Bazylika św. Wojciecha w Wąwolnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika św. Wojciecha w Wąwolnicy
A/798 z dnia 31.01.1980
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Wąwolnica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Wojciecha w Wąwolnicy

bazylika mniejsza
• nadający tytuł

od 18 lipca 2001
Jan Paweł II

Wezwanie

św. Wojciecha

Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne wizerunki

Matka Boska Kębelska

Położenie na mapie gminy Wąwolnica
Mapa konturowa gminy Wąwolnica, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Wojciecha w Wąwolnicy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Wojciecha w Wąwolnicy”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Wojciecha w Wąwolnicy”
Położenie na mapie powiatu puławskiego
Mapa konturowa powiatu puławskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Wojciecha w Wąwolnicy”
Ziemia51°17′49,78″N 22°08′39,76″E/51,297161 22,144378
Strona internetowa

Bazylika św. Wojciecha w Wąwolnicy – kościół neogotycki, trójnawowy, z jednowieżową fasadą, został wzniesiony w latach 19071914, według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego lub Ksawerego Dionizego Drozdowskiego. Godność bazyliki mniejszej kościół posiada od 2001. Pełni funkcję kościoła parafialnego. Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.

Kościół gotycki z XIV wieku[edytuj | edytuj kod]

Gotyckie prezbiterium w kaplicy Matki Boskiej

Położony obok nowego kościoła stary gotycki kościół św. Wojciecha zbudowany został w 2 połowie XIV wieku. Kronikarz Jan Długosz wzmiankował, że świątynię wzniesiono z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, który był jego patronem. Kościół ten początkowo mógł być kaplicą przy istniejącym obok dworze królewskim w postaci wieży lub lokowanym tu wcześniej mieście (które przeniesiono później w obecne miejsce). Kościół ten był siedzibą jednej z dwóch parafii w mieście, którą erygowano w 1342 roku. Król Kazimierz IV Jagiellończyk przekazał swój patronat nad kościołem benedyktynom na Świętym Krzyżu. W 1603 roku dobudowano do kościoła drewnianą nawę, którą niedługo później zastąpiono murowaną o trzech przęsłach i dwoma kaplicami po bokach. Kościół został rozbudowany w stylu barokowym około 1630 roku i ozdobiony nowymi ołtarzami. W czasie Potopu szwedzkiego w latach 1655-1657 kościół został zdewastowany, lecz do końca XVII wieku świątynię odnowiono. W 1700 roku przeniesiono do kościoła XV wieczną gotycką figurę Madonny z Kębła. Po kasacie zakonu benedyktynów w 1819 roku kościół popadł w ruinę i w 1843 roku wzmiankowano, że nie posiada dachu. Wyremontowano go w 1853 roku.

W związku z budową nowego kościoła na początku XX wieku, zniszczoną już część frontową starego kościoła rozebrano, jednak zachowano jego najstarszą część średniowieczną w postaci gotyckiego prezbiterium (obecnie otynkowanego). Sklepienie jest ozdobione w stylu tzw. Renesansu lubelskiego – składa się na nie polichromowana dekoracja sztukatorska i polichromowane sklepienie kolebkowe. Sklepienie poddano renowacji konserwatorskiej w 2009 roku. W 1984 roku do gotyckiej części dobudowano od frontu nową część[1]. Obecnie w dawnym kościele mieści się Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej. Kaplica jest najstarszym zachowanym budynkiem w Wąwolnicy.

Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej[edytuj | edytuj kod]

Zachowane prezbiterium starego gotyckiego kościoła z XIV wieku stanowi dziś kaplicę Matki Boskiej Kębelskiej (sanktuarium maryjne), gdzie w ołtarzu znajduje się przeniesiona w 1700 roku z pobliskiego Kębła otaczana kultem gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem (zaliczana do tzw. Pięknych Madonn). Została ona koronowana 10 września 1978 roku diademami papieskimi. Była to ostatnia koronacja maryjna w Polsce przed pontyfikatem Jana Pawła II.

Neogotycka Bazylika św. Wojciecha[edytuj | edytuj kod]

Kościół neogotycki został zbudowany w latach 1907–1914, według projektu Ksawerego Dionizego Drozdowskiego. Nową trójnawową świątynię wzniesiono prostopadle do starego gotyckiego kościoła, którego barokową część frontową rozebrano. W 1966 roku kościół wzbogacił się o nowa neogotycką chrzcielnicę. W 2001 roku otrzymał godność bazyliki mniejszej. W latach 2011–2012 dokonano konserwacji kościoła[2].

Na fasadzie kościoła znajdują się tablice:

  • z 1926 roku (upamiętnia mieszkańców Wąwolnicy poległych za Ojczyznę w latach 19181920)
  • z 1990 roku (poświęcona żołnierzom II wojny światowej oraz ofiarom nazizmu i stalinizmu)
  • we wnęce w zachodniej ścianie kościoła figura patrona.

W 1984 odbyła się tu konsekracja biskupa Jana Śrutwy. W 1986 w Wąwolnicy odbył się Ogólnopolski Kongres Maryjny.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kaplica MB [online], sanktuarium-wawolnica.pl [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-14] (pol.).
  2. Bazylika [online], sanktuarium-wawolnica.pl [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-29] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]