Portal:Wojsko/ArtykułTygodnia/Archiwum/2006

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Stanisław Dąbek (ur. 28 marca 1892, zm. 19 września 1939) - polski pułkownik piechoty, pośmiertnie awansowany na generała brygady. W trakcie I wojny światowej służył w wojsku austro-węgierskim. Następnie powrócił do Ojczyzny i wstąpił do Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a w późniejszym czasie dowodził 7 i 52 Pułkiem Piechoty. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 był dowódcą Morskiej Brygady Obrony Narodowej i pełniącym obowiązki dowódcą Lądowej Obrony Wybrzeża. W obliczu porażki odebrał sobie życie strzałem w głowę. Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari, Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Krzyża Grunwaldu.


General Dynamics F-16 Fighting Falcon (ang. Walczący sokół) – samolot wielozadaniowy zbudowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics, która obecnie jest częścią koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin. Produkowany od drugiej połowy lat 70. XX wieku do chwili obecnej. F-16 jest użytkowany przez siły powietrzne 25 krajów, w tym Polski (do której pierwsze dwie pary trafiły 8 listopada 2006 roku). F-16 jest samolotem myśliwskim, wyprodukowanym do dziś (2006 rok) w liczbie ponad 4000 egzemplarzy. Obecnie jest to najpopularniejszy samolot bojowy na świecie. Pomimo upływu blisko 30 lat od jego oblotu, dzięki systematycznemu rozwojowi i zwiększaniu możliwości bojowych samolot ten wciąż zachowuje wysokie walory bojowe i będzie stanowił wyposażenie amerykańskich Sił Powietrznych jeszcze przez co najmniej dwie kolejne dekady, a w innych państwach może nawet dłużej.


"Polskie okręty desantowe" - na uzbrojeniu polskiej Marynarki Wojennej jednostki desantowe pojawiły się dopiero po II wojnie światowej, a siły desantowe utworzono w latach 50. XX wieku. W przypadku Polski, posiadanie licznych sił desantowych, będących co do zasady siłami ofensywnymi, związane było z planami tworzonymi w ramach Układu Warszawskiego (do którego należała Polska), na wypadek konfrontacji zbrojnej między Układem Warszawskim a państwami NATO w Europie. Wszystkie okręty desantowe używane przez polską Marynarkę Wojenną były klasycznymi jednostkami, średnich lub małych rozmiarów, przystosowanymi do dokonywania desantu żołnierzy, czołgów i pojazdów bojowych, bezpośrednio przez podejście do brzegu (plaży), przez furtę dziobową. W przypadku nowszych okrętów projektu 770 i dalszych stosowano jednak głównie opuszczenie okrętu przez pływające czołgi i transportery w bliskości brzegu.


"Jeanne d'Arc" - współczesny francuski śmigłowcowiec i okręt szkolny. Stępkę pod jego budowę położono 7 lipca 1960, w stoczni w Breście, a okręt wodowano 30 września 1961. Początkowo nosił nazwę "La Résolue", lecz ostatecznie wszedł do służby 16 lipca 1964 pod nazwą "Jeanne d'Arc", na cześć Joanny d'Arc. Zastąpił przy tym poprzedni lekki krążownik szkolny "Jeanne d'Arc" z 1931. Okręt otrzymał numer taktyczny "R97", z grupy okrętów lotniczych. Klasyfikowany jest jako śmigłowcowiec (Porte-hélicoptères), lecz w literaturze określany jest również czasami jako krążownik śmigłowcowy.


Lockheed F-104 Starfighter (ang. gwiezdny wojownik) — amerykański ponaddźwiękowy samolot myśliwski zdolny do osiągania wysokich prędkości w locie poziomym i podczas wznoszenia. Używany w wariantach myśliwca przechwytującego, myśliwca wielozadaniowego (taktycznego), oraz dwumiejscowego samolotu szkolno-bojowego. Samolot F-104 Starfighter wprowadzono do służby w amerykańskich siłach powietrznych w 1958 roku, ale ze względu na niewystarczający zasięg, udźwig uzbrojenia i wyposażenia został on wycofany już w 1967 roku. Pomimo to, w znacznie zmodyfikowanej wersji F-104 dobrze sprzedawał się poza Stanami Zjednoczonymi i znaczna liczba tych maszyn znalazła się na wyposażeniu sił powietrznych wielu krajów, głównie Niemiec, Kanady i Włoch, gdzie służyły w roli myśliwsko-bombowej do połowy lat osiemdziesiątych, a we Włoszech w zmodernizowanej wersji aż do 2004 roku.


Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, mniej poprawnie Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego (ang. North Atlantic Treaty Organisation, NATO, fr. Organisation du Traité de l'Atlantique Nord, OTAN), w skrócie NATO, potocznie Pakt Północnoatlantycki - organizacja polityczno-wojskowa powstała w wyniku podpisania 4 kwietnia 1949 roku Traktatu Północnoatlantyckiego przez 10 krajów europejskich: państw-członków Unii Zachodniej (Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Wielka Brytania) wraz z pięcioma dodatkowymi krajami (Dania, Islandia, Norwegia, Portugalia, Włochy) oraz USA i Kanadę. Początkowym celem istnienia organizacji, na mocy traktatu waszyngtońskiego, była obrona militarna przed atakiem ZSRR. 18 lutego 1952 roku do Paktu przystąpiły Grecja i Turcja, 5 maja 1955 roku RFN, a 30 maja 1982 roku - Hiszpania. 12 marca 1999 roku do NATO przystąpiły pierwsze państwa należące dawniej do Układu Warszawskiego: Czechy, Węgry i Polska, a 29 marca 2004 roku Bułgaria, Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia. Oficjalnymi kandydatami do członkostwa są Albania, Chorwacja, Macedonia.


Wojskowa Formacja Specjalna GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej (Jednostka Wojskowa nr 2305) - polska wojskowa jednostka specjalna sformowana 7 lipca 1990 roku. Przeznaczona jest do prowadzenia operacji specjalnych, akcji bezpośrednich i misji antyterrorystycznych oraz kontrterrorystycznych, zarówno w czasie pokoju, jak i wojny. Powstała o doświadczenia zagraniczne, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Formacje do których można porównać tę jednostkę to amerykańskie 1st Special Forces Operational Detachment - Delta (tzw. Delta Force) i SEALs Team VI, brytyjski Special Air Service czy izraelski Sayeret Matkal. Większość składu stacjonuje w warszawskim Rembertowie, natomiast miejscem bazowania pododdziałów morskich jest Gdynia. Podlega bezpośrednio ministrowi Obrony Narodowej. Akronim GROM, nadany na cześć gen. bryg. Gromosława Czempińskiego, oznacza Grupę Reagowania Operacyjno-Manewrowego.


Niszczyciele projektu 56 (typu Spokojnyj, w kodzie NATO Kotlin) - seria 31 radzieckich niszczycieli z okresu po II wojnie światowej. Były to ostatnie radzieckie klasyczne niszczyciele, część z nich po przebudowie stała się pierwszymi radzieckimi niszczycielami rakietowymi (w kodzie NATO typów Kildin i Kotlin SAM). Jedynym zagranicznym użytkownikiem okrętów tego typu była Polska (ORP "Warszawa"). Po II wojnie światowej w ZSRR podjęto wielkoseryjną budowę niszczycieli projektu 30bis, opartych jeszcze na projekcie przedwojennym, lecz jednocześnie dostrzegano potrzebę nowocześniejszych i większych jednostek tej klasy. Początkowo zaprojektowano i zbudowano w jednym egzemplarzu wielki niszczyciel "Nieustraszimyj" projektu 41, lecz nie spełnił on oczekiwań. Został on uznany za zbyt duży, a przy tym osiągał zbyt małą prędkość, toteż w 1951 zdecydowano zaprojektować w oparciu o jego konstrukcję nieco mniejsze jednostki, o podobnej siłowni. Efektem były duże niszczyciele projektu 56.


Bitwa stalingradzka – jedna z największych bitew II wojny światowej, która rozgrywała się w okresie od 19 listopada 1942 do 2 lutego 1943. Celem wojsk niemieckich było zdobycie miasta Stalingrad nad Wołgą, ważnego ze względu na plany zajęcia Kubania i Kaukazu. W rejonie Stalingradu 23 listopada 1942 Rosjanie zamknęli w kotle 6 Armię Polową, część 4 Armii Pancernej oraz jednostki rumuńskie. Bitwa zakończyła się klęską Niemiec i olbrzymimi stratami po obu stronach. Uznawana jest za przełomową w działaniach na froncie wschodnim. Od wygranej nad Wołgą inicjatywę na froncie przejęła Armia Czerwona.


Eurofighter Typhoon (ang. europejski myśliwiec tajfun) - dwusilnikowy samolot wielozadaniowy i myśliwsko-bombowy zbudowany w układzie kaczki (fr. canard) przez konsorcjum europejskich producentów lotniczych Eurofighter GmbH założone w 1983 roku. Po początkowych opóźnieniach rozpoczęto produkcję samolotu Eurofighter, który obecnie znajduje się na uzbrojeniu Włoskich Sił Powietrznych, a w 2006 roku ma zostać wprowadzony także przez armie Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Ponadto Eurofighterem zainteresowała się także Austria i Arabia Saudyjska. Jeden z pierwszych samolotów bojowych 4. generacji.


Roman Krzyżelewski (ur. 25 stycznia 1949) - polski admirał floty i inżynier techniki nawigacji. W Siłach Zbrojnych służy od 1967, jest morskim oficerem pokładowym okrętów rakietowych. Dowodził 1 dywizjonem Kutrów Rakietowo-Torpedowych i 3 Flotyllą Okrętów, był także szefem Generalnego Zarządu Logistyki P-4 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Obecnie zajmuje stanowisko dowódcy Marynarki Wojennej.


Bitwa pod Helgolandem w 1864 - bitwa morska stoczona 9 maja 1864 pomiędzy okrętami austriackimi i pruskimi a duńskimi podczas pierwszej wojny o Szlezwik. Było to ostatnie starcie morskie toczone w szyku liniowym przez drewniane okręty, chociaż już o mieszanym napędzie parowo-żaglowym. Starcie pozostało nierozstrzygnięte, lecz siły austriacko-pruskie zostały zmuszone do wycofania. Podczas I wojny światowej w 1914 pod Helgolandem stoczono ponadto bitwę morską między flotą brytyjską a niemiecką.


Wojna wietnamska - działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957-1975. Głównymi stronami konfliktu były z jednej strony Demokratyczna Republika Wietnamu (wspierana przez inne kraje komunistyczne) oraz kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży. Z drugiej strony Republika Wietnamu i wspierająca ją międzynarodową koalicja obejmująca: Stany Zjednoczone, Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. De facto stroną konfliktu były również Kambodża i Laos. Walki toczyły się na terytorium Wietnamu Południowego, Laosu i Kambodży. Amerykańskie naloty bombowe objęły także terytorium Wietnamu Północnego.


Walki o Guadalcanal w czasie II wojny światowej trwające od 7 sierpnia 1942 do 8 lutego 1943 były początkiem amerykańskiej kontrofensywy lądowej w trwającej od dziewięciu miesięcy wojnie z Japonią. Operacja lądowania na wyspie w archipelagu Wysp Salomona była też pierwszym amerykańskim desantem w obliczu nieprzyjaciela i to przeprowadzonym od razu z powodzeniem. Jednocześnie trwały walki lotnictwa bombowego i myśliwskiego w oparciu o bazę w Rabaul (Japończycy) oraz bazy na Nowej Kaledonii, lotniskowce Floty Pacyfiku i Lotnisko Hendersona na Guadalcanalu (Amerykanie). Ponadto miały miejsce liczne bitwy morskie na okolicznych wodach, co znacznie uszczupliło potencjał wojenny Japonii.


Kampania wrześniowa lub wojna obronna Polski to określenie pierwszego etapu II wojny światowej, polegającego na obronie terytorium Polski przed wojskami niemieckiej III Rzeszy i ZSRR. Była to pierwsza kampania II wojny światowej, zakończona klęską wojsk polskich, trwająca od 1 września 1939 do 5 października 1939, kiedy to zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego.


Mil Mi-24 - radziecki ciężki śmigłowiec bojowy zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym OKB Mil i produkowany w Moskiewskiej Fabryce Śmigłowców im. Michaiła Mila. Zadaniem Mi-24 jest wsparcie ogniowe z powietrza i transport do ośmiu żołnierzy w przestrzeni ładunkowej. Wprowadzony do służby w siłach powietrznych ZSRR w 1976 jest obecnie używany przez ponad 30 różnych państw, w tym Polskę. W kodzie NATO oznaczony jako Hind (ang. łania) z literą oznaczającą wersję. Wersje eksportowe Mi-25 i Mi-35 nazwano odpowiednio Hind D i Hind E. Mi-24 jest nazywany przez pilotów rosyjskich latającym czołgiem lub krokodylem, od charakterystycznego wydłużonego kształtu i kamuflażu.


Trałowce typu YMS - typ drewnianych trałowców budowanych w okresie II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych. Skrót pochodzi od nazwy Yard Minesweeper, czyli trałowiec stoczniowy. Łącznie zbudowano 561 okrętów tego typu w 32 stoczniach, z czego większość służyła w U.S. Navy, 150 jednostek przekazano brytyjskiej Royal Navy, 30 Siłom Morskim Wolnych Francuzów, a 45 Marynarce Wojennej ZSRR. Po wojnie liczne okręty sprzedano do różnych państw na całym świecie. W latach 1948-1957 3 trałowce typu YMS służyły w polskiej Marynarce Wojennej.


Pistolet maszynowy wz. 1984 Glauberyt - polski pistolet maszynowy wyprodukowany przez Fabrykę Broni "Łucznik" w Radomiu. Prace nad bronią oznaczoną kryptonimem Glauberyt rozpoczęto na początku lat 70. W 1981 r. wytworzono partię pistoletów R-81, które poddano badaniom i próbom eksploatacyjnym. Po wprowadzeniu niewielkich poprawek konstrukcyjnych broń zakwalifikowano do produkcji seryjnej pod nazwą: "9 mm pistolet maszynowy wz. 1984" i przyjęto do uzbrojenia Wojska Polskiego. Do 2004 r. wyprodukowano ok. 50 tys. egzemplarzy pistoletów rodziny PM-84, używanych przez Wojsko Polskie, Policję i Straż Graniczną oraz armię iracką.


Dassault Rafale — (fr. szkwał) bardzo zwrotny, dwusilnikowy, współczesny wielozadaniowy samolot myśliwski ze skrzydłami typu delta, produkowany przez francuską firmę Dassault Aviation. Rafale jest przez producenta określany jako Omni role, czyli nadający się do wszystkich zadań, nie tak jak myśliwce wielozadaniowe, które posiadają rolę pierwszoplanową (myśliwca) i drugoplanową (zazwyczaj bombowca, samolotu wsparcia, itp.). Jest produkowany w dwóch wersjach, jako samolot operujący z lotnisk na lądzie dla francuskich sił powietrznych Armée de l'Air i bazującej na lotniskowcach marynarki wojennej Aéronavale.


Erwin Rommel (ur. 15 listopada 1891 r., zm. 14 października 1944 r.) - najmłodszy niemiecki Generalfeldmarschall (feldmarszałek) z okresu II wojny światowej. Dowodził Afrika Korps, niemieckim korpusem ekspedycyjnym w Afryce. Dzięki zastosowanej taktyce szybkiego przemieszczania się wojsk odniósł w pustynnych walkach pasmo zwycięstw. Podkreślając jego zmysł przebiegłości nazwano go "Wüstenfuchs" (Lis Pustyni). W końcowej fazie wojny został we Francji dowódcą Grupą Armii B i brał udział w walkach w Normandii. Był znany ze względu na honorową postawę, gdyż wykazywał się poszanowaniem międzynarodowych przepisów i kodeksów.


Okręt desantowy - klasa okrętów bojowych, których zadaniem jest transport żołnierzy i sprzętu wojskowego oraz wyładunek tych sił w postaci desantu na nieprzygotowanym brzegu. Próby tworzenia specjalnych jednostek pływających przeznaczonych do desantu podejmowano już w latach 30. XX w., lecz impuls rozwojowi okrętów tej klasy dała dopiero II wojna światowa, kiedy to masowo budowano tego rodzaju jednostki. Klasa okrętów desantowych jest bardzo niejednolita i ulegająca dużym przeobrażeniom na przestrzeni lat, wspólne jest jedynie ich przeznaczenie. Należą do niej okręty wielkości od kilkuset ton do kilkudziesięciu tysięcy ton wyporności. Dalszymi zadaniami okrętów desantowych bywa transport wojsk, sprzętu i zaopatrzenia, ewakuacja rannych, a czasem wsparcie ogniowe desantu.


Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych - polska wyższa uczelnia wojskowa, wchodząca w skład Sił Powietrznych i kształcąca żołnierzy zawodowych oraz kandydatów na żołnierzy zawodowych dla potrzeb lotnictwa wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. Wojskowe kształcenie lotnicze w Polsce datuje się od 1925 r., kiedy to w Grudziądzu utworzono Oficerską Szkołę Lotnictwa. W 1927 r. została ona przeniesiona do Dęblina, a rok później przemianowana na Szkołę Podchorążych Lotnictwa. W wyniku kolejnych zmian w Dęblinie w 1929 r. powstało Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa, które istniało do 1939 r. Pierwszą uczelnią lotniczą sformowaną na wyzwolonych ziemiach polskich po II wojnie światowej była Wojskowa Szkoła Lotnicza Wojska Polskiego w Zamościu. Jeszcze w 1945 r. w jej miejsce powołano Wojskową Szkołę Pilotów w Dęblinie oraz Wojskową Techniczną Szkołę Lotniczą w Zamościu. W 1946 r. Wojskową Szkołę Pilotów przemianowano na Oficerską Szkołę Lotniczą Wojska Polskiego, która od 1968 r. nosiła nazwę Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej. Od 1994 r. uczelnia istnieje jako Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych.


16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka - polska jednostka wojskowa Wojsk Lądowych. Jest pancerno-zmechanizowanym związkiem taktycznym z dowództwem w Elblągu, którego jednostki podległe stacjonują w większości na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jej główne uzbrojenie stanowią czołgi T-72B, bojowe wozy piechoty BWP-1, samochody pancerne BRDM-2 oraz przeciwlotnicze zestawy rakietowe KUB-M. Dywizja kontynuuje tradycje 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty i 16 Pomorskiej Brygady Piechoty. Dowódcą jednostki jest gen. dyw. Ryszard Sorokosz.


Ryszard Łukasik - polski admirał floty i zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Urodził się 15 października 1946 r. w Jelczu-Laskowicach. W 1964 r. ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej w Gdyni, otrzymując promocję oficerską i tytuł inżyniera nawigatora. Był m.in. dowódcą ORP Gdynia, dowódcą 1 dywizjonu Kutrów Rakietowo-Torpedowych, dowódcą 3 Flotylli Okrętów oraz szefem Sztabu Marynarki Wojennej. W latach 1997-2003 dowodził Marynarką Wojenną. Od 2003 do 2005 r. był członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Royal Air Force (RAF) - Królewskie Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii. Samodzielne brytyjskie wojska lotnicze powstały 1 kwietnia 1918 r. z połączenia Royal Flying Corps (Królewski Korpus Lotniczy Wojsk Lądowych) oraz Royal Naval Air Service (Służba Lotnicza Królewskiej Marynarki Wojennej). Samoloty RAF-u brały udział w I i II wojnie światowej, w konfliktach w Korei, Wietnamie, Egipcie, na Falklandach, w Kosowie i Afganistanie, a także w I i II wojnie w Zatoce Perskiej.


Stanisław Maczek - polski generał broni. Urodził się 31 marca 1892 r. Szczercu pod Lwowem. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej. W 1918 r. wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego i w początkowym okresie służby brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej oraz wojnie polsko-bolszewickiej. W trakcie kampanii wrześniowej był dowódcą 10 Brygady Kawalerii. Po przedostaniu się na Zachód, w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie dowodził 2 Brygadą Strzelców, 10. Brygadą Kawalerii Pancernej oraz 1 Dywizją Pancerną. Po II wojnie światowej pozostał na emigracji. Zmarł 11 grudnia 1994 r. w Edynburgu.


Tirpitz - niemiecki pancernik z okresu II wojny światowej, bliźniacza jednostka słynnego "Bismarcka". Jego budowę rozpoczęto w 1936 r. w stoczni Kriegsmarine Werft w Wilhelmshaven. Został wodowany 1 kwietnia 1939 r. i nazwany imieniem admirała Alfreda von Tirpitz. Okręt wszedł do służby w 1941 r. i początkowo bazował na Bałtyku. Od 1942 r., bez powodzenia działał z norweskich fiordów przeciwko konwojom arktycznym. Został zatopiony 12 listopada 1944 r. w Tromsø przez brytyjskie bombowce Avro Lancaster.


Leopard 2 - niemiecki czołg podstawowy z okresu po II wojnie światowej. Został opracowany w latach 70. XX wieku, a do służby wszedł w 1979 r., zastępując wcześniejszy czołg Leopard 1. Jest pierwszym czołgiem III generacji. Oprócz armii niemieckiej wykorzystują go jednostki wojskowe 10 innych krajów, w tym polska 10 Brygada Kawalerii Pancernej. Łącznie wyprodukowano ok. 2800 egzemplarzy w różnych wersjach.


Boeing B-52 Stratofortress - amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu z okresu po II wojnie światowej. Prototyp oblatano w 1952 r., a w 1955 r. pierwszy samolot wszedł do czynnej służby. Łącznie zbudowano ok. 650 tych maszyn. Bombowce B-52 przystosowane są do przenoszenia łącznie 31 500 kg bomb, pocisków rakietowych i min. Obecnie w U.S. Air Force lata ok. 90 samolotów, z których ostatnie mają być wycofane po 2050 r.


Karabin-granatnik XM29 OICW (Objective Individual Combat Weapon) - amerykańska prototypowa broń, która stanowiła połączenie karabinka szturmowego i granatnika. W 1994 r. rozpoczęto program, mający na celu wyłonienie następcy karabinu M16, karabinka M4 i granatnika M203. W 2004 r. na osobne projekty wydzielono karabin szturmowy XM8 i granatnik samopowtarzalny XM25, po zakończeniu których miał powstać karabin-granatnik XM29. Program XM29 został w 2005 r. anulowany, a prace nad XM8 i XM25 nadal trwają.


Czesław Dyrcz - polski kontradmirał i dowódca 9 Flotylli Obrony Wybrzeża, żeglarz. Urodził się 22 stycznia 1955 r. w Przemyślu. Jest inżynierem nawigatorem i magistrem geografii. W latach 1987-1988 jako II oficer na s/y Darze Młodzieży oraz w latach 1995-1996 jako dowódca ORP Iskra opłynął kulę ziemską i Przylądek Horn. Był również m.in. dowódcą grupy okrętów szkolnych, szefem Szkolenia 3 Flotylli Okrętów i szefem Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej. Podczas całej swojej służby na morzu przepłynął ponad 750 tysięcy mil morskich.


Uniwersalne okręty desantowe typu Wasp to seria 8 okrętów amerykańskich, wprowadzanych systematycznie do służby od 1989 r. Ich uniwersalność polega na możliwości jednoczesnego przemieszczania oddziałów piechoty morskiej, samolotów pionowego startu, śmigłowców oraz barek, amfibii i poduszkowców. Są obecnie największymi okrętami desantowymi na świecie.


Roman Polko (ur. 1962 r.) to polski generał brygady. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerskiej Wojsk Lądowych na kierunku rozpoznawczym i elitarny kurs rangersów. Dowodził grupą specjalną, plutonem specjalnym i kompanią specjalną oraz 6 i 18 Batalionem Desantowo-Szturmowym. W latach 2000-2004 był dowódcą Wojskowej Formacji Specjalnej GROM. Odszedł do rezerwy po konflikcie z ministrem obrony narodowej. W 2006 r. został powołany do służby czynnej i ponownie objął dowództwo GROM-u. Jest obecnie najmłodszym generałem w Wojsku Polskim.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Archiwum 2007