Bój pod Adamową Górą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bój pod Adamową Górą
II wojna światowa, kampania wrześniowa
Czas

16 września 1939

Terytorium

II Rzeczpospolita

Przyczyna

ofensywa niemiecka 1939

Wynik

zwycięstwo Polaków

Strony konfliktu
 Polska  III Rzesza
Siły
25 Dywizja Piechoty 4 Dywizja Pancerna
brak współrzędnych
Bitwa nad Bzurą –16 września 1939

Bój pod Adamową Górą[a]wrześniowe walki polskiej 25 Dywizji Piechoty z wojskami III Rzeszy; epizod bitwy nad Bzurą (III faza).

Sytuacja ogólna[edytuj | edytuj kod]

W dniach 13–15 września Armia „Pomorze” przeprowadziła natarcie na Skierniewice i Łowicz, a pod jego osłoną w kierunku Warszawy przegrupowały się pozostałe siły Grupy Armii gen. Tadeusza Kutrzeby. Fiasko polskiego natarcia i odwrót całości Armii „Pomorze" na lewy brzeg Bzury spowodowały zacieśnianie się wokół zgrupowania polskich armii pierścienia okrążenia realizowanego przez siedemnaście niemieckich dywizji. 16 września Polacy rozpoczęli przebijanie się z powstałego kotła[2].

Przebieg działań[edytuj | edytuj kod]

Na cofające się oddziały polskie walczące nad Bzurą koncentrycznie uderzyły dwie niemieckie dywizje pancerne: od południa 1 Dywizja Pancerna, a od północy 4 Dywizja Pancerna generała Georga Reinhardta, wsparta zmotoryzowanym pułkiem piechoty SS LAH SS. Zamknięcie okrążenia Niemcy planowali w okolicach dworu Ruszki. Przerwana została słaba polska osłona koło folwarku Żuków, a niemieckie czołgi uderzyły na koncentrującą się 25 Dywizję Piechoty generała Franciszka Altera. Najbardziej zagrożonym kierunkiem był rejon Adamowej Góry i dworu Ruszki. Około 13.00 broniący się tu żołnierze III/56 pułku piechoty majora Władysława Grocholi cofnęli się do Folwarku Sokule. Obrońców skutecznie wspomogły jednak pododdziały 60 pp i 29 pp, które powstrzymały piechotę nieprzyjacielską, a wysunięte do przodu czołgi niemieckich 1 i 6 kompanii ppor. Gerharda Langego i Hansa von Cossela zatrzymał ogień 4 i 6 baterii z 17 pułku artylerii lekkiej, dowodzonych przez podporucznika Adama Czartoryskiego i kapitana Ludwika Głowackiego. Czołgi niemieckie wycofały się na całej szerokości pasa działania, rezygnując z połączenia się z 1 Dywizją Pancerną[1][3][4][5].

Powstrzymanie naporu atakujących wojsk niemieckich było niewątpliwym sukcesem 25 Dywizji Piechoty generała Franciszka Altera i artylerzystów z 17 pal. Niemniej jednak sukces ten nie mógł powstrzymać Niemców na całej szerokości trwającej wielkiej bitwy[1].

Wojska[edytuj | edytuj kod]

Jednostki polskie
Pułki Dowódcy
29 pułk Strzelców Kaniowskich ppłk Florian Gryl
56 pułk Piechoty Wielkopolskiej płk Wojciech Jan Tyczyński
60 pułk Piechoty Wielkopolskiej ppłk Marian Frydrych
17 pułk artylerii lekkiej ppłk Stanisław Piwakowski
Wojska niemieckie
Dywizje Dowódcy[6]
1 Dywizja Pancerna gen. Rudolf Schmidt
4 Dywizja Pancerna gen. Georg-Hans Reinhardt

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Terminu „bój” używa w swojej książce Tomasz Głowiński[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]