Bazylika Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw
A/804/1-2 z dnia 25 października 1990[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Markowice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Markowicach

bazylika mniejsza
• nadający tytuł

od 31 maja 2015
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Wezwanie

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Strzelno
Mapa konturowa gminy Strzelno, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw”
Położenie na mapie powiatu mogileńskiego
Mapa konturowa powiatu mogileńskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw”
Ziemia52°42′22,17″N 18°12′54,51″E/52,706158 18,215142

Bazylika Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujawkościół parafialny, bazylika mniejsza i sanktuarium maryjne znajdujące się we wsi Markowice, w województwie kujawsko-pomorskim. Należy do dekanatu inowrocławskiego I archidiecezji gnieźnieńskiej.

Wnętrze świątyni

Historia[edytuj | edytuj kod]

Murowana bazylika wybudowana w 1710 roku przez zakon karmelitów trzewiczkowych. konsekrowałbiskup włocławski Wojciech Bardziński. kościół otrzymał wezwanie „Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Krzyża Świętego, Świętego Józefa, Świętego Michała i Wszystkich Świętych”, w latach późniejszych zostało ono zmienione na „Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”. W 1825 roku władze pruskie przeprowadziły kasatę zakonu karmelitów trzewiczkowych i bazylika stała się kościołem filialnym parafii św. Mikołaja w Ludzisku. W 1921 roku do Markowic przybyli Oblaci i objęli pieczę nad kościołem. W 1924 roku przy kościele została erygowana parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Podczas II wojny światowej kościół był zamknięty dla kultu religijnego. Po wyzwoleniu wsi, w styczniu 1945 roku został udostępnion wiernym. W 1947 roku kościół został odremontowany. W 2013 roku Oblaci podjęli decyzję o opuszczeniu Markowic. Od tego czasu kościołem opiekują się kapłani archidiecezji gnieźnieńskiej[2]. Dekretem podpisanym w dniu 31 maja 2015 roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanowiła świątynię bazylika mniejszą. Uroczysta msza w czasie której ogłoszono dekret została odprawiona 5 lipca 2015 roku[3].

Sanktuarium maryjne[edytuj | edytuj kod]

Przedmiotem kultu jest figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, przywieziona do Markowic w 1630 roku przez brata bernardyna Michała Widzyńskiego. 26 czerwca 1965 roku figura została koronowana przez księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, który nadał jej tytuł Królowej Miłości i Pokoju. W tej uroczystości brało udział około trzystu kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz 30 tysięcy wiernych z Kujaw i Wielkopolski. Po tej uroczystości jeszcze bardziej rozwinął się ruch pielgrzymkowy[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. kujawsko-pomorskiego. [dostęp 2015-08-19].
  2. Kult Matki Bożej Markowickiej. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach. [dostęp 2015-08-19].
  3. Kościół w Markowicach bazyliką mniejszą. palukitv.pl. [dostęp 2015-08-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-22)].
  4. Jubileusz koronacji Matki Bożej Markowickiej. ekai.pl. [dostęp 2015-08-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-19)].