RQ-6 Outrider

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
RQ-6 Outrider
Dane podstawowe
Państwo  Stany Zjednoczone
Producent Alliant Techsystems
Typ UAV
Konstrukcja aluminiowa
Załoga 0
Historia
Data oblotu 1997 (wersja ostateczna)
Wycofanie ze służby 1999
Dane techniczne
Napęd 1 x silnik tłokowy McCulloch 4318F (prototyp)
1 x silnik rotacyjny UEL AR-801R
Moc 31,3 kW
Wymiary
Rozpiętość 3,96 m
Długość 3,2 m
Wysokość 1,55 m
Masa
Własna 185 kg
Startowa 227 kg
Osiągi
Prędkość maks. 203 km/h
Prędkość patrolowa 167 km/h
Pułap 4570 m
Zasięg 200 km
Długotrwałość lotu 7 h
Dane operacyjne
Użytkownicy
Stany Zjednoczone

RQ-6 Outrider – taktyczny, bezzałogowy aparat latający (UAV - Unmanned Aerial Vehicle) opracowany przez amerykańską firmę Alliant Techsystems. Miał być to aparat przeznaczony dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych z wyjątkiem United States Air Force.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W maju 1996 roku firma Alliant Techsystems wygrała konkurs na opracowanie bezzałogowego aparatu rozpoznawczego dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, opartego na konstrukcji już istniejącego aparatu Hellfox UAV, który został wybrany przez US Army do dalszych prac rozwojowych. Jednak już w roku 1996 cały program został w całości anulowany.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Outrider posiadał tandemowe skrzydła, umieszczone jedno za drugim, na górnej i dolnej części kadłuba, połączone ze sobą swoimi końcówkami. W wersji prototypowej aparat napędzany był silnikiem tłokowym a w ostatecznej silnikiem rotacyjnym połączonym ze śmigłem pchającym. Do kadłuba przymocowane było trójkołowe podwozie, aparat startował i lądował sposobem "samolotowym" jednak w przypadku braku miejsca do lądowania, misja mogła zakończyć się na spadochronie. RQ-6 wyposażony był w stabilizowaną głowicę optoelektroniczną firmy IAI Tamam, POP (Plug-In Optronic Payload). W głowicy można było umieścić kamerę do obserwacji dziennej oraz kamerę podczerwoną do wykorzystania w nocy. Outrider mógł wykonywać swoje zadania w sposób w pełni autonomiczny jak również być sterowany ze stanowiska naziemnego, na pokładzie zamontowany był odbiornik systemu GPS.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

http://www.designation-systems.net/dusrm/app2/q-6.html