20 Pułk Piechoty (PSZ)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy 20 Pułku Piechoty PSZ w ZSRR. Zobacz też: inne pułki piechoty noszące numer 20.

20 Pułk Piechoty (20 pp) – oddział piechoty Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR.

Pułk był formowany dwukrotnie. Po raz pierwszy do organizacji jednostki przystąpiono we wrześniu 1941 roku w Ośrodku Zapasowym Armii w miejscowości Tockoje. Zalążki pułku organizowano według etatów sowieckich. Oddział wchodził w skład 7 Dywizji Piechoty. Na dowódcę pułku wyznaczony został ppłk Aleksander Idzik. Proces formowania nie został zakończony.

Po raz drugi do formowania 20 pp przystąpiono w lutym 1942 roku, w miejscowości Czokpak na terytorium Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, w składzie 8 Dywizji Piechoty. Oddział był organizowany według etatów brytyjskich.

W dniach 24 marca - 5 kwietnia 1942 roku przeprowadzona została pierwsza ewakuacja Armii Polskiej w ZSRR do Iranu. W jej ramach pułk został przetransportowany do obozu w Pahlevi. Jesienią 1942 roku pułk został przetransportowany do Wielkiej Brytanii. 15 października 1942 roku jednostka została wyładowana w porcie Cardiff, a następnie przetransportowana do Obozu Rozdzielczego Auchtertool. Tam nastąpił rozdział żołnierzy do poszczególnych rodzajów broni.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Harvey Sarner, Piotr K Domaradzki: Zdobywcy Monte Cassino : generał Anders i jego żołnierze. Poznań: Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2006. ISBN 83-7506-003-8.
  • Witold Biegański: Wojsko Polskie : krótki informator historyczny o Wojsku Polskim w latach II wojny światowej. 5, Regularne jednostki Wojska Polskiego na Zachodzie : formowanie, działania bojowe, organizacja, metryki dywizji i brygad. Warszawa : Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 1967.
  • Piotr Żaroń: Armia Polska w ZSRR, na Bliskim Wschodzie i Środkowym Wschodzie. Warszawa 1981: KAW RSW „Prasa- Książka - Ruch, 1981.