Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury
Ilustracja
Ogłoszenie laureata literackiej Nagrody Nobla w 2008
Przyznawana przez Akademia Szwedzka
Lokalizacja  Szwecja
Pierwsze rozdanie 1901
Strona internetowa

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – osoby wyróżnione przez Akademię Szwedzką literacką Nagrodą Nobla. Ustanowiona testamentem Alfreda Nobla z 1895[1] roku jest przyznawana od 1901[2]. W latach 1901–2016 wyróżnionych zostało 113 osób[3].

Zasady przyznawania Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Wolą Alfreda Nobla było, aby nagroda trafiła w ręce osoby, która stworzy najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym[a][2].

Jako organ przyznający nagrodę Nobel wskazał Akademię Szwedzką. Została ona założona na wzór Akademii Francuskiej przez króla Gustawa III w 1786. Akademia składa się z 18 członków, znanych jako De Aderton („Osiemnastu”). W jej skład wchodzą szwedzcy pisarze, poeci, filolodzy i historycy. Członkowie Akademii wybierani są dożywotnio[4]. Nad wyborem laureata pracuje Komitet Noblowski, składający się z czterech lub pięciu osób, wybrany spośród członków Akademii na okres trzech lat[5].

Nazwiska kandydatów do wyróżnienia mogą być zgłaszane przez członków Akademii Szwedzkiej oraz innych akademii i instytucji o podobnym charakterze. Prawo to otrzymali także uniwersyteccy profesorowie literatury i filologii, laureaci literackiej Nagrody Nobla oraz przewodniczący stowarzyszeń odpowiedzialnych za twórczość literacką w poszczególnych krajach. Nominacje pozostają niejawne przez 50 lat[6].

Cykl pracy[edytuj | edytuj kod]

Cykl pracy nad przyznawaniem nagrody wygląda następująco[6]:

Wrzesień: członkowie Komitetu Noblowskiego wysyłają około 600–700 formularzy do osób uprawnionych do nominacji. Nominacje muszą być zgłaszane do 31 stycznia następnego roku, nominujący nie mogą wystawiać własnej kandydatury, powinni także oprócz nazwiska, dołączyć motywację, jednak nie jest to wymagane[5]
Luty: Komitet tworzy listę i przekazuje Akademii do zatwierdzenia;
Kwiecień: Komitet wybiera 15–20 nazwisk kandydatów wstępnych do rozpatrzenia przez Akademię;
Maj: Komitet zawęża listę do 5 finalistów do rozpatrzenia przez Akademię;
Czerwiec-sierpień: członkowie Akademii zapoznają się z twórczością kandydatów, członkowie Komitetu przygotowują raport na temat każdego z kandydatów;
Wrzesień: dyskusja nad twórczością kandydatów;
Październik: członkowie Akademii w głosowaniu większościowym wybierają jednego spośród piątki kandydatów;
Grudzień: 10 grudnia w Sztokholmie odbywa się uroczysta Ceremonia Wręczenia Nagrody Nobla.

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

W latach 1901–2016 literacka Nagroda Nobla została przyznana 109 razy (siedmiokrotnie Nagrody nie przyznano), przy czym wyróżnionych zostało 113 osób. W latach 1904, 1917, 1966, 1974 Akademia Szwedzka nagrodziła po dwie osoby[3]. Do roku 2015 wśród laureatów znalazło się 14 kobiet[3]. Najmłodszym laureatem był nagrodzony w 1907 Rudyard Kipling (miał wówczas 42 lata), najstarszą wyróżnioną osobą była nagrodzona w 2007, Doris Lessing; w chwili ogłoszenia nominacji miała 88 lat[3].

Pierwszym laureatem literackiej nagrody Nobla został Sully Prudhomme. Otrzymał on wówczas 150 782 SEK, w roku 2014 wartość pełnej nagrody to 8 milionów SEK[7].

Do 2016 roku dwie osoby odmówiły przyjęcia nagrody. W 1958 Akademia nominowała Borisa Pasternaka, który początkowo zaakceptował wyróżnienie, później jednak odmówił ze względu na naciski władz ZSRR. Jean-Paul Sartre nie przyjmował żadnych nagród za swoją działalność literacką, czym motywował odmowę przyjęcia nagrody w 1964 roku[3].

Jedyny raz nagrodę przyznano pośmiertnie – w 1931 otrzymał ją Erik Axel Karlfeldt, od 1974 roku Statut Fundacji Nobla zabrania pośmiertnych wyróżnień, o ile śmierć nie nastąpiła po ogłoszeniu nominacji[3].

Zgodnie z wolą fundatora, laureaci mają być wybierani bez względu na ich narodowość; sama nagroda zaś ma charakter międzynarodowy. W latach 1901–2014 najczęściej nagradzani byli pisarze tworzący w języku angielskim (27 wyróżnień), drugim najpopularniejszym językiem był francuski – 14 nagrodzonych; trzecim niemiecki (13 laureatów). Ponadto najczęściej nagradzani byli prozaicy – 76 osób[3].

Nagroda[edytuj | edytuj kod]

Uroczyste wręczenie wyróżnień ma miejsce w budynku filharmonii sztokholmskiej każdego 10 grudnia – w dniu rocznicy śmierci fundatora[8]. Stockholms Konserthus jest gospodarzem uroczystości od 1926 roku[8]. Każdy laureat w czasie uroczystości wręczenia wyróżnień otrzymuje oprócz nagrody pieniężnej także medal oraz dyplom. Medal, zaprojektowany przez Erika Lindberga, przedstawia młodego mężczyznę siedzącego pod wawrzynem, słuchającego i spisującego pieśń Muzy. Nad tym obrazem umieszczona jest inskrypcja pochodząca z Eneidy:

Quote-alpha.png
Inventas vitam iuvat excoluisse per artes

Na dole medalu wygrawerowane jest imię i nazwisko nagrodzonego oraz napis ACAD. SUEC. oznaczający Akademię Szwedzką. Na odwrocie medalu umieszczona została podobizna fundatora[9]. Dyplom literackiej Nagrody Nobla nie ma stałego wyglądu. Rokrocznie, po ogłoszeniu nazwiska laureata, dyplom projektowany jest z odniesieniem do jego twórczości. Od 2004 za projekty dyplomów dla laureatów literackiego Nobla odpowiedzialna jest Karin Mamma Andersson[10]. Treść dyplomu jest niezmienna i jest ona kaligrafowana po szwedzku.

Lista laureatów[edytuj | edytuj kod]

Rok Imię i nazwisko Państwo[b] Język Uzasadnienie
1901 Sully-Prudhomme.jpg Prudhomme, SullySully Prudhomme[11] Francja francuski za „wybitne osiągnięcia poetyckie, a zwłaszcza za idealizm, doskonałość artystyczną oraz niezwykłe połączenie duchowości i intelektu”[12]
1902 T-mommsen-2.jpg Mommsen, TheodorTheodor Mommsen[13] Niemcy niemiecki za „monumentalną Historię Rzymu, dzieło najwybitniejszego żyjącego historyka”[14]
1903 Björnstjerne Björnson, 1901.jpg Bjørnson, BjørnstjerneBjørnstjerne Bjørnson[15] Norwegia norweski za „wzniosłą i różnorodną poezję, która zawsze odznaczała się świeżością natchnienia i niezwykłą czystością ducha oraz za talent epicki i dramatyczny”[16]
1904 Frédéric Mistral by Paul Saïn.jpg Mistral, FrédéricFrédéric Mistral[17] Francja oksytański za „świeżość i oryginalność pełnych natchnienia utworów poetyckich, prawdziwie oddających realia życia oraz ducha narodu”[18]
José Echegaray y Eizaguirre.jpg Echegaray, JoséJosé Echegaray[19] Hiszpania hiszpański za „liczne zasługi dla odrodzenia tradycji hiszpańskiego dramatu”[20]
1905 Henryk Sienkiewicz 02.jpg Sienkiewicz, HenrykHenryk Sienkiewicz[21] Polska polski za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”[22]
1906 Carducci.jpg Carducci, GiosuèGiosuè Carducci[23] Włochy włoski „nie tylko za głęboką wiedzę i krytyczny umysł, ale przede wszystkim za twórczą energię, świeżość stylu i siłę liryczną, tak charakterystyczną dla jego poetyckich arcydzieł”
1907 Kiplingcropped.jpg Kipling, RudyardRudyard Kipling[c][24] Wielka Brytania angielski za „zmysł obserwacyjny, dojrzałość idei i wybitny talent prozatorski”
1908 Rudolf Christoph Eucken.jpg Eucken, RudolfRudolf Eucken[25] Niemcy niemiecki za „poszukiwanie prawdy, przenikającą wszystko siłę myśli, szeroki horyzont, bystrość i sugestywność, z którymi bronił on i rozwijał filozofię idealistyczną”
1909 Selma Lagerlöf.jpg Lagerlöf, SelmaSelma Lagerlöf[26] Szwecja szwedzki „w hołdzie wielkiemu idealizmowi, błyskotliwej wyobraźni i duchowej przenikliwości, które wyróżniają jej utwory”
1910 Adolf Friedrich Erdmann von Menzel 042.jpg Heyse, PaulPaul Heyse[27] Niemcy niemiecki za „artyzm i idealizm, które demonstrował na przestrzeni całej swojej długiej i płodnej twórczo drogi jako poeta liryczny, dramaturg, powieściopisarz i autor znanych na całym świecie nowel”
1911 Maurice Maeterlinck.jpg Maeterlinck, MauriceMaurice Maeterlinck[28] Belgia francuski za „wielostronną działalność literacką, a w szczególności za utwory dramatyczne, wyróżniające się bogactwem wyobraźni i poetycką fantazją”
1912 G Hauptmann.jpg Hauptmann, GerhartGerhart Hauptmann[29] Niemcy niemiecki „przede wszystkim w uznaniu jego płodnej, różnorodnej i wybitnej działalności w dziedzinie sztuki dramatycznej”
1913 Rabindranath Tagore in 1909.jpg Tagore, RabindranathRabindranath Tagore[30] Indie bengalski i angielski za „pełne głębokiego uczucia, oryginalne i przepiękne wiersze, w których z wyjątkowym mistrzostwem wyraziło się jego myślenie poetyckie, będące, według jego własnych słów, częścią literatury Zachodu”
1914 nagrody nie przyznano[31]
1915 Romain Rolland 1915.jpg Rolland, RomainRomain Rolland[d][32] Francja francuski za „wielki idealizm utworów literackich, za współczucie i za umiłowanie prawdy, z którą opisuje on różne charaktery ludzkie”
1916 Verner von Heidenstam 1916.jpg von Heidenstam, VernerVerner von Heidenstam[33] Szwecja szwedzki „najbardziej widoczny przedstawiciel nowej ery w literaturze światowej”
1917 Karl Gjellerup.jpg Gjellerup, KarlKarl Gjellerup[34] Dania duński za „różnorodną twórczość poetycką i wzniosłe ideały”
Henrik Pontoppidan.jpg Pontoppidan, HenrikHenrik Pontoppidan[35] Dania duński za „prawdziwe opisanie życia współczesnego Danii”
1918 nagrody nie przyznano[36]
1919 Carl spitteler 1905.jpg Spitteler, CarlCarl Spitteler[e][37] Szwajcaria niemiecki za niezrównany epos „Wiosna olimpijska”
1920 Knut Hamsun.jpeg Hamsun, KnutKnut Hamsun[38] Norwegia norweski za powieść „Błogosławieństwo ziemi”
1921 AnatoleFrance.JPG France, AnatoleAnatole France[39] Francja francuski za „błyskotliwe osiągnięcia literackie wyróżniające się wykwintnością stylu, głębokim humanizmem i prawdziwie galijskim temperamentem”
1922 Jacinto Benavente y Martinez.jpg Benavente, JacintoJacinto Benavente[40] Hiszpania hiszpański za „błyskotliwe mistrzostwo, z jakim kontynuuje tradycje hiszpańskiego dramatu”
1923 William Butler Yeats by George Charles Beresford.jpg Butler Yeats, WilliamWilliam Butler Yeats[41] Irlandia angielski za „uduchowioną twórczość poetycką, oddającą w najwyższej formie artystycznego ducha narodowego”
1924 Władysław Reymont.jpg Reymont, WładysławWładysław Reymont[42] Polska polski za „wybitny epos narodowy, powieść Chłopi
1925 George bernard shaw.jpg Shaw, George BernardGeorge Bernard Shaw[43] Wielka Brytania angielski „za twórczość naznaczoną idealizmem i humanizmem, za przenikliwą satyrę, która często łączy się z wyjątkowym pięknem poetyckim”
1926 Grazia Deledda 1926.jpg Deledda, GraziaGrazia Deledda[44] Włochy włoski za „poetyckie dzieła, w których z jaskrawą plastycznością opisuje życie jej ojczystej wyspy, a także za głębię w podejściu do ludzkich problemów w całości”
1927 Henri Bergson.jpg Bergson, HenriHenri Bergson[45] Francja francuski jako „znak uznania dla jego jaskrawych i podtrzymujących wiarę w życie idei, a także dla wyjątkowego mistrzostwa, z jakim te idee były wcielane”
1928 Sigrid Undset crop.jpg Undset, SigridSigrid Undset[46] Norwegia norweski za „niezapomniany opis skandynawskiego średniowiecza”
1929 Thomas Mann 1937.jpg Mann, ThomasThomas Mann[47] Niemcy niemiecki „przede wszystkim za wielką powieść „Buddenbrookowie”, która stała się klasyką współczesnej literatury, i której popularność nieustannie rośnie”
1930 Sinclair Lewis 1930.jpg Lewis, SinclairSinclair Lewis[48] USA angielski za „szlachetnie podniosłą i różnorodną poezję, która zawsze wyróżniała się świeżością natchnienia i rzadko spotykaną czystością ducha”
1931 Erik Axel Karlfeldt.jpg Axel Karlfeldt, ErikErik Axel Karlfeldt[f][49] Szwecja szwedzki za „wybitne osiągnięcia literackie, w szczególności za idealizm, doskonałość artystyczną, a także niezwykłe połączenie duchowości i talentu, o czym świadczą jego książki”
1932 John galsworthy.jpg Galsworthy, JohnJohn Galsworthy[50] Wielka Brytania angielski za „wielką sztukę prozatorską której szczytem jest „Saga rodu Forsyte’ów”
1933 Buninturzhansky.jpg Bunin, IwanIwan Bunin[51] Rosja rosyjski za „surowe mistrzostwo, z którym rozwija on tradycje klasycznej literatury rosyjskiej”
1934 Luigi Pirandello 1934.jpg Pirandello, LuigiLuigi Pirandello[52] Włochy włoski za „twórczą śmiałość i wynalazczość w odrodzeniu sztuki dramaturgicznej i scenicznej”
1935 nagrody nie przyznano[53]
1936 Eugene O'Neill 1936.jpg O’Neill, EugeneEugene O’Neill[54] USA angielski za „prawdziwość i głębię utworów dramatycznych, traktujących w nowy sposób gatunek tragedii”
1937 Roger Martin du Gard 1937.jpg du Gard, Roger MartinRoger Martin du Gard[55] Francja francuski za „siłę artystyczną i prawdę w przedstawieniu człowieka, a także najbardziej odczuwalnych problemów współczesnego życia”
1938 Pearl Buck.jpg Buck, PearlPearl Buck[56] USA angielski za „wspaniały epicki opis życia chińskich chłopów i za biograficzne arcydzieła”
1939 FransEemilSillanpää.jpg Sillanpää, FransFrans Sillanpää[57] Finlandia fiński za „głębokie przeniknięcie w życie fińskich chłopów i wyborne opisanie ich obyczajów w więzi z przyrodą”
1940 nagrody nie przyznano[58]
1941 nagrody nie przyznano[59]
1942 nagrody nie przyznano[60]
1943 nagrody nie przyznano[61]
1944 Johannes Vilhelm Jensen 1944.jpg Jensen, JohannesJohannes Jensen[62] Dania duński za „rzadko spotykaną siłę i bogactwo poetyckiej wyobraźni połączone z duchowym umiłowaniem nauki i odrębnością stylu twórczego”
1945 Gabriela Mistral-01.jpg Mistral, GabrielaGabriela Mistral[63] Chile hiszpański za „poezję prawdziwego uczucia, czyniącą jej imię symbolem idealistycznych dażeń dla całej Ameryki Łacińskiej”
1946 Hermann Hesse 1927 Photo Gret Widmann.jpg Hesse, HermannHermann Hesse[64] Szwajcaria niemiecki za „szlachetnie podniosłą i różnorodną poezję, która zawsze wyróżniała się świeżością natchnienia i rzadko spotykaną czystością ducha”
1947 André Gide 1947.jpg André Gide[65] Francja francuski za „głębokie i znakomite artystycznie utwory, w których ludzkie problemy przedstawione są z nieustraszonym umiłowaniem prawdy i głęboką przenikliwością psychologiczną”
1948 T.S. Eliot, 1923.JPG Eliot, Thomas StearnsThomas Stearns Eliot[66] Wielka Brytania angielski za „wydatny wkład nowatorski we współczesną poezję”
1949 Carl Van Vechten - William Faulkner.jpg Faulkner, WilliamWilliam Faulkner[67] USA angielski za „znaczny i unikatowy z artystycznego punktu widzenia wkład w rozwój współczesnej powieści amerykańskiej”
1950 Russell1907-2.jpg Russell, BertrandBertrand Russell[68] Wielka Brytania angielski za to, że jest „jednym z najbłyskotliwszych przedstawicieli racjonalizmu i humanizmu, nieustraszonym bojownikiem o wolność słowa i wolność myśli na Zachodzie”
1951 Lagerkvist.jpg Lagerkvist, PärPär Lagerkvist[69] Szwecja szwedzki za „siłę artystyczną i absolutną niezależność sądów pisarza, który próbował w swej twórczości odnaleźć odpowiedzi na wieczne pytania stojące przed ludzkością”
1952 François Mauriac (1932).jpg Mauriac, FrançoisFrançois Mauriac[70] Francja francuski za „głęboką przejrzystość duchową i siłę artystyczną, którą ukazuje w swoich powieściach dramat ludzkiego życia”
1953 Churchill portrait NYP 45063.jpg Churchill, WinstonWinston Churchill[71] Wielka Brytania angielski za „wielkie mistrzostwo utworów o charakterze historycznym i biograficznym, a także błyskotliwą sztukę oratorską, z pomocą której bronił najwyższych ludzkich wartości”
1954 Ernest Hemingway 1950 crop.jpg Hemingway, ErnestErnest Hemingway[72] USA angielski za utwór „Stary człowiek i morze”
1955 Halldór Kiljan Laxness 1955.jpg Laxness, HalldórHalldór Laxness[73] Islandia islandzki za „wyrazistą siłę epicką, która odrodziła wielką sztukę prozatorską Islandii”
1956 JRJimenez.JPG Jiménez, Juan RamónJuan Ramón Jiménez[74] Hiszpania hiszpański za „poezję liryczną, wzór wielkiego ducha i czystości artystycznej w hiszpańskiej poezji”
1957 Albert Camus, gagnant de prix Nobel, portrait en buste, posé au bureau, faisant face à gauche, cigarette de tabagisme.jpg Camus, AlbertAlbert Camus[75] Francja francuski za „ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia”
1958 Boris Pasternak in youth.jpg Pasternak, BorisBoris Pasternak[g][76] ZSRR rosyjski za „znaczące osiągnięcia we współczesnej poezji lirycznej, a także za kontynuowanie tradycji wielkiej prozy epickiej”
1959 Salvatore Quasimodo 1959.jpg Quasimodo, SalvatoreSalvatore Quasimodo[77] Włochy włoski za „poezję liryczną, która z klasyczną żywiołowością wyraża tragiczne doświadczenie naszych czasów”
1960 Saint-John Perse 1960.jpg Perse, Saint-JohnSaint-John Perse[78] Francja francuski za „wzniosłość i obrazowość”, które „odzwierciedlają uwarunkowania naszych czasów”
1961 Andrić, IvoIvo Andrić[79] Jugosławia serbsko-chorwacki za „siłę daru epickiego, pozwalającą w całej pełni odsłonić ludzkie losy i problemy związane z historią jego kraju”
1962 JohnSteinbeck crop.JPG Steinbeck, JohnJohn Steinbeck[80] USA angielski za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw socjalnych”
1963 Giorgos Seferis 1963.jpg Seferis, JorgosJorgos Seferis[81] Grecja grecki za „wybitne utwory liryczne, oddające pokłon światu starożytnych Hellenów”
1964 Jean-Paul Sartre FP.JPG Sartre, Jean-PaulJean-Paul Sartre[h][82] Francja francuski za „bogatą w idee, przesiąkniętą duchem wolności i poszukiwaniami prawdy twórczość, mającą ogromny wpływ na nasze czasy”
1965 Sholokhov-1938.jpg Szołochow, MichaiłMichaił Szołochow[83] ZSRR rosyjski za „siłę artystyczną i prawdziwość epopei o dońskim kozactwie w przełomowych dla Rosji czasach”
1966 Agnon.jpg Agnon, SamuelSamuel Agnon[84] Izrael hebrajski za „głęboko oryginalną sztukę prozatorską, przenikniętą żydowskimi motywami ludowymi”
Nelly Sachs 1966.jpg Sachs, NellyNelly Sachs[85] Szwecja niemiecki za „wybitne utwory liryczne i dramatyczne, analizujące los narodu żydowskiego”
1967 MiguelAngelAsturias.JPG Asturias, Miguel ÁngelMiguel Ángel Asturias[86] Gwatemala hiszpański za „wybitne osiągnięcia twórcze, u podłoża których leży zainteresowanie obyczajami i tradycją Indian Ameryki Łacińskiej”
1968 Yasunari Kawabata 1938.jpg Yasunari Kawabata[87] Japonia japoński za „mistrzostwo pisarskie, które oddaje istotę japońskiej świadomości”
1969 Samuel Beckett, 1977.jpeg Samuel Beckett[88] Irlandia angielski/francuski za to, że „w nowych dla dramatu i prozy formach ukazuje wzniosłość człowieka w jego skrajnym opuszczeniu”
1970 Alexander Solzhenitsyn in Moscow, December 1998.jpg Sołżenicyn, AleksandrAleksandr Sołżenicyn[89] ZSRR rosyjski za „siłę moralną, zaczerpniętą z tradycji wielkiej literatury rosyjskiej”
1971 Pablo Neruda.jpg Neruda, PabloPablo Neruda[90] Chile hiszpański za „poezję, która z nadzwyczajną siłą wyrażała los całego kontynentu”
1972 Bundesarchiv B 145 Bild-F062164-0004, Bonn, Heinrich Böll.jpg Böll, HeinrichHeinrich Böll[91] Niemcy Zachodnie niemiecki za „twórczość, w której szeroki ogląd rzeczywistości łączy się z wielką sztuką tworzenia charakterów, twórczość, która stała się ważnym wkładem w odrodzenie niemieckiej literatury”
1973 Patrick White writer.jpg White, PatrickPatrick White[92] Australia angielski za „epickie i psychologiczne mistrzostwo, dzięki któremu odkryty został nowy literacki kontynent”
1974 Eyvind.JPG Eyvind Johnson[93] Szwecja szwedzki za „sztukę powieściową, przeglądającą się w czasie i przestrzeni i służącą wolności”
Harry Martinson.jpg Martinson, HarryHarry Martinson[94] Szwecja szwedzki za „twórczość, w której jest wszystko – od kropli rosy po kosmos”
1975 Eugenio Montale.jpg Montale, EugenioEugenio Montale[95] Włochy włoski za „znaczące osiągnięcia w poezji, która odznaczała się przenikliwością oraz wyrażaniem zupełnie pozbawionych iluzji poglądów na życie”
1976 SaulBellowcropped.jpg Bellow, SaulSaul Bellow[96] USA angielski za „humanizm i subtelną analizę współczesnej kultury, łączące się w jego twórczości”
1977 Vicentealeixandre.jpg Aleixandre, VicenteVicente Aleixandre[97] Hiszpania hiszpański za „wybijającą się twórczość poetycką, która odzwierciedla sytuację człowieka w kosmosie i we współczesnym społeczeństwie i stanowi świadectwo odrodzenia hiszpańskiej poezji w okresie międzywojennym”
1978 Isaac Bashevis Singer (upright).jpg Singer, Isaac BashevisIsaac Bashevis Singer[98] Polska, USA jidysz za „pełną uczucia sztukę prozatorską która wyrastając z polsko-żydowskich tradycji kulturowych porusza jednocześnie odwieczne problemy”
1979 Odysseas Elytis 1974.jpg Elitis, OdiseasOdiseas Elitis[99] Grecja grecki za „twórczość poetycką, która w nurcie greckiej tradycji z odczuwalną siłą i intelektualną precyzją maluje walkę człowieka o wolność i niezależność”
1980 Czesław Miłosz 2011(Lt, detail).jpg Miłosz, CzesławCzesław Miłosz[100] Polska, USA polski za to, że „z bezkompromisową jasnością postrzegania wyraził warunki, na jakie jest wystawiony człowiek w świecie ostrego konfliktu”
1981 Elias Canetti 2.jpg Canetti, EliasElias Canetti[101] Wielka Brytania niemiecki za „utwory, odznaczające się światopoglądowym bogactwem i siłą artystyczną”
1982 Gabriel Garcia Marquez 1984.jpg García Márquez, GabrielGabriel García Márquez[102] Meksyk hiszpański za „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu”
1983 William Golding 1983.jpg Golding, WilliamWilliam Golding[103] Wielka Brytania angielski za „powieści, które dopomagają zrozumieć warunki funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie”
1984 Jaroslav Seifert 1981 foto Hana Hamplová.jpg Seifert, JaroslavJaroslav Seifert[104] Czechosłowacja czeski za „przenikniętą zmysłowością, otwartością i bogactwem kreatywnej fantazji, która daje obraz ludzkiej niezłomności i wielostronności”
1985 Claude Simon 1967.jpg Simon, ClaudeClaude Simon[105] Francja francuski za „połączenie w swej twórczości porządków: poetyckiego i malarskiego”, a także za „głębokie zrozumienie roli czasów w przedstawieniu człowieka”
1986 Soyinka, Wole (1934).jpg Soyinka, WoleWole Soyinka[106] Nigeria angielski za to, że „w szerokiej perspektywie kulturowej i z poetyckim kolorytem kształtuje dramat istnienia”
1987 Joseph Brodsky 1988.jpg Brodski, IosifIosif Brodski[107] ZSRR, USA rosyjski (poezja), angielski (proza) za „uniwersalne wartości całokształtu twórczości literackiej, odznaczające się jasnością myśli i poetycką siłą”
1988 Necip Mahfuz.jpg Mahfuz, NadżibNadżib Mahfuz[108] Egipt arabski został wyróżniony jako ten, „który przez swoje dzieła bogate w niuanse – które bywały realistyczne z fotograficzną precyzją, a czasami bywały dwuznaczne – stworzył arabski styl narracji, który można zastosować do całości gatunku ludzkiego”
1989 Camilo José Cela Madrid 1996.jpg Cela, Camilo JoséCamilo José Cela[109] Hiszpania hiszpański za „bogatą i mocną prozę, która z powściągliwym współczuciem ukazuje bezbronne istnienie człowieka”
1990 Paz0.jpg Paz, OctavioOctavio Paz[110] Meksyk hiszpański za „namiętne pisarstwo z szerokimi horyzontami, cechującymi się inteligencją emocjonalną i humanistyczną uczciwością”
1991 Nadine Gordimer 01.JPG Gordimer, NadineNadine Gordimer[111] RPA angielski otrzymała ją jako ta, która „przez swą wspaniałą epikę stała się wielkim dobrodziejstwem dla ludzkości”
1992 Derek Walcott.jpg Walcott, DerekDerek Walcott[112] Saint Lucia angielski „za poetycki całokształt wielkiej jasności, wspartej historyczną wizją, wynikiem wielokulturowego zaangażowania”
1993 Toni Morrison 2008-2.jpg Morrison, ToniToni Morrison[113] USA angielski otrzymała ją za to, że „w powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej i poetyckich wartości, przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości”
1994 Oe Kenzaburo 1-2.jpg Ōe, KenzaburōKenzaburō Ōe[114] Japonia japoński za „siłę i poezję w tworzeniu wyimaginowanego świata, w którym życie i mit składają się na poruszający obraz sytuacji człowieka we współczesnym świecie”
1995 Seamus Heaney 2004.jpg Heaney, SeamusSeamus Heaney[115] Irlandia angielski za „dzieła o lirycznej piękności i etycznej głębi, które chwalą cuda dnia codziennego i żywą przeszłość”
1996 Szymborska(closeup).jpg Szymborska, WisławaWisława Szymborska[116] Polska polski za „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”
1997 Dario Fo-Cesena.jpg Fo, DarioDario Fo[117] Włochy włoski otrzymał ją jako ten, który rywalizuje z błaznami średniowiecznymi w krytykowaniu władzy oraz popieraniu godności uciskanych
1998 JSJoseSaramago.jpg Saramago, JoséJosé Saramago[118] Portugalia portugalski za dzieło, które „przypowieściami, podtrzymywanymi przez wyobraźnię, współczucie i ironię, stale umożliwia nam pojmowanie iluzorycznej rzeczywistości”
1999 Günter Grass auf dem Blauen Sofa.jpg Grass, GünterGünter Grass[119] Niemcy niemiecki otrzymał ją jako ten, którego „swawolne czarne bajeczki portretują zapomnianą twarz historii”
2000 Gao Xingjian.jpg Xingjian, GaoGao Xingjian[120] Francja chiński „za dzieło o uniwersalnej istotności, gorzkim wglądzie oraz językowy geniusz, które otworzyły nowe ścieżki przed chińskim powieściopisarstwem i dramatem”
2001 Vsnaipaulsketch.jpg Naipaul, Vidiadhar SurajprasadVidiadhar Surajprasad Naipaul[121] Wielka Brytania angielski jest uważany za „spadkobiercę Conrada, który maluje zmierzch imperiów z perspektywy moralisty”
2002 Imre Kertész (1929-) Hungarian writer II. by Csaba Segesvári.JPG Kertész, ImreImre Kertész[122] Węgry węgierski za „powieści, które przeciwstawiają osobiste doświadczenie jednostki wobec brutalnej bezstronności historii”
2003 J.M. Coetzee.JPG Coetzee, John MaxwellJohn Maxwell Coetzee[123] RPA angielski książki laureata odznaczają się „analityczną błyskotliwością i wymownymi dialogami”
2004 Elfriede jelinek 2004 small.jpg Jelinek, ElfriedeElfriede Jelinek[124] Austria niemiecki za „demaskowanie absurdalności stereotypów społecznych w powieściach i dramatach”
2005 Pinterfoto cropped.jpg Pinter, HaroldHarold Pinter[125] Wielka Brytania angielski za „odkrywanie przepaści pod codzienną gadaniną i wymuszanie wejścia do zamkniętych przestrzeni ucisku”
2006 Orhanpamuk2 cropped.jpg Pamuk, OrhanOrhan Pamuk[126] Turcja turecki nagrodzono pisarza, który „w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur”
2007 Doris lessing 20060312 (square).jpg Lessing, DorisDoris Lessing[i][127] Wielka Brytania angielski „jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą”
2008 Jean-Marie Gustave Le Clézio-press conference Dec 06th, 2008-2.jpg Jean-Marie Gustave Le Clézio[128] Francja, Mauritius francuski za „nowe odkrycia, poetycką przygodę i sensualną ekstazę, badanie człowieczeństwa ponad i poza granicami cywilizacji”
2009 Herta Müller 2007.JPG Müller, HertaHerta Müller[129] Niemcy niemiecki jako ta, „która łącząc intensywność poezji i szczerość prozy przedstawia świat wykorzenionych”
2010 Mario Vargas Llosa-2.jpg Llosa, Mario VargasMario Vargas Llosa[130] Peru hiszpański za „odwzorowanie struktur władzy i stanowcze obrazy indywidualnego oporu, buntu i porażki”
2011 Transtroemer.jpg Tranströmer, TomasTomas Tranströmer[131] Szwecja szwedzki za „zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości”
2012 Mo Yan 1 2012.jpg Yan, MoMo Yan[132] Chiny chiński jako ten, „który z halucynacyjnym realizmem łączy opowieści ludowe, historię i współczesność”
2013 Alice Munro.jpg Munro, AliceAlice Munro[133] Kanada angielski jako „mistrzyni współczesnego opowiadania”
2014 Patrick Modiano 6 dec 2014 - 23.jpg Modiano, PatrickPatrick Modiano[134] Francja francuski za „sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji”
2015 Swetlana Alexandrowna Alexijewitsch.jpg Aleksijewicz, SwiatłanaSwiatłana Aleksijewicz[135] Białoruś rosyjski za „polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach”
2016 Bob Dylan - Azkena Rock Festival 2010 2.jpg Dylan, BobBob Dylan[136] USA angielski za „stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”
2017 Kazuo Ishiguro by Kubik.JPG Ishiguro, KazuoKazuo Ishiguro[137] Wielka Brytania angielski jako ten, „który w powieściach o potężnej sile emocjonalnej odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem łączności ze światem”

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Oryginalnie w języku szwedzkim: den som inom litteraturen har producerat det mest framstående verket i en idealisk riktning.
 2. Kraj podany na stronie Nobelprize.org (oficjalnej stronie Fundacji Noblowskiej), może różnić się od oficjalnej narodowości bądź kraju urodzenia laureata.
 3. Najmłodszy laureat.
 4. Laureat odebrał wyróżnienie w 1916.
 5. Laureat odebrał wyróżnienie w 1920.
 6. Wyróżnienie przyznano pośmiertnie.
 7. Po wstępnej akceptacji, w wyniku nacisków władz państwowych, odmówił przyjęcia wyróżnienia.
 8. Laureat odmówił przyjęcia wyróżnienia.
 9. Najstarsza laureatka, w chwili wyróżnienia miała 88 lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Nobelprize.org: The Will (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 2. a b Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 3. a b c d e f g Nobelprize.org: Facts on the Nobel Prize in Literature (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 4. svenskaakademien.se: Members (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 5. a b svenskaakademien.se: How Nobel Laureates in Literature are chosen (ang.). [dostęp 2016-10-14].
 6. a b Nobelprize.org: Nomination and Selection of Literature Laureates (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 7. Nobelprize.org: The Nobel Prize Amounts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 8. a b Nobelprize.org: The Nobel Prize Award Ceremonies and Banquets (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 9. Nobelprize.org: The Nobel Medal for Literature (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 10. Nobelprize.org: The Nobel Diplomas (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 11. Nobelprize.org: Sully Prudhomme – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 12. Gayle A. Levy, Sully Prudhomme, [w:] Dictionary of Literary Biography, red. Clark Bruccoli, Cengage Gale, Detroit 2007, t. 332, s. 412.
 13. Nobelprize.org: Theodor Mommsen – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 14. Grzegorz Górny, Leksykon laureatów literackiej Nagrody Nobla, Agencja Wydawnicza Zebra, Kraków 1993, s. 9.
 15. Nobelprize.org: Bjørnstjerne Bjørnson – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 16. Hans H. Skei, Bjørnstjerne Bjørnson, [w:] Dictionary of Literary Biography, red. Clark Bruccoli, Cengage Gale, Detroit 2007, t. 329, s. 151.
 17. Nobelprize.org: Frédéric Mistral – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 18. Grzegorz Górny, Leksykon laureatów literackiej Nagrody Nobla, Agencja Wydawnicza Zebra, Kraków 1993, s. 14.
 19. Nobelprize.org: José Echegaray – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 20. Grzegorz Górny, Leksykon laureatów literackiej Nagrody Nobla, Agencja Wydawnicza Zebra, Kraków 1993, s. 16.
 21. Nobelprize.org: Henryk Sienkiewicz – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 22. Grzegorz Górny, Leksykon laureatów literackiej Nagrody Nobla, Agencja Wydawnicza Zebra, Kraków 1993, s. 18.
 23. Nobelprize.org: Giosuè Carducci – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 24. Nobelprize.org: Rudyard Kipling – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 25. Nobelprize.org: Rudolf Eucken – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 26. Nobelprize.org: Selma Lagerlöf – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 27. Nobelprize.org: Paul Heyse – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 28. Nobelprize.org: Maurice Maeterlinck – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 29. Nobelprize.org: Gerhart Hauptmann – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 30. Nobelprize.org: Rabindranath Tagore – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 31. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 1914 (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 32. Nobelprize.org: Romain Rolland – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 33. Nobelprize.org: Verner von Heidenstam – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 34. Nobelprize.org: Karl Gjellerup – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 35. Nobelprize.org: Henrik Pontoppidan – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 36. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 1918 (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 37. Nobelprize.org: Carl Spitteler – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 38. Nobelprize.org: Knut Hamsun – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 39. Nobelprize.org: FAnatole France – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 40. Nobelprize.org: Jacinto Benavente – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 41. Nobelprize.org: William Butler Yeats – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 42. Nobelprize.org: Wladyslaw Reymont – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 43. Nobelprize.org: George Bernard Shaw – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 44. Nobelprize.org: Grazia Deledda – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 45. Nobelprize.org: FHenri Bergson – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 46. Nobelprize.org: Sigrid Undset – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 47. Nobelprize.org: Thomas Mann – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 48. Nobelprize.org: Sinclair Lewis – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 49. Nobelprize.org: Erik Axel Karlfeldt – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 50. Nobelprize.org: John Galsworthy – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 51. Nobelprize.org: Ivan Bunin – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 52. Nobelprize.org: Luigi Pirandello – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 53. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 1935 (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 54. Nobelprize.org: Eugene O’Neill – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 55. Nobelprize.org: Roger Martin du Gard – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 56. Nobelprize.org: Pearl Buck – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 57. Nobelprize.org: Frans Eemil Sillanpää – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 58. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 1940 (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 59. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 1941 (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 60. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 1942 (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 61. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 1943 (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 62. Nobelprize.org: Johannes V. Jensen – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 63. Nobelprize.org: Gabriela Mistral – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 64. Nobelprize.org: Hermann Hesse – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 65. Nobelprize.org: André Gide – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 66. Nobelprize.org: T.S. Eliot – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 67. Nobelprize.org: William Faulkner – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 68. Nobelprize.org: Bertrand Russell – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 69. Nobelprize.org: Pär Lagerkvist – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 70. Nobelprize.org: François Mauriac – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 71. Nobelprize.org: Winston Churchill – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 72. Nobelprize.org: Ernest Hemingway – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 73. Nobelprize.org: Halldór Laxness – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 74. Nobelprize.org: Juan Ramón Jiménez – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 75. Nobelprize.org: Albert Camus – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 76. Nobelprize.org: Boris Pasternak – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 77. Nobelprize.org: Salvatore Quasimodo – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 78. Nobelprize.org: Saint-John Perse – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 79. Nobelprize.org: Ivo Andrić – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 80. Nobelprize.org: John Steinbeck – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 81. Nobelprize.org: Giorgos Seferis – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 82. Nobelprize.org: Jean-Paul Sartre – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 83. Nobelprize.org: Mikhail Sholokhov – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 84. Nobelprize.org: Samuel Agnon – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 85. Nobelprize.org: Nelly Sachs – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 86. Nobelprize.org: Miguel Ángel Asturias – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 87. Nobelprize.org: Yasunari Kawabata – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 88. Nobelprize.org: Samuel Beckett – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 89. Nobelprize.org: Alexandr Solzhenitsyn – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 90. Nobelprize.org: Pablo Neruda – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 91. Nobelprize.org: Heinrich Böll – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 92. Nobelprize.org: Patrick White – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 93. Nobelprize.org: Eyvind Johnson – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 94. Nobelprize.org: Harry Martinson – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 95. Nobelprize.org: Eugenio Montale – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 96. Nobelprize.org: Saul Bellow – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 97. Nobelprize.org: Vicente Aleixandre – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 98. Nobelprize.org: Isaac Bashevis Singer – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 99. Nobelprize.org: Odiseas Elitis – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 100. Nobelprize.org: Czeslaw Milosz – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 101. Nobelprize.org: Elias Canetti – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 102. Nobelprize.org: Gabriel García Márquez – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 103. Nobelprize.org: William Golding – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 104. Nobelprize.org: Jaroslav Seifert – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 105. Nobelprize.org: Claude Simon – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 106. Nobelprize.org: Wole Soyinka – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 107. Nobelprize.org: Joseph Brodsky – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 108. Nobelprize.org: Naguib Mahfuz – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 109. Nobelprize.org: Camilo José Cela – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 110. Nobelprize.org: Octavio Paz – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 111. Nobelprize.org: Nadine Gordimer – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 112. Nobelprize.org: Derek Walcott – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 113. Nobelprize.org: Toni Morrison – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 114. Nobelprize.org: Kenzaburō Oe – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 115. Nobelprize.org: Seamus Heaney – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 116. Nobelprize.org: Wislawa Szymborska – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 117. Nobelprize.org: Dario Fo – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 118. Nobelprize.org: José Saramago – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 119. Nobelprize.org: Günter Grass – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 120. Nobelprize.org: Gao Xingjian – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 121. Nobelprize.org: V.S. Naipaul – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 122. Nobelprize.org: Imre Kertész – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 123. Nobelprize.org: J.M. Coetzee – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-30].
 124. Nobelprize.org: Elfriede Jelinek – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 125. Nobelprize.org: Harold Pinter – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 126. Nobelprize.org: Orhan Pamuk – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 127. Nobelprize.org: Doris Lessing – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 128. Nobelprize.org: Jean-Marie Gustave Le Clézio – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 129. Nobelprize.org: Herta Müller – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 130. Nobelprize.org: Mario Vargas Llosal – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 131. Nobelprize.org: Tomas Tranströmer – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 132. Nobelprize.org: Mo Yan – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 133. Nobelprize.org: Alice Munro – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 134. Nobelprize.org: Patrick Modiano – Facts (ang.). [dostęp 2014-12-31].
 135. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 2015 (ang.). [dostęp 2015-10-08].
 136. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 2016 (ang.). [dostęp 2016-10-13].
 137. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 2017 (ang.). [dostęp 2017-10-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]