Vought F6U-1 Pirate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vought F6U-1 Pirate
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Stany Zjednoczone

Producent

Chance Vought

Typ

samolot myśliwski

Konstrukcja

metalowa

Załoga

1

Historia
Data oblotu

10 lutego 1946

Dane techniczne
Napęd

1 × Silnik turboodrzutowy Westinghouse J34-WE-30A

Ciąg

14 kN
18,78 kN z dopalaczem

Wymiary
Rozpiętość

10 m prototyp
11,2 m wersja seryjna

Długość

11,46 m

Wysokość

3,39 m

Powierzchnia nośna

18,9 m²

Masa
Własna

3320 kg

Startowa

5850 kg

Osiągi
Prędkość maks.

960 km/h

Prędkość wznoszenia

40,95 m/s

Pułap praktyczny

14 100 m

Zasięg

1880 km

Dane operacyjne
Uzbrojenie
4 działka HS.404 kal. 20 mm
Użytkownicy
USA
Rzuty
Rzuty samolotu

Vought F6U-1 Pirateamerykański myśliwiec pokładowy, wybudowany przez firmę Chance Vought w połowie lat 40. XX wieku, była to pierwsza konstrukcja z napędem odrzutowym wytwórni. Samolot nigdy nie wszedł do służby liniowej. Przeznaczony był do szkolenia mechaników i załóg na ziemi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Samolot powstał na zamówienie Biura Aeronautyki US Navy (Bureau of Aeronautics) z września 1944 roku na jednomiejscowy samolot myśliwsko szturmowy z napędem odrzutowym i był to konkretny silnik, Westinghouse J34, turboodrzutowy napęd ze sprężarką osiową typu 24C, który właśnie powstał w firmie Westinghouse. W grudniu 1944 roku przyjęto wstępny projekt i zakłady Chance Vought dostały zamówienie na budowę trzech prototypów samolotu oznaczonego jako XF6U-1. Samolot po raz pierwszy wzbił się w powietrze 10 lutego 1946 roku, za sterami siedział pilot doświadczalny Edward Owens. Niestety próby w locie samolotu wykazały jego niezadowalające osiągi i niestateczność boczną. Maszynę poddano modyfikacjom polegającą na powiększeniu usterzenia pionowego. W międzyczasie wytwórnia uzyskała zamówienie na 20 samolotów w wersji seryjnej. Pierwszy z nich wzbił się w powietrze 3 maja 1948 roku. Samoloty pomimo modyfikacji nadal wykazywały braki w stateczności, od trzynastego egzemplarza seryjnego dodawano dodatkowe, pionowe, owalne w kształcie powierzchnie stabilizujące po obu stronach statecznika poziomego. W lutym 1950 roku zakończono dostawy samolotu.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Drugi prototyp podczas lotu

Pirat był jednomiejscowym, jednosilnikowym, wolnonośnym średniopłatem wykonanym w całości z metalu. Samoloty prototypowe napędzane były silnikiem Westinghouse J34-WE-22 o ciągu 13,3 kN. W egzemplarzach seryjnych zastosowano silnik Westinghouse J34-WE-30A o ciągu 14 kN z zamontowanym dopalaczem Solar A-103B, zwiększającym ciąg do wartości 18,78 kN. Skrzydło, znaczna część kadłuba i usterzenia pionowego pokryta była nowym materiałem opracowanym w zakładach Chance Vought zwanego metalite. Były to dwie warstwy cienkiej blachy wykonanej z duralu o podwyższonej wytrzymałości, pomiędzy którymi znajdowała się balsa, całość miała 6,35 mm grubości. Proste skrzydła o obrysie trapezowym z niewielkim wzniosem, wyposażone w klapy krokodylowe. Po obu stronach kadłuba, pod krawędzią natarcia w przykadłubowej części skrzydeł znajdowały się niewielkie wloty powietrza do silników. Kadłub o eliptycznym przekroju. Usterzenie klasyczne, wolnonośne, usterzenie poziome zamontowane w 1/3 wysokości usterzenia pionowego. W wersji seryjnej kadłub był nieco dłuższy, poszerzono spływ skrzydła przy kadłubie, dodano płetwe grzbietową, stanowiącą część usterzenia poziomego oraz zmieniono jego kształt. Nieciśnieniowa kabina pilota pod którą znajdowały się cztery działka kalibru 20 mm. Podwozie chowane, przednie jednokołowe chowane do wnęki w kadłubie, główne, również po jednym kole, chowane do wnęk w skrzydłach.

Wersje[edytuj | edytuj kod]

  • XF6U-1 - trzy samoloty prototypowe
  • F6U-1 - wersja seryjna
  • F6U-1P - wersja rozpoznawcza z zamontowanym aparatem fotograficznym (1 samolot)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]