Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym
Distinctive emblem for cultural property.svg 852 z dnia 23.08.1968 r.[1]
bazylika mniejsza, kościół parafialny
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Miejscowość Stoczek Klasztorny
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym
Bazylika mniejsza
• nadający tytuł
od 19 maja 2004
papież Jan Paweł II
Wezwanie Nawiedzenia NMP
Położenie na mapie gminy Kiwity
Mapa konturowa gminy Kiwity, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym”
Położenie na mapie powiatu lidzbarskiego
Mapa konturowa powiatu lidzbarskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym”
Ziemia54°07′32,09″N 20°43′35,64″E/54,125581 20,726567
Strona internetowa

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym – kościół pobernardyński i sanktuarium maryjne w Stoczku Klasztornym.

Historia i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Kościół w kształcie barokowej rotundy z I. połowy XVII wieku, rozbudowany 1708-1711, otoczony czworobokiem krużganków z narożnymi kaplicami.

W ołtarzu głównym wykonanym w 1713 przez Krzysztofa Peuckera znajduje się obraz Matki Boskiej Stoczkowskiej (kopia obrazu "Salus Populi Romani" z Rzymu), sprowadzony przez biskupa Mikołaja Szyszkowskiego. Obraz jest okryty srebrną sukienką z 1687 roku. Na obrazie zawieszone są bursztynowe korale – wotum kardynała Stefana Wyszyńskiego. W lewym ołtarzu znajduje się obraz św. Anny Samotrzeciej ozdobiony także metalową sukienka i koronami na początku XVIII wieku. W prawym ołtarzu bocznym znajduje się obraz św. Franciszka. W kościele znajduje również okryty srebrną sukienką obraz św. Antoniego (z prawdziwym wizerunkiem), sprowadzony z Włoch w 1695 roku.

Na uwagę w kościele zasługują również: ambona wykuta z żelaza w 1738 roku przez kowala z Dobrego Miasta; chór z organami w pierwotnej formie z 1695 roku; epitafium kardynała Stefana Wyszyńskiego poświęcone przez prymasa Józefa Glempa w 1982 roku[2].

Pod posadzką kościoła znajdują się krypty, gdzie spoczywa m.in. kasztelan kijowski Józef Stanisław Potocki – brat prymasa Polski i Litwy arcybiskupa Teodora Potockiego.

Tytuł bazyliki mniejszej kościół posiada od 1987[3].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnśtrzne[edytuj | edytuj kod]