Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim
Distinctive emblem for cultural property.svg A-82 z dnia 6.11.1996[1]
bazylika mniejsza, kolegiata
kościół farny, kościół parafialny
Ilustracja
Bazylika mniejsza Narodzenia NMP i św. Mikołaja
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowość

Bielsk Podlaski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim

Wezwanie

Narodzenia NMP,
św. Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

8 września,
6 grudnia

Położenie na mapie Bielska Podlaskiego
Mapa konturowa Bielska Podlaskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Bazylika Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Bazylika Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim”
Położenie na mapie powiatu bielskiego
Mapa konturowa powiatu bielskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Bazylika Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim”
Ziemia52°46′15,00″N 23°11′24,92″E/52,770833 23,190256
Strona internetowa

Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim – zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny istniejący od XV wieku. Usytuowany w pobliżu rynku, przy dawnym osiedlu „Poświątne". Był początkowo drewnianą budowlą o nieznanym kształcie, która kilka razy płonęła. Odbudowany w 1674 roku drewniany kościół, w drugiej połowie XVIII wieku postanowiono zamienić na murowany[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę murowanego kościoła, sfinansowaną głównie ze środków Izabeli Branickiej z Poniatowskich, ukończono w 1784 roku. Świątynię wzniesiono w stylu neoklasycystycznym według projektu Szymona Zuga. Konsekracji kościoła dokonał ówczesny proboszcz bielskiej prepozytury (1756–1797) bp Jan Szyjkowski 9 października 1796 roku.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze bazyliki

Świątynia posiada charakterystyczną fasadę z portykiem oraz dwudziestoma kolumnami doryckimi we wnętrzu. Ołtarz główny zdobi obraz Matki Boskiej nawiedzającej św. Elżbietę autorstwa, nadwornego malarza Branickich, Sylwestra Mirysa. Jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków kościoła jest obraz „Ukrzyżowanie" powstały w 1622 roku z epitafium poświęconym, żonie bielskiego pisarza Stanisława Kuleszy, Hannie Kadłubowskiej. Odnowione w 1995 roku dzieło znajduje się w nawie głównej świątyni. Kościół wyposażony jest również w 14-rejestrowe organy z 1902 roku. Od 1996 roku świątynia posiada godność bazyliki mniejszej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 15 lutego 2023 [dostęp 2010-01-11].
  2. Parafia Narodzenia NMP i św. Mikołaja. Diecezja drohiczyńska. [dostęp 2012-05-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]