Cmentarz wojenny nr 65 – Małastów-Kornuta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz wojenny nr 65
Małastów-Kornuta
Obiekt zabytkowy nr rej. A-1383/M z 16.01.2014[1]
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Małastów
Typ cmentarza wojenny
Stan cmentarza nieczynny
Liczba pochówków 126
Architekt Hans Mayr
Położenie na mapie gminy Sękowa
Mapa konturowa gminy Sękowa, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Małastów, cmentarz wojenny nr 65”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Małastów, cmentarz wojenny nr 65”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Małastów, cmentarz wojenny nr 65”
Położenie na mapie powiatu gorlickiego
Mapa konturowa powiatu gorlickiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Małastów, cmentarz wojenny nr 65”
Ziemia49°34′13,7″N 21°14′54,5″E/49,570472 21,248472

Cmentarz wojenny nr 65 - Małastów-Kornuta – zabytkowyi cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra znajdujący się we wsi Małastów w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.

Znajduje się na zachodnim stoku wzniesienia Kornuta. Dawniej był wyeksponowany ze względu na położenie przy granicy lasu, obecnie jest niewidoczny z drogi Gorlice-Gładyszów. Obiekt został zaprojektowany na rzucie nieregularnego wieloboku. Cmentarz otoczony kamiennym murkiem z masywnymi pylonami w górnych wewnętrznych narożach, w środku duży drewniany krzyż. Na cmentarzu pochowano 111 żołnierzy z armii austro-węgierskiej oraz 15 z rosyjskiej. Obiekt został wyremontowany w latach 2003-2004. Obecny rozkład nagrobków różni się od pierwotnego, tabliczki z nazwiskami w większości umieszczono przypadkowo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]