Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego – organizowane od 1999 roku przedsięwzięcie kulturalne województwa małopolskiego. Powstały z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, a realizowane są przez Małopolski Instytut Kultury. Ideą organizowania Dni Dziedzictwa jest promowanie zabytków Małopolski oraz ukazywanie ich różnorodności i atrakcyjności. Przedsięwzięcie wpisuje się w program Rady Europy „Europa Wspólne Dziedzictwo”.

Zwiedzającym udostępniane są różnorodne obiekty zabytkowe m.in. klasztory, kościoły, muzea oraz miasteczka z ich charakterystyczną zabudową. Nierzadko są to obiekty normalnie niedostępne dla turystów.

W ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego były organizowane konkursy o tematyce związanej z zabytkami, m.in.

 • konkurs fotograficzny „Skarby Małopolski”,
 • konkurs plastyczny „Skarby Małopolski”,
 • konkurs historyczny o zmiennej tematyce,
 • projekt edukacyjny „Sekrety zabytków” (ostatni raz organizowany podczas XII edycji).

Od 2003 roku w czasie Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego wręczana jest Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zabytków.

I Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze Synagogi w Bobowej
Klasztor w Hebdowie

Pierwsza edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbywała się od 25 do 26 września 1999 roku. Udostępniono dla zwiedzających 23 obiekty zabytkowe.

II Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego[edytuj | edytuj kod]

Kolejna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbyła się w 23 i 24 września 2000 roku. Udostępniono dla zwiedzających 20 obiektów i miejsc zabytkowych.

III Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego[edytuj | edytuj kod]

Trzecia edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbyła się 15 i 16 września 2001 roku. Udostępniono dla zwiedzających 14 obiektów i miejsc zabytkowych.

IV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego[edytuj | edytuj kod]

Czwarta edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbyła się 14 i 15 września 2002 roku. Udostępniono dla zwiedzających 14 obiekty i miejsca zabytkowe.

V Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego[edytuj | edytuj kod]

Piąta edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbyła się 31 maja i 1 czerwca 2003 roku. Udostępniono dla zwiedzających 12 obiektów i miejsc zabytkowych.

VI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego[edytuj | edytuj kod]

Szósta edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbyła się 5 i 6 czerwca 2004 roku. Udostępniono dla zwiedzających 13 obiektów i miejsc zabytkowych.

Źródło: [1]

VII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego[edytuj | edytuj kod]

Siódma edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbyła się 4 i 5 czerwca 2005 roku. Udostępniono dla zwiedzających 13 obiektów i miejsc zabytkowych:

Źródło: [2]

VIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego[edytuj | edytuj kod]

Ósma edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbyła się 20 i 21 maja 2006 roku. Udostępniono dla zwiedzających 13 obiektów i miejsc zabytkowych.

Źródło: [3]

IX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego[edytuj | edytuj kod]

Dziewiąta edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbyła się 26 i 27 maja 2007 roku. Udostępniono dla zwiedzających 12 obiektów i miejsc zabytkowych.

Źródło: [4]

X Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego[edytuj | edytuj kod]

Dziesiąta edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbyła się 10 i 11 maja 2008 roku. Udostępniono dla zwiedzających 11 obiektów i miejsc zabytkowych. Cała edycja została podzielona na 3 trasy:

1 trasa:

2 trasa:

3 trasa:

Źródło: [5][6]

XI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego[edytuj | edytuj kod]

Zespół dworsko-parkowy w Łęgu Tarnowskim

Jedenasta edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbyła się 16 i 17 maja 2009 roku. Udostępniono dla zwiedzających 12 obiektów i miejsc zabytkowych:

Źródło: [7]

XII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Zobacz z bliska[edytuj | edytuj kod]

Dwunasta edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbyła się w maju 2010 roku. Udostępniono dla zwiedzających 12 obiektów i miejsc zabytkowych:

Źródło: [8]

XIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Twarze Małopolski[edytuj | edytuj kod]

Trzynasta edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbyła się w dniach 14-15 maju 2011 roku. Dwanaście wybranych zabytków zostało zaprezentowanych poprzez związane z nimi postacie – artystów, naukowców, możnowładców, przedstawicieli różnych stanów i grup narodowościowych – lub wydarzenia.

Przedsięwzięcie miało charakter festiwalowy, poza koncertami, pokazami, odczytami oraz innymi, licznymi wydarzeniami towarzyszącymi zwiedzaniu widzowie mieli także okazję obejrzeć cykl filmów dokumentalnych poświęconych zabytkom i postaciom oraz wystawę – instalację artystyczną Powiązania, prezentowaną na Małym Rynku w Krakowie od 7 do 15 maja 2011 r., zachęcającą do poszukania – na własną rękę – powiązań między przywołanymi miejscami – obiektami Dni i promującą małopolskie dziedzictwo w nowoczesnej formule.

Trasa krakowska

Trasa okolice Olkusza

Trasa okolice Oświęcimia

Trasa południowa

Źródło: [9]

XIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. W tym sęk![edytuj | edytuj kod]

Czternasta edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, realizowana pod hasłem W tym sęk!. W ramach tej odsłony zostały zaprezentowane obiekty architektury drewnianej, które można było zwiedzać w aż dwa majowe weekendy: 19 i 20 maja oraz 26 i 27 maja. Organizacja Dni Dziedzictwa w ciągu dwóch następujących po sobie weekendów ułatwiła uczestnikom odwiedzenie wszystkich 12 zabytków i udział w większej liczbie wydarzeń towarzyszących. Wspólnie z muzeami posiadającymi skanseny i obiekty in situ, ustalono ostateczną listę obiektów biorących udział w przedsięwzięciu. Stanowiły one przekrój różnorodności form i funkcji, prezentując zarówno architekturę sakralną, jak i dworską, chłopską, a także zabytki techniki czy obiekty związane z rzemiosłem. Zgodnie z coroczną tradycją, w każdym z miejsc na uczestników czekali eksperci i pasjonaci, którzy pomogli odkrywać tajemnice dawnej architektury. Informacje o obiektach, w tym plansze z ich opisami i planami znalazły się ponadto w materiałach towarzyszących zwiedzaniu, które w tym roku po raz pierwszy zostały wydane w formie jednego, wspólnego przewodnika, a nie 12 odrębnych folderów dotyczących każdego z obiektów z osobna. Nowością i atrakcją było także rozbudowanie przewodnika o elementy reportażu historycznego, prezentującego zabytki przez pryzmat ludzkich biografii.

Partnerami MIK-u, a jednocześnie gospodarzami obiektów objętych programem wydarzenia, było sześć małopolskich muzeów, posiadających skanseny i obiekty in situ.

XIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w Nadwiślańskim Parku Etnograficzny w Wygiełzowie

19–20 maja 2012[edytuj | edytuj kod]

Zagroda Maziarska w Łosiu podczas XIV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

26–27 maja 2012[edytuj | edytuj kod]

Źródło: [10]

XV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak![edytuj | edytuj kod]

Szlaki kulturowe, czyli tematyczne trasy zwiedzania były motywem przewodnim XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Piętnasta edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem Wejdź na szlak!. Informacje o każdym z miejsc i szlakach znalazły się w wydawnictwie poświęconym prezentowanym zabytkom i historiom związanych z nimi ludzi, będącym drugą już książką w serii Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. W ramach XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego wybrano 15 zabytków, zlokalizowanych na 5 trasach zwiedzania – szlakach, które zostały zaprezentowane podczas 2 weekendów.

18–19 maja 2013[edytuj | edytuj kod]

szlak Młodopolska Małopolska

 1. Dom Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie
 2. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie – gmach główny oraz dawne Muzeum Techniczno-Przemysłowe
 3. Kawiarnia Noworolski w Krakowie

szlak Małopolska Romańska

25–26 maja 2013[edytuj | edytuj kod]

Krakowski Szlak Techniki

szlak Dwory Małopolski

Małopolskiej Trasie UNESCO

Źródło: [11]

XVI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wielki wybuch 1914–1918[edytuj | edytuj kod]

W związku z przypadającą w 2014 roku 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej motywem przewodnim XVI edycji Dni Dziedzictwa, zatytułowanej Wielki wybuch 1914–1918, była historia tego okresu. Podczas dwóch majowych weekendów (17–18 oraz 24–25 maja) pokazane zostały nie tylko zabytki militarne, ale także obiekty świadczące o wielkiej zmianie i rozwoju cywilizacyjnym, dla których wielka wojna była bezpośrednim impulsem. W każdym z dziesięciu miejsc uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać nie tylko historię zabytków z lat 1914–1918, ale również losy ich gospodarzy i postaci z nimi związanych, którzy wpłynęli na kształt życia gospodarczego, obywatelskiego i artystycznego tego okresu. Opowiedzieli o nich przewodnicy – pasjonaci i eksperci. Już po raz trzeci została przygotowana bezpłatna publikacja autorstwa Katarzyny Kobylarczyk, dziennikarki i reportażystki. Wydawnictwo prezentowało losy postaci i zabytków podczas I wojny światowej.

17–18 maja 2014[edytuj | edytuj kod]

Trasa krakowska I

Trasa tarnowska

24–25 maja 2014[edytuj | edytuj kod]

Trasa krakowska II

Trasa gorlicka

Źródło: [12]

XVII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Był sobie czas[edytuj | edytuj kod]

Tematem siedemnastej edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego był czas- jedna z uniwersalnych kategorii miary otaczającego nas świata. W 2015 roku zaprezentowanych zostało dziesięć zabytków, zlokalizowanych na czterech trasach zwiedzania. Podczas Dni Dziedzictwa przedstawiony został czas historyczny zatrzymany w pokazywanych zabytkach, o których w ciekawy sposób opowiedzieli przewodnicy – pasjonaci i eksperci. Uczestnikom przybliżone zostały również inne rodzaje czasu takie jak słoneczny, astronomiczny i kalendarzowy. Już po raz czwarty wydarzeniu towarzyszyła bezpłatna publikacja autorstwa Katarzyny Kobylarczyk, dziennikarki i reportażystki.

16–17 maja 2015[edytuj | edytuj kod]

Trasa krakowska I

Trasa zachodnia

23–24 maja 2015[edytuj | edytuj kod]

Trasa krakowska II

Trasa północna

Źródło: [13]

XVIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wszystko płynie[edytuj | edytuj kod]

Wszystko płynie było hasłem przewodnim osiemnastych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Podczas tej edycji przedstawiono mnóstwo fascynujących historii z szumem wody w tle. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć niedostępne na co dzień zwiedzającym młyny wodne, plaże o nazwie Krokodyl czy podwoje zamku. W  trakcie dwóch majowych weekendów zaprezentowano 10 zabytków, zlokalizowanych na czterech trasach zwiedzania – dwóch trasach krakowskich oraz trasach północno-zachodniej i południowo-wschodniej. Podobnie jak w poprzednich latach wydarzeniu towarzyszyła bezpłatna publikacja autorstwa Katarzyny Kobylarczyk.

21–22 maja 2016[edytuj | edytuj kod]

Trasa krakowska I

 • Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie
 • Kompleks wodociągów na Bielanach w Krakowie

Trasa północno-zachodnia

28–29 maja 2016[edytuj | edytuj kod]

Trasa krakowska II

Trasa południowo-wschodnia

Źródło: [14]

XIX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Od kuchni[edytuj | edytuj kod]

Tematem tegorocznych XIX Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego Od kuchni była sztuka kulinarna i związane z nią historie. Ta najsmaczniejsza edycja Dni Dziedzictwa miała zachęcić nie tylko do konsumowania regionalnych specjałów, ale przede wszystkim do poszukiwania – czasem od kuchni – ciekawych wątków i opowieści, nie tylko gastronomicznych. Podobnie jak w poprzednich latach wydarzeniu towarzyszyła bezpłatna publikacja. W 2017 roku jej autorem był Wojciech Nowicki, dziennikarz i eseista.

20–21 maja 2017[edytuj | edytuj kod]

Trasa krakowska I

 • Samotnia artystów – dawna pracownia ceramiczna Heleny i Romana Husarskich w Krakowie
 • Centrum Administracyjne kombinatu w Nowej Hucie

Trasa okolice Bochni

27–28 maja 2017[edytuj | edytuj kod]

Trasa krakowska II

Trasa okolice Szczawnicy

Źródło: [15]

XX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wolność krzepi[edytuj | edytuj kod]

Podczas jubileuszowej, XX edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego opowiadaliśmy o XX-leciu międzywojennym – o życiu zwykłych obywateli, polityków, naukowców i 20 latach rozwoju w tym okresie. Rok 1918 nie jest jednak wyłącznie czasem zwycięstw i sukcesów. Teraz dopiero zaczyna się praca nad zjednoczeniem ziem, podnoszeniem kraju z powojennej ruiny i budowaniem nowoczesnego państwa. Nie obejdzie się bez chaosu, tarć i ofiar. Ale przecież życie gna do przodu… Jakoś trzeba sobie radzić z tą radosną, choć niełatwą wolnością. Podczas wydarzenia zaprezentowano 11 obiektów na 4 trasach. Autorem publikacji towarzyszącej tej edycji Dni był Jakub Kornhauser.

19–20 maja 2018[edytuj | edytuj kod]

Trasa krakowska I

Trasa zachodnia

26–27 maja 2018[edytuj | edytuj kod]

Willa Kwiatkowskiego w Mościcach (Tarnów)

Trasa krakowska II

Trasa wschodnia

 • Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i dwór Żabów w Zbylitowskiej Górze
 • Willa Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach
 • Dom rodzinny oraz Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Źródło: [16]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]