Przejdź do zawartości

82. ceremonia wręczenia Oscarów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
82. ceremonia wręczenia Oscarów
Data

7 marca 2010

Miejsce

Kodak Theatre w Hollywood, Kalifornia

Wstęp

Jess Cagle, Kathy Ireland,
Sherri Shepherd

Prowadzenie

Alec Baldwin
Steve Martin[1]

Producent

Bill Mechanic
Adam Shankman

Reżyser

Hamish Hamilton

Czas trwania

3 godziny, 37 minut

Stacja telewizyjna

Stany Zjednoczone ABC Network
Polska Canal+ Polska[2]

Nawigacja
◄ 81. 83. ►

82. ceremonia wręczenia Oscarów za rok 2009, odbyła się 7 marca 2010 w Kodak Theatre w Hollywood. Transmisję dla obszaru Stanów Zjednoczonych przeprowadziła telewizja ABC. Nominacje zostały ogłoszone we wtorek 2 lutego 2010 w Samuel Goldwyn Theater w Hollywood. Prezentacji dokonali, prezydent Akademii Tom Sherak oraz aktorka Anne Hathaway[3].

24 czerwca 2009 ówczesny prezydent Akademii Sid Ganis ogłosił, iż w kategorii Najlepszy film zostanie przyznane 10 nominacji (dotychczas 5). O Oscarowe nominacje ubiegało się w tym roku 247 filmów[4].

82. gala rozdania nagród Akademii była pierwszą od 1987, którą prowadziła więcej niż jedna osoba. Na prowadzących zostali wybrani Alec Baldwin i Steve Martin[1].

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

W tym roku najwięcej nominacji − po 9 − otrzymały dwa filmy: Avatar w reżyserii Jamesa Camerona i The Hurt Locker. W pułapce wojny w reżyserii Kathryn Bigelow. O jedną nominację mniej otrzymał obraz Bękarty wojny Quentina Tarantino. Z sześcioma nominacjami uplasowali się: niezależny dramat Hej, skarbie w reżyserii Lee Danielsa i W chmurach Jasona Reitmana.

Po zmianie regulaminu od tej ceremonii, w kategorii Najlepszy film Akademia Filmowa przyznaje nominacje dziesięciu filmom. Wśród nich znalazł się m.in. Odlot. Film, otrzymał również nominację w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany. Odlot został drugim w historii filmem animowanym, który otrzymał nominację w kategorii najlepszy film. Wcześniej, w 1992, udało się to Pięknej i Bestii.

W kategorii filmu nieanglojęzycznego zabrakło polskiego kandydata − filmu Rewers Borysa Lankosza, który odpadł w preselekcjach. Nominowany za to został niemiecki obraz Biała wstążka Michaela Haneke nagrodzony Złotą Palmą na MFF w Cannes. Nie zabrakło również filmu Gorzkie mleko Claudii Llosy nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem podczas MFF w Berlinie. Wśród nominowanych znalazł się również francuski Prorok oraz izraelski Ajami i argentyński Sekret jej oczu.

Jedynym polskim filmem nominowanym w tym roku do nagrody Akademii Filmowej jest dokument Królik po berlińsku autorstwa Bartosza Konopki i Anny Wydry. Film otrzymał nominację w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Artyści[edytuj | edytuj kod]

Wśród kategorii aktorskich króluje Meryl Streep, aktorka, która otrzymała swoją 16. nominację do Oscara. Streep została nominowana drugi rok z rzędu, w zeszłym roku za rolę w filmie Wątpliwość, w tym, za udział w filmie komediowym Julie i Julia. Pierwszą nominację do Oscara otrzymały w tym roku w kategorii aktorki pierwszoplanowej trzy aktorki: Carey Mulligan za rolę w filmie Była sobie dziewczyna, Sandra Bullock za rolę w dramacie Wielki Mike. The Blind Side (aktorka nagrodzona została niedawno Złotym Globem dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym) i Gabourey Sidibe, która jest absolutną debiutantką. Sidibe wystąpiła w dramacie Hej, skarbie. Listę w tej kategorii zamyka Helen Mirren, która otrzymała swoją czwartą nominację do Oscara, lecz drugą w tej kategorii. Mirren, laureatka Oscara sprzed trzech lat za rolę w biograficznej Królowej, w tym roku nominację otrzymała za rolę Zofii Tołstoj w obrazie Ostatnia stacja.

W kategorii aktorek drugoplanowych ponownie nominowana została zeszłoroczna laureatka Penélope Cruz. Cruz w tym roku nominację otrzymała za udział w musicalu Dziewięć. Dla dwóch aktorek z filmu W chmurach, Anny Kendrick i Very Farmigii są to pierwsze Oscarowe nominacje. Również pierwszy raz nominowana jest do Oscara, tegoroczna faworytka w tej kategorii, aktorka Mo’Nique. Mo’Nique wystąpiła w filmie Hej, skarbie Lee Danielsa. Aktorka została za rolę nagrodzona już Złotym Globem i nagrodą Gildii Aktorów Filmowych. Niespodzianką jest nominowanie w tej kategorii Maggie Gyllenhaal, która wystąpiła w filmie Szalone serce. Aktorka nie została nominowana do żadnych innych nagród w tym sezonie. Dla Gyllenhaal jest to pierwsza nominacja do Oscara.

Piątą nominację do Oscara otrzymał w tym roku Jeff Bridges. Aktor wystąpił w filmie Szalone serce i jest faworytem kategorii aktora pierwszoplanowego. Pozostali nominowani, to laureaci Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego, George Clooney, który zagrał w filmie W chmurach, i aktor Morgan Freeman, który wystąpił w obrazie Invictus – Niepokonany. Dla Freemana to również piąta nominacja do Oscara. Listę w tej kategorii zamykają Colin Firth i jego rola w filmie Samotny mężczyzna oraz Jeremy Renner, który wystąpił w wojennym The Hurt Locker. W pułapce wojny. Dla obu aktorów są to pierwsze nominacje.

W kategorii aktora drugoplanowego faworytem wydaje się być austriacki aktor Christoph Waltz, który zagrał w filmie Bękarty wojny. Waltz za rolę otrzymał Złotą Palmę, Złoty Glob i wiele innych nagród. Nominowani w tym roku zostali również Matt Damon za rolę w obrazie Invictus – Niepokonany i Woody Harrelson za udział w filmie W imieniu armii. Obaj aktorzy byli wcześniej nominowani do Oscara w kategorii aktora pierwszoplanowego, jednak nagród nie zdobyli. Pierwszą nominację do Oscara otrzymał 81-letni Christopher Plummer, który wcielił się w postać Lwa Tołstoja w filmie Ostatnia stacja. Również dla Stanleya Tucci jest to pierwsza nominacja do Oscara. Tucci zagrał w obrazie Nostalgia anioła.

W kategorii Najlepszy reżyser nominowana została była para małżeńska, James Cameron i Kathryn Bigelow. Ich filmy, Avatar i The Hurt Locker. W pułapce wojny są faworytami i rywalami kategorii Najlepszy film. Bigelow jest czwartą kobietą, która została nominowana jako najlepszy reżyser. Żadna z poprzedniczek (Wertmüller, Campion, Coppola) nagrody nie otrzymała, jednak Bigelow wydaje się być faworytką i nagrodę otrzymać. Z kolei autor Titanica, Cameron otrzymał niedawno za najlepszą reżyserię Złoty Glob. Pozostali nominowani w tej kategorii to: Lee Daniels za film Hej, skarbie, Jason Reitman za W chmurach oraz Quentin Tarantino i jego Bękarty wojny.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej nagród − sześć − otrzymał dramat Kathryn Bigelow The Hurt Locker. W pułapce wojny. Obraz został nagrodzony Oscarami dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera oraz za najlepszy scenariusz oryginalny, montaż, dźwięk i montaż dźwięku. Tym samym obraz Bigelow zdeklasował swojego rywala − film Avatar Jamesa Camerona, który pomimo dziewięciu nominacji otrzymał trzy Oscary.

The Hurt Locker. W pułapce wojny stał się tym samym najmniej dochodowym filmem, jaki Akademia nagrodziła Oscarem dla najlepszego filmu. Obraz został też zrealizowany za wiele mniejsze pieniądze, niż jego rywale w kategorii najlepszego filmu. Jeśli chodzi ranking przyznanych nagród, to fantastycznonaukowe widowisko Jamesa Camerona, zrealizowane za 250.000.000 dolarów nie mogło jednak równać się z obrazem Bigelow zrealizowanym za niespełna 11.000.000 dolarów.

Z ośmiu nominacji dla Bękartów wojny na statuetki zamieniła się tylko jedna z nich. Niezależny obraz Hej, skarbie, który otrzymał sześć nominacji, pochwalić się może dwiema nagrodami. Film W chmurach pomimo pięciu nominacji nie otrzymał żadnej nagrody.

Najlepszym filmem nieanglojęzycznym okazał się argentyński Sekret jej oczu w reżyserii Juana José Campanella.

Odlot został nagrodzony w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany. Obraz był również nominowany w kategorii najlepszy film. Film otrzymał również Oscara za najlepszą muzykę.

Polski film Królik po berlińsku nie otrzymał nagrody w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Przegrał z obrazem Music by Prudence.

Artyści[edytuj | edytuj kod]

Najlepszą aktorką pierwszoplanową została Sandra Bullock za rolę w filmie Wielki Mike. The Blind Side.

W kategoriach aktorów drugoplanowych wygrali sezonowi faworyci, którzy do szeregu nagród mogą również zaliczyć Oscara. Najlepszą aktorką drugoplanową w tym roku jest Mo’Nique za rolę w Hej, skarbie. Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego odebrał Christoph Waltz za rolę w obrazie Bękarty wojny.

Wszyscy nagrodzeni aktorzy, oprócz Jeffa Bridgesa byli po raz pierwszy nominowani do Oscara.


Kathryn Bigelow otrzymała Oscara dla najlepszego reżysera za film The Hurt Locker. W pułapce wojny. Tym samym jest pierwszą kobietą nagrodzoną w tej kategorii w historii wręczenia Oscarów. Bigelow w rywalizacji o statuetkę, prześcignęła swojego byłego męża, Jamesa Camerona. Reżyserka z ceremonii wyniosła dwie statuetki, drugą otrzymała za produkcję filmu The Hurt Locker. W pułapce wojny, który został nagrodzony w kategorii najlepszego filmu.

Laureaci i nominowani[edytuj | edytuj kod]

Kathryn Bigelow − pierwsza kobieta w historii, nagrodzona Oscarem dla najlepszego reżysera.
Mo’Nique − laureatka Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej − na ceremonię przybyła z mężem.
Christoph Waltz, laureat Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie Bękarty wojny.
Jeremy Renner, nominowany w kategorii najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie The Hurt Locker. W pułapce wojny.
Maggie Gyllenhaal, nominowana za rolę drugoplanową w filmie Szalone serce.
Penélope Cruz, nominowana w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie Dziewięć.
Vera Farmiga, nominowana za drugoplanową rolę w obrazie W chmurach.
Zoe Saldana, gwiazda filmu Avatar, pozuje na czerwonym dywanie.
Mariah Carey wystąpiła w filmie Hej, skarbie.
Lenny Kravitz zadebiutował przed kamerą w filmie Hej, skarbie.
Laureaci nagród wyróżnieni są wytłuszczeniem

Najlepszy film[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy film nieanglojęzyczny[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy reżyser[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy scenariusz oryginalny[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy scenariusz adaptowany[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy aktor pierwszoplanowy[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy aktor drugoplanowy[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza aktorka drugoplanowa[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza muzyka[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza piosenka[edytuj | edytuj kod]

Najlepsze zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz[edytuj | edytuj kod]

Najlepsze kostiumy[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza charakteryzacja[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy montaż[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy montaż dźwięku[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy dźwięk[edytuj | edytuj kod]

Najlepsze efekty specjalne[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy długometrażowy film animowany[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy krótkometrażowy film animowany[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy długometrażowy film dokumentalny[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski[edytuj | edytuj kod]

Podsumowanie ilości nominacji[edytuj | edytuj kod]

(Ograniczenie do dwóch nominacji)

9 : Avatar, The Hurt Locker. W pułapce wojny
8 : Bękarty wojny
6 : Hej, skarbie, W chmurach
5 : Odlot
4 : Dziewięć, Dystrykt 9, Star Trek
3 : Księżniczka i żaba, Młoda Wiktoria, Była sobie dziewczyna, Szalone serce
2 : Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła, W imieniu armii, Ostatnia stacja, Invictus – Niepokonany, Poważny człowiek, Fantastyczny pan Lis, Wielki Mike. The Blind Side, Biała wstążka, Sherlock Holmes

Podsumowanie ilości nagród[edytuj | edytuj kod]

(Ograniczenie do dwóch nagród)

6 : The Hurt Locker. W pułapce wojny
3 : Avatar
2 : Hej, skarbie, Odlot, Szalone serce

Prezenterzy nagród i nominacji, oraz wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Imię i nazwisko Prezentacja lub wręczenie nagrody:
Gina Tuttle Spiker zapowiadający 82. ceremonię wręczenia
nagród
Penélope Cruz Najlepszy aktor drugoplanowy
Ryan Reynolds Prezentacja filmu Wielki Mike. The Blind Side
Steve Carell i Cameron Diaz Najlepszy długometrażowy film animowany
Miley Cyrus i Amanda Seyfried Najlepsza piosenka
Chris Pine Prezentacja filmu Dystrykt 9
Robert Downey Jr. i Tina Fey Najlepszy scenariusz oryginalny
Matthew Broderick, Jon Cryer,
Macaulay Culkin,
Anthony Michael Hall,
Judd Nelson, Molly Ringwald,
Ally Sheedy
Prezentacja w hołdzie Johna Hughesa
Samuel L. Jackson Prezentacja filmu Odlot
Carey Mulligan i Zoe Saldana Najlepszy krótkometrażowy film animowany,
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny,
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski
Ben Stiller Najlepsza charakteryzacja
Jeff Bridges Prezentacja filmu Poważny człowiek
Jake Gyllenhaal i
Rachel McAdams
Najlepszy scenariusz adaptowany
Queen Latifah Prezentacja spotu wręczenia nagród Honorowych
oraz nagrody im. Irvinga G. Thalberga
Robin Williams Najlepsza aktorka drugoplanowa
Colin Firth Prezentacja filmu Była sobie dziewczyna
Sigourney Weaver Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz
Tom Ford i Sarah Jessica Parker Najlepsze kostiumy
Charlize Theron Prezentacja filmu Hej, skarbie
Taylor Lautner i Kristen Stewart Prezentacja montażu filmów z gatunku horroru
Zac Efron i Anna Kendrick Najlepszy dźwięk,
Najlepszy montaż dźwięku
Elizabeth Banks Prezentacja segmentu nagród techniczych
Akademii i nagrody im. Gordona E. Sawyera
John Travolta Prezentacja filmu Bękarty wojny
Sandra Bullock Najlepsze zdjęcia
Demi Moore Prezentacja segmentu In memoriam
Jennifer Lopez i
Sam Worthington
Najlepsza muzyka
Bradley Cooper i Gerard Butler Najlepsze efekty specjalne
Jason Bateman Prezentacja filmu W chmurach
Matt Damon Najlepszy długometrażowy film dokumentalny
Tyler Perry Najlepszy montaż
Keanu Reeves Prezentacja filmu The Hurt Locker. W pułapce wojny
Pedro Almodóvar i
Quentin Tarantino
Najlepszy film nieanglojęzyczny
Kathy Bates Prezentacja filmu Avatar
Vera Farmiga, Colin Farrell,
Julianne Moore,
Michelle Pfeiffer,
Tim Robbins, Kate Winslet
Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Sean Penn, Peter Sarsgaard
Michael Sheen, Stanley Tucci,
Forest Whitaker, Oprah Winfrey
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
Barbra Streisand Najlepszy reżyser
Tom Hanks Najlepszy film
Wykonawcy
Marc Shaiman Aranżer orkiestry
Harold Wheeler Dyrygent orkiestry
Neil Patrick Harris Wykonanie piosenki otwierającą ceremonię
James Taylor Wykonanie piosenki In My Life w hołdzie In memoriam

Nagrody specjalne[edytuj | edytuj kod]

20 lutego 2010 r. odbyło się wręczenie nagród honorowych i specjalnych. Podczas tej gali Lauren Bacall, Roger Corman i Gordon Willis otrzymali Oscary Honorowe za całokształt pracy artystycznej, natomiast John Calley został uhonorowany nagrodą im. Irvinga G. Thalberga, którą przyznaje się „kreatywnym producentom filmowym”.

Oscary Honorowe
Nagroda im. Irvinga G. Thalberga


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Łukasz Muszyński: Steve Martin i Alec Baldwin poprowadzą Oscary 2010. Filmweb, 2009-11-04. [dostęp 2010-12-02]. (pol.).
  2. Gala wręczenia Oscarów 2010 tylko w Canal+. stopklatka.pl, 2010-01-12. [dostęp 2010-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-14)]. (pol.).
  3. Anne Hathaway przedstawi nominacje do Oscarów. stopklatka.pl, 2010-01-26. [dostęp 2010-12-02]. (pol.).
  4. Marcin Pietrzyk: Coraz mniej filmów walczy o Oscary. Filmweb, 2009-12-19. [dostęp 2010-12-02]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]