Linia kolejowa nr 231

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia kolejowa nr 231
Inowrocław Rąbinek – Kruszwica
Dane podstawowe
Zarządca

PKP PLK

Numer linii

231

Długość

12,460[1] km

Rozstaw szyn

1435 mm

Sieć trakcyjna

brak

Prędkość maksymalna

20[2] km/h

Zdjęcie LK231
Przyczółki mostu 2 km na południe od Kruszwicy

Linia kolejowa nr 231 – jednotorowa, niezelektryfikowana linia kolejowa znaczenia miejscowego (do km 5,140 znaczenia państwowego z uwagi na odchodzącą w tym miejscu bocznicę kolejową do jednostki wojskowej Wojsk Inżynieryjnych) łącząca stację Inowrocław Rąbinek z Kruszwicą. Prędkość maksymalna dla pociągów pasażerskich, towarowych oraz szynobusów wynosi 20 km/h. Według wykazu linii kolejowych ma klasę C3[3]. Pierwotnie linia kolejowa rozpoczynała się już na stacji Inowrocław, biegnąc przez obecny teren Parku Solankowego i Osiedla Rąbin. Zmiana biegu trasy została przeprowadzona po katastrofie górniczej w rejonie obecnego Osiedla Rąbin[potrzebny przypis].

Dawny przebieg[edytuj | edytuj kod]

Dawniej linia od Kruszwicy biegła dalej, przez Strzelno, aż do Mogilna. Z uwagi na jej nieprzejezdność została wykreślona z ewidencji PKP PLK; zlikwidowano na niej również ruch pasażerski i towarowy[4]. Na tym odcinku zachowało się kilka obiektów mostowych, m.in. w Czerniaku nad Notecią[5] oraz na przesmyku między Jeziorem Kunowskim a Jeziorem Bronisławskim[6].

W 2015 PKP podjęła działania zmierzające do przeprowadzenia procesu fizycznej likwidacji tego fragmentu. W 2018 był on już w większości pozbawiony szyn, rozkradzionych przez zbieraczy złomu[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]