Torpeda akustyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Torpeda akustyczna - odmiana torpedy, której system naprowadzania jest oparty na odbiorze fal akustycznych (hałasu) wytwarzanych przez statki i okręty. Przez swój system naprowadzania torpedy te trafiają głównie w zespoły napędowe jednostek pływających. Pierwsze zastosowanie tego systemu samonaprowadzania zostało wykorzystane podczas II wojny światowej przez Niemców w torpedzie G7es.

Torpedy akustyczne były pierwszymi torpedami samonaprowadzającymi. Wkrótce po ich zastosowaniu opracowano metody ich zmylenia. Początkowo były to wiązki prętów metalowych, holowane za statkiem. Generowały one silniejsze dźwięki i torpedy naprowadzały się na nie. W związku z tym, w mechanizmach naprowadzających zaczęto stosować układy rozpoznające dźwięk i wybierające tylko dźwięk śrub.

Obecny poziom techniki rozpoznawania dźwięku pozwala na rozpoznanie charakterystyki dźwięku i identyfikację poszczególnych jednostek.

Ponieważ i technika zakłócania i generowania fałszywych dźwięków rozwinęła się, współczesne torpedy mogą posiadać kilka systemów wykrycia celu i naprowadzania.