Lucille Ball

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lucille Ball
Ilustracja
Lucille Ball (1943)
Imię i nazwisko Lucille Désirée Ball
Data i miejsce urodzenia 6 sierpnia 1911
Jamestown
Data i miejsce śmierci 26 kwietnia 1989
Los Angeles
Lata aktywności Ж
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone)
podpis

Lucille Ball, właściwie Lucille Désirée Ball (ur. 6 sierpnia 1911 w Jamestown w stanie Nowy Jork, zm. 26 kwietnia 1989 w Los Angeles) – amerykańska aktorka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci ojca i w wyniku problemów osobistych matki wychowywana była przez dziadków. W wieku 17 lat wyjechała do Nowego Jorku. Rozpoczęła pracę w sławnym salonie modelek Hattie Carnegie’s. Była tam najmłodszą modelką. W 1930 roku wykryto u niej zmiany reumatyczne – okazało się, że jej prawa noga jest krótsza niż lewa. Nie zrezygnowała jednak z zawodu modelki.

W 1933 roku zagrała po raz pierwszy w filmie. W trakcie kręcenia filmu Too Many Girls poznała kubańskiego piosenkarza i aktora Desi Arnaza, za którego wyszła za mąż w 1940 roku. W 1948 roku została zaproszona wraz z mężem do udziału w show radiowym My Favorite Husband. Razem występowali w telewizji i w radiu. W 1960 roku rozwiodła się. Kontynuowała grę w filmach i telewizji. Sławę przyniosła jej rola w serialu telewizyjnym I Love Lucy. Po raz ostatni Ball pojawiła się na ekranie w 1985 roku, w filmie Stone Pillow. Rok później powróciła do telewizji w Life With Lucy, mimo że sukces I Love Lucy nie został powtórzony, Lucille była nadal popularna.

Zmarła w wieku 77 lat, gdy po operacji serca pękła jej aorta.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]