Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
w Twardogórze
Distinctive emblem for cultural property.svg A/1373/1648 z dnia 15.04.1966 r.[1]
bazylika mniejsza, kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miejscowość Twardogóra
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze
bazylika mniejsza
• nadający tytuł
od maj 2005r.
Józef Glemp
Wezwanie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne wizerunki figura MBWW
Położenie na mapie Twardogóry
Mapa konturowa Twardogóry, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernychw Twardogórze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernychw Twardogórze”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernychw Twardogórze”
Położenie na mapie powiatu oleśnickiego
Mapa konturowa powiatu oleśnickiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernychw Twardogórze”
Położenie na mapie gminy Twardogóra
Mapa konturowa gminy Twardogóra, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernychw Twardogórze”
Ziemia51°21′52,17″N 17°28′08,22″E/51,364492 17,468950
Strona internetowa

Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze – kościół parafialny rzymskokatolicki w Twardogórze. Należy do dekanatu Twardogóra diecezji kaliskiej. Jeden z zabytków miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę obecnej, neogotyckiej świątyni rozpoczęli w 1874 wrocławski architekt Karol Jan Lüdecke wraz z budowniczym Hermanem Gidsnerem i kamieniarzami: Seidelem z Oleśnicy i Piskerem z Namysłowa. Już w 1876 roku na wieży wetknięto gałkę i krzyż. W tym samym roku zamontowano również zegar głogowskiej firmy G. Weissa. Rok później na wieży zawieszono dzwon. Po 1945 roku kościół przejmują salezjanie i przebudowują wnętrze przystosowując je do funkcji kościoła katolickiego. Obecnie kościół pełni funkcję kościoła parafialnego pw. MB Wspomożenia Wiernych. Od 2005 bazylika mniejsza. Neogotycki kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (zwany „górnym”) stanowi istotny element kompozycji urbanistycznej Twardogóry, usytuowany jest w centrum tzw. Rynku Górnego – obecnie Plac Piastów. W pobliżu znajdują się budynki z XVIII i XIX w. Świątynię wybudowano w 1874 – 1875 r. z surowej cegły licówki z elementami kamiennymi na istniejących już starych fundamentach. Kościół pierwotnie ewangelicki. Po II wojnie światowej oddany do funkcji Kościoła rzymskokatolickiego. W 1989 roku gruntownie odnowiono wnętrze kościoła. Dach kryty blachą miedzianą, nad korpusem nawowym i ramionami transeptu dwuspadowe, nad aneksami bocznymi pulpitowe. Hełm na wieży iglicowy, ośmioboczny, pokryty blachą miedzianą. Obecnie kościół jest zagospodarowany i używany do kultu religijnego. Sanktuarium Maryjne ze słynącą łaskami figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem jest miejscem licznych pielgrzymek.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Fragment elewacji

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]