Omar Sharif

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Omar Sharif
Omar Sharif w 2009 roku
Omar Sharif w 2009 roku
Prawdziwe imię i nazwisko Michel Demitri Chalhoub
Data i miejsce urodzenia 10 kwietnia 1932
Królestwo Egiptu Aleksandria, Egipt
Zawód aktor, piosenkarz, producent, autor
Lata aktywności od 1954
Omar Sharif w 1961 r.

Omar Sharif, również znany jako Omar El-Sharif (arab. عمر الشريف = 'Umar asz-Szarīf, ur. 10 kwietnia 1932 w Egipcie) – nominowany do Oscara egipski aktor.

Grał w wielu filmach wyprodukowanych w Hollywood.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie chrześcijańskiej pochodzenia libańsko-syryjskiego jako Michel Demitri Shalhoub. Ukończył szkołę w Kairze w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Początkowo pracował w lombardzie prowadzonym przez swojego ojca. W 1953 zaczął karierę aktorską. Ożenił się z egipską gwiazdą Faten Hamamą i konwertował z katolicyzmu na islam, dzięki czemu stał się popularny w świecie arabskim. Małżeństwo to rozpadło się w 1974, lecz do tego czasu Sharif sam już był znanym aktorem. Ze związku tego urodził się jego syn o imieniu Tarek. Cierpi na chorobę Alzheimera, o czym poinformował jego syn.

Omar Sharif brał udział w ponad 30 anglojęzycznych filmach, m.in. w Doktorze Żywago i Trzynastym Wojowniku.

Brydż[edytuj | edytuj kod]

Jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych brydżystów na świecie. Przez kilka lat współredagował kolumnę poświęconą brydżowi w dzienniku Chicago Tribune. Jest także autorem wielu książek na temat brydża, udzielił licencji na użycie swojego imienia w brydżowej grze komputerowej wydanej na platformę DOS w 1992 roku[potrzebne źródło]. Gra Omar Sharif Bridge jest nadal sprzedawana pod Windowsa oraz platformy mobilne. Przez wiele lat jego partnerem na międzynarodowych zawodach był trener amerykańskiego futbolu Tommy Prothro.

Hazard[edytuj | edytuj kod]

Sharif regularnie odwiedzał kasyna we Francji, gdzie raz pobił pracownika kasyna po przegranej tysięcy dolarów w jednym obstawieniu w ruletce.

5 sierpnia 2003 roku został skazany na miesiąc więzienia w zawieszeniu, 1700 dolarów grzywny i 340 dolarów odszkodowania za uderzenie francuskiego policjanta w paryskim kasynie w lipcu tego roku. Policjant interweniował, kiedy doszło do kłótni pomiędzy grającym w ruletkę Omarem a krupierem.

W 2006 roku zadeklarował, że kończy z brydżem, ponieważ nie chce być sługą żadnej ze swoich pasji z wyjątkiem pracy. Woli także więcej przebywać z rodziną, ponieważ nie poświęcał jej wystarczająco wiele czasu.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]