11 Karpacka Dywizja Piechoty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy 11 Karpackiej Dywizji Piechoty. Zobacz też: 11 Dywizja Piechoty – inne dywizje piechoty o numerze 11.
11 Karpacka Dywizja Piechoty
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 16 września 1919
Rozformowanie 18 września 1939
Dowódcy
Ostatni płk dypl. Bronisław Prugar-Ketling
Organizacja
Dyslokacja Stanisławów, Stryj i Kołomyja
Rodzaj sił zbrojnych Wojska Lądowe
Rodzaj wojsk piechota
Skład Armia Karpaty

11 Karpacka Dywizja Piechoty (11 DP) – wielka jednostka piechoty Wojska Polskiego II RP.

Lata 1919-1939[edytuj | edytuj kod]

Dywizję utworzono we wrześniu 1919 r. w oparciu o 2 Dywizję Strzelców Polskich z armii gen. Józefa Hallera w ramach procesu integracji jednostek przybyłych z Francji z krajową częścią Wojska Polskiego.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej dywizja uczestniczyła w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 r., zajmując pozycje obronne na przedmościu warszawskim (na odcinku Nieporęt-Rembertów). We wrześniu, podczas bitwy nad Niemnem, oddziały dywizji walczyły w składzie 4 Armii, prowadząc natarcie wzdłuż linii kolejowej Prużana-Baranowicze.

W okresie pokoju dowództwo i sztab dywizji oraz poszczególne oddziały i pododdziały stacjonowały w Stanisławowie, Stryju i Kołomyi.

Odznaką noszoną przez żołnierzy 11 KDP był krzyż huculski.

Udział w kampanii wrześniowej 1939[edytuj | edytuj kod]

Bitwa o granice 1920.png
Dywizja walczyła w składzie armii od 5 września 1939
Jaworow 1939.png
Lwow 1939.png

11 Karpacka Dywizja Piechoty pod dowództwem płk. dypl. Bronisława Prugar-Ketlinga weszła przed wojną w skład Armii „Kraków” jako jednostka drugorzutowa. Miała skoncentrować się w rejonie Zawiercia w dniach 6-7 września 1939 roku. Przewidziana była do działań na styku Krakowskiej Brygady Kawalerii z GO „Śląsk” i 7 DP. W trakcie działań wojennych pierwotne plany uległy jednak zmianie i dywizja walczyła w ramach Armii „Karpaty”.

W dniach 3 i 4 września pododdziały dywizji wyładowały się z transportu kolejowego w rejonie Bochnia-Brzesko z rozkazem obsadzenia linii Dunajca w celu osłonięcia skrzydła grupy wojsk działającej na linii Wadowice, Maków, Mszana Dolna. Do miejsca koncentracji dotarła jednakże tylko część dywizji (bez dywizyjnej kompanii przeciwpancernej, kompanii kolarzy, dywizjonu artylerii ciężkiej, baterii przeciwlotniczej, szpitala polowego i 6 kolumn taborowych), które z powodu bombardowań lotniczych znalazły się w Rzeszowie. Dywizja weszła od razu w kontakt z nieprzyjacielem, zaczynając działania defensywne. Natarcie Niemców było jednak błyskawiczne. 7 września dywizja rozpoczęła odwrót znad Wisłoki. Następnego dnia po dojściu do Wisłoki dowódca dywizji stwierdził, że nie może tu się bronić i rozkazał dalszy odwrót pod Barycz.

11 września dywizja znajdowała się w rejonie Dubiecka koło Przemyśla. 11 i 12 września w rejonie Birczy ciężkie walki obronne stoczyła 24 DP, nie doczekując się nakazanego wcześniej wsparcia ze strony 11 DP i wycofując się następnie pod Przemyśl. Po krwawych bitwach pod Dynowem, Krzywczą i Dubieckiem w jej ślady poszła 11 Karpacka Dywizja Piechoty. Obie dywizje zostały następnie skierowane na wschód[potrzebny przypis]. 12 września cofająca się spod Rzeszowa kompania kolarzy 11. Dywizji weszła w skład improwizowanej Grupy „Żółkiew”[1].

W dniach 14-16 września w walkach w rejonie Jaworowa i Sądowej Wiszni dywizja wspólnie z 38 DP rozbiła niemiecki pułk SS „Germania” (bitwa pod Jaworowem). Rankiem 17 września dywizja miała 6 batalionów piechoty (3 pozostałe walczyły w oderwaniu od niej) każdy po 600-400 bagnetów, i liczyła jeszcze ok. 8-9 tysięcy żołnierzy i oficerów, a jej artyleria polowa składała się z 24 dział lekkich i 6 ciężkich. Tego dnia dywizja broniła wschodniego skraju Lasów Janowskich, zamykając przed nieprzyjacielem ważny kierunek komunikacyjny z Jaworowa do Lwowa. Wstrzymała tu natarcie niemieckich 7 i 57 DP.

Po oderwaniu się od wroga 18 września jej pododdziały zmierzające do Lwowa natknęły się na niemieckie wojska pod Lelechówką i Rzęsną Ruską. Przebić zdołały się tylko oddziały pierwszorzutowe, reszta zaś musiała szukać innej drogi. Ostatecznie w Brzuchowicach zebrało się nie więcej niż dwa bataliony i część artylerii. Tu stworzono z nich dwubatalionowy pułk. 19 września pod Lwowem oddziały generała Sosnkowskiego usiłowały przełamać niemiecką zaporę zagradzającą im dostęp do miasta, jak dotąd bezskutecznie. Około godziny 16:00 rozpoczęło się natarcie. Pierwsza otwarła ogień 11. KDP wzdłuż drogi Brzuchowice-Hołosko. Doszło do zaciętych walk wręcz, jednak niemieckiej 1. Dywizji Górskiej udało się utrzymać swoje pozycje. Po południu 20 września oddziały generała Sosnkowskiego ruszyły do ostatniego – jak się później okazało – natarcia w kierunku Lwowa. W tym samym momencie pod Zboiskami i Winnikami pojawiły się sowieckie czołgi. Lwów był od tego momentu praktycznie całkowicie okrążony – przez Sowietów i Niemców.

Sowieci szybko rozszerzyli pierścień okrążenia na oddziały walczące na północ, zachód i południe od miasta – w tym wojska generała Sosnkowskiego. Po dwudniowych zaciekłych walkach w 11. DP zostało ok. 800-1000 bagnetów, a do Lwowa przebił się 20 września pod Hołoskiem jedynie zbiorczy batalion mjr. Eugeniusza Lityńskiego w sile zaledwie 150 bagnetów. Wkrótce wojska niemieckie otrzymały rozkaz pozostawienia Lwowa Armii Czerwonej. Przed południem 21 września 1. Dywizja Górska oraz oddziały XVIII Korpusu Armijnego generała Baiera kontynuowały odwrót spod Lwowa w kierunku za rzekę San. Były podczas tego odwrotu stopniowo luzowane przez oddziały sowieckie.

Po południu tego dnia silne oddziały sowieckie podeszły do wysuniętych polskich stanowisk pod Lwowem. Generał Langner nakazał otworzyć ogień. Po godzinie walki Sowieci zaczęli się cofać. Langner otrzymał meldunek, że Sowieci chcą negocjować. Generał spotkał się z komisarzem politycznym, pułkownikiem Makarowem, w pobliżu Lesienic:

„Zapytałem, czego sobie życzą. Oświadczył mi, że Armia Czerwona walczy z Niemcami a on ze swymi czołgami chce przejechać przez Lwów. Odparłem, że nie prowadzimy wojny z ZSRR oraz że dla jego czołgów jest dosyć miejsca na północ i na południe od miasta. Ponadto wolno mi negocjować jedynie z najwyższym rangą dowódcą.”

Ustalono więc zawieszenie broni. Po kilku godzinach poinformowano generała Langnera, że dowódca korpusu pancernego w randze generała prosi go o przybycie 22 IX 1939 roku o godzinie 8:00 do Winnik. W tym samym czasie oddziały generała Sosnkowskiego były już całkowicie okrążone przez wojska sowieckie. W wielu miejscach dochodziło do wymiany ognia i drobnych walk. Z powodu beznadziejnej sytuacji i informacji o zawieszeniu broni we Lwowie, otoczone oddziały generała Sosnkowskiego (między nimi także oddziały 11. Dywizji Piechoty) wieczorem dnia 21 września złożyły broń pod Laszkami Murowanymi. Jednakże część oddziałów – także z 11. DP – zdecydowało się przebijać do granicy węgierskiej. Części żołnierzy to się udało – wśród nich generałowi Sosnkowskiemu oraz dowódcy 11. KDP generałowi Prugar-Ketlingowi. Tak dobiegł końca szlak bojowy 11. KDP w wojnie obronnej.

Ośrodek Zapasowy dywizji znajdował się w Stanisławowie. 17 września były to dwa bataliony tj. ok. 1400 żołnierzy. Agresja sowiecka uniemożliwiła wykorzystanie potencjału OZ w obronie "Przedmościa rumuńskiego". Żołnierzy ewakuowano za granicę.

Obsada personalna dowództwa dywizji w latach 1919-1939[edytuj | edytuj kod]

Dowódcy dywizji:

Dowódcy piechoty dywizyjnej:

Szefowie sztabu:

Ordre de Bataille i obsada personalna we wrześniu 1939[edytuj | edytuj kod]

Diagram GISZ przedstawiający organizację 11 dywizji na stopie pokojowej

Planowana Ordre de Bataille i obsada personalna 11 Karpackiej DP w kampanii wrześniowej 1939 roku. W nawiasach podano nazwy jednostek mobilizujących oraz stanowiska służbowe oficerów dywizji zajmowane przed mobilizacją.

Kwatera Główna 11 DP

 • Dowództwo
  • dowódca dywizji – płk dypl. Bronisław Prugar-Ketling
  • dowódca piechoty dywizyjnej – wakat
  • dowódca artylerii dywizyjnej – płk Władysław Gruiński (dowódca 11 pal)
   • oficer sztabu – mjr Paweł Bole
   • oficer sztabu – kpt. Marian Siewiński
   • oficer łączności – por. Paweł Fernezy
  • dowódca saperów dywizyjnych – mjr Włodzimierz Kupryk
  • dowódca kawalerii dywizyjnej – rtm. Józef Dąbrowski
  • szef służby sprawiedliwości – mjr Adam Marian Szediwy
  • szef duszpasterstwa – kpt. ks. Walerian Święcicki
 • Sztab
  • szef sztabu – ppłk dypl. Wacław Popiel
   • oficer informacyjny – kpt. Bronisław de Ville
   • oficer operacyjny – kpt. dypl. Edward Hełczyński
   • dowódca łączności – kpt. Stanisław Gospodarczyk
   • kwatermistrz – kpt. dypl. Aleksander Jedziniak
   • szef służby uzbrojenia – kpt. Zieliński Adam
   • szef służby intendentury – kpt. int. Alfred Gubrynowicz
   • szef sanitarny – mjr lek. Tadeusz Stefan Daszkiewicz
   • szef służby weterynaryjnej – kpt. Zbigniew Seweryn Wiszniewski (mjr lek. wet. Furdyna Kazimierz?)
   • tabory – rtm. Romaszkan Grzegorz
   • szef służby żandarmerii – kpt. Franciszek Kugler
   • kompania sztabowa – por. Stępień Teofil
 • 48 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych – płk Walenty Nowak
 • 49 Huculski Pułk Strzelców – ppłk dypl. Karol Hodała
 • 53 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych – ppłk dypl. Szymon Kocur
 • 11 Karpacki Pułk Artylerii Lekkiej – ppłk Czesław Obtułowicz (I zastępca dowódcy 11 pal)
 • 11 Dywizjon Artylerii Ciężkiej z plutonem taborowym nr 11 - mjr Zygmunt Dobrowolski
 • 11 Batalion Saperów (Ośrodek Sapersko-Pionierski 11 DP w Stryju) – mjr Włodzimierz Kupryk
 • Bateria Artylerii Przeciwlotniczej Motorowa Nr 11 Typ A (6 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej we Lwowie) – kpt. Tadeusz Dobiesław Hordyński
 • Szwadron Kawalerii Dywizyjnej (Szwadron KOP "Zaleszczyki") – rtm. Józef Dąbrowski
 • Kompania Kolarzy Nr 62 (49 pp) - por. Roman Mazurek
 • Samodzielna Kompania Karabinów Maszynowych i Broni Towarzyszącej Nr 62 (53 pp) – por. Jan Terenkoczy
 • Pluton Pieszy Żandarmerii Nr 11 (Pluton Żandarmerii Stanisławów) - kpt. Franciszek Kugler
 • Kompania Telefoniczna 11 DP (Kompania Łączności 11 DP w Stanisławowie) – por. Piotr Lichtarowicz
 • Pluton Łączności KG 11 DP (jak wyżej) – por. Roman Górski
 • Pluton Radio 11 DP (jak wyżej)
 • Drużyna Parku Łączności 11 DP (jak wyżej)
 • Kompania Asystencyjna nr 162 (48 pp)
 • Kompania Sanitarna nr 602 (48 pp) – mjr dr med. Jan Bernacki
 • Szpital Polowy Nr 602 (6 Kadra Mobilizująca 6 Szpitala Okręgowego we Lwowie)
 • Zespół Przeciwgazowy Nr 602 (jak wyżej)
 • Polowa Kolumna Dezynfekcyjno-Kąpielowa Nr 602 (jak wyżej)
 • Polowa Pracownia Bakteriologiczno-Chemiczna Nr 602 (jak wyżej)
 • Polowa Pracownia Dentystyczna Nr 602 (jak wyżej)
 • Dowództwo Grupy Marszowej Służb Nr 609 (Kadra 6 Dywizjonu Taborów w Jaworowie)
 • Dowództwo Grupy Marszowej Służb Nr 610 (jak wyżej)
 • Kolumna Taborowa Parokonna Nr 609 (48 pp)
 • Kolumna Taborowa Parokonna Nr 610 (49 pp)
 • Kolumna Taborowa Parokonna Nr 611 (53 pp)
 • Kolumna Taborowa Parokonna Nr 612 (11 pal)
 • Kolumna Taborowa Parokonna Nr 613 (Kadra 6 Dywizjonu Taborów w Jaworowie)
 • Kolumna Taborowa Parokonna Nr 614 (jak wyżej)
 • Kolumna Taborowa Parokonna Nr 615 (jak wyżej)
 • Kolumna Taborowa Parokonna Nr 616 (jak wyżej)
 • Warsztat Taborowy Parokonny Nr 609 (11 pal)
 • Samodzielny Patrol Meteo Nr 11 (11 pal)
 • Pluton Parku Uzbrojenia nr 602 (11 pal)
 • Park Intendentury Typ I Nr 602 (Składnica Materiału Intendenckiego Nr 18 w Stanisławowie)
 • Sąd Polowy Nr 11 (Dowództwo 11 DP) – kpt. aud. Józef Szymaszkiewicz
 • Poczta Polowa nr 117 (Dyrekcja Okręgowa Poczty i Telegrafu we Lwowie)

Na terenie Okręgu Korpusu Nr VI, w składzie wojsk krajowych, pozostały:

 • batalion marszowy 48 pp – mjr Szymański Edward (w obronie Lwowa)
 • batalion marszowy 49 pp – mjr Kiknadze Irakli (3 baon w 3 pp ON w GO "Stryj")

Odtworzenie dywizji w ramach Armii Krajowej[edytuj | edytuj kod]

W 1944 r. w związku z odtwarzaniem przedwojennych jednostek wojskowych w ramach struktur Armii Krajowej podokręg stanisławowski (Obszar Lwów) wystawił 11 Karpacką Dywizję Piechoty AK.

Przypisy

 1. Włodarkiewicz 2003 ↓, s. 103.
 2. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 14 z 8 lutego 1925 roku, s. 62.
 3. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 9 z 17 marca 1927 roku, s. 70.
 4. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 40 z 5 kwietnia 1925 roku.
 5. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 16 z 12 kwietnia 1926 roku, s. 108.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Tadeusz Jurga, Wojsko Polskie. Krótki informator historyczny o Wojsku Polskim w latach II wojny światowej. 7, Regularne jednostki Wojska Polskiego w 1939. Organizacja, działania bojowe, uzbrojenie, metryki związków operacyjnych, dywizji i brygad. Warszawa, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 1975.
 • Piotr Zarzycki, Plan mobilizacyjny „W”. Wykaz oddziałów mobilizowanych na wypadek wojny, Pruszków 1995, ​ISBN 83-85621-87-3​.
 • Ryszard Dalecki: Armia „Karpaty” w wojnie obronnej 1939 r., Rzeszów 1989, wyd. II, ​ISBN 83-03-02830-8​.
 • Bronisław Prugar-Ketling, Aby dochować wierności. Wspomnienia z działań 11 Karpackiej Dywizji Piechoty. Wrzesień 1939, Wydawnictwo "Odpowiedzialność i Czyn", Warszawa 1990.
 • Czesław Grzelak i Henryk Stańczyk, Kampania Polska 1939
 • Janusz Piekałkiewicz, Polen Feldzug. Hitler und Stalin zerschlagen die Polnische Republik.
 • Wojciech Włodarkiewicz, Lwów 1939, Bogusław Brodecki (red.), Seria Historyczne bitwy, Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 2003, ISBN 978-83-11-09619-6, OCLC 52567547 (pol.).
 • Zarys dziejów wojskowości polskiej w latach 1864-1939, Wyd. WIH, Warszawa 1990.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]