Joseph H. Taylor Jr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joseph Hooton Taylor Jr
Joseph Taylor z żoną Mariettą, 1993
Joseph Taylor z żoną Mariettą, 1993
Data i miejsce urodzenia 29 marca 1941
 Stany Zjednoczone, Filadelfia
Zawód emerytowany profesor (2006)
Edukacja Harvard University

Joseph Hooton Taylor Jr (ur. 29 marca 1941 w Filadelfii) – amerykański astrofizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

W 1993 roku wraz z Russellem A. Hulse'm otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie nowego typu pulsarów, które otworzyło nowe możliwości badania grawitacji.

Taylor uczęszczał do Moorestown Friends School w Moorestown (New Jersey). Był już wtedy biegły w matematyce. Bakalaureat (B.A.) z fizyki otrzymał na Haverford College w roku 1963, a doktorat (Ph.D.) z astronomii na Harvard University w roku 1968. Po krótkiej pracy na Harvardzie Taylor przeszedł do University of Massachusetts, mając nadzieję na ewentualną profesurę i kierownicze stanowisko na Five College Radio Astronomy Observatory. W czasie gdy Taylor kończył doktorat, Jocelyn Bell odkrył pierwszego radiowego pulsara (ok. Cambridge, Anglia).

Taylor przeniósł się do National Radio Astronomy Observatory w Green Bank (West Virginia) i uczestniczył w odkryciu pierwszego pulsara dokonanego poza Cambridge. Od tego czasu pracował nad wszystkimi danymi astrofizycznymi dotyczącymi pulsarów. W 1974 Hulse i Taylor odkryli pierwszego pulsara w układzie podwójnym (PSR B1913+16).

Orbita tego układu podwójnego ulega powolnemu ścieśnieniu na skutek utraty energii emitowanej jako fale grawitacyjne, co sprawia, że okres obiegu nieco się zmniejsza. Efekt ścieśnienia jest ściśle opisany Ogólną Teorią Względności Einsteina. Ten ponad 30-letni okres Taylor i współpracownicy zmierzyli, porównując z wynikiem teoretycznym; zgadzał się on z dokładnością lepszą niż 1%. To było pierwsze potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych. Późniejsze badania układów podwójnych z pulsarami, jak również inne pomiary niezależne, potwierdziły wyniki otrzymane przez Taylora.

W roku 1980 Taylor przeniósł się na Princeton University, gdzie był profesorem i dziekanem. Przeszedł na emeryturę w roku 2006.

Wyróżnienia i nagrody

  • Nagroda Nobla
  • Heineman Prize (American Astronomical Society)
  • Henry Draper Medal (National Academy of Sciences)
  • Tomalla Foundation Prize
  • Magellanic Premium
  • Carty Award for the Advancement of Science
  • Albert Einstein Medal
  • Wolf Prize (Physics)
  • Karl Schwarzschild Medal.