TVP Łódź

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TVP Łódź
TVP Łódź
Data startu 22 lutego 1956 (testowo),
22 lipca 1956 (oficjalnie)
29 października 1993 (jako odrębny kanał telewizyjny)
Format obrazu 4:3 (do 2011)

16:9 SDTV (od 2011), ale w analogowej telewizji naziemnej letterbox

Właściciel Telewizja Polska S.A.
Systemy
emisji sygnału
DVB-T (obecnie)

PAL (do 2013),

Kraj nadawania  Polska
Język język polski
Siedziba ul. Narutowicza 13

90-117 Łódź

Poprzednia nazwa TVP3 Łódź
Strona internetowa
Wieżowiec Centrali Tekstylnej, ul. Sienkiewicza 3/5 - stan na 2006, wys. całk. - 72 m, wys. do dachu - 54 m, kondygnacje - 16, ukończony - 1955 r.
Z prawej siedziba TVP Łódź
Siedziba TVP Łódź przy Narutowicza 13

TVP Łódź (Telewizja Polska S.A. Oddział w Łodzi, Telewizja Łódź dawniej TVP3 Łódź) – oddział terenowy TVP obejmujący zasięgiem przeważającą część województwa łódzkiego oraz ościennych powiatów z siedzibą główną przy ul. Narutowicza 13, w gmachu zlokalizowanym u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Jest najstarszym oddziałem terenowym Telewizji Polskiej. Od 15 lutego 2011 TVP Łódź nadaje w formacie panoramicznym 16:9.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Łódzki Ośrodek Telewizyjny powstał 22 lutego 1956 roku i był pierwszym ośrodkiem regionalnym Telewizji Polskiej oraz drugim (po Warszawie) telewizyjnym ośrodkiem nadawczym w Polsce. Za oficjalną datę powstania uznaje się 22 lipca 1956, kiedy to w Łodzi wyemitowany został pierwszy, eksperymentalny przekaz telewizyjny. Pierwotnie planowano jedynie retransmisję programu z Warszawy, jednak ostatecznie zdecydowano się od razu przystąpić do realizacji programu własnego.

W początkowym okresie ośrodek działał jako jedna z redakcji Polskiego Radia. Wówczas siedziba ośrodka mieściła się w wynajętych pomieszczeniach na XIII i XIV piętrze Wieżowca Centrali Tekstylnej przy ul. Sienkiewicza 3/5, gdzie stworzone zostało pierwsze studio telewizyjne o powierzchni 40 m2. W 1958 roku łódzka telewizja przeniosła się do dzisiejszej siedziby, utworzonej w przylegającym budynku przy ulicy Narutowicza 13. W podziemiach[1] budynku znajdującego się na tyłach głównej części siedziby stworzone zostały dwa studia telewizyjne, z których większe, o powierzchni 200 m2 było w tamtym okresie największym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych w Europie. W tym samym czasie nastąpiło także ostateczne oddzielenie pod względem organizacyjnym Telewizji Łódź od Polskiego Radia.

Początkowo program telewizyjny emitowany był jedynie trzy razy w tygodniu, w godzinach 19:00-21:00 i docierał do około 300 widzów w śródmieściu Łodzi.

Historyczne logo TP Łódź - Telewizji Polskiej Łódź - z okresu PRL, znajdujące się do niedawna na wschodniej ścianie siedziby stacji (zdjęcie archiwalne z 2007 roku, obecnie pozostał tylko napis Łódź)

Okres PRL[edytuj | edytuj kod]

Niemal od początku wizytówką Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego stały się spektakle teatralne, realizowane zarówno na potrzeby własne, jak i dla Teatru Telewizji na antenę ogólnopolską. Jednymi z pierwszych zrealizowanych przedstawień były: Sędziowie Wyspiańskiego (1956), Geniusz Saroyana w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego oraz Kolonia Karna Kafki w reżyserii Kazimierza Oracza (1958), zrealizowana już w nowym studiu przy ulicy Narutowicza. Z czasem spektakle zaczęły ukazywać się w cyklach:

 • Teatr Popularny
 • Teatr poniedziałkowy
 • Teatr piątkowy
 • Teatr niedzielny
 • Studio współczesne
 • Studio prozy
 • Teatr poezji
 • Estrada literacka
 • Teatr Telewizji na Świecie
 • Teatr Sensacji - Kobra
 • Teatr Faktu

Widowiska teatralne realizowane były zarówno w studiu telewizyjnym, jak i w łódzkich teatrach. Wiele z nich, zwłaszcza w początkowym okresie, emitowanych było wyłącznie na żywo. Tylko w 1969 roku Łódzka Telewizja zrealizowała aż 42 spektakle zaprezentowane w programie ogólnopolskim, a w ciągu pierwszych 20 lat działalności powstało blisko 400 spektakli.

W Łódzkim Ośrodku Telewizyjnym realizowane były również liczne programy rozrywkowe. Do najbardziej znanych należą: Muzyka lekka, łatwa i przyjemna Janusza Rzeszewskiego, Nie taki diabeł straszny (program o muzyce poważnej) Henryka Czyża, 3000 sekund z..., Śpiewki stare ale jare, czy realizowane z dużym rozmachem widowiska rewiowe z cyklu Dobry wieczór, tu Łódź, w których występowały gwiazdy estrady polskiej, jak i krajów bloku wschodniego. W pierwszym dwudziestoleciu istnienia łódzkiej telewizji zrealizowano w sumie około 700 programów rozrywkowych i muzycznych.

W 1970 roku do Telewizji Łódź trafił pierwszy wóz transmisyjny. Umożliwiło to m.in. rozwój transmisji sportowych, których do 1976 przeprowadzono około sześćdziesięciu.

W październiku 1986 roku na antenie po raz pierwszy pojawił się Magazyn Kryminalny 997.

W 1987 w Telewizji Łódź zrealizowano około 144 godziny programów pokazanych na antenie ogólnopolskiej i 165 godzin dla programu lokalnego.

Lata 90. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

29 października 1993 roku Łódzki Ośrodek Telewizyjny rozpoczął nadawanie lokalnego programu III, który początkowo docierał jedynie do mieszkańców Łodzi i okolicznych miast aglomeracji łódzkiej. W czerwcu 1994 zasięg Telewizji Łódź znacznie się poszerzył, dzięki uruchomieniu przekazu na kanale 43. z nowego nadajnika o mocy 50 kW. Program emitowany był pod nazwą TVP Łódź, a przez widzów zwyczajowo określany jako Łódź 3 lub łódzka Trójka.

Mimo rozpoczęcia nadawania własnego programu, rola ośrodka zaczęła systematycznie spadać. Z końcem lat 80. zaprzestano produkcji widowisk i spektakli teatralnych. W lat 90. większego znaczenia nabrały drobne programy, przede wszystkim reportaże społeczno-obyczajowe, autorstwa m.in. Jadwigi Wileńskiej, Michała Fajbusiewicza, Eweliny Gallas, Magdy Majewskiej i Tomasza Nowaka. Powstały także liczne produkcje cykliczne, ukazujące się również na antenie programu II, gdzie Telewizja Łódź zapewniła sobie stałe miejsce na kilka kolejnych lat. Były wśród nich: Klasztory polskie, Duchy, zamki, upiory, Gawędy historyczne Beaty Szuszwedyk-Sadurskiej, programy o historii fabrykanckiej Łodzi Piotra Skrzydło, m.in. Rody fabrykanckie, programy dokumentalne Piotra Słowikowskiego, m.in. Biała broń oraz programy dla dzieci Moniki Kalinowskiej: Kolory, Papierowy teatrzyk i Kraina Tośmo, ukazujące się w programie ogólnopolskim. Liczne programy o kulturze i muzyce realizowali: Krystyna Piaseczna (Antrakt, Przewodnik teatralny), Leszek Bonar (Niedziela melomana, Magazyn muzyczny) i Jolanta Gwardys (Czas na rock, Muzyczny ekspres i dla anten ogólnopolskich: Tajniki muzyki i Kompozytorzy). Ukazywały się także liczne programy o sztuce, m.in. autorstwa Magdy Olczyk (Uwaga zabytek, Galeria ze sztuką) oraz o tematyce filmowej Iwonny Łękawy (Zbliżenia, Kinoteka polska, Abecadło kina w programie ogólnopolskim, Kino ma sto lat w programie lokalnym).

5 września 1994 roku[2] jedenaście wówczas istniejących ośrodków regionalnych, w tym łódzki, przystąpiło do tworzenia pasma wspólnego[3]. Był to wówczas prawie czterogodzinny blok[2]. Zobacz więcej w artykule TVP Regionalna.

Łącznie w latach 90. produkowano około 6300 godzin programu lokalnego rocznie, emitowanego średnio przez 17 godzin dziennie oraz około 277 godzin programu dla anten ogólnopolskich i 103 godziny dla TVP Polonia.

XXI wiek[edytuj | edytuj kod]

Początek XXI wieku, to czas dużych zmian w TVP Łódź.

Jesienią (2 października[potrzebne źródło]) 2000 roku rozpoczęto ujednolicanie programów regionalnych TVP – pasma regionalne zaczęły posługiwać logiem TVP3[4]. Nie oznaczało to jeszcze pojawienia się Trzeciego Programu TVP – zabieg ten miał jedynie za zadanie uświadamiać widzom, że "oglądają telewizję regionalną, jedną z dwunastu"[4]. Znacznie ograniczono liczbę programów lokalnych, na rzecz programów emitowanych z Warszawy.

3 marca 2002 ruszyła telewizja TVP3, zastępując wszystkie dotychczasowe programy regionalne w całej Polsce, czyli także kanał TVP3 Łódź[5]. Nowe TVP3 było jednym programem o profilu informacyjno-publicystycznym[5], z lokalnymi okienkami.

Chociaż formalnie TVP Łódź istnieje do dziś jako niezależny nadawca telewizyjny, który jedynie transmituje program TVP Info (dawniej TVP3), to faktycznie możliwości indywidualnego kształtowania własnego programu są niewielkie, niemal w całości uzależnione od układu ramówki kanału informacyjnego. Wraz z kolejnymi odsłonami ramówki TVP3 następowało stopniowe ograniczanie liczby i długości pasm lokalnych (podobnie jest do dziś). Ponadto 2 stycznia 2007 zrezygnowano z emisji lokalnych reklam podczas pasma ogólnopolskiego.

Okres istnienia TVP3 Regionalnej, a następnie TVP Info to także czas, w którym zaprzestano realizacji wszystkich programów cyklicznych dla anten ogólnopolskich TVP. Ostatnim programem emitowanym przez cały ten okres był Magazyn Kryminalny 997, który został zdjęty z anteny ogólnopolskiej po 24 latach emisji 2 grudnia 2010 roku. W latach 2000–2005 dla TVP2 realizowany był cykl programów podróżniczych Michała Fajbusiewicza, Z Dwójką dookoła świata, a w 2006 roku dla TVP3 program Plac Wolności i dla TVP1 program Potrafisz Jolanty Gwardys i Katarzyny Pełki-Wolsztajn. W latach 2007–2009 dla TVP Info przygotowywany był program reporterski Telewizja Objazdowa Marii Wiernikowskiej.

W tym okresie dużego znaczenia nabrały również relacje z odbywających się w Łodzi festiwali. Wśród nich przede wszystkim Festiwalu Dialogu Czterech Kultur i Camerimage oraz Festiwalu Szkół Teatralnych, Międzynarodowego Festiwalu Szkół Filmowych i Telewizyjnych Mediashool, Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA i Grand Prix Jazz Melomani. Przez wiele lat Telewizja Łódź współpracowała także z Łódzką Piwnicą Artystyczną Przechowalnia.

Historia logo TVP Łódź[6][edytuj | edytuj kod]

Obecne logo TVP Łódź, obowiązuje od 1 września 2013 roku, jest jednolite z logo pozostałych 15 oddziałów terenowych TVP i zostało opracowane na bazie logo TVP Regionalna. Napis Regionalna zastąpiono słowem Łódź, a samo logo przeniesiono w prawy górny róg ekranu.

Pierwszym logo Telewizji Łódź były trzy kolorowe kółka: czerwone, zielone i niebieskie. Były to wtedy oficjalne barwy TVP. Logo znajdowało się w lewym górnym rogu ekranu. Później, po ujednoliceniu logo poszczególnych stacji TVP3, logo uległo zmianie. Po lewej stronie były trzy poziome kolorowe pasy w barwach TVP, obok był napis TVP oraz cyfra 3, której dolny element zachodził poniżej skrótu TVP. Na tym elemencie znajdował się napis Łódź.

Po ujednoliceniu oprawy graficznej wszystkich stacji TVP, było nim logo TVP3 z napisem Łódź położonym na środku poniżej skrótu TVP. Początkowo napis ten był mniejszy i był widoczny także podczas pasma wspólnego. Później powiększono go i zaprzestano jego emisji w czasie pasma wspólnego. Logo to utrzymało się do czasu przekształcenia Trójki w TVP Info. Wtedy usunięto cyfrę 3, ale logo pozostało bez zmian. Na początku grudnia 2007 opracowano logo na wzór TVP Info. Obowiązywało ono do 31 sierpnia 2013, kiedy to po powstaniu TVP Regionalnej opracowano obecne logo.

Lata obowiązywania Opis Logo
29 października 1993 – 1 października 2000 Trzy koła w kolorach TVP: czerwony, zielony, niebieski. W piłki wpisane czarne litery TVP, pod spodem biały napis ŁÓDŹ na czarnym pasku. W 2000 roku logo zostało przeniesione z lewego na prawy róg ekranu, a w 1997 piłki stały się większe i bardziej kolorowe.

Na antenie tylko kolorowe koła.

TVP Łódź logo z lat 90.png
2 października 2000 – marzec 2001 Wersja 1: Trzy koła i charakterystyczna cyfra 3, której dolny element zachodzi poniżej piłek. Pomiędzy piłkami a dolnym elementem cyfry 3 jest łyżwa, a nad nim napis Łódź.

Wersja 2: Po lewej stronie trzy poziome pasy w kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim, obok litery TVP i cyfra 3, której dolny element zachodzi poniżej liter TVP. Pomiędzy literami TVP a dolnym elementem cyfry 3 jest łyżwa, a nad nim napis Łódź.

TVP Łódź 2001 - logo.png
TVP3 Łódź 2000 - logo.png
marzec 2001 – 6 marca 2003 Podobne do poprzedniego, lecz dolny element cyfry 3 nie zachodzi już poniżej nazwy ośrodka.
TVP3 Łódź 2001-2003 - logo.png
7 marca 2003 – 5 października 2007 Nowe logo TVP w charakterystycznej ramce, z prawej strony cyfra 3 a pod spodem napis ŁÓDŹ. Logo na zielonym tle, które jednak pojawiało się tylko w oprawie graficznej.

Po pewnym czasie zaprzestano nadawania napisu ŁÓDŹ podczas programu ogólnopolskiego, a później napis powiększono (wcześniej był powiększony w czasie żałoby narodowej, gdy kolor logo był zmieniony na czarny).

TVP3 Łódź 2003-2007 - logo.gif
TVP3 Łódź 2003-2004 - logo (wersja 2).png
6 października 2007 – 30 listopada 2007 Po przemianie TVP3 na TVP Info zlikwidowano cyfrę 3
TVP Łódź 2007 - logo.png
1 grudnia 2007 – 31 sierpnia 2013 Wzorowane na logo TVP Info. Czerwone litery TVP na białym tle w szarej ramce z gradientem. Z prawej strony biały napis ŁÓDŹ, na czerwonym tle. Na antenie logo ma gradient i jest półprzeźroczyste, natomiast na ogłoszeniach i stronach WWW nie posiada go.
TVP Lodz logo.svg
od 1 września 2013 Logo TVP, pod nim napis Łódź - wszystko na zielonym tle. Takie samo, jak od 6 października do 30 listopada 2007.
Tvp-lodz-2013.png
Leszek Bonar i ekipa TVP Łódź podczas relacji z VI Jarmarku Wojewódzkiego na ulicy Piotrkowskiej
Tomasz Lasota oraz Łucja Robak i Cezary Pawlak (TOnSC) podczas kwesty na Starym Cmentarzu w Łodzi

Osoby związane z łódzkim ośrodkiem telewizyjnym[edytuj | edytuj kod]

Dyrektorzy TVP Łódź[edytuj | edytuj kod]

 • 1994–1998 Jerzy Woźniak
 • 2001–2005 Marek Pietrak
 • Marek Madej
 • Janusz Pieńkowski
 • 2006–2010 Małgorzata Potocka
 • 2010–2010 Waldemar Drozd
 • 2010–2012 Dariusz Struszczak
 • od 2012 Jacek Grudzień

Inni (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Tomasz Boruszczak, Wojciech Bruszewski, Michał Fajbusiewicz, Marek Kałużyński, Mariusz Kłopecki (prezenter pogody, ob. TVP1), Lucjan Kydryński, Tomasz Lasota, Edyta Lewandowska, Iwonna Łękawa (sekretarz programowa, dziennikarka) Wojciech Łuszczykiewicz, Magdalena Michalak, Grzegorz Pawlak, Andrzej Poniedzielski, Diana Rudnik, Henryka Rumowska, Janusz Rzeszewski, Wojciech Słodkowski, Magdalena Majewska, Elżbieta Trześniewska, Bogumiła Wander, Elżbieta Więcławska-Sauk,

Oprawa graficzna Telewizji Łódź[edytuj | edytuj kod]

Obecnie TVP Łódź wykorzystuje własną oprawę graficzną, a dawniej oprawę graficzną TVP Info. Dawniej, do ujednolicenia oprawy graficznej TVP, stacja miała też własną oprawę graficzną. Po przemianie TVP3 w stację informacyjną zaczęto stosować tą samą oprawę, co w paśmie wspólnym. Od czasu zmiany oprawy graficznej Trójki w 2007 roku istniała tylko niewielka różnica w wyglądzie belki podczas omówień audycji - w TVP3 zmieniono czcionkę i układ, w paśmie lokalnym zmieniono tylko tło. Po przekształceniu Trójki w TVP Info tło belki zostało zamienione na element oprawy graficznej stacji informacyjnej (TVP Info nie nadaje belek podczas omówień - każda audycja podczas zapowiedzi rozmieszcza godzinę i nazwę programu według własnych upodobań). W 2008 roku opracowano nowe belki dla pasma łódzkiego.

Obecnie oprawa graficzna Telewizji Łódź składa się z następujących elementów:

 • logo stacji - oparte na logach innych ośrodków
 • plansza przełączania się z programu ogólnopolskiego na lokalny w TVP Regionalną - produkcja dla pasma wspólnego
 • pauza, ident, przerywnik - produkcja dla pasma wspólnego
 • czołówka typowego bloku reklamowego - produkcja dla pasma wspólnego
 • czołówka bloku reklamowego Infoexpress - produkcja własna (do 2008 roku)
 • plansza Informator Kulturalny (do 1 czerwca 2011 Telewizja Łódź proponuje) - zapowiedzi imprez plenerowych i spektakli teatralnych sponsorowanych przez łódzką telewizję - produkcja własna
 • belki podczas zapowiedzi własnych audycji - produkcja własna

TVP Łódź posiada zarówno własne elementy oprawy graficznej, jak i korzysta z elementów oprawy ogólnopolskiej TVP Info. Do elementów ogólnopolskich należą/-ały: dżingle, reklamy, plansza (tzw. bufor), wykorzystywana przy połączeniach pomiędzy programem lokalnym i ogólnopolskim oraz ident (przerywnik) TVP Info. Do elementów własnych, poza czołówkami poszczególnych audycji, należały pomarańczowe belki w zapowiedziach audycji, przedstawiające pomnik i kościół na Placu Wolności oraz plansze Telewizja Łódź proponuje z zapowiedziami spektakli teatralnych i imprez plenerowych (2005–2011, od 2 czerwca nosi nazwę Informator Kulturalny). Następnie, po całkowitej zmianie oprawy w czerwcu 2010, belka zapowiedziowa była niebieskozielona z obracającymi się kwadracikami i pomnikiem Kościuszki na Placu Wolności (zmieniano również czcionki, które od tego czasu są koloru białego), a od listopada 2010 belki były ruchome i składały się z latających pasków w 3 kolorach: jasnoniebieskim, bordowofioletowym i ciemnoczerwonym i jednym w kolorze ciemnozielonym, na którym jest nazwa programu, a nad nim godzina emisji. 28 listopada 2011 belki były na tle tej pauzy, na którym jest dzień tygodnia po lewej, godzina emisji po prawej, a pod spodem nazwa programu po prawej. 1 września 2013 roku zmienione zostały belki. Na białej belce dzień tygodnia i godzina programu po lewej, a nazwa programu po prawej. Po nazwie programu jest też kostka rodem z oprawy TVP Regionalnej. Od września 2010 kolejnym stałym elementem audycji jest ident z logo stacji, jasnoczerwonym niebem nad Łodzią i panoramą miasta, na którą najeżdża kamera (do końca 2010 wykorzystywany był jako bufor przy połączeniach na program 2, spoprzednio jest pokazywany w weekendy po głównym wydaniu ŁWD przed wiadomościami sportowymi). Wcześniejszy ident-bufor miał czarne tło, składał się z przejeżdżających białych strzałek, logo TVP Łódź i przewracających się nazw miast województwa. Kolejnym elementem programu są Ogłoszenia pokazywane od II połowy lat 90. po wieczornym wydaniu ŁWD i głównie dotyczące zaginięć oraz kradzieży (obecnie pokazywane bardzo rzadko). 28 listopada 2011 powstała nowa oprawa graficzna wzorowana na pierwszej planszy wywoławczej z lat 50. (ŁWD zostało też zmienione). Jest utrzymana w barwach beżowych, złotych i neonowego fioletu. 1 września 2013 TVP Łódź zrezygnowała z własnej oprawy i emituje tę samą oprawę, jak w paśmie wspólnym TVP Regionalna, tylko że z własną pauzą stworzoną w Warszawie.

TVP Łódź posiadała własną czołówkę, emitowaną do 30 grudnia 2010 roku na początku pasma lokalnego, wyłącznie w TVP2 oraz przed programami realizowanymi dla anten ogólnopolskich, a sygnał wywoławczy opracowany jest w oparciu o "Prząśniczkę" (muzyka: Stanisław Moniuszko). Ostatni takt utworu przypomina słowa Telewizja Łódź, taki też napis pojawia się na ekranie[7].

Do pewnego czasu roku w TVP Łódź, w jako jednym z nielicznych oddziałów TVP (obok TVP Bydgoszcz), przed rozpoczęciem emisji i po jej zakończeniu (o 5:59 i po 2:00) prezentowane były plansze z programem dnia. Zrezygnowano z nich jednak pod koniec drugiego kwartału 2008 roku.

Programy TVP Łódź[edytuj | edytuj kod]

1) Programy emitowane również w TVP Polonia,
2) Program emitowany w TVP Info i TVP 2,
3) Program emitowany również przez TVP Szczecin,

Siedziba[edytuj | edytuj kod]

Siedziba TVP Łódź mieści się w Łodzi, przy ul. Narutowicza 13, w gmachu zlokalizowanym u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Siedziba telewizji często mylnie utożsamiana jest z wieżowcem przy ulicy Sienkiewicza 3/5, przede wszystkim z powodu znajdujących się na jego szczycie nadajników Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego Łódź/Sienkiewicza. W rzeczywistości Telewizja Łódź zajmuje jedynie przybudówki przylegające do wieżowca od strony północnej i zachodniej, pod adresem Narutowicza 13. Sam wieżowiec stanowi obecnie własność marszałka województwa, powiatu łódzkiego wschodniego i skarbu państwa[1].

Do telewizji należy również część parterowego pawilonu przy ul. Cmentarnej 9/11, gdzie mieści się Baza Wydziału Transmisji i Wydziału Transportu TVP.

Teletekst[edytuj | edytuj kod]

TVP Łódź posiada własny lokalny teletekst, uruchomiony w styczniu 1998 roku. Emitowany jest pod nazwą Telegazeta Regionalna TVP Łódź. Telegazeta Regionalna oferuje widzom, oprócz informacji lokalnych i programu TVP Łódź, również m.in. repertuar łódzkich kin, teatrów, Filharmonii, informacje o wydarzeniach kulturalnych, rozkłady łódzkiej komunikacji miejskiej i rozkłady lotów Portu Lotniczego Łódź, ogłoszenia drobne, dane kontaktowe łódzkich organizacji i urzędów oraz lokalne częstotliwości radiowe.

Nadajniki naziemne TVP Łódź[edytuj | edytuj kod]

Przekaz cyfrowy[edytuj | edytuj kod]

19 kwietnia 2011 roku uruchomiony został pierwszy w województwie łódzkim nadajnik naziemnej telewizji cyfrowej. Multipleks III, wraz z programem łódzkiego oddziału TVP, nadawany jest z Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego przy ul. Sienkiewicza (na dachu wieżowca, do którego przylega budynek TVP Łódź) z mocą 400 W. Niska moc nadajnika pozwala na pokrycie wyłącznie obszaru Łodzi i miast przyległych.

1 września 2011 roku program TVP Łódź dołączono do wersji multipleksu III nadawanej w województwie mazowieckim. Umożliwiło to cyfrowy odbiór programu lokalnego we wschodniej części województwa łódzkiego. Jednocześnie do łódzkiej wersji multipleksu dołączono program TVP Warszawa.

Nadajniki cyfrowe emitujące programy TVP Łódź:

Cyfrowe nadajniki naziemne[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja Moc Polaryzacja Charakterystyka
promieniowania
Kanał Częstotliwość Multipleks
RTCN Przysucha / Kozłowiec 10 kW pozioma dookólna 26 514 MHz MUX 3
TON Łódź / Komin EC-4 170 kW pozioma dookólna 43 650 MHz MUX 3
RTCN Kalisz / Mikstat 35 kW pozioma dookólna 26 514 MHz MUX 3
TSR Kamieńsk / Zwałowisko 12 kW pozioma dookólna 26 514 MHz MUX 3
TSR Tomaszów Mazowiecki / Mościckiego 0,01 kW pozioma dookólna 43 650 MHz MUX 3
TSR Przedbórz / Radomszczańska 0,02 kW pozioma dookólna 26 514 MHz MUX 3
Biuro reklamy TVP Łódź

Biuro reklamy[edytuj | edytuj kod]

Sprzedażą czasu reklamowego na antenie TVP Łódź zajmuje się Wydział Reklamy i Marketingu TVP Łódź, zlokalizowany w siedzibie stacji, przy ulicy Narutowicza 13. Oferta Biura reklamy obejmuje emisję reklam, płatnych ogłoszeń oraz sponsoring programów w ramach pasm lokalnych. Biuro Reklamy jest ponadto organizatorem Gali "Przyjaciel Telewizji Łódź". Kierownikiem biura jest Ewa Tietianiec.

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Według informacji, jakie pojawiły się na początku 2008 roku[8][9][10], TVP planuje utworzenie makroregionalnych ośrodków TVP, które miałyby nadawać własny program, a nie, jak dotychczas, retransmitować program TVP Info uzupełniony lokalnymi pasmami. Zgodnie z informacjami, ośrodki regionalne miałyby jednak działać tylko w sześciu największych miastach wojewódzkich, pozostałe ośrodki natomiast miałyby się zająć jedynie realizacją lokalnych dzienników, emitowanych na antenach większych oddziałów oraz przygotowywaniem reportaży dla satelitarnej TVP Info. Według tego projektu Łódzki Ośrodek Telewizyjny, najstarszy w Polsce, miałyby zostać pozbawiony możliwości emisji własnego programu i w całości podporządkowany ośrodkowi w Warszawie. Mimo że brak na ten temat oficjalnych informacji ze strony TVP, projekt ten budził wiele kontrowersji wśród mieszkańców Łodzi, a także zaniepokojenie wśród łódzkich parlamentarzystów i działaczy[11][12][13][14].

Los łódzkiego ośrodka nie jest jednak przesądzony. W projekcie przebudowy centrum Łodzi luksemburskiego architekta Roba Kriera, którego realizacja planowana jest na lata 2008–2010 uwzględniona jest też nowa siedziba Telewizji Łódź. Zlokalizowana ma być ona w budynku dawnej elektrociepłowni EC-1. Budowę nowej siedziby popierała też dyrektor TVP Łódź - Małgorzata Potocka. Ponieważ nowa siedziba ma znaleźć się w obszarze działania Regionalnego Programu Operacyjnego, część inwestycji prawdopodobnie będzie można zrealizować z funduszy Unii Europejskiej. Obecna siedziba ma zostać sprzedana prywatnym inwestorom[15][16].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]