Przejdź do zawartości

Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
w Twardogórze
A/1373/1648 z dnia 15.04.1966[1]
bazylika mniejsza, kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Twardogóra

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze

bazylika mniejsza
• nadający tytuł

od maj 2005r.
Józef Glemp

Wezwanie

Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne wizerunki

figura MBWW

Położenie na mapie Twardogóry
Mapa konturowa Twardogóry, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernychw Twardogórze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernychw Twardogórze”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernychw Twardogórze”
Położenie na mapie powiatu oleśnickiego
Mapa konturowa powiatu oleśnickiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernychw Twardogórze”
Położenie na mapie gminy Twardogóra
Mapa konturowa gminy Twardogóra, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernychw Twardogórze”
Ziemia51°21′52,17″N 17°28′08,22″E/51,364492 17,468950
Strona internetowa

Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze – kościół parafialny rzymskokatolicki w Twardogórze. Należy do dekanatu Twardogóra diecezji kaliskiej. Jeden z zabytków miasta.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Budowę obecnej, neogotyckiej świątyni rozpoczęli w 1874 wrocławski architekt Karol Jan Lüdecke wraz z budowniczym Hermanem Gidsnerem i kamieniarzami: Seidelem z Oleśnicy i Piskerem z Namysłowa. Już w 1876 roku na wieży wetknięto gałkę i krzyż. W tym samym roku zamontowano również zegar głogowskiej firmy G. Weissa. Rok później na wieży zawieszono dzwon. Po 1945 roku kościół przejmują salezjanie i przebudowują wnętrze przystosowując je do funkcji kościoła katolickiego. Obecnie kościół pełni funkcję kościoła parafialnego pw. MB Wspomożenia Wiernych. Od 2005 bazylika mniejsza. Neogotycki kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (zwany „górnym”) stanowi istotny element kompozycji urbanistycznej Twardogóry, usytuowany jest w centrum tzw. Rynku Górnego – obecnie Plac Piastów. W pobliżu znajdują się budynki z XVIII i XIX w. Świątynię wybudowano w 1874 – 1875 r. z surowej cegły licówki z elementami kamiennymi na istniejących już starych fundamentach. Kościół pierwotnie ewangelicki. Po II wojnie światowej oddany do funkcji Kościoła rzymskokatolickiego. W 1989 roku gruntownie odnowiono wnętrze kościoła. Dach kryty blachą miedzianą, nad korpusem nawowym i ramionami transeptu dwuspadowe, nad aneksami bocznymi pulpitowe. Hełm na wieży iglicowy, ośmioboczny, pokryty blachą miedzianą. Obecnie kościół jest zagospodarowany i używany do kultu religijnego. Sanktuarium Maryjne ze słynącą łaskami figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem jest miejscem licznych pielgrzymek. Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem została koronowana 24 września 1995 roku[2].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]
Fragment elewacji

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024 [dostęp 2010-05-31].
  2. Konrad Kazimierz Czapliński: Sanktuaria w Polsce. Katowice: Videograf II, 2001, s. 119. ISBN 83-7183-185-4.