Twierdzenie Cayleya-Hamiltona
Twierdzenie Cayleya-Hamiltona mówi, że każda macierz kwadratowa nad ciałem liczb rzeczywistych lub zespolonych jest pierwiastkiem swojego wielomianu charakterystycznego[1]. Nazwa upamiętnia matematyków: Arthura Cayleya i Williama Hamiltona
Dokładniej; jeżeli jest macierzą oraz jest macierzą identycznościową to wielomian charakterystyczny jest zdefiniowany jako:
gdzie oznacza wyznacznik.
Twierdzenie Cayleya-Hamiltona mówi, że podstawienie do wielomianu charakterystycznego daje w rezultacie macierz złożoną z samych zer:
Ważnym wnioskiem z teorii Cayleya-Hamiltona jest fakt, że wielomian minimalny danej macierzy jest dzielnikiem wielomianu charakterystycznego. Jest to bardzo przydatne podczas znajdowania postaci Jordana danej macierzy.
Przykład
[edytuj | edytuj kod]Rozważmy macierz
Wielomian charakterystyczny tej macierzy ma następującą postać:
Twierdzenie Cayleya-Hamiltona mówi, że
czyli:
Twierdzenie Cayleya-Hamiltona pozwala obliczać potęgi macierzy o wiele prościej, niż przez bezpośrednie mnożenia.
Biorąc powyższe wyniki
policzmy
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Krysicki i Włodarski 1994 ↓, s. 179.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Włodzimierz Krysicki, Lech Włodarski: Analiza matematyczna w zadaniach. Wyd. XXI. T. 1. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994. ISBN 83-01-01460-1.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Cayley-Hamilton theorem (ang.), Encyclopedia of Mathematics, encyclopediaofmath.org, [dostęp 2023-06-18].