Cmentarz wojenny nr 343 – Kępanów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz wojenny nr 343 – Kępanów
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Kępanów
Typ cmentarza wojenny
Stan cmentarza nieczynny
Liczba pochówków 9
Liczba grobów 7 + 1
Data ostatniego pochówku 1914
Architekt Franz Stark
Położenie na mapie gminy Łapanów
Mapa konturowa gminy Łapanów, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 343 – Kępanów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 343 – Kępanów”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 343 – Kępanów”
Położenie na mapie powiatu bocheńskiego
Mapa konturowa powiatu bocheńskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 343 – Kępanów”
Ziemia49°50′29,5″N 20°15′36,9″E/49,841528 20,260250

Cmentarz wojenny nr 343 – Kępanów – cmentarz z I wojny światowej znajdujący się we wsi Kępanów w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Łapanów. Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Z tej liczby w okręgu bocheńskim cmentarzy jest 46[1].

Krzyż lotaryński
Krzyż łaciński

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Położony jest tuż przy lokalnej drodze z Łapanowa przez Grabie i Kępanów do Raciechowic. Znajduje się na wysokości 256 m n.p.m., po północnej stronie szosy, tuż przy zabudowaniach. Obok cmentarza prowadzi boczna droga do dalszych zabudowań, a ok. 30 m na zachód od cmentarza jest przystanek autobusowy[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pochowano tutaj wspólnie na jednym cmentarzu żołnierzy armii rosyjskiej i austro-węgierskiej, którzy zginęli na okolicznych polach na początku grudnia 1914 w czasie operacji limanowsko-łapanowskiej. Wojska austriackie atakujące w kierunku Łapanowa, Zbydniowa i Żegociny wyparły Rosjan z okolicznych miejscowości, a następnie po kilkudniowych niezwykle zaciętych walkach zdobyły wzgórza w miejscowościach Buczyna, Grabina, Stradomka, Sobolów, Chrostowa, Kamyk, Wola Nieszkowska, Nieprześnia. 13 grudnia Rosjanie rozpoczęli odwrót dalej na wschód[3].

Opis cmentarza[edytuj | edytuj kod]

Jest to niewielki cmentarzyk (50 m²). Pochowano tutaj w 1 grobie zbiorowym i 7 pojedynczych łącznie 9 żołnierzy: 5 austro-węgierskich i 4 rosyjskich. Z nazwiska znany jest tylko jeden: kadet Anton Fritz[4].

Cmentarz zbudowany jest na planie prostokąta jednym bokiem przylegającego bezpośrednio do rowu przy drodze, drugim do bocznej drogi, trzecim do ogrodzenia domu. Jest wyremontowany i zadbany. Ogrodzenie tworzą łańcuchy na żelaznych słupkach. Cmentarz obsadzony jest drzewami. Mogiły ułożone rzędami. Na dwóch mogiłach są duże żeliwne i ażurowe krzyże; jeden to krzyż lotaryński, drugi łaciński. Na pozostałych mniejsze z żelaznych płaskowników (również dwóch rodzajów: lotaryńskie i łacińskie). Te mniejsze posiadają owalne tabliczki z napisami. Wszystkie krzyże są na betonowych cokołach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Frodyma Roman. Cmentarze wojenne z I Wojny Światowej na Ziemi Tarnowskiej. Przewodnik Turystyczny. Krosno: Wydawnictwo "Ruthenus" 2006. ​ISBN 978-83-7530-000-0
  2. Geoportal. [dostęp 2012-01-10].
  3. Cmentarze I wojny. [dostęp 2010-11-18].
  4. Dane z tablic nagrobnych