Alvin Ailey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alvin Ailey
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 stycznia 1931
Rogers (Teksas)

Data i miejsce śmierci

1 grudnia 1989
Nowy Jork

Zawód, zajęcie

tancerz
choreograf
aktor

Alvin Ailey (ur. 5 stycznia 1931 w Rogers w Teksasie, zm. 1 grudnia 1989 w Nowym Jorku) – amerykański tancerz, choreograf i aktor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Rogers (Teksas), jako syn Alvina Aileya, robotnika i Luli Elizabeth Cliff, zbieraczki bawełny i gospodyni domowej. Zanim Ailey skończyła 1. rok, jego ojciec porzucił rodzinę, pozostawiając ją bez dachu nad głową na blisko 6 lat. W tym czasie Ailey i jego matka wędrowali, często pieszo, przez bezlitosne tereny zubożałej i rasistowskiej doliny Brazos w południowo-wschodnim Teksasie, aby szukać schronienia u krewnych i znaleźć pracę na pobliskich polach[1].

Bystry, ciekawski Ailey dołączył do matki na polach bawełny, gdy tylko mógł nosić worek do jej zbioru. Został ochrzczony w wierze czarnych południowych baptystów i rozkoszował się widokami i dźwiękami chórów ewangelii oraz tradycyjnych duchowości. Ailey poznał także mniej pobożną stronę członków jego kongregacji, którzy spędzali sobotnie wieczory na tańcu, piciu i walce w przydrożnych czarnych barach oraz salach tanecznych, gdzie muzycy bluesowi grali na tle nieustannego warkotu przejeżdżających pociągów[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Studiował u choreograf Katherine Dunham, a potem pod kierunkiem nauczyciela tańca Lestera Hortona. Od 1958 r. kierował własnym zespołem w Nowym Jorku, który w roku 1972 przyjął nazwę Alvin Ailey City Center Dance Theatre. Jest znany przede wszystkim jako twórca baletów inspirowanych muzycznymi tradycjami czarnoskórych Amerykanów (style blues, jazz, spiritual), których charakterystyczną cechą jest łączenie elementów tańca rdzennego, nowoczesnego, jazzowego i klasycznego. Ailey współpracował także z filmem, telewizją i teatrem muzycznym (tworzył układy choreograficzne musicali i oper).

Ailey był gejem. W latach 50. związał się z Davidem McReynoldsem, który stał się jego wieloletnim partnerem[2].

Zmarł w wieku 58 lat; przyczyną śmierci były cytomegalowirus i wrzód przełyku.

Znane dzieła[edytuj | edytuj kod]

  • Blues suite (1958, blues tradycyjny)
  • Objawienie (1960, folklor murzyński)
  • The River (1970, muzyka Duke'a Ellingtona)
  • Krzyk (1971, muzyka A. Coltrane'a)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lili Cockerille Livingston, Ailey, Alvin (1931-1989), actor, dancer, and choreographer, American National Biography Online, Oxford University Press, luty 2000, DOI10.1093/anb/9780198606697.article.1800010 [dostęp 2022-02-25].
  2. Alvin Aily on Glbtq.com

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]