Ciało liczbowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ciało liczbowe – każde ciało będące skończonym rozszerzeniem algebraicznym ciała liczb wymiernych Innymi słowy, jest to ciało zawierające jako podciało oraz którego wymiar jako przestrzeni wektorowej nad jest skończony.

Badanie własności ciał liczbowych jest głównym motywem algebraicznej teorii liczb.

Stopień, reprezentacja regularna, ślad i norma[edytuj | edytuj kod]

Każde ciało liczbowe jest przestrzenią liniową nad które jest jego podzbiorem. Wymiar tej przestrzeni oznaczamy jako i nazywamy stopniem rozszerzenia ciała z zaznaczeniem, o ile to nie jest jasne z kontekstu, że chodzi o stopień rozszerzenia liczb wymiernych lub krótko stopień nad

Załóżmy, że jest ciałem liczbowym o stopniu rozszerzenia (nad ) równym Ponieważ jest -wymiarową przestrzenią wektorową nad to możemy wybrać (na ogół na wiele sposobów) bazę tej przestrzeni. Jak wiadomo z elementarnej algebry liniowej, każdy element ma jednoznaczną reprezentację w tej bazie, tzn. jednoznacznie wyznaczony ciąg taki, że Reprezentacja regularna elementu to macierz która powstaje poprzez pomnożenie go przez poszczególne elementy bazy:

Łatwo pokazać, że dla dwóch elementów i ich reprezentacji regularnych zachodzi tzn. mnożeniu elementów odpowiada mnożenie macierzy je reprezentujących. Ponadto można udowodnić, że niezmienniki owych macierzy, takie jak ślad i wyznacznik i wielomian charakterystyczny nie zależą od wyboru konkretnej bazy a tylko od elementu Tak więc możemy przyjąć poniższe definicje śladu i normy elementu ciała algebraicznego:

Trywialne wnioski z tych definicji to:

gdzie jest dowolnym elementem zaś

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]