Ralf-Stetysz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ralf-Stetysz
Ralf-Stetysz
Producent K. Rudzki i S-ka
Okres produkcji 1924–1929
Miejsce produkcji  Francja, Paryż
 Polska, Warszawa
Dane techniczne
Segment samochód osobowy
Silniki Continental
  • 4-cylindrowy 1500 cm³
  • 6-cylindrowy 2760 cm³

Ralf-Stetysz (skrót od Rolniczo Automobilowo-Lotnicza Fabryka Stefana Tyszkiewicza) – polski samochód osobowy, produkowany w latach 1924-1929 w Paryżu i Warszawie.

Historia i opis pojazdu[edytuj | edytuj kod]

W 1924 r. hrabia Stefan Tyszkiewicz założył w Boulogne pod Paryżem mały zakład produkcyjny, gdzie zbudował prototyp samochodu osobowego własnej konstrukcji. Wyposażony był on silnik firmy Continental i podwozie własnej, pomysłowej i nowatorskiej konstrukcji[1]. W 1926 roku zaprezentowano go na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu[1].

Produkcja samochodu została przeniesiona w 1927 r. do Polski do fabryki K. Rudzkiego i S-ki[1] na ul. Fabryczną 3. Samochody oferowane były w 2 wariantach:

  • model TA, z silnikiem 4-cylindrowym Continental o pojemności 1500 cm³,
  • model TC six, z silnikiem 6-cylindrowym Continental o pojemności 2760 cm³.

Obydwa modele wystawiane były na Międzynarodowych Targach Poznańskich i brały udział w rajdach. Zaletą samochodu było podwozie przystosowane dla polskich dróg słabej jakości oraz możliwość blokowania mechanizmu różnicowego ułatwiające jazdę w grząskim terenie.

W 1929 r. w zakładach wybuchł pożar, w wyniku którego zniszczeniu uległa m.in. duża partia gotowych pojazdów, a odbudowa fabryki nie została podjęta na wniosek akcjonariuszy. Ogółem wyprodukowano około 200 tych pojazdów. Stefan Tyszkiewicz po upadku tego przedsięwzięcia brał udział we wprowadzeniu do Polski samochodów firm FIAT i Mercedes-Benz.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Ralf Stetysz - "pierwszy samochód polskiej konstrukcji". oldtimery.com. [dostęp 2014-04-11].