Czesi w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Czesi w Polscemniejszość narodowa, występująca w największych skupiskach w Polsce centralnej (Zelów) i w województwie dolnośląskim (w zachodnim skrawku Kotliny Kłodzkiej w okolicach Kudowy-Zdroju).

Przodkowie obecnej mniejszości czeskiej przybyli na tereny obecnej Polski między XVI a XVIII wiekiem. Należeli do nich przede wszystkim protestanci, którzy uciekali ze swego kraju w wyniku prześladowań religijnych braci czeskich. Natomiast Czesi z okolic Kudowy-Zdroju w ziemi kłodzkiejautochtonami. Rejon, który Czesi zamieszkiwali nazywali „Czeski kątek” (Český koutek) i składał się on z 11 wsi: Kudowa-Zdrój (Chudoba), Ostra Góra (Ostrá Hora), Słone (Slané), Brzozowie (Březová), Pstrążna (Stroužné), Czermna (Velká Čermná), Bukowina Kłodzka (Bukovina), Zakrze (Žakš), Ostra Góra (Nouzín) i Błażejów (Blažejov). Obszar ten, pod względem geograficznym, nie jest częścią Kotliny Kłodzkiej, lecz jest częścią Kotliny Czeskiej (należy do zlewiska Łaby/Morza Północnego w odróżnieniu od Kotliny Kłodzkiej, która należy do zlewiska Odry/Morza Bałtyckiego). Według niemieckiego spisu ludności z 1902 roku żyło tam 5250 Czechów (natomiast w pozostałych rejonach Kłodzka żyli Niemcy, a czeskie osadnictwo tam nie występowało)[1]. Po II wojnie światowej część Czechów zamieszkujących „Czeski kątek” wyjechała do Czechosłowacji, część do Niemiec (wszyscy Czesi z okolic Kudowy-Zdrój posiadali obywatelstwo niemieckie), reszta uległa z biegiem czasu asymilacji (narodowość czeską deklaruje tam niewielu obywateli polskich)[2].

Liczebność[edytuj | edytuj kod]

Podczas narodowego spisu powszechnego ludności w 2002, jako Czesi zadeklarowało się 386 obywateli Polski w tym:

W kolejnym spisie w 2011, w którym umożliwiono podwójne deklaracje narodowościowo-etniczne, narodowość czeską zadeklarowało 3447 osób, z czego 969 jako jedyną[3].

Czesi w Polsce tradycyjnie są protestantami.

Organizacje[edytuj | edytuj kod]

Działacze mniejszości czeskiej udzielają się głównie:

Polacy pochodzenia czeskiego i Czesi związani z historią Polski[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Lubos Arno, Das tschechische Volkstum in der Grafschaft Glatz, [w:] Deutsche und Slawen, Wiedeń 1974, s. 29-53.
  2. Růžena Hlušičková, Kladsko a Československo v letech 1945-1947, [w:] Kladský sborník – Supplementum 1, Hradec Králové 1999.
  3. http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/LUD_ludnosc_stan_str_dem_spo_NSP2011.pdf

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce – strona MSWiA
  • Arno Lubos, Das tschechische Volkstum in der Grafschaft Glatz, [w:] Deutsche und Slawen, Wiedeń 1974, s. 29-53.
  • Hlušičková Růžena, Kladsko a Československo v letech 1945-1947, [w:] Kladský sborník – Supplementum 1, Hradec Králové 1999

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]