Przejdź do zawartości

Polska 2050

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Kuba349 (dyskusja | edycje) o 14:58, 26 kwi 2021. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Polska 2050
{{{alt logo}}}
{{{opis logo}}}
Państwo {{{państwo}}}
Skrót

PL2050

Lider

Szymon Hołownia

Przewodniczący

Michał Kobosko (partia)

Prezes

Szymon Hołownia (stowarzyszenie)

Adres siedziby

ul. Warecka 8/67,
00-049 Warszawa

Młodzieżówka

Pokolenie 2050

Obecni posłowie
5/460
Obecni senatorowie
1/100
Obecni eurodeputowani
0/52
Strona internetowa

Polska 2050 – polski ruch społeczno-polityczny o charakterze centrowym, powołany przez Szymona Hołownię po zajęciu przez niego 3. miejsca w wyborach prezydenckich w 2020. 24 sierpnia 2020 zarejestrowano stowarzyszenie Polska 2050 pod przewodnictwem Szymona Hołowni, a 26 marca 2021 partię polityczną Polska 2050 Szymona Hołowni pod przewodnictwem Michała Koboski. Za strategię ruchu odpowiada think tank Instytut Strategie 2050[8]. Polska 2050 prowadzi także radio internetowe Dobre Radio.

Historia

Pierwsze informacje o tym, że Szymon Hołownia planuje założyć ruch społeczny, pojawiły się już w lutym 2020, gdy prowadził on kampanię przed wyborami prezydenckimi[9][10]. Oficjalnie podał jego nazwę 30 czerwca 2020 – dwa dni po I turze wyborów, w której uplasował się na 3. pozycji z wynikiem niespełna 14% głosów[11][12][13]. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 24 sierpnia[14], a pięć dni później odbyła się jego oficjalna prezentacja[15]. Według Szymona Hołowni, akces do niego zgłosiło wówczas 20 tys. osób[16].

8 września 2020 ruch zyskał przedstawicielkę w Sejmie, gdy dołączyła do niego Hanna Gill-Piątek, która złożyła rezygnację z członkostwa w partii Wiosna i w klubie parlamentarnym Lewicy[17]. 29 września Szymon Hołownia zapowiedział powołanie związanej z ruchem partii politycznej pod przewodnictwem Michała Koboski, o której rejestrację (pod nazwą „Polska 2050 Szymona Hołowni”) wniosek do Sądu Okręgowego w Warszawie złożono 3 listopada 2020[18]. Wiceprzewodniczącymi partii zostali Hanna Gill-Piątek i były wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski[19]. 18 stycznia 2021 ruch zyskał przedstawiciela w Senacie, gdy związał się z nim bezpartyjny Jacek Bury, odchodząc z klubu Koalicji Obywatelskiej[20]. Tego samego dnia w radzie miasta Ełku i radzie powiatu ełckiego powstały kluby radnych Polski 2050 utworzone przez dotychczasowych radnych lokalnego stowarzyszenia Dobro Wspólne, związanego z prezydentem Ełku Tomaszem Andrukiewiczem (do ugrupowania dołączył m.in. przewodniczący rady powiatu ełckiego Andrzej Wiszowaty)[21]. Kolejnego dnia do Polski 2050 przystąpił radny sejmiku województwa podlaskiego Maciej Żywno, który w przeszłości z ramienia Platformy Obywatelskiej zajmował stanowiska wojewody podlaskiego i wicemarszałka województwa podlaskiego[22]. Dzień później, 20 stycznia 2021, do ruchu dołączyła posłanka Joanna Mucha (była minister sportu i turystyki), przechodząc z PO i klubu KO[23]. 15 lutego 2021 do ruchu dołączyła poseł Paulina Hennig-Kloska, opuszczając Nowoczesną (której była rzeczniczką) i klub parlamentarny KO[24]. Dzień później formalnie powołano koło poselskie Polski 2050, którego przewodniczącą została Hanna Gill-Piątek[25] (1 marca przekształcone w koło parlamentarne, w którym formalnie znalazł się senator Jacek Bury). 2 marca do ruchu dołączył drugi z radnych wojewódzkich Paweł Drążczyk, reprezentujący dotychczas KO w sejmiku województwa łódzkiego[26]. 16 marca do koła parlamentarnego Polska 2050 dołączył poseł niezrzeszony Tomasz Zimoch (wybrany z listy Koalicji Obywatelskiej)[27]. Partię Polska 2050 Szymona Hołowni zarejestrowano 26 marca 2021[28]. W marcu 2021 do Polski 2050 dołączył burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz (który kilka tygodni wcześniej odszedł z PSL)[29]. 20 kwietnia 2021 do ugrupowania przeszedł z KO i Nowoczesnej poseł Mirosław Suchoń, dołączył do niego także burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski[30].

W przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa zarządzonych na 9 maja 2021 Polska 2050 – wraz z KO, Lewicą i Koalicją Polską – udzieliła poparcia kandydującemu z ramienia własnego komitetu wyborczego wiceprzewodniczącemu rady miasta Rzeszowa Konradowi Fijołkowi[31].

Postulaty programowe

Ochrona środowiska

Polska 2050 uważa, że najpóźniej do 2050 roku Polska powinna osiągnąć neutralność klimatyczną[32][33]. W tym celu chcą dołączyć kraj do strategii „Europejski Zielony Ład[34]. Lider formacji Szymon Hołownia w trakcie kampanii prezydenckiej w 2020 poinformował, że należy chronić górników, a nie kopalnie. Zadeklarował, że jego prezydentura „będzie zieloną prezydenturą”, a „środowisko naturalne jednym z priorytetów”[33].

Edukacja

Ugrupowanie uważa, że polskie szkolnictwo ma „luki” w programie nauczania[35]. W związku z tym planuje stworzyć pakiety edukacyjne, które będą je uzupełniały[2]. Ruch nadaje także specjalną audycję Edukacja dla przyszłości w radiu Dobre Radio. Jest to częściowe przedłużenie postulatu wyborczego Szymona Hołowni z wyborów prezydenckich „Edukacja dla przyszłości”[36][37].

Zagadnienia ustrojowe

Polska 2050 dąży do tego, aby Senat Rzeczypospolitej Polskiej stał się „izbą samorządową”, w której poza wybieranymi senatorami reprezentowani byliby przedstawiciele samorządów różnego szczebla: marszałkowie województw, prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie[38][39][40]. Ruch sprzeciwia się również centralizacji Polski[39]. Lider ugrupowania Szymon Hołownia w trakcie kampanii prezydenckiej w 2020 poinformował, że będzie działał na rzecz niezawisłości sędziów i niezależności sądów oraz rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego[41][42][43]. Ruch postuluje odciążenie sędziów i utworzenie „sądów pierwszego kontaktu”[44].

Polityka rodzinna

Ruch postuluje równe szanse zawodowe matek, ojców oraz osób bezdzietnych. Polska 2050 uważa, że wszystkie dzieci powinny być wolne od przemocy i niedostatku oraz mieć zagwarantowaną opiekę zdrowotną i edukację na wysokim poziomie. Ruch dąży do zapewnienia osobom starszym bezpieczeństwa zdrowotnego i socjalnego. Polska 2050 wspiera aktywizację zawodową i społeczną seniorów. Prezes stowarzyszenia Szymon Hołownia w trakcie kampanii prezydenckiej w 2020 zapowiedział, że będzie działał na rzecz pilnego przyjęcia konwencji o prawach osób starszych[45].

Polityka zagraniczna

Polska 2050 uważa, że podstawą polskiej polityki zagranicznej powinna być Unia Europejska[46]. Zdaniem ruchu polityki zagranicznej „nie wolno opierać na jednym sojuszu”[47][48]. Polska 2050 popiera wzmocnienie relacji z Francją i Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego[46]. Zdaniem Szymona Hołowni, Polska w polityce zagranicznej nie powinna szukać wrogów, tylko sojuszników[49][50].

Stosunek Kościoła i państwa

Szymon Hołownia popiera likwidację Funduszu Kościelnego[51]. Zapowiedział on także przygotowanie „kodeksu dobrych praktyk dla pracowników administracji rządowej”, określającego kiedy polityk może wziąć udział w uroczystości o charakterze religijnym. Zdaniem Szymona Hołowni, należy poprosić Najwyższą Izbę Kontroli o audyt przepływów finansowych między jednostkami finansowanymi przez państwo a „dziełami ojca Tadeusza Rydzyka”. Według Szymona Hołowni to rada szkoły, rada pedagogiczna i „być może samorząd uczniowski” powinny decydować o sposobie i wymiarze, w jakim jest prowadzona religia w szkole[52].

System opieki zdrowotnej

Lider formacji Szymon Hołownia popiera jak najszybsze dojście do przeznaczania 7% PKB na publiczny system ochrony zdrowia[53]. W trakcie kampanii prezydenckiej w 2020 postulował on m.in. zwiększenie roli samorządu w zarządzaniu systemem opieki zdrowotnej oraz „godne wynagrodzenie i miejsce pracy dla personelu medycznego[54].

Struktura i działacze

 Zobacz też kategorię: Działacze ruchu Polska 2050.

Zarząd stowarzyszenia[14]

Liderzy
Szymon Hołownia – prezes stowarzyszenia
Michał Kobosko – przewodniczący partii
Hanna Gill-Piątek – wiceprzewodnicząca partii
Jacek Kozłowski – wiceprzewodniczący partii
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – członkini zarządu Instytutu Strategie 2050

Prezes:

Wiceprezes:

Dyrektor ds. Regionów:

  • Agnieszka Buczyńska

Pozostali członkowie:

  • Adriana Porowska
  • Miłosława Zagłoba

Władze partii

Przewodniczący:

Wiceprzewodniczący:

Instytut Strategie 2050

Zarząd Instytutu Strategie 2050 tworzą Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Jan Szyszko i Stanisław Zakroczymski[55]. Członkami kilkunastoosobowego kolegium ekspertów są także m.in. Jacek Cichocki, Mirosław Różański, Dawid Sześciło i Przemysław Staroń[56].

Parlamentarzyści

Posłowie Polski 2050 Szymona Hołowni 16 lutego 2021 powołali koło poselskie, wcześniej byli niezrzeszeni. 1 marca 2021 powołano koło parlamentarne, w którym znalazł się także niezrzeszony dotychczas senator ugrupowania.

Posłowie na Sejm IX kadencji

Senator X kadencji

Symbolika

Ruch posługuje się kolorem żółtym, białym oraz zielonym. Logotypem stowarzyszenia był biały zarys Polski z trzech trójkątów z zieloną liczbą „2050” na żółtym tle[57].

Alternatywne logo ruchu

Od marca do kwietnia 2021 ruch posługiwał się czasowo barwą zieloną w logo. Jak przekazał Szymon Hołownia, tą zmianą formacja chciała podkreślić, że ekologia i klimat są założeniami fundamentalnymi dla ruchu[58]. Alternatywne logo składało się z trzech białych trójkątów z zieloną liczbą „2050” na zielonym tle.

Dobre Radio

Dobre Radio
Państwo {{{państwo}}}
Język

język polski

Właściciel

Szymon Hołownia

Prezes

Bartosz Wejman

Strona internetowa

5 października 2020 ruszyło internetowe radio stowarzyszenia pod nazwą Dobre Radio (styl. Dobre.Radio), którego prezesem został Bartosz Wejman[59]. Nadawane jest w nim kilkanaście audycji. Wśród prowadzących są m.in. prezes radia, a także Michał Kobosko, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, czy Łukasz Tomik[60].

Logotyp radia to zielono-biały napis „Dobre.Radio. Wzmacniamy Uważność” (stylizowany dużymi literami) oraz 5 zielonych kresek i 3 połączone białe kreski okładające się w koło na żółtym tle[59].

Przypisy

  1. Michał Kobosko: Widzimy sondaże, ale jesteśmy wobec nich ostrożny [online], interia.pl, 3 listopada 2020 [dostęp 2020-11-19].
  2. a b c Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Polska 2050 nie jest partią wodzowską ani nową wersją PO. Jest innowacją polityczną [online], oko.press, 28 września 2020 [dostęp 2020-11-19].
  3. Hołownia: Moja prezydentura będzie „zielona” [online], bankier.pl, 5 czerwca 2020 [dostęp 2020-11-19].
  4. Hołownia: w Unii Europejskiej jest nasza siła [online], tvn24.pl, 23 czerwca 2020 [dostęp 2020-11-19].
  5. Misja [online], strategie2050.pl [dostęp 2020-12-06].
  6. Środowisko – Nasze wspólne dobro [online], holownia2020.pl [dostęp 2020-12-22].
  7. Michał Kolanko: Post na profilu oficjalnym. twitter.com, 22 lutego 2021. [dostęp 2021-02-22].
  8. Szymon Hołownia zakłada partię. Nie stanie na jej czele [online], rp.pl, 29 września 2020 [dostęp 2020-11-19].
  9. Michał Kolanko, Szymon Hołownia chce zbudować ruch społeczny [online], rp.pl, 2 lutego 2020 [dostęp 2020-11-19].
  10. Hołownia: budujemy ruch obywatelski [online], pap.pl, 27 lutego 2020 [dostęp 2020-11-19].
  11. Michał Wojtczuk, Szymon Hołownia powołuje ruch Polska 2050. – W drugiej turze oddam głos przeciwko Andrzejowi Dudzie – zapowiedział [online], wyborcza.pl, 30 czerwca 2020 [dostęp 2020-11-19].
  12. Beata Czuma, Szymon Hołownia tworzy ruch Polska 2050. „Nie może popełnić błędu Biedronia i Kukiza” [online], wirtualnemedia.pl, 1 lipca 2020 [dostęp 2020-11-19].
  13. Barbara Bodalska, Szymon Hołownia zakłada ruch społeczny „Polska 2050” [online], euractiv.pl, 1 lipca 2020 [dostęp 2020-11-19].
  14. a b Polska 2050 [online], rejestr.io [dostęp 2020-11-19].
  15. Polska 2050 Szymona Hołowni. Program ruchu, zapisy, strona [online], polsatnews.pl, 29 września 2020 [dostęp 2020-11-19].
  16. Adam Zygiel, Hołownia: Do ruchu Polska 2050 zgłosiło się 20 tysięcy ludzi [online], rmf24.pl, 28 sierpnia 2020 [dostęp 2020-11-19].
  17. Hołownia ma pierwszą posłankę w Sejmie. „Dołączam do ruchu Polska 2050” [online], tvn24.pl, 8 września 2020 [dostęp 2020-11-19].
  18. Złożono wniosek o rejestrację partii Polska 2050 Szymona Hołowni [online], wnp.pl, 3 listopada 2020 [dostęp 2020-11-19].
  19. Jacek Kozłowski członkiem założycielem partii Polska 2050 Szymona Hołowni [online], wnp.pl, 6 listopada 2020 [dostęp 2020-11-19].
  20. Szymon Hołownia i Jacek Bury ogłaszają współpracę senatora z Polską 2050 [online], onet.pl, 18 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-18].
  21. Dobro Wspólne opuszczają radni miejscy i powiatowi. Powstaje Klub Radnych Polska 2050 [online], radio5.com.pl, 18 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-19].
  22. Podlaskie: Radny z klubu KO w sejmiku Maciej Żywno dołączył do ruchu Szymona Hołowni [online], portalsamorzadowy.pl, 19 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-19].
  23. Joanna Mucha opuszcza PO. Dołączy do Szymona Hołowni [online], rp.pl, 20 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-20].
  24. Paulina Hennig-Kloska dołącza do ruchu Polska 2050 [online], polsatnews.pl, 15 lutego 2021 [dostęp 2021-02-15].
  25. Polska 2050 zakłada koło poselskie. Hołownia wskazał „naturalną kandydatkę” na przewodniczącą [online], gazeta.pl, 16 lutego 2021 [dostęp 2021-02-16].
  26. Piotr Durys, Anna Barańska-Bekrycht, Nowe osoby dołączyły do ruchu Szymona Hołowni [online], radiolodz.pl, 2 marca 2021 [dostęp 2021-03-02].
  27. Tomasz Zimoch dołącza do koła parlamentarnego Polski 2050 [online], onet.pl, 16 marca 2021 [dostęp 2021-03-16].
  28. Polska 2050 Szymona Hołowni (postanowienie nieprawomocne) [online], bip.warszawa.so.gov.pl [dostęp 2021-04-08].
  29. Podkarpackie: Burmistrz Ustrzyk Dolnych dołącza do Polska2050 [online], wnp.pl, 19 marca 2021 [dostęp 2021-03-19].
  30. Nowy poseł w partii Szymona Hołowni. Przechodzi z Koalicji Obywatelskiej [online], onet.pl, 20 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-20].
  31. Jakub Noch, „Spełnia wszystkie warunki”. Hołownia o tym, dlaczego poparł Fijołka w Rzeszowie [online], natemat.pl, 15 marca 2021 [dostęp 2021-03-17].
  32. Klimat na wzrost [online], holownia2020.pl [dostęp 2021-02-01].
  33. a b Hołownia: My pozabijamy nasze własne dzieci. Zrobimy to z naszej chciwości i krótkowzroczności politycznej [online], tvn24.pl, 5 czerwca 2020 [dostęp 2021-02-01].
  34. Nasze D.N.A. [online], polska2050.pl [dostęp 2020-11-18].
  35. „Chcemy robić politykę głową i sercem”. Hołownia startuje z ruchem Polska 2050 [online], tvn24.pl, 31 lipca 2020 [dostęp 2020-11-19].
  36. Edukacja dla przyszłości [online], holownia2020.pl [dostęp 2020-11-19].
  37. Edukacja dla przyszłości [online], polska2050.pl [dostęp 2020-11-19].
  38. Hołownia: Nie upartyjniajmy samorządów [online], gazetaprawna.pl, 26 maja 2020 [dostęp 2021-02-01].
  39. a b Karta samorządowa Szymona Hołowni [online], holownia2020.pl [dostęp 2021-02-01].
  40. Cezary Łazarewicz, Ewa Winnicka, Szymon Hołownia: Idę własną drogą [online], wp.pl, 22 stycznia 2021 [dostęp 2021-02-01].
  41. Program dla praworządności [online], holownia2020.pl [dostęp 2021-02-01].
  42. Hołownia: chaos w polskim sądownictwie pogłębia się z dnia na dzień [online], wnp.pl, 13 stycznia 2020 [dostęp 2021-02-01].
  43. Hołownia o polskim sądownictwie: Lekarstwo gorsze od choroby [online], dziennik.pl, 13 stycznia 2020 [dostęp 2021-02-01].
  44. Zuzanna Dąbrowska, Szymon Hołownia: Naprawić błędy PO i zbrodnie PiS [online], rp.pl, 24 czerwca 2020 [dostęp 2021-02-01].
  45. Rodzina 2050 [online], strategie2050.pl [dostęp 2021-02-01].
  46. a b Adam Zygiel, Hołownia: Polska polityka zagraniczna powinna być o wiele bardziej aktywna [online], rmf24.pl, 23 czerwca 2020 [dostęp 2021-02-01].
  47. Hołownia pokazał „wizję prezydentury”. Chce mieć „pomysł na inteligentne i wrażliwe państwo” [online], gazeta.pl, 7 lutego 2020 [dostęp 2021-02-01].
  48. Jacek Nizinkiewicz, Hołownia: Błędem była gimnazjalna miłość prawicy do Trumpa [online], rp.pl, 7 stycznia 2021 [dostęp 2021-02-01].
  49. „Polska partnerem nie głośnym, ale słuchanym”. Hołownia o polityce zagranicznej [online], polsatnews.pl, 23 czerwca 2020 [dostęp 2021-02-01].
  50. Hołownia: w Unii Europejskiej jest nasza siła [online], tvn24.pl, 23 czerwca 2020 [dostęp 2021-02-01].
  51. Katarzyna Witwicka, Hołownia o rozdziale państwa od Kościoła. Likwidacja funduszu kościelnego [online], radiozet.pl, 28 stycznia 2021 [dostęp 2021-02-01].
  52. Hołownia o relacji między państwem a Kościołem: Władza nie może go korumpować [online], dziennik.pl, 28 stycznia 2021 [dostęp 2021-02-01].
  53. Hołownia: powinniśmy przeznaczać 7 proc. PKB na publiczny system ochrony zdrowia [online], wnp.pl, 25 kwietnia 2020 [dostęp 2021-02-02].
  54. Recepta na zdrowie [online], holownia2020.pl [dostęp 2021-02-02].
  55. Zarząd [online], strategie2050.pl [dostęp 2020-11-19].
  56. Eksperci Instytutu [online], strategie2050.pl [dostęp 2020-11-19].
  57. Stowarzyszenie Polska 2050. Hołownia pokazał logo [online], polsatnews.pl, 29 sierpnia 2020 [dostęp 2020-11-19].
  58. Polska 2050 czy Zieloni-bis? Zaskakująca zapowiedź Hołowni [online], wpolityce.pl, 29 marca 2021.
  59. a b Ruszyło Dobre Radio ruchu Szymona Hołowni, szefem Bartek Wejman [online], wirtualnemedia.pl, 6 października 2020 [dostęp 2020-11-19].
  60. Audycje [online], dobre.radio [dostęp 2020-03-24].

Linki zewnętrzne