Portal:Województwo dolnośląskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

 < Portale < Geografia < Europa < Polska < Dolnośląskie

Dolny Śląsk w polskojęzycznej Wikipedii

Niniejszy portal przeznaczony jest dla wikipedystów, którzy interesują się Dolnym Śląskiem. Można tu znaleźć linki do najciekawszych tematów i nowości. Oczywiście wszystko na temat Dolnego Śląska.

Województwo dolnośląskie jest jednostką podziału administracyjnego Polski, jednym z 16 województw. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie kraju. Graniczy z województwami lubuskim, opolskim i wielkopolskim. Na terenie województwa znajdują się 3 miasta na prawach powiatu. Głównymi rzekami przepływającymi przez województwo są Odra, Nysa Łużycka, Bóbr, Nysa Kłodzka, Kaczawa.

Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

Wrocław – stolica województwa

Wrocław (łac. Wratislavia lub Vratislavia, czes. Vratislav, niem. Breslau, węg. Boroszló) – historyczna stolica Śląska, jedno z największych (czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce) i najstarszych miast w Polsce, położone po obu stronach środkowej Odry, na Nizinie Śląskiej. Przez miasto przepływa 5 rzek większych: Odra i 4 jej dopływy, które zasilają ją w granicach miasta: Bystrzyca, Oława, Ślęza i Widawa. Przed II wojną światową w mieście istniały 303 mosty, obecnie pozostało ich około 220.

Miasto miesiąca

Wałbrzych (niem. Waldenburg, czes. Valdenburk, łot. Valbžiha) – miasto w województwie dolnośląskim, po reformie administracyjnej powiat miejski, od 1 stycznia 2003 w powiecie wałbrzyskim, jest największym miastem w Polsce o takim statusie. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego. Miasto leży nad rzeką Pełcznicą, w Górach Wałbrzyskich (Sudety Środkowe). Wałbrzych to miasto położone w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim. Liczy 127 tysięcy mieszkańców. Miasto zostało założone w 1305 roku, prawa miejskie uzyskało ok. 1400 roku. Największy rozkwit przeżywało w XIX wieku, wraz z rozwojem przemysłu w mieście, głównie górnictwa i koksownictwa.

Wyróżniony artykuł

Zamek Piastowski w Chojnowie.
Zamek Piastowski w Chojnowie.

Zamek Piastowski w Chojnowie zamek zbudowany w drugiej połowie XIII w., całkowicie przebudowany po spaleniu przez husytów w latach 1546 - 1548, przez księcia Franciszka Paara Z tego czasu pochodzi portal położony nad drzwiami wejściowymi z popiersiami Fryderyka II i jego żony Katarzyny Meklemburskiej. W XVIII w. po wielkich pożarach w Chojnowie, zamek został w połowie rozebrany, nie spaliło się jedynie skrzydło północno-zachodnie. Obecnie mieści się w budynku Muzeum regionalne.

Wyróżniona grafika

Centrum Kłodzka

Miasta Dolnego Śląska

  • Miasta na prawach powiatu:

WrocławLegnicaJelenia Góra

  • Siedziby powiatów

BolesławiecDzierżoniówGłogówGóraJaworJelenia GóraKamienna GóraKłodzkoLegnicaLubańLubinLwówek ŚląskiMiliczOleśnicaOławaPolkowiceStrzelinŚroda ŚląskaŚwidnicaTrzebnicaWałbrzychWołówWrocławZąbkowice ŚląskieZgorzelecZłotoryja

  • Reszta miast

BardoBielawaBierutówBogatyniaBoguszów-GorceBolkówBrzeg DolnyBystrzyca KłodzkaChocianówChojnówDuszniki-ZdrójGłuszycaGryfów ŚląskiJaworzyna ŚląskaJedlina-ZdrójJelcz-LaskowiceKarpaczKąty WrocławskieKowaryKudowa-ZdrójLądek-ZdrójLeśnaLubawkaLubomierzMieroszówMiędzybórzMiędzylesieMirskNiemczaNowa RudaNowogrodziecOborniki ŚląskieOlszynaPiechowicePieńskPieszycePiława GórnaPolanica-ZdrójProchowicePrusicePrzemkówRadkówSiechniceSobótkaStronie ŚląskieStrzegomSycówSzczawno-ZdrójSzczytnaSzklarska PorębaŚcinawaŚwiebodziceŚwieradów-ZdrójŚwierzawaTwardogóraWąsoszWęgliniecWiązówWleńWojcieszówZawidówZiębiceZłoty StokŻarówŻmigródSiechnice (dawniej jedno z 2 miast w Polsce, które nie były siedzibą gminy)

Czy wiesz że...

Zalążek miesiąca

Sulęcin – wieś widlicowa w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Święta Katarzyna. Tworzy sołectwo razem z osiedlem Szostakowice. Leży na wysokości 124 m n.p.m.

Prowadzone wykopaliska archeologiczne odkryły ślady:

  • osady neolitycznej
  • cmentarzyska szkieletowego kultury unietyckiej
  • osady z epoki brązu
  • cmentarzyska ciałopalnego kultury łużyckiej
  • cmentarzyska kultury lateńskiej
  • osady i grobu ciałopalnego kultury przeworskiej
  • osady wczesnośredniowiecznej

Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii