Liga Mistrzów UEFA (2013/2014)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Liga Mistrzów UEFA 2013/2014
UEFA Champions League
Gtk-go-back-ltr.svg (2012/2013) (2014/2015) Gtk-go-forward-ltr.svg
Szczegóły turnieju
Gospodarz UEFA
Termin 17 września 2013 - 24 maja 2014 (główny turniej)
2 lipca - 28 sierpnia 2013 (eliminacje)
Liczba drużyn 76
Mistrz Real Madryt (10. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 125
Strzelone gole 362 (2.9 na mecz)
Król strzelców Cristiano Ronaldo (17 goli)

Liga Mistrzów UEFA 2013/2014 – 22. sezon Ligi Mistrzów UEFA (59. turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Klubowych).

Finał został rozegrany 24 maja 2014 na Estádio da Luz w Lizbonie[1], a zwycięzcą został Real Madryt po wygranej w dogrywce 4:1 nad Atlético Madryt.

Rozgrywki składały się z 3 części:

Podział miejsc w rozgrywkach[edytuj | edytuj kod]

W edycji 2013/2014 Ligi Mistrzów wzięło udział 76 zespołów z 52 federacji piłkarskich zrzeszonych w UEFA (poza Liechtensteinem, gdzie nie były przeprowadzane krajowe rozgrywki ligowe – drużyny piłkarskie z tego kraju należą do szwajcarskiego systemu ligowego). Zespoły zostały przydzielone do danych rund fazy kwalifikacyjnej oraz fazy grupowej zgodnie z rankingiem współczynników ligowych UEFA 2012.

Prawo udziału w rozgrywkach można było uzyskać poprzez:

  • zajęcie odpowiedniego miejsca w tabeli ligowej,
  • zwycięstwo w edycji 2012/2013 Ligi Mistrzów UEFA (jeśli zdobywca tego trofeum nie uzyska miejsca w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy UEFA 2013/2014 dzięki pozycji zajętej w rozgrywkach krajowych).
Lp. Federacja Współ. Drużyny
1  Anglia 84.410 4
2  Hiszpania 84.186
3  Niemcy 75.186
4  Włochy 59.981 3
5  Portugalia 55.346
6  Francja 54.178
7  Rosja 47.832 2
8  Holandia 45.515
9  Ukraina 45.133
10  Grecja 37.100
11  Turcja 34.050
12  Belgia 32.400
13  Dania 27.525
14  Szwajcaria 26.800
15  Austria 26.325
16  Cypr 25.499 1
17  Izrael 22.000
18  Szkocja 21.141
Lp. Federacja Współ. Drużyny
19  Czechy 20.350 1
20  Polska 19.916
21  Chorwacja 18.874
22  Rumunia 18.824
23  Białoruś 18.208
24  Szwecja 15.900
25  Słowacja 14.874
26  Norwegia 14.675
27  Serbia 14.250
28  Bułgaria 14.250
29  Węgry 9.750
30  Finlandia 9.133
31  Gruzja 8.666
32  Bośnia i Hercegowina 8.416
33  Irlandia 7.375
34  Słowenia 7.124
35  Litwa 6.875
36  Mołdawia 6.749
Lp. Federacja Współ. Drużyny
37  Azerbejdżan 6.207 1
38  Łotwa 5.874
39  Macedonia 5.666
40  Kazachstan 5.333
41  Islandia 5.332
42  Czarnogóra 4.375
43  Liechtenstein 4.000 0
44  Albania 3.916 1
45  Malta 3.083
46  Walia 2.749
47  Estonia 2.666
48  Irlandia Północna 2.583
49  Luksemburg 2.333
50  Armenia 2.208
51  Wyspy Owcze 1.416
52  Andora 1.000
53  San Marino 0.916
54  Gibraltar 0.000 0

Szczegółowy podział miejsc[edytuj | edytuj kod]

Drużyny rozpoczynające udział Zwycięzcy poprzedniej rundy
I runda kwalifikacyjna
(4 drużyny)
  • 4 drużyny – mistrzowie lig federacji z miejsc 50–53
II runda kwalifikacyjna
(34 drużyny)
  • 32 drużyny – mistrzowie lig federacji z miejsc 17–49 (z wyjątkiem Liechtensteinu)
  • 2 zwycięzców I rundy kwalifikacyjnej
III runda kwalifikacyjna
(30 drużyn)
dla mistrzów
(20 drużyn)
  • 3 drużyny – mistrzowie lig federacji z miejsc 14–16
  • 17 zwycięzców II rundy kwalifikacyjnej
dla niemistrzów
(10 drużyn)
  • 9 drużyny – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 7–15
  • 1 drużyna - trzeci zespół federacji z miejsca 6
Runda play-off
(20 drużyn)
dla mistrzów
(10 drużyn)
  • 10 zwycięzców III rundy kwalifikacyjnej dla mistrzów
dla niemistrzów
(10 drużyn)
  • 2 drużyny – 3. zespoły ligi federacji z miejsc 4 i 5
  • 3 drużyny – 4. zespoły ligi federacji z miejsc 1–3
  • 5 zwycięzców III rundy kwalifikacyjnej dla niemistrzów
Faza grupowa
(32 drużyny)
  • 13 drużyn – mistrzowie lig federacji z miejsc 1–13
  • 6 drużyn – 2. zespoły ligi federacji z miejsc 1–6
  • 3 drużyny – 3. zespoły ligi federacji z miejsc 1–3
  • 5 zwycięzców rund play-off dla mistrzów
  • 5 zwycięzców rund play-off dla niemistrzów
Faza pucharowa
(16 drużyn)
  • 8 drużyn – zwycięzcy grup
  • 8 drużyn – 2. zespoły grup

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Lista uczestników Ligi Mistrzów UEFA 2013/2014 z wyszczególnieniem rund, w których dane drużyny rozpoczęły udział w rozgrywkach. Losowanie grup finałowych odbyło się 29 sierpnia 2013.

Oznaczenia:

  • L1, L2, L3, L4 – drużyny, który zajęły odpowiednie miejsca w ligach krajowych,
  • OT – obrońca tytułu (zwycięzca edycji 2012/2013).
Faza grupowa
Niemcy Bayern Monachium (L1/OT) Hiszpania Atlético Madryt (L3) Portugalia SL Benfica (L2) Ukraina Szachtar Donieck (L1)
Anglia Manchester United (L1) Niemcy Borussia Dortmund (L2) Francja Paris Saint-Germain (L1) Grecja Olympiakos SFP (L1)
Anglia Manchester City (L2) Niemcy Bayer Leverkusen (L3) Francja Marsylia (L2) Turcja Galatasaray SK (L1)
Anglia Chelsea (L3) Włochy Juventus FC (L1) Rosja CSKA Moskwa (L1) Belgia RSC Anderlecht (L1)
Hiszpania FC Barcelona (L1) Włochy SSC Napoli (L2) Holandia Ajax (L1) Dania FC Kopenhaga (L1)
Hiszpania Real Madryt (L2) Portugalia FC Porto (L1)
Runda play-off
dla mistrzów dla niemistrzów
Anglia Arsenal (L4) Niemcy FC Schalke 04 (L4) Portugalia FC Paços de Ferreira (L3)
Hiszpania Real Sociedad (L4) Włochy AC Milan (L3)
III runda kwalifikacyjna
dla mistrzów dla niemistrzów
Szwajcaria FC Basel (L1) Francja Lyon (L3) Grecja PAOK Saloniki (L2) Dania FC Nordsjælland (L2)
Austria Austria Wiedeń (L1) Rosja Zenit Petersburg (L2) Turcja Fenerbahçe SK (L2) Szwajcaria Grasshopper Club Zurych (L2)
Cypr APOEL Nikozja (L1) Holandia PSV (L2) Belgia SV Zulte Waregem (L2) Austria Red Bull Salzburg (L2)
Ukraina Metalist Charków (L2)
II runda kwalifikacyjna
Izrael Maccabi Tel Awiw (L1) Słowacja Slovan Bratysława (L1) Irlandia Sligo Rovers (L1) Islandia FH Hafnarfjörður (L1)
Szkocja Celtic (L1) Norwegia Molde FK (L1) Słowenia NK Maribor (L1) Czarnogóra Sutjeska Nikšić (L1)
Czechy Viktoria Pilzno (L1) Serbia Partizan Belgrad (L1) Litwa Ekranas Poniewież (L1) Albania Skënderbeu Korcza (L1)
Polska Legia Warszawa (L1) Bułgaria Łudogorec Razgrad (L1) Mołdawia Sheriff Tyraspol (L1) Malta Birkirkara FC (L1)
Chorwacja Dinamo Zagrzeb (L1) Węgry Győri ETO (L1) Azerbejdżan Neftçi Baku (L1) Walia The New Saints F.C. (L1)
Rumunia Steaua Bukareszt (L1) Finlandia HJK Helsinki (L1) Łotwa Daugava Dyneburg (L1) Estonia Nõmme Kalju (L1)
Białoruś BATE Borysów (L1) Gruzja Dinamo Tbilisi (L1) Macedonia Wardar Skopje (L1) Irlandia Północna Cliftonville F.C. (L1)
Szwecja IF Elfsborg (L1) Bośnia i Hercegowina Željezničar Sarajewo (L1) Kazachstan Szachtior Karaganda (L1) Luksemburg Fola Esch (L1)
I runda kwalifikacyjna
Armenia Szirak Giumri (L1) Wyspy Owcze EB/Streymur (L1) Andora FC Lusitanos (L1) San Marino SP Tre Penne (L1)

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Faza Runda Data losowania Pierwszy mecz Drugi mecz
Kwalifikacje Pierwsza runda kwalifikacyjna 24 czerwca 2013 2–3 lipca 2013 9–10 lipca 2013
Druga runda kwalifikacyjna 16–17 lipca 2013 23–24 lipca 2013
Trzecia runda kwalifikacyjna 19 lipca 2013 30–31 lipca 2013 6–7 sierpnia 2013
Play-off Runda play-off 9 sierpnia 2013 20–21 sierpnia 2013 27–28 sierpnia 2013
Faza grupowa Kolejka 1 29 sierpnia 2013 17–18 września 2013
Kolejka 2 1–2 października 2013
Kolejka 3 22–23 października 2013
Kolejka 4 5–6 listopada 2013
Kolejka 5 26–27 listopada 2013
Kolejka 6 10–11 grudnia 2013
Faza pucharowa 1/8 finału 16 grudnia 2013 18–19 & 25–26 lutego 2014 11–12 & 18–19 marca 2014
Ćwierćfinały 21 marca 2014 1–2 kwietnia 2014 8–9 kwietnia 2014
Półfinały 11 kwietnia 2014 22–23 kwietnia 2014 29–30 kwietnia 2014
Finał 24 maja 2014 na Estádio da Luz w Lizbonie

Faza kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

Rozegrane zostały 2 odrębne turnieje kwalifikacyjne. W pierwszym wzięli udział mistrzowie federacji, którym nie przysługiwało prawo automatycznego awansu do fazy grupowej (I i II runda kwalifikacyjna, III runda kwalifikacyjna dla mistrzów oraz runda play-off dla mistrzów). W drugim wystąpiły drużyny, które nie zdobyły tytułu mistrzowskiego swoich federacji a sam mistrz zakwalifikował się bezpośrednio do fazy grupowej turnieju (III runda kwalifikacyjna dla niemistrzów oraz runda play-off dla niemistrzów).

I runda kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

Do startu w I rundzie kwalifikacyjnej uprawnione były 4 drużyny, z czego 2 były rozstawione.

Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
Wyspy Owcze EB/Streymur 2.316 San Marino SP Tre Penne 1.383
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
Andora FC Lusitanos 1.100 Armenia Szirak Giumri 0.850

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Szirak Giumri Armenia 3:1 San Marino SP Tre Penne 3:0 0:1
FC Lusitanos Andora 3:7 Wyspy Owcze EB/Streymur 2:2 1:5
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

II runda kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

Do startu w II rundzie kwalifikacyjnej uprawnionych będzie 34 drużyny (2 z poprzedniej rundy), z czego 17 będzie rozstawionych.

     drużyny, które awansowały z I rundy kwalifikacyjnej

Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
Białoruś BATE Borysów 39.175 Słowacja Slovan Bratysława 8.341
Szkocja Celtic 37.538 Szwecja IF Elfsborg 8.125
Rumunia Steaua Bukareszt 35.604 Izrael Maccabi Tel Awiw 8.075
Czechy Viktoria Pilzno 28.745 Norwegia Molde FK 7.835
Chorwacja Dinamo Zagrzeb 25.916 Finlandia HJK Helsinki 6.701
Serbia Partizan Belgrad 17.425 Litwa Ekranas Poniewież 6.300
Polska Legia Warszawa 13.650 Azerbejdżan Neftçi Baku 5.708
Mołdawia Sheriff Tyraspol 11.533 Gruzja Dinamo Tbilisi 5.333
Słowenia NK Maribor 9.941
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
Bośnia i Hercegowina Željezničar Sarajewo 4.566 Wyspy Owcze EB/Streymur 2.316
Islandia FH Hafnarfjörður 4.083 Irlandia Północna Cliftonville F.C. 2.116
Węgry Győri ETO 3.850 Macedonia Wardar Skopje 2.050
Walia The New Saints F.C. 3.766 Łotwa Daugava Dyneburg 1.658
Bułgaria Łudogorec Razgrad 3.450 Czarnogóra Sutjeska Nikšić 1.300
Irlandia Sligo Rovers 3.225 Estonia Nõmme Kalju 1.191
Kazachstan Szachtior Karaganda 2.941 Armenia Szirak Giumri 1.383
Albania Skënderbeu Korcza 2.833 Luksemburg Fola Esch 0.925
Malta Birkirkara FC 2.541

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Neftçi Baku Azerbejdżan 0:1 Albania Skënderbeu Korcza 0:0 0:1 (pd.)
Steaua Bukareszt Rumunia 5:1 Macedonia Wardar Skopje 3:0 2:1
Viktoria Pilzno Czechy 6:4 Bośnia i Hercegowina Željezničar Sarajewo 4:3 2:1
Sheriff Tyraspol Mołdawia 6:1 Czarnogóra Sutjeska Nikšić 1:1 5:0
Birkirkara FC Malta 0:2 Słowenia NK Maribor 0:0 0:2
Sligo Rovers Irlandia 0:3 Norwegia Molde FK 0:1 0:2
IF Elfsborg Szwecja 11:1 Łotwa Daugava Dyneburg 7:1 4:0
HJK Helsinki Finlandia 1:2 Estonia Nõmme Kalju 0:0 1:2
Ekranas Poniewież Litwa 1:3 Islandia FH Hafnarfjörður 0:1 1:2
The New Saints F.C. Walia 1:4 Polska Legia Warszawa 1:3 0:1
Cliftonville F.C. Irlandia Północna 0:5 Szkocja Celtic 0:3 0:2
Fola Esch Luksemburg 0:6 Chorwacja Dinamo Zagrzeb 0:5 0:1
Győri ETO Węgry 1:4 Izrael Maccabi Tel Awiw 0:2 1:2
BATE Borysów Białoruś 0:2 Kazachstan Szachtior Karaganda 0:1 0:1
Szirak Giumri Armenia 1:1 (br. wyj.) Serbia Partizan Belgrad 1:1 0:0
Slovan Bratysława Słowacja 2:4 Bułgaria Łudogorec Razgrad 2:1 0:3
Dinamo Tbilisi Gruzja 9:2 Wyspy Owcze EB/Streymur 6:1 3:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

III runda kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

Od tej rundy turniej kwalifikacyjny zostanie podzielony na 2 części – dla mistrzów i niemistrzów poszczególnych federacji:

  • do startu w III rundzie kwalifikacyjnej dla mistrzów uprawnionych będzie 20 drużyn (w tym 17 zwycięzców II rundy), z czego 10 będzie rozstawionych;
  • do startu w III rundzie kwalifikacyjnej dla niemistrzów uprawnionych będzie 10 drużyn, z czego 5 będzie rozstawionych.

Drużyny, które przegrają w tej rundzie, otrzymają prawo gry w rundzie play-off Ligi Europy UEFA.

Uwaga: losowanie III rundy kwalifikacyjnej odbywa się przed zakończeniem II rundy, więc pary z II rundy są losowane według współczynnika "lepszej" drużyny. Oznacza to, że dla rozstawienia w III rundzie kwalifikacyjnej nie ma znaczenia, kto odpadnie w II rundzie.

Kwalifikacje dla mistrzów

     drużyny, które awansowały z II rundy kwalifikacyjnej

Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
Szwajcaria FC Basel 59.785 Czechy Viktoria Pilzno 28.745
Kazachstan Szachtior Karaganda 39.175 Chorwacja Dinamo Zagrzeb 25.916
Szkocja Celtic 37.538 Serbia Partizan Belgrad 17.425
Rumunia Steaua Bukareszt 35.604 Austria Austria Wiedeń 16.575
Cypr APOEL Nikozja 35.366 Polska Legia Warszawa 13.650
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
Mołdawia Sheriff Tyraspol 11.533 Norwegia Molde FK 7.835
Słowenia NK Maribor 9.941 Estonia Nõmme Kalju 6.701
Bułgaria Łudogorec Razgrad 8.341 Islandia FH Hafnarfjörður 6.300
Szwecja IF Elfsborg 8.125 Albania Skënderbeu Korcza 5.708
Izrael Maccabi Tel Awiw 8.075 Gruzja Dinamo Tbilisi 5.333

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
FC Basel Szwajcaria 4:3 Izrael Maccabi Tel Awiw 1:0 3:3
Molde FK Norwegia 1:1 (br. wyj.) Polska Legia Warszawa 1:1 0:0
Łudogorec Razgrad Bułgaria 3:1 Serbia Partizan Belgrad 2:1 1:0
Dinamo Tbilisi Gruzja 1:3 Rumunia Steaua Bukareszt 0:2 1:1
APOEL Nikozja Cypr 1:1 (br. wyj.) Słowenia NK Maribor 1:1 0:0
Celtic Szkocja 1:0 Szwecja IF Elfsborg 1:0 0:0
Szachtior Karaganda Kazachstan 5:3 Albania Skënderbeu Korcza 3:0 2:3
Austria Wiedeń Austria 1:0 Islandia FH Hafnarfjörður 1:0 0:0
Nõmme Kalju Estonia 2:10 Czechy Viktoria Pilzno 0:4 2:6
Dinamo Zagrzeb Chorwacja 4:0 Mołdawia Sheriff Tyraspol 1:0 3:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.
Kwalifikacje dla niemistrzów
Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
Francja Lyon 95.800 Ukraina Metalist Charków 62.451
Rosja Zenit Petersburg 70.766 Turcja Fenerbahçe SK 46.400
Holandia PSV 64.945
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
Grecja PAOK Saloniki 28.800 Szwajcaria Grasshopper Club Zurych 7.285
Austria Red Bull Salzburg 28.075 Belgia SV Zulte Waregem 6.880
Dania FC Nordsjælland 12.640

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
FC Nordsjælland Dania 0:6 Rosja Zenit Petersburg 0:1 0:5
Red Bull Salzburg Austria 2:4 Turcja Fenerbahçe SK 1:1 1:3
PAOK Saloniki Grecja 1:3 Ukraina Metalist Charków 0:2 1:1
PSV Holandia 5:0 Belgia SV Zulte Waregem 2:0 3:0
Lyon Francja 2:0 Szwajcaria Grasshopper Club Zurych 1:0 1:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Runda play-off[edytuj | edytuj kod]

W tej rundzie kwalifikacji utrzymany został podział na 2 części – dla mistrzów i niemistrzów poszczególnych federacji:

  • do startu w rundzie play-off dla mistrzów uprawnionych było 10 drużyn (zwycięzców III rundy), z czego 5 będzie rozstawionych;
  • do startu w rundzie play-off dla niemistrzów uprawnionych było 10 drużyn (w tym 5 zwycięzców III rundy), z czego 5 będzie rozstawionych.

Drużyny, które przegrały w tej rundzie, otrzymały prawo gry w fazie grupowej Ligi Europy UEFA.

Kwalifikacje dla mistrzów

     drużyny, które awansowały z III rundy kwalifikacyjnej

Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
Szwajcaria FC Basel 59.785 Czechy Viktoria Pilzno 28.745
Szkocja Celtic 37.538 Chorwacja Dinamo Zagrzeb 25.916
Rumunia Steaua Bukareszt 35.604
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
Austria Austria Wiedeń 16.575 Bułgaria Łudogorec Razgrad 3.450
Polska Legia Warszawa 13.650 Kazachstan Szachtior Karaganda 2.941
Słowenia NK Maribor 9.941

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Dinamo Zagrzeb Chorwacja 3:4 Austria Austria Wiedeń 0:2 3:2
Łudogorec Razgrad Bułgaria 2:6 Szwajcaria FC Basel 2:4 0:2
Viktoria Pilzno Czechy 4:1 Słowenia NK Maribor 3:1 1:0
Szachtior Karaganda Kazachstan 2:3 Szkocja Celtic 2:0 0:3
Steaua Bukareszt Rumunia 3:3 (br. wyj.) Polska Legia Warszawa 1:1 2:2
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.
Kwalifikacje dla niemistrzów

     drużyny, które awansowały z III rundy kwalifikacyjnej

Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
Anglia Arsenal 113.592 Niemcy FC Schalke 04 84.922
Francja Lyon 95.800 Rosja Zenit Petersburg 70.766
Włochy AC Milan 93.829
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
Holandia PSV 64.945 Hiszpania Real Sociedad 17.605
Turcja Fenerbahçe SK 46.400 Portugalia FC Paços de Ferreira 12.833
Grecja PAOK Saloniki1 28.800

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Lyon Francja 0:4 Hiszpania Real Sociedad 0:2 0:2
FC Schalke 04 Niemcy 4:3 Grecja PAOK Saloniki1 1:1 3:2
FC Paços de Ferreira Portugalia 3:8 Rosja Zenit Petersburg 1:4 2:4
PSV Holandia 1:4 Włochy AC Milan 1:1 0:3
Fenerbahçe SK Turcja 0:5 Anglia Arsenal 0:3 0:2
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

1 Metalist Charków został wykluczony z europejskich pucharów przez UEFA. W związku z tym wolne miejsce zajął rywal Metalista w poprzedniej rundzie - PAOK Saloniki.

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Do startu w fazie grupowej uprawnione były 32 drużyny (w tym 10 zwycięzców rundy play-off). W trakcie losowania zespoły zostały rozdzielone na 4 koszyki, następnie rozlosowane i podzielone na 8 grup po 4 drużyny każda. Do jednej grupy nie mogły trafić drużyny z tego samego koszyka i federacji.

Wszystkie zespoły zagrały ze sobą dwukrotnie – po 2 najlepsze z każdej grupy awansują do fazy pucharowej, drużyny z 3. miejsc otrzymały prawo gry w 1/16 finału Ligi Europy UEFA.

Zasady ustalania kolejności w tabeli:

  1. liczba zdobytych punktów w całej rundzie;
  2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich;
  3. różnica bramek w meczach bezpośrednich;
  4. liczba bramek zdobytych na wyjeździe w meczach bezpośrednich
  5. różnica bramek w całej rundzie;
  6. liczba zdobytych bramek w całej rundzie;
  7. współczynnik drużyny z poprzednich 5 sezonów.

Na żółtym tle przedstawiono drużyny, które awansowały z rundy play-off Ligi Mistrzów.

Koszyk 1
Drużyna Współcz. Drużyna Współcz.
Hiszpania FC Barcelona 157.605 Anglia Manchester United 130.592
Niemcy Bayern Monachium 146.922 Anglia Arsenal 113.592
Anglia Chelsea 137.592 Portugalia FC Porto 104.833
Hiszpania Real Madryt 136.605 Portugalia SL Benfica 102.833
Koszyk 2
Drużyna Współcz. Drużyna Współcz.
Hiszpania Atlético Madryt 99.605 Francja Marsylia 78.800
Ukraina Szachtar Donieck 94.951 Rosja CSKA Moskwa 77.766
Włochy AC Milan 93.829 Francja Paris Saint-Germain 71.800
Niemcy FC Schalke 04 84.922 Włochy Juventus FC 70.829
Koszyk 3
Drużyna Współcz. Drużyna Współcz.
Rosja Zenit Petersburg 70.766 Szwajcaria FC Basel 59.785
Anglia Manchester City 70.592 Grecja Olympiakos SFP 57.800
Holandia Ajax 64.945 Turcja Galatasaray SK 54.400
Niemcy Borussia Dortmund 61.922 Niemcy Bayer Leverkusen 53.922
Koszyk 4
Drużyna Współcz. Drużyna Współcz.
Dania FC Kopenhaga 47.140 Rumunia Steaua Bukareszt 35.604
Włochy SSC Napoli 46.829 Czechy Viktoria Pilzno 28.745
Belgia RSC Anderlecht 44.880 Hiszpania Real Sociedad 17.605
Szkocja Celtic 37.538 Austria Austria Wiedeń 16.575

Współcz. – wartość współczynnika klubowego

Grupy[edytuj | edytuj kod]

Kolory w tabeli grup
Zespoły z miejsc 1 i 2 awansują do 1/8 finału
Zespół z miejsca 3 awansuje do 1/16 finału Ligi Europy

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Manchester United 6 4 2 0 12 3 +9 14
2 Bayer Leverkusen 6 3 1 2 9 10 −1 10
3 Szachtar Donieck 6 2 2 2 7 6 +1 8
4 Real Sociedad 6 0 1 5 1 10 −9 1

Źródło: Strona na Uefa Championsligue
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  MNU SZA LEV RSO
Manchester United Anglia 1:0 4:2 1:0
Szachtar Donieck Ukraina 1:1 0:0 4:0
Bayer Leverkusen Niemcy 0:5 4:0 2:1
Real Sociedad Hiszpania 0:0 0:2 0:1

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Real Madryt 6 5 1 0 20 5 +15 16
2 Galatasaray SK 6 2 1 3 8 14 −6 7
3 Juventus FC 6 1 3 2 9 9 0 6
4 FC Kopenhaga 6 1 1 4 4 13 −9 4

Źródło: Strona na Uefa Championsligue
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  RMA JUV GAL KOP
Real Madryt Hiszpania 2:1 4:1 4:0
Juventus FC Włochy 2:2 2:2 3:1
Galatasaray SK Turcja 1:6 1:0 3:1
FC Kopenhaga Dania 0:2 1:1 1:0

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Paris Saint-Germain 6 4 1 1 16 5 +11 13
2 Olympiakos SFP 6 3 1 2 10 8 +2 10
3 SL Benfica 6 3 1 2 8 8 0 10
4 RSC Anderlecht 6 0 1 5 4 17 −13 1

Źródło: Strona na Uefa Championsligue
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BEN PSG OLY AND
SL Benfica Portugalia 2:1 1:1 2:0
Paris Saint-Germain Francja 3:0 2:1 1:1
Olympiakos SFP Grecja 1:0 1:4 3:1
RSC Anderlecht Belgia 2:3 0:5 0:3

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Bayern Monachium 6 5 0 1 17 5 +12 15
2 Manchester City 6 5 0 1 18 10 +8 15
3 Viktoria Pilzno 6 1 0 5 6 17 −11 3
4 CSKA Moskwa 6 1 0 5 8 17 −9 3

Źródło: Strona na Uefa Championsligue
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BMU CSM MNC VPL
Bayern Monachium Niemcy 3:0 2:3 5:0
CSKA Moskwa Rosja 1:3 1:2 3:2
Manchester City Anglia 1:3 5:2 4:2
Viktoria Pilzno Czechy 0:1 2:1 0:3

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Chelsea 6 4 0 2 12 3 +9 12
2 FC Schalke 04 6 3 1 2 6 6 0 10
3 FC Basel 6 2 2 2 5 6 −1 8
4 Steaua Bukareszt 6 0 3 3 2 10 −8 3

Źródło: Strona na Uefa Championsligue
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  CHE S04 BAS STE
Chelsea Anglia 3:0 1:2 1:0
FC Schalke 04 Niemcy 0:3 2:0 3:0
FC Basel Szwajcaria 1:0 0:1 1:1
Steaua Bukareszt Rumunia 0:4 0:0 1:1

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Borussia Dortmund 6 4 0 2 11 6 +5 12
2 Arsenal 6 4 0 2 8 5 +3 12
3 SSC Napoli 6 4 0 2 10 9 +1 12
4 Marsylia 6 0 0 6 5 14 −9 0

Źródło: Strona na Uefa Championsligue
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  ARS OMA DOR NAP
Arsenal Anglia 2:0 1:2 2:0
Marsylia Francja 1:2 1:2 1:2
Borussia Dortmund Niemcy 0:1 3:0 3:1
SSC Napoli Włochy 2:0 3:2 2:1

Grupa G[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Atlético Madryt 6 5 1 0 15 3 +12 16
2 Zenit Petersburg 6 1 3 2 5 9 −4 6
3 FC Porto 6 1 2 3 4 7 −3 5
4 Austria Wiedeń 6 1 2 3 5 10 −5 5

Źródło: na Uefa Championsligue
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  POR ATM ZEN AWI
FC Porto Portugalia 1:2 0:1 1:1
Atlético Madryt Hiszpania 2:0 3:1 4:0
Zenit Petersburg Rosja 1:1 1:1 0:0
Austria Wiedeń Austria 0:1 0:3 4:1

Grupa H[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 FC Barcelona 6 4 1 1 16 5 +11 13
2 AC Milan 6 2 3 1 8 5 +3 9
3 Ajax 6 2 2 2 5 8 −3 8
4 Celtic 6 1 0 5 3 14 −11 3

Źródło: Strona na Uefa Championsligue
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BAR MIL AJX CEL
FC Barcelona Hiszpania 3:1 4:0 6:1
AC Milan Włochy 1:1 0:0 2:0
Ajax Holandia 2:1 1:1 1:0
Celtic Szkocja 0:1 0:3 2:1

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Do startu w fazie pucharowej uprawnionych było 16 drużyn – 8 zwycięzców fazy grupowej i 8 drużyn, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej.

W tej fazie do dalszych etapów turnieju przechodzą zwycięzcy poszczególnych dwumeczów.

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzcy fazy grupowej Ligi Mistrzów zostali rozlosowani przeciwko zespołom, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej. Drużyny z tych samych federacji oraz grup nie mogły zostać zestawione w jednej parze.

Zwycięzcy grup
Drużyna Gr. Drużyna Gr.
Anglia Manchester United A Anglia Chelsea E
Hiszpania Real Madryt B Niemcy Borussia Dortmund F
Francja Paris Saint-Germain C Hiszpania Atlético Madryt G
Niemcy Bayern Monachium D Hiszpania FC Barcelona H
Drugie miejsca
Drużyna Gr. Drużyna Gr.
Niemcy Bayer Leverkusen A Niemcy FC Schalke 04 E
Turcja Galatasaray SK B Anglia Arsenal F
Grecja Olympiakos SFP C Rosja Zenit Petersburg G
Anglia Manchester City D Włochy AC Milan H
Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Manchester City Anglia 1:4 Hiszpania FC Barcelona 0:2 1:2
Olympiakos SFP Grecja 2:3 Anglia Manchester United 2:0 0:3
AC Milan Włochy 1:5 Hiszpania Atlético Madryt 0:1 1:4
Bayer Leverkusen Niemcy 1:6 Francja Paris Saint-Germain 0:4 1:2
Galatasaray SK Turcja 1:3 Anglia Chelsea 1:1 0:2
FC Schalke 04 Niemcy 2:9 Hiszpania Real Madryt 1:6 1:3
Zenit Petersburg Rosja 4:5 Niemcy Borussia Dortmund 2:4 2:1
Arsenal Anglia 1:3 Niemcy Bayern Monachium 0:2 1:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Od tej rundy pary zostały rozlosowane niezależnie od przynależności drużyn do poszczególnych federacji oraz pozycji zajętej w fazie grupowej.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
FC Barcelona Hiszpania 1:2 Hiszpania Atlético Madryt 1:1 0:1
Real Madryt Hiszpania 3:2 Niemcy Borussia Dortmund 3:0 0:2
Paris Saint-Germain Francja 3:3 (br. wyj.) Anglia Chelsea 3:1 0:2
Manchester United Anglia 2:4 Niemcy Bayern Monachium 1:1 1:3
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Real Madryt Hiszpania 5:0 Niemcy Bayern Monachium 1:0 4:0
Atlético Madryt Hiszpania 3:1 Anglia Chelsea 0:0 3:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Finał[edytuj | edytuj kod]

24 maja 2014
20:45 CET
Real Madryt Hiszpania 4:1 (Dogr.)
(0:1)
Hiszpania Atlético Madryt Estádio da Luz, Lizbona  
Ramos Bramka 90+3'
Bale Bramka 110'
Marcelo Bramka 118'
Ronaldo Bramka 120'
Raport Bramka 36' Godín Widzów: 60 976
Sędzia: Holandia Björn Kuipers


 

MISTRZ LIGI MISTRZÓW 2013/2014

Flag of Spain.svg

REAL MADRYT
 
DZIESIĄTY TYTUŁ

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Uwzględniono gole strzelone w kwalifikacjach.

Bramki Strzelcy Drużyna
17 Soccerball shade.svg Portugalia Cristiano Ronaldo Real Madryt
10 Soccerball shade.svg Szwecja Zlatan Ibrahimović Paris Saint-Germain
8 Soccerball shade.svg Argentyna Lionel Messi FC Barcelona
Hiszpania Diego Costa Atlético Madryt
6 Soccerball shade.svg Argentyna Sergio Agüero Manchester City
Polska Robert Lewandowski Borussia Dortmund
Walia Gareth Bale Real Madryt
5 Soccerball shade.svg Słowacja Marián Čišovský Viktoria Pilzno
Hiszpania Álvaro Negredo Manchester City
Walia Aaron Ramsey Arsenal
Egipt Mohamed Salah FC Basel
Rosja Roman Szyrokow Zenit Petersburg
Chile Arturo Vidal Juventus FC
Niemcy Marco Reus Borussia Dortmund
Niemcy Thomas Müller Bayern Monachium
Francja Karim Benzema Real Madryt
4 Soccerball shade.svg Urugwaj Edinson Cavani Paris Saint-Germain
Kazachstan Siergiej Chiżniczenko Szachtior Karaganda
Niemcy Julian Draxler FC Schalke 04
Argentyna Gonzalo Higuaín SSC Napoli
Włochy Federico Piovaccari Steaua Bukareszt
Grecja Giorgos Samaras Celtic
Hiszpania Raúl García Atlético Madryt
Holandia Robin van Persie Manchester United
Brazylia Hulk Zenit Petersburg
Brazylia Neymar FC Barcelona
Holandia Arjen Robben Bayern Monachium
Hiszpania Fernando Torres Chelsea
Turcja Arda Turan Atlético Madryt
3 Soccerball shade.svg 16 zawodników
2 Soccerball shade.svg 42 zawodników
1 Soccerball shade.svg 98 zawodników
sam. Soccerball shade.svg Brazylia David Luiz

dla Paris Saint-Germain

Chelsea
Belgia Toby Alderweireld

dla Zenitu Petersburg

Atlético Madryt
Włochy Matías Omar Degra

dla Zenitu Petersburg

FC Paços de Ferreira
Macedonia Danieł Georgiewski

dla Chelsea

Steaua Bukareszt
Macedonia Darko Glišić

dla EB/Streymur

Dinamo Tbilisi
Belgia Bruno Godeau

dla PSV

SV Zulte Waregem
Honduras Emilio Izaguirre

dla Milanu

Celtic
Ghana Samuel Kyere

dla SP Tre Penne

Szirak Giumri
Demokratyczna Republika Konga Chancel Mbemba Mangulu

dla Benfiki Lizbona

RSC Anderlecht
Hiszpania Iñigo Martínez

dla Manchesteru United

Real Sociedad
Czarnogóra Igor Pavlović

dla Steauy Bukareszt

Wardar Skopje
Hiszpania Gerard Piqué

dla Milanu

FC Barcelona
Czechy Radim Řezník

dla CSKA Moskwa

Viktoria Pilzno
Szwajcaria Fabian Schär

dla Maccabi Tel Awiw

FC Basel
Łotwa Jūrijs Sokolovs

dla IF Elfsborg

Daugava Dyneburg
Bośnia i Hercegowina Emir Spahić

dla Manchesteru United

Bayer Leverkusen
Kolumbia Juan Camilo Zúñiga

dla Borussii Dortmund

SSC Napoli

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Finał LM 2014 w Lizbonie (pol.). 21 marca 2012. [dostęp 21 marca 2012].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]