjatura apostolska w Canberze

Organizacje międzynarodowe[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]