Oddział Wydzielony „Starogard”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oddział Wydzielony „Starogard”
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

VIII 1939

Rozformowanie

1939

Działania zbrojne
kampania wrześniowa
Organizacja
Dyslokacja

Starogard

Podległość

Korpus Interwencyjny
Armia „Pomorze”

Oddział Wydzielony „Starogard”oddział wydzielony Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej walczący w kampanii wrześniowej 1939.

Formowanie i zadania[edytuj | edytuj kod]

Na zapleczu Grupy Operacyjnej „Czersk", od wschodu ze strony Prus Wschodnich, zdecydowano się na utworzenie trzech oddziałów wydzielonych. Ich zadaniem było osłonić koncentrację części Korpusu Interwencyjnego. Jednym z nich był OW „Starogard”, podporządkowany bezpośrednio dowódcy Armii „Pomorze". Jego dowódcą był ppłk Józef Trepto – dowódca 2 pułku szwoleżerów[1]. W razie dojścia do skutku interwencji gdańskiej, oddział miał wejść w skład Korpusu Interwencyjnego, a w razie wielkoskalowego konfliktu z Niemcami, po wykonaniu zadania przez 2 batalion strzelców, Oddział miał się wycofać w kierunku na Osie i dalej prowadzić działania opóźniające na południe. W tym przypadku miał wejść w podporządkowanie Grupy Osłony „Czersk”.

Działania oddziału wydzielonego[edytuj | edytuj kod]

Ppłk Józef Trepto

W nocy z 31 sierpnia na 1 września OW „Starogard" przyjął następujące ugrupowanie[2]:

Walki oddziału wydzielonego[edytuj | edytuj kod]

W nocy z 31 sierpnia na 1 września przed frontem obrony OW „Starogard” znajdowały się drobne grupy policji oraz SS i SA, które miały za zadanie zepchnąć polską Straż Graniczną w rejonie Godziszewa i Skarszew, a następnie zająć te miejscowości[4].
Około 5.00 1 września niemiecki samolot przeprowadzał rozpoznanie rejonu Starogardu. Do 10.00 OW „Starogard” nie miał kontaktu bojowego z nieprzyjacielem naziemnym[5]. Jeszce przed południem nad Starogardem operowały kolejne trzy samoloty niemieckie, ale nie bombardowały miasta. Polski ogień przeciwlotniczy był nieskuteczny[6].

W tym czasie, w rejonie Tczewa, trwały intensywne walki. Po wysadzeniu mostów na Wiśle, walczący w rejonie Tczewa 2 batalion strzelców ppłk. Stanisława Janika został podporządkowany dowódcy 2 pułku szwoleżerów[7]. Około 17.00 dowódca 2 bs otrzymał rozkaz, by o zmroku opuścić Tczew i wycofać się na Swarożyn – Starogard[a]. Początek wycofania został określony na 18.00[8].

Wieczorem dowódca Armii „Pomorze” podjął decyzję o wycofaniu swoich wojsk z kierunku północnego. Około 23.00 został wydany rozkaz dla GO „Czersk”. Miała ona opuścić dotychczasowe pozycje i przejść na linię Jezior Cekcyńskich. Ten sam rozkaz podporządkowywał OW „Stargard” dowódcy GO „Czersk”[9]. Dowódca GO „Czersk", gen. Stanisław Grzmot-Skotnicki, w swoim rozkazie nakazał dowódcy OW „Starogard" przejść marszem ubezpieczonym w rejon Wierzchucina[10].

Wychodzący z walki w rejonie Tczewa 2 batalion strzelców pomaszerował przez CzarlinSwarożyn do Starogardu i późną nocą przybył w rejon rozmieszczenia 2 pułku szwoleżerów. Tu uporządkowano pododdziały i nakarmiono żołnierzy. Kolejny rozkaz nakazywał mu maszerować dalej przez PączewoSkórcz do Osia. Natomiast 2 pułk szwoleżerów dostał rozkaz opuszczenia rejonu Starogardu 2 września w godzinach rannych, po uprzednim wykonaniu nakazanych zniszczeń[11].

Wymarsz 2 bs nastąpił około 2.00, a rano batalion osiągnął Pączewo. Tu ppłk Stanisław Janik zarządził odpoczynek. Żołnierze byli przemęczeni, a straty marszowe były znaczne. Po czterogodzinnym odpoczynku i nakarmieniu żołnierzy kontynuowano marsz. W drodze strzelcy kilkakrotnie byli atakowani przez lotnictwo niemieckie. Wieczorem osiągnięto Osie[12].
2 pułk szwoleżerów opuścił rejon Starogardu dopiero około 6.00. Maszerował przez Lubichowo – Bukowiec. W godzinach popołudniowych pułk wyprzedził 2 batalion strzelców. W czasie marszu był trzykrotnie bombardowany. Między 19.00 a 20.00 pułk osiągnął Sierosław i tu pozostał na noc[12].

W dalszych działaniach 2 bs miał się przeprawić przez Wisłę w rejonie Świecia i przejść do Torunia[13]. Miał też wyjść z podporzadkowania 2 pułku szwoleżerów, a obie jednostki tworzące OW „Starogard” działały od tej pory samodzielnie[14].

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Sierpień 1939[1]:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Do osłony odwrotu 2 bs do Tczewa został wysłany 2/2 pułku szwoleżerów wzmocniony dwoma ckm[8].
  2. Od 1 września dowódcy 2 pułku szwoleżerów podporządkowany został 2 batalion strzelców[15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Konrad Ciechanowski: Armia „Pomorze” 1939. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1982. ISBN 83-11-06793-7.