Wielka szóstka (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielka szóstka
Big Hero 6
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

animacja
superbohaterski
fantastyka naukowa
akcja

Rok produkcji

2014

Data premiery

23 października 2014
28 listopada 2014 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

108 minut[1]

Reżyseria

Don Hall
Chris Williams

Scenariusz

Jordan Roberts
Robert L. Baird
Dan Gerson

Główne role

Scott Adsit
Ryan Potter
Daniel Henney
T.J. Miller
Jamie Chung
Damon Wayans Jr.
Genesis Rodriguez
James Cromwell
Alan Tudyk
Maya Rudolph

Muzyka

Henry Jackman

Zdjęcia

Rob Dressel
Adolph Lusinsky[1]

Scenografia

Paul Felix[1]

Montaż

Tim Mertens[1]

Produkcja

Roy Conli

Wytwórnia

Walt Disney Animation Studios

Dystrybucja

Walt Disney Studios Motion Pictures

Budżet

165 000 000 USD

Przychody brutto

657 869 686 USD

Kontynuacja

Wielka szóstka: Serial (2017–2021)

Strona internetowa

Wielka szóstka (oryg. Big Hero 6) – amerykański fantastycznonaukowy film animowany z 2014 roku na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadali Don Hall i Chris Williams na podstawie scenariusza Jordana Robertsa, Roberta L. Bairda i Dana Gersona. W oryginalnej wersji językowej głównym postaciom głosów użyczyli: Scott Adsit, Ryan Potter, Daniel Henney, T.J. Miller, Jamie Chung, Damon Wayans Jr., Genesis Rodriguez, James Cromwell, Alan Tudyk i Maya Rudolph.

Film opowiada historię Hiro Hamady, młodego geniusza robotyki oraz Baymaxa, robota medycznego stworzonego przez jego starszego, zmarłego brata, Tadashiego, którzy tworzą drużynę superbohaterów, aby pokonać zamaskowanego złoczyńcę odpowiedzialnym za śmierć Tadashiego[1].

Światowa premiera filmu Wielka szóstka miała miejsce 23 października 2014 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tokio. W Polsce film zadebiutował 28 listopada. Wielka szóstka przy budżecie szacowanym na 165 milionów dolarów zarobiła prawie 658 milionów i otrzymała pozytywne oceny od krytyków. Film otrzymał Oscara za najlepszy pełnometrażowy film animowany. Jego serialowa kontynuacja, Wielka szóstka: Serial emitowana w latach 2017–2021 na kanale Disney XD. Ponadto w 2022 roku swoją premierę w serwisie Disney+ miał serial Baymax!.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[2]
  • Scott Adsit jako Baymax, nadmuchiwany robot zbudowany przez Tadashiego jako asystent medyczny[3].
  • Ryan Potter jako Hiro Hamada, genialny czternastolatek, który interesuje się robotyką. Jest bratem Tadashiego[3].
  • Daniel Henney jako Tadashi Hamada, starszy brat Hiro, który stworzył Baymaxa[3].
  • T.J. Miller jako Fred, fan komiksów, który jest maskotką zespołu w Instytucie Technologii San Fransokyo[3].
  • Jamie Chung jako Go Go Tomago (pl. To To), wysportowana studentka, który specjalizuje się w elektromagnetyźmie[3].
  • Damon Wayans Jr. jako Wasabi, sprytny i neurotyczny chłopak, który specjalizuje się w laserach[3].
  • Genesis Rodriguez jako Honey Lemon, entuzjastka chemii w Instytucie Technologicznym San Fransokyo[3].
  • James Cromwell jako Robert Callaghan, profesor, szef programu robotyki w Instytucie Technologicznym San Fransokyo, który staje się potężnym zamaskowanym superzłoczyńcą, który planuje zemstę na Kreim[3].
  • Alan Tudyk jako Alistair Krei, przedsiębiorca, guru technologii i dyrektor generalny Krei Tech[3].
  • Maya Rudolph jako Cass, ciocia i opiekunka Hiro i Tadashiego[3].

W filmie ponadto głosów użyczyli: Katie Lowes jako Abigail Callaghan, córka profesora Callaghana i pilot testowy w Krei Tech; Paul Briggs jako Yama (pl. Jama), przestępca, który ściga Hiro po tym, jak ten pokonał jego robota w nielegalnych walkach; David Shaughnessy jako Heathcliff, lokaj rodziny Freda; Daniel Gerson jako sierżant Policji San Fransokyo[4] i Billy Bush jako prezenter wiadomości[5] oraz w roli cameo twórca komiksów Marvel Comics, Stan Lee jako ojciec Freda[6].

Scott Adsit
(Baymax)
Ryan Potter
(Hiro Hamada)
Daniel Henney
(Tadashi Hamada)
T.J. Miller
(Fred)
Jamie Chung
(Go Go Tomago)
Damon Wayans Jr.
(Wasabi)
Genesis Rodriguez
(Honey Lemon)
James Cromwell
(Robert Callaghan)
Alan Tudyk
(Alistair Krei)
Maya Rudolph
(Cass)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

W 2009 roku, po przejęciu Marvel Entertainment przez The Walt Disney Company, Robert Iger zasugerował, aby stworzyć film na podstawie mniej znanego komisu wydawnictwa Marvel Comics[7]. Don Hall natrafił na komiks Big Hero 6, o którym wcześniej nie słyszał. W 2011 roku przedstawił tą adaptację Johnowi Lasseterowi jako jeden z pięciu pomysłów filmu dla Walt Disney Animation Studios[8].

W czerwcu 2012 roku oficjalnie poinformowano, że Walt Disney Animation Studios pracuje na filmem, który jest na wczesnym etapie produkcji[9]. W maju 2013 roku potwierdzono, że Hall ma się zająć jego reżyserią oraz wyznaczono amerykańską datę premiery na 7 listopada 2014 roku[7]. Pomimo, iż film był produkowany całkowicie przez studio animacyjne Disneya, to kilkoro przedstawicieli z Marvela było zaangażowanych w jego realizację. Byli to między innymi dyrektor kreatywny, Joe Quesada i szef Marvel Television, Jeph Loeb[10]. W grudniu poinformowano, że Chris Williams będzie współreżyserem filmu, a Roy Conli został jego producentem[11]. Scenariusz napisali: Jordan Roberts, Robert L. Baird i Dan Gerson[1]. W lipcu Hall wyjawił, że film nie będzie miał związku z Filmowym Uniwersum Marvela[12].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2014 roku poinformowano, że w filmie głosów użyczą: Maya Rudolph jako Cass, James Cromwell jako Robert Callaghan, Damon Wayans Jr. jako Wasabi, T.J. Miller jako Fred, Alan Tudyk jako Alistair Krei, Jamie Chung jako Go Go, Genesis Rodriguez jako Honey Lemon, Daniel Henney jako Tadashi, Ryan Potter jako Hiro i Scott Adsit jako Baymax[3].

Prace nad animacją[edytuj | edytuj kod]

Nad filmem pracowało około dziewięćdziesięciu animatorów przez dwa lata[13]. Na potrzeby filmu stworzono fikcyjne miasto San Fransokyo, które jest połączeniem San Francisco i Tokio. Przy jego animacji połączono wpływy kultury japońskiej i kalifornijskiej. W komiksach akcja toczy się w Tokio, jednak studio zdecydował się na zmianę. Pomył filmowców zakładał, że San Fransokyo zostało zbudowane przez japońskich imigrantów na gruzach San Francisco zniszczonego w 1906 roku przez trzęsienie ziemi. Stworzono szczegółową cyfrową symulację miasta[14]. Projekt ten zawierał ponad 83 tysiące budynków i 100 tysięcy pojazdów. Do tego celu studio zakupiło plany całego miasta i hrabstwa San Francisco[13].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2014 roku poinformowano, że Henry Jackman skomponuje muzykę do filmu[15]. Fall Out Boy napisał na potrzeby filmu utwór „Immortals”, który został wydany 14 października 2014 roku[16]. Album, Big Hero 6 Original Motion Picture Soundtrack, został wydany 4 listopada przez Walt Disney Records[17].

2014Big Hero 6 Original Motion Picture Soundtrack[17]
Nr Tytuł utworu WykonawcaAutorDługość
1.„Immortals”Fall Out BoyP. Stump, P. Wentz, J. Trohman, A. Hurley3:15
2.„Hiro Hamada”H. Jackman1:57
3.„Nerd School”H. Jackman2:12
4.„Microbots”H. Jackman1:46
5.„Tadashi”H. Jackman1:46
6.„Inflatable Friend”H. Jackman1:56
7.„Huggable Detective”H. Jackman1:35
8.„The Masked Man”H. Jackman1:29
9.„One of the Family”H. Jackman1:49
10.„Upgrades”H. Jackman2:27
11.„The Streets of San Fransokyo”H. Jackman4:08
12.„To the Manor Born”H. Jackman1:15
13.„So Much More”H. Jackman3:01
14.„First Flight”H. Jackman2:35
15.„Silent Sparrow”H. Jackman4:39
16.„Family Reunion”H. Jackman2:39
17.„Big Hero 6”H. Jackman6:57
18.„I Am Satisfied with My Care”H. Jackman5:29
19.„Signs of Life”H. Jackman1:14
20.„Reboot”H. Jackman1:48
53:57

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera filmu Wielka szóstka odbyła się 23 października 2014 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tokio[18]. Pierwszy pokaz filmu w 3D miał miejsce 31 października podczas Abu Dhabi Film Festival[19].

Dla szerszej publiczności film zadebiutował 25 października w Rosji i na Ukrainie[20]. 7 listopada pojawił się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie[7] i Indiach[20]. Od 14 listopada dostępny był w Meksyku. W Polsce zadebiutował 28 listopada[21]. W grudniu pojawił się między innymi w Izraelu, Portugalii, Hiszpanii, Brazylii, Argentynie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i we Włoszech. W styczniu 2015 roku dostępny był w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Turcji i Korei Południowej. W Chinach zadebiutował 28 lutego[20].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Film, mając budżet szacowany na 165 milionów dolarów[20], zarobił w weekend otwarcia w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie przychód z kin wyniósł ponad 56 milionów dolarów[22]. W sumie na świecie Wielka szóstka zarobiła prawie 658 milionów, z czego prawie 223 miliony ze Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz ponad 3 miliony w Polsce[20].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z pozytywną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 90% z 227 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 7,4/10[23]. Na portalu Metacritic średnia ważona ocen z 39 recenzji wyniosła 74 punkty na 100[24]. Natomiast według serwisu CinemaScore, zajmującego się mierzeniem atrakcyjności filmów w Stanach Zjednoczonych, publiczność przyznała mu ocenę A w skali od F do A+[22].

Peter Debruge z „Variety” stwierdził, że „Don Hall i Chris Williams zapożyczają imiona postaci i kilka kluczowych szczegółów ze swojego źródła, [...] zapewniając atrakcyjne osobowości, jasną, żwawą animację, pozytywne lekcje życia i to coś, co wygląda światowy rekord w ilości przytulania w filmie o superbohaterach”[1]. Dan Jolin z „Empire Magazine” ocenił, że filmie jest „duża ilość wizualnej werwy, energicznej akcji i postać tak cudownie zaprojektowanej jak Baymax”[25]. Michael Rechtshaffen z „The Hollywood Reporter” napisał, że to „zabawna i wzruszająca opowieść o więzi między nastoletnim maniakiem technicznym a delikatnym robotem to kolejna propozycja Walt Disney Animation Studios, której nie można przegapić”[26]. Michael O’Sullivan z „The Washington Post” stwierdził, że „prawdziwym urokiem Wielkiej Szóstki nie jest jego akcja. To serce głównego bohatera”[27].

Łukasz Knap z portalu Filmweb ocenił, że „Wielka szóstka ma wszystko, żeby stać się nowym hitem Disneya: energię, humor, świeżość i bohaterów, za których trzyma się kciuki. To jeden z nielicznych filmów, który ze względu na fantastyczne efekty wizualne chciałbym zobaczyć jeszcze raz – w trójwymiarze”[28]. Robert Skowroński z Onet.pl stwierdził, że „film może nie jest wielki, a i w szkolnej skali ocen nie zasługuje na szóstkę, ale potrafi dostarczyć sporo wrażeń, uczy też i bawi. A to chyba najważniejsze w tego typu produkcjach”[29]. Dominika Pietraszek z tygodnika „Wprost” oceniła, że „Wielka szóstka to kolejny przykład na filmowy recykling pomysłów, zjawisko równie powszechne, co uciążliwe. Disney uległ modzie i stworzył coś na kształt animowanej wersji Avengersów, kopiując zarówno zalety pierwowzoru, jak i jego wady. Mimo wszystko produkcję tę można uznać za sukces wytwórni”[30].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2014 Golden Schmoes Awards Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [31]
San Diego Film Critics Society Awards Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [32]
San Francisco Film Critics Circle Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [33]
Toronto Film Critics Association Awards Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [34]
Southeastern Film Critics Association Awards Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [35]
St. Louis Film Critics Association Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [36]
Washington DC Area Film Critics Association Awards Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [37]
Women Film Critics Circle Awards Najlepszy film familijny Wielka szóstka Wygrana [38]
Najlepszy animowana postać kobieca Jamie Chung jako Go Go Tomago Nominacja
Genesis Rodriguez jako Honey Lemon Nominacja
Najlepsza kwestia w filmie Wielka szóstka: „Stop Whining. Woman Up!” Wygrana
Chicago Film Critics Association Awards Najlepszy pełnometrażowy film animowany Wielka szóstka Nominacja [39]
Nevada Film Critics Society Najlepszy film animowany Wielka szóstka Wygrana [40]
Phoenix Film Critics Society Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [41]
Najlepsza oryginalna piosenka Fall Out Boy za „Immortals” Nominacja
2015 Nagroda Akademii Filmowej Najlepszy pełnometrażowy film animowany Don Hall, Chris Williams, Roy Conli Wygrana [42][5]
Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej Najlepszy film animowany Chris Williams, Don Hall Nominacja [43]
Saturn Awards Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [44]
Annie Awards Najlepszy pełnometrażowy film animowany Wielka szóstka Nominacja [45]
Najlepsze indywidualne osiągnięcie: efekty animowane Michael Kaschalk, Peter DeMund, David Hutchins, Henrik Fält i John Kosnik Wygrana
Najlepsze indywidualne osiągnięcie: konstrukcja postaci w animowanym filmie kinowym Shiyoon Kim i Sang-Jin Kim Nominacja
Najlepsze indywidualne osiągnięcie: montaż Tim Mertens Nominacja
Najlepsze indywidualne osiągnięcie: reżyseria animowanej produkcji kinowej Chris Williams, Don Hall Nominacja
Najlepsze indywidualne osiągnięcie: scenariusz Jordan Roberts, Robert L. Baird, Dan Gerson Nominacja
Najlepsze indywidualne osiągnięcie: storyboarding Marc Smith Nominacja
Golden Globe Awards Najlepszy pełnometrażowy film animowany Wielka szóstka Nominacja [46]
Kids’ Choice Awards Ulubiony film animowany Wielka szóstka Wygrana [47]
Satellite Awards Najlepszy film animowany lub łączący w sobie różne media Chris Williams, Don Hall Nominacja [48]
Amerykańska Gildia Producentów Filmowych Najlepszy producent filmu animowanego Roy Conli Nominacja [49]
Amerykańskie Stowarzyszenie Montażystów Najlepszy montaż filmu animowanego Tim Mertens Nominacja [50]
Denver Film Critics Society Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [51]
North Carolina Film Critics Association Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [52]
Houston Film Critics Society Awards Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [53]
Iowa Film Critics Awards Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [54]
Georgia Film Critics Association Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [55]
Alliance of Women Film Journalists Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [56]
Critics’ Choice Movie Awards Najlepszy film animowany Wielka szóstka Nominacja [57]
Golden Reel Awards Najlepszy montaż dźwięku w filmie animowanym Wielka szóstka Wygrana [58]
Behind the Voice Actors Awards Najlepsza główna męska rola głosowa w pełnometrażowym filmie animowanym Ryan Potter Nominacja [59]
Scott Adsit Nominacja
Najlepsza drugoplanowa męska rola głosowa w pełnometrażowym filmie animowanym James Cromwell Nominacja
T.J. Miller Nominacja
Najlepsza drugoplanowa kobieca rola głosowa w pełnometrażowym filmie animowanym Genesis Rodriguez Nominacja
Maya Rudolph Nominacja
Najlepsza obada głosowa w pełnometrażowym filmie animowanym Ryan Potter, Scott Adsit, Daniel Henney, Jamie Chung, Genesis Rodriguez, Damon Wayans Jr., T.J. Miller, Maya Rudolph, James Cromwell, Alan Tudyk Nominacja
VES Awards Outstanding Animation in an Animated Feature Motion Picture Don Hall, Chris Williams, Roy Conli, Zach Parrish Wygrana [60]
Outstanding Models in any Motion Media Project Brett Achorn, Minh Duong, Scott Watanabe, Larry Wu Wygrana
Outstanding Created Environment in an Animated Feature Motion Picture Ralf Habel, David Hutchins, Michael Kaschalk, Olun Riley Wygrana
Outstanding Effects Simulations in an Animated Feature Motion Picture Henrik Falt, David Hutchins, Michael Kaschalk, John Kosnik Wygrana
Outstanding Animated Character in an Animated Feature Motion Picture Colin Eckart, John Kahwaty, Zach Parrish, Zack Petroc Wygrana

Serialowe kontynuacje[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2015 roku Don Hall i Chris Williams poinformowali, że nie wykluczają powstania sequela filmu[61]. W marcu 2016 roku ujawniono, że przygotowywany jest serial dla Disney XD, który ma kontynuować wątki rozpoczęte w filmie[62]. Wielka szóstka: Serial zadebiutował 20 listopada 2017 roku. Powstały trzy jego sezony. Ostatni, 60 odcinek, wyemitowano 1 lutego 2021 roku[63]. Swoje role z filmu powtórzyli: Scott Adsit jako Baymax, Ryan Potter jako Hiro, Jamie Chung jako Go Go, Genesis Rodriguez jako Honey Lemon, Maya Rudolph jako Cass, Alan Tudyk jako Alistair Krei i David Shaughnessy jako Heathcliff. Khary Payton i Brooks Wheelan zastąpili Damona Wayansa Jr. i T.J. Millera jako głosy Wasabiego i Freda[64].

W grudniu 2020 roku został zapowiedziany serial dla Disney+ pod tytułem Baymax!, który miał premierę w 2022 roku[65].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Peter Debruge: Film Review: ‘Big Hero 6’. Variety. [dostęp 2014-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-30)]. (ang.).
  2. „Wielka Szóstka”: obsada polskiego dubbingu i emisja w TVN-ie. Polski-Dubbing.pl. [dostęp 2019-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-16)]. (pol.).
  3. a b c d e f g h i j k Jen Yamato: Maya Rudolph, James Cromwell, More Join Disney’s Marvel Animation ‘Big Hero 6’. Deadline Hollywood. [dostęp 2014-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-09)]. (ang.).
  4. Big Hero 6: Press Kit (PDF). The Walt Disney Studios. [dostęp 2015-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-18)]. (ang.).
  5. a b Dominic Patten: ‘Big Hero 6’ Wins Oscar For Animated Film. Deadline Hollywood. [dostęp 2015-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-01)]. (ang.).
  6. Emily Donn: Big Hero 6 Stan Lee Cameo Revealed. Comic Book. [dostęp 2014-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-08)]. (ang.).
  7. a b c Rebecca Keegan: Disney is reanimated with films such as ‘Big Hero 6,’ ‘Frozen’. Los Angeles Times. [dostęp 2013-05-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-14)]. (ang.).
  8. Steve Tilley: 'Big Hero 6': Disney brings little-known Marvel stars to big screen. Toronto Sun. [dostęp 2014-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-01)]. (ang.).
  9. Germain Lussier: Walt Disney Animation And Don Hall Developing Adaptation Of Marvel's 'Big Hero 6'. /Film. [dostęp 2012-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-16)]. (ang.).
  10. Bob Strauss: Marvel meets Disney Animation in ‘Big Hero 6’. Los Angeles Daily News. [dostęp 2014-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-23)]. (ang.).
  11. Carolyn Giardina: Chris Williams to Co-Direct Disney Animation’s ‘Big Hero 6’ With Don Hall. The Hollywood Reporter. [dostęp 2013-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-03)]. (ang.).
  12. Big Hero 6 director confirms the Avengers wont make cameos. Total Film. [dostęp 2014-07-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-28)]. (ang.).
  13. a b Sophia Stuart: Behind the Scenes of Disney's Tech-Centric 'Big Hero 6'. PC Magazine. [dostęp 2014-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-07)]. (ang.).
  14. Rebecca Keegan: San Fransokyo architects built a new world for Disney’s ‘Big Hero 6′. Los Angeles Times. [dostęp 2014-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-01)]. (ang.).
  15. Henry Jackman to Score Disney’s ‘Big Hero 6’. Film Music Reporter. [dostęp 2014-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-02)]. (ang.).
  16. Jonathon Dornbush: Hear 'Immortals,' Fall Out Boy's song from the 'Big Hero 6' soundtrack. Entertainment Weekly. [dostęp 2014-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-23)]. (ang.).
  17. a b ‘Big Hero 6’ Soundtrack Details. Film Music Reporter. [dostęp 2014-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-03)]. (ang.).
  18. Amid Amidi: World Premieres of ‘Big Hero 6’ and ‘Parasyte’ Set for Tokyo International Film Festival. Cartoon Brew. [dostęp 2014-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-20)]. (ang.).
  19. Robert Garratt: World premiere of Big Hero 6 in 3D to close ADFF 2014. The National News. [dostęp 2014-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-16)]. (ang.).
  20. a b c d e Big Hero 6. Box Office Mojo. [dostęp 2022-01-16]. (ang.).
  21. 28 listopada premiera animacji "Wielka szóstka". Grają Fall Out Boy (wideo). Wirtualnemedia.pl. [dostęp 2014-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-12)]. (ang.).
  22. a b Pamela McClintock: Box Office: ‘Big Hero 6’ Wins With $56.2M; ‘Interstellar’ No. 2 With $50M. The Hollywood Reporter. [dostęp 2014-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-16)]. (ang.).
  23. Big Hero 6. Rotten Tomatoes. [dostęp 2022-01-16]. (ang.).
  24. Big Hero 6. Metacritic. [dostęp 2022-01-16]. (ang.).
  25. Dan Jolin: Big Hero 6 Review. Empire Magazine. [dostęp 2015-01-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-09)]. (ang.).
  26. Michael Rechtshaffen: ‘Big Hero 6’: Film Review. The Hollywood Reporter. [dostęp 2014-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-28)]. (ang.).
  27. Michael O’Sullivan: ‘Big Hero 6’ movie review: Baymax to the rescue. The Washington Post. [dostęp 2014-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-09)]. (ang.).
  28. Łukasz Knap: Ulice San Fransokyo. Filmweb. [dostęp 2014-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-29)]. (pol.).
  29. Robert Skowroński: "Wielka szóstka": Fantastic 6 - recenzja. Onet.pl. [dostęp 2014-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-16)]. (pol.).
  30. Dominika Pietraszek: Modny Disney – recenzja „Wielkiej szóstki”. Wprost. [dostęp 2015-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-09)]. (pol.).
  31. Golden Schmoes Winners and Nominees (2014). JoBlo.com. [dostęp 2021-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
  32. 2014 San Diego Film Critics Award Nominations. San Diego Film Critics. [dostęp 2014-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-17)]. (ang.).
  33. San Francisco Film Critics Circle: 2014 San Francisco Film Critics Circle Awards. [dostęp 2014-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-27)]. (ang.).
  34. The Toronto Film Critics Association names Richard Linklater’s Boyhood the Best Film of the Year. Toronto Film Critics Association. [dostęp 2014-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-15)]. (ang.).
  35. ‘Grand Budapest Hotel’ named year’s best by Southeastern Film Critics Association. Uproxx. [dostęp 2014-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-28)]. (ang.).
  36. 2014 StLFCA Annual Award Winners. St. Louis Film Critics Association. [dostęp 2014-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-13)]. (ang.).
  37. Matt Patches: Washington DC Area Film Critics Association names ‘Boyhood’ its Best Film of 2014. Uproxx. [dostęp 2014-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
  38. The Women Film Critics Circle Awards 2014. Women Film Critics Circle. [dostęp 2014-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-15)]. (ang.).
  39. 2014 Chicago Film Critics Association Awards. Chicago Film Critics Association. [dostęp 2014-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-21)]. (ang.).
  40. The Nevada Film Critics Society's 2014 Awards for Achievement in Film. Nevada Film Critics Society. [dostęp 2014-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-09)]. (ang.).
  41. Phoenix Film Critics Society 2014 Award Nominations. Phoenix Film Critics Society. [dostęp 2015-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-06)]. (ang.).
  42. Oscar Nominations Unveiled – Full List. Deadline Hollywood. [dostęp 2015-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-21)]. (ang.).
  43. BAFTA Nominations: ‘Grand Budapest Hotel’ Leads With 11 – Full List. Deadline Hollywood. [dostęp 2015-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-28)]. (ang.).
  44. Haleigh Foutch: Interstellar and The Winter Soldier Lead Saturn Award Nominations. Collider. [dostęp 2015-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-23)]. (ang.).
  45. Complete list of Annie Award 2014 nominees. Los Angeles Times. [dostęp 2014-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-24)]. (ang.).
  46. Tim Grey: Golden Globes: ‘Birdman,’ ‘Fargo’ Top Nominations. Variety. [dostęp 2014-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-08)]. (ang.).
  47. Simon Keegan: Kids' Choice Awards: All the winners and losers at this year's gunge-fest. Daily Mirror. [dostęp 2015-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-09)]. (ang.).
  48. Steve Pond: ‘Birdman’ Leads Satellite Awards Nominations. The Wrap. [dostęp 2014-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-02)]. (ang.).
  49. Jennifer Wolfe: PGA Nominates Five Films for Animated Feature Award. Animation World Network. [dostęp 2015-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-16)]. (ang.).
  50. Adam Chitwood: Nightcrawler, Gone Girl, and Boyhood Land ACE Editing Awards Nominations. Collider. [dostęp 2015-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-19)]. (ang.).
  51. "Birdman," "Inherent Vice," "Under the Skin" score big in Denver Film Critics Society's 2014 Nominations. Fade to Lack. [dostęp 2015-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-06)]. (ang.).
  52. North Carolina Film Critics Best in Cinema 2014. North Carolina Film Critics. [dostęp 2015-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-19)]. (ang.).
  53. "Birdman" leads Houston Film Critics nominations for 8th Annual Awards. Houston Chronicle. [dostęp 2014-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-07)]. (ang.).
  54. Matt Patches: ‘Boyhood’ is Iowa Critics’ Best Picture of 2014. Uproxx. [dostęp 2015-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-11)]. (ang.).
  55. Georgia Film Critics Association 2014 Awards. Georgia Film Critics Association. [dostęp 2015-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-09)]. (ang.).
  56. 2014 EDA Award Nominees. Alliance of Women Film Journalists. [dostęp 2015-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-15)]. (ang.).
  57. Critics’ Choice Awards: The Winners. The Hollywood Reporter. [dostęp 2015-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-03)]. (ang.).
  58. Jennifer Wolfe: Motion Picture Sound Editors Announce 2015 Golden Reel Nominations. Animation World Network. [dostęp 2015-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-26)]. (ang.).
  59. 2015 BTVA Voice Acting Awards. Behind the Voice Actors. [dostęp 2016-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-28)]. (ang.).
  60. Spencer Perry: Visual Effects Society Nominates Guardians of the Galaxy, X-Men, and More. Superhero Hype. [dostęp 2015-01-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-25)]. (ang.).
  61. Sandy Schaefer: 'Big Hero 6' Directors: Sequel Possible, But Not Currently in Development. Screen Rant. [dostęp 2015-02-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
  62. Brian Steinberg: Disney XD To Launch ‘Big Hero 6’ TV Series In 2017. Variety. [dostęp 2016-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-23)]. (ang.).
  63. Big Hero 6: The Series. The Futon Critic. [dostęp 2022-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-16)]. (ang.).
  64. Denise Petski: ‘Big Hero 6’: Maya Rudolph & More Reprise Roles For Disney XD Animated Series. Deadline Hollywood. [dostęp 2016-11-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-15)]. (ang.).
  65. Jennifer Maas: Disney+ Orders 'Moana,' 'Tiana,' 'Zootopia' and 'Baymax' Animated TV Series. The Wrap. [dostęp 2020-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-29)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]