Prezydenci miast w Polsce (kadencja 2010–2014)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Prezydenci polskich miast VI kadencji zostali wybrani w wyniku bezpośrednich[1] wyborów samorządowych na lata 2010–2014. Pierwsza tura tych wyborów odbyła się 21 listopada 2010, druga – przeprowadzana w sytuacji, gdy żaden z kandydatów w pierwszej turze nie uzyskał ponad 50% ważnie oddanych głosów – miała miejsce dwa tygodnie później, tj. 5 grudnia 2010.

Łącznie w wyniku tych wyborów samorządowych wybrano 107 prezydentów miast.

Lista prezydentów[edytuj]

Pogrubieniem wyróżniono imiona i nazwiska prezydentów wyłonionych w I turze wyborów.

Lp. Miasto Województwo Prezydent Komitet wyborczy Kadencja[2]
1. Bełchatów łódzkie Marek Chrzanowski KWW Plus 3
2. Będzin śląskie Łukasz Komoniewski Sojusz Lewicy Demokratycznej 1
3. Biała Podlaska lubelskie Andrzej Czapski KWW Akcja Samorządowa 4
4. Białystok podlaskie Tadeusz Truskolaski Platforma Obywatelska RP 2
5. Bielsko-Biała śląskie Jacek Krywult KWW Jacka Krywulta 3
6. Bolesławiec dolnośląskie Piotr Roman KWW Piotra Romana 3
7. Bydgoszcz kujawsko-pomorskie Rafał Bruski Platforma Obywatelska RP 1
8. Bytom śląskie Piotr Koj (do 2012) Platforma Obywatelska RP 2
Damian Bartyla (od 2012) KWW Referendum BIS i Damiana Bartyli 1
9. Chełm lubelskie Agata Fisz KWW Agaty Fisz „Postaw na Chełm” (członkini SLD) 2
10. Chorzów śląskie Andrzej Kotala Platforma Obywatelska RP 1
11. Ciechanów mazowieckie Waldemar Wardziński Platforma Obywatelska RP 3
12. Częstochowa śląskie Krzysztof Matyjaszczyk Sojusz Lewicy Demokratycznej 1
13. Dąbrowa Górnicza śląskie Zbigniew Podraza Sojusz Lewicy Demokratycznej 2
14. Elbląg warmińsko-mazurskie Grzegorz Nowaczyk (do 2013) Platforma Obywatelska RP 1
Jerzy Wilk (od 2013) Prawo i Sprawiedliwość 1
15. Ełk warmińsko-mazurskie Tomasz Andrukiewicz KWW Dobro Wspólne 2010 2
16. Gdańsk pomorskie Paweł Adamowicz Platforma Obywatelska RP 4
17. Gdynia pomorskie Wojciech Szczurek KWW Samorządność Komitet Wojciecha Szczurka 4
18. Gliwice śląskie Zygmunt Frankiewicz KWW Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza 6
19. Głogów dolnośląskie Jan Zubowski KWW Jana Zubowskiego (członek PiS) 2
20. Gniezno wielkopolskie Jacek Kowalski Sojusz Lewicy Demokratycznej 2
21. Gorzów Wielkopolski lubuskie Tadeusz Jędrzejczak KWW Tadeusza Jędrzejczaka – Gorzów XXI w. 4
22. Grudziądz kujawsko-pomorskie Robert Malinowski Platforma Obywatelska RP 2
23. Inowrocław kujawsko-pomorskie Ryszard Brejza KWW Porozumienie Samorządowe 3
24. Jastrzębie-Zdrój śląskie Marian Janecki KWW Wspólnota Samorządowa Jastrzębia-Zdroju 3
25. Jaworzno śląskie Paweł Silbert Jaworzno Moje Miasto 3
26. Jelenia Góra dolnośląskie Marcin Zawiła Platforma Obywatelska RP 2
27. Kalisz wielkopolskie Janusz Pęcherz KWW „Samorządny Kalisz” 3
28. Katowice śląskie Piotr Uszok KWW „Forum Samorządowe i Piotr Uszok” 4
29. Kędzierzyn-Koźle opolskie Tomasz Wantuła KWW Tomasza Wantuły 1
30. Kielce świętokrzyskie Wojciech Lubawski KWW Porozumienie Samorządowe W. Lubawski 3
31. Knurów śląskie Adam Rams KWW Wspólnie dla Knurowa 3
32. Kołobrzeg zachodniopomorskie Janusz Gromek Platforma Obywatelska RP 2
33. Konin wielkopolskie Józef Nowicki Sojusz Lewicy Demokratycznej 1
34. Koszalin zachodniopomorskie Piotr Jedliński Platforma Obywatelska RP 1
35. Kraków małopolskie Jacek Majchrowski KWW Jacka Majchrowskiego 3
36. Krosno podkarpackie Piotr Przytocki KWW Samorządne Krosno 2010 3
37. Kutno łódzkie Zbigniew Burzyński KWW Zbigniewa Burzyńskiego 4
38. Legionowo mazowieckie Roman Smogorzewski Platforma Obywatelska RP 4
39. Legnica dolnośląskie Tadeusz Krzakowski KWW Tadeusza Krzakowskiego (członek SLD) 3
40. Leszno wielkopolskie Tomasz Malepszy KWW Tomasza Malepszego Lewica dla Leszna (członek SLD) 4
41. Lubin dolnośląskie Robert Raczyński KWW Robert Raczyński Lubin 2006 4
42. Lublin lubelskie Krzysztof Żuk Platforma Obywatelska RP 1
43. Łomża podlaskie Mieczysław Czerniawski Sojusz Lewicy Demokratycznej 1
44. Łódź łódzkie Hanna Zdanowska Platforma Obywatelska RP 1
45. Mielec podkarpackie Janusz Chodorowski KWW Nasz Mielec 5
46. Mysłowice śląskie Edward Lasok KWW Mysłowickie Porozumienie Samorządowe 1
47. Nowa Sól lubuskie Wadim Tyszkiewicz KWW Wadim Tyszkiewicz 3
48. Nowy Sącz małopolskie Ryszard Nowak Prawo i Sprawiedliwość 2
49. Olsztyn warmińsko-mazurskie Piotr Grzymowicz KWW Piotra Grzymowicza 2
50. Opole opolskie Ryszard Zembaczyński Platforma Obywatelska RP 3
51. Ostrołęka mazowieckie Janusz Kotowski Prawo i Sprawiedliwość 2
52. Ostrowiec Świętokrzyski świętokrzyskie Jarosław Wilczyński „Twój Ostrowiecki Samorząd” 2
53. Ostrów Wielkopolski wielkopolskie Jarosław Urbaniak Platforma Obywatelska RP 1
54. Oświęcim małopolskie Jacek Grosser KWW Oświęcimianie Oświęcimianom 1
55. Otwock mazowieckie Zbigniew Szczepaniak KWW Otwock Tworzymy Wspólnie 2
56. Pabianice łódzkie Zbigniew Dychto Platforma Obywatelska RP 2
57. Piekary Śląskie śląskie Stanisław Korfanty KWW Stanisława Korfantego 3
58. Piła wielkopolskie Piotr Głowski Platforma Obywatelska RP 1
59. Piotrków Trybunalski łódzkie Krzysztof Chojniak KWW Krzysztofa Chojniaka Razem dla Piotrkowa 2
60. Płock mazowieckie Andrzej Nowakowski Platforma Obywatelska RP 1
61. Poznań wielkopolskie Ryszard Grobelny KWW Ryszarda Grobelnego 4
62. Pruszków mazowieckie Jan Starzyński KWW Samorządowe Porozumienie Pruszkowskie 4
63. Przemyśl podkarpackie Robert Choma KWW Roberta Chomy Regia Civitas 3
64. Puławy lubelskie Janusz Grobel Stowarzyszenie „Porozumienie Samorządowe Prawicy Puławskiej” 5
65. Racibórz śląskie Mirosław Lenk Platforma Obywatelska RP 2
66. Radom mazowieckie Andrzej Kosztowniak Prawo i Sprawiedliwość 2
67. Radomsko łódzkie Anna Milczanowska Forum Samorządowo-Gospodarcze 2
68. Ruda Śląska śląskie Grażyna Dziedzic KWW „Porozumienie dla Rudy Śląskiej” 1
69. Rybnik śląskie Adam Fudali Adam Fudali Blok Samorządowy Rybnik 4
70. Rzeszów podkarpackie Tadeusz Ferenc KWW Tadeusza Ferenca „Rozwój Rzeszowa” (członek SLD) 3
71. Siedlce mazowieckie Wojciech Kudelski Prawo i Sprawiedliwość 2
72. Siemianowice Śląskie śląskie Jacek Guzy KWW Jacek Guzy i Forum Samorządowe 2
73. Sieradz łódzkie Jacek Walczak Platforma Obywatelska RP 2
74. Skarżysko-Kamienna świętokrzyskie Roman Wojcieszek KWW Romana Wojcieszka 2
75. Skierniewice łódzkie Leszek Trębski KWW Leszka Trębskiego Forum 2
76. Słupsk pomorskie Maciej Kobyliński KWW Macieja Kobylińskiego (członek SLD) 3
77. Sopot pomorskie Jacek Karnowski KWW Samorządność Sopot 4
78. Sosnowiec śląskie Kazimierz Górski Sojusz Lewicy Demokratycznej 3
79. Stalowa Wola podkarpackie Andrzej Szlęzak KWW Andrzeja Szlęzaka 3
80. Starachowice świętokrzyskie Wojciech Bernatowicz (do 2014) KWW Forum 2010 (członek PiS) 2
Sylwester Kwiecień (od 2014) Sojusz Lewicy Demokratycznej 2
81. Stargard Szczeciński zachodniopomorskie Sławomir Pajor KWW Sławomira Pajora – Stargard XXI 3
82. Starogard Gdański pomorskie Edmund Stachowicz KWW Edmunda Stachowicza (członek SLD) 2
83. Suwałki podlaskie Czesław Renkiewicz KWW Suwałki – Wizja Gajewskiego 1
84. Szczecin zachodniopomorskie Piotr Krzystek KWW Piotra Krzystka Szczecin dla Pokoleń 2
85. Świdnica dolnośląskie Wojciech Murdzek KWW Wspólnota Samorządowa 3
86. Świętochłowice śląskie Dawid Kostempski Platforma Obywatelska RP 1
87. Świnoujście zachodniopomorskie Janusz Żmurkiewicz Sojusz Lewicy Demokratycznej 3
88. Tarnobrzeg podkarpackie Norbert Mastalerz KWW Tarnobrzeska Lewica 1
89. Tarnów małopolskie Ryszard Ścigała Platforma Obywatelska RP 2
90. Tczew pomorskie Mirosław Pobłocki Porozumienie na Plus 1
91. Tomaszów Mazowiecki łódzkie Rafał Zagozdon KWW Forum Samorządowo-Ludowe 2010 2
92. Toruń kujawsko-pomorskie Michał Zaleski KWW Michała Zaleskiego Czas Gospodarzy 3
93. Tychy śląskie Andrzej Dziuba KWW Prezydenta Andrzeja Dziuby 4
94. Wałbrzych dolnośląskie Piotr Kruczkowski (do 2011) Platforma Obywatelska RP 3
Roman Szełemej (od 2011) KWW Romana Szełemeja 1
95. Warszawa mazowieckie Hanna Gronkiewicz-Waltz Platforma Obywatelska RP 2
96. Wejherowo pomorskie Krzysztof Hildebrandt KWW Wolę Wejherowo 4
97. Włocławek kujawsko-pomorskie Andrzej Pałucki Sojusz Lewicy Demokratycznej 2
98. Wodzisław Śląski śląskie Mieczysław Kieca KWW Nasz Wodzisław (członek PO) 2
99. Wrocław dolnośląskie Rafał Dutkiewicz KWW Rafała Dutkiewicza 3
100. Zabrze śląskie Małgorzata Mańka-Szulik KWW Małgorzaty Mańki-Szulik 2
101. Zamość lubelskie Marcin Zamoyski KWW Marcina Zamoyskiego 4
102. Zawiercie śląskie Ryszard Mach KWW Niezależna Alternatywa Wyborcza Wspólnie dla Zawiercia 2
103. Zduńska Wola łódzkie Piotr Niedźwiecki KWW Forum Dobrej Woli 2
104. Zgierz łódzkie Iwona Wieczorek Polskie Stronnictwo Ludowe 1
105. Zielona Góra lubuskie Janusz Kubicki Sojusz Lewicy Demokratycznej 2
106. Żory śląskie Waldemar Socha KWW Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha 4
107. Żyrardów mazowieckie Andrzej Wilk Platforma Obywatelska RP 2

Zmiany na stanowiskach w trakcie kadencji[edytuj]

Wałbrzych

Piotr Kruczkowski zrezygnował ze stanowiska prezydenta Wałbrzycha w związku z orzeczeniem sądu w Świdnicy unieważniającym wyniki II tury wyborów prezdenckich. Sąd uznał, że dochodziło do przypadków kupna głosów, co wpłynęło na wynik wyborów. Pełniącym funkcję prezydenta z nominacji premiera Donalda Tuska został Roman Szełemej, wybrany 7 sierpnia 2011 w pierwszej turze wyborów przedterminowych na nowego prezydenta[3][4].

Bytom

Piotr Koj został odwołany ze stanowiska prezydenta Bytomia w wyniku referendum lokalnego przeprowadzonego 17 czerwca 2012[5]. Pełniącą funkcję prezydenta z nominacji premiera Donalda Tuska została Halina Bieda. Damian Bartyla został wybrany 30 września 2012 w drugiej turze wyborów przedterminowych na nowego prezydenta pokonując Halinę Biedę[6].

Elbląg

Grzegorz Nowaczyk został odwołany ze stanowiska prezydenta Elbląga w wyniku referendum lokalnego przeprowadzonego 17 czerwca 2012[7]. Pełniącym funkcję prezydenta z nominacji premiera Donalda Tuska został Marek Bojarski. Jerzy Wilk został wybrany 7 lipca 2013 w drugiej turze wyborów przedterminowych na nowego prezydenta pokonując Elżbietę Gelert[8].

Starachowice

Wojciech Bernatowicz został odwołany ze stanowiska prezydenta Starachowic uchwałą rady miasta w związku z uprawomocnieniem się wyroku 3,5 roku pozbawienia wolności za korupcję[9]. Pełniącą funkcję prezydenta z nominacji premiera Donalda Tuska została Bożena Szczypiór. Sylwester Kwiecień został wybrany 11 maja 2014 w drugiej turze wyborów przedterminowych na nowego prezydenta pokonując Andrzeja Prusia[10].

Przypisy

  1. Wybory zostały przeprowadzone na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 2002 o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz. U. z 2002 r. Nr 113, poz. 984, z późn. zm.).
  2. Uwzględniono kadencje od 1990.
  3. Kruczkowski podał się do dymisji, będą nowe wybory. gazeta.pl, 9 maja 2011. [dostęp 2011-05-09].
  4. Wybory przedterminowe prezydenta miasta Wałbrzycha w województwie dolnośląskim, zarządzone na dzień 7 sierpnia 2011 r.. pkw.gov.pl, 7 sierpnia 2011. [dostęp 2011-08-07].
  5. Referendum lokalne w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Bytomiu i Prezydenta Miasta Bytomia przed upływem kadencji zarządzone na dzień 17 czerwca 2012 r.. pkw.gov.pl, 17 czerwca 2012. [dostęp 2012-06-17].
  6. Wybory przedterminowe do Rady Miejskiej w Bytomiu oraz Prezydenta Miasta Bytomia, zarządzone na dzień 16 września 2012 r.. pkw.gov.pl, 30 września 2012. [dostęp 2012-09-30].
  7. Referendum gminne w sprawie odwołania Prezydenta Miasta Elbląg i Rady Miejskiej w Elblągu przed upływem kadencji, zarządzone na dzień 14 kwietnia 2013 r.. pkw.gov.pl, 14 kwietnia 2013. [dostęp 2013-04-14].
  8. Wybory przedterminowe do Rady Miasta Elbląg oraz przedterminowe wybory Prezydenta Miasta Elbląg, zarządzone na dzień 23 czerwca 2013 r.. pkw.gov.pl, 7 lipca 2013. [dostęp 2013-07-07].
  9. Odwołany prezydent Starachowic w areszcie. onet.pl, 4 października 2013. [dostęp 2013-10-04].
  10. Wybory przedterminowe Prezydenta Miasta Starachowice, zarządzone na dzień 27 kwietnia 2014 r.. pkw.gov.pl, 11 maja 2014. [dostęp 2014-05-11].