Gian Maria Volontè

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gian Maria Volontè
Gian Maria Volontè
Data i miejsce urodzenia 9 kwietnia 1933 r.
Mediolan  Włochy
Data i miejsce śmierci 6 grudnia 1994 r.
Florina
Strona internetowa

Gian Maria Volonté (ur. 9 kwietnia 1933 w Mediolanie, zm. 6 grudnia 1994 we Florinie, Grecja) – włoski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Szkołę aktorską ukończył w Rzymie w 1957. Przez kilka lat grał w teatrze i występował w telewizji. W filmie debiutował w 1960, przełomowe w jego karierze okazały się role w dwóch westernach – także wówczas szerzej nieznanego – Sergio Leone: Za garść dolarów (1964) i Za kilka dolarów więcej (1965). Filmy odniosły światowy sukces i przyniosły uznanie ich twórcom (Leone, Volontè oraz Clint Eastwood).

Volontè sławę przyniosły role czarnych charakterów (jak w W kręgu zła Melville'a), stworzył jednak wiele innych wybitnych ról, jak w wyróżnionym Oscarem filmie Śledztwo w sprawie obywatela poza wszelkim podejrzeniem, reżysera Elio Petri. Volontè był laureatem wielu nagród filmowych i uważano go za jednego z najwybitniejszych aktorów europejskich.

Zmarł na zawał serca w Grecji podczas kręcenia Spojrzenia Odyseusza. Został pochowany zgodnie z własną wolą na wiejskim cmentarzu na jednej z małych sycylijskich wysp.

Linki zewnętrzne[edytuj]