Czempiń: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zabytki: źródła/przypisy
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zabytki: drobne redakcyjne
Linia 62: Linia 62:
== Zabytki ==
== Zabytki ==
[[Plik:Czempiń Pałac Ludwika Szołdrskiego.jpg|thumb|240px|Pałac Ludwika Szołdrskiego]]
[[Plik:Czempiń Pałac Ludwika Szołdrskiego.jpg|thumb|240px|Pałac Ludwika Szołdrskiego]]
* Barokowy pałac wybudowany na planie prostokąta o bogatym wystroju architektonicznym, który od ok. 1698 był własnością rodziny Szołdrskich. Zbudował go kasztelan [[Biechów (powiat ostrowiecki)|biechowski]] Andrzej Szołdrski przypuszczalnie z powodu ślubu swojego syna Ludwika z Marianną Unrużanką z [[Kargowa|Kargowej]] w 1698 roku. Powstanie pałacu datowane jest na początek XVIII wieku. W [[1709]] pałac został spalony przez wojska szwedzkie. W latach [[1729]]–[[1739]] wyremontowany przez Ludwika Szołdrskiego i rozbudowany o nowa klatkę schodową i pilastrowanie na elewacji oraz nowe szczyty. Na attyce umieszczono wtedy rzeźby symbolizujące cztery strony świata oraz dodano kolumny przy wejściu głównym. Budynek główny od północy połączony był galerią z oficyną. Po południowej stronie symetryczna galeria prowadziła do niezachowanej wieży z bramą wychodzącą w kierunku folwarku. Po śmierci Wiktora Szołdrskiego (wnuka Władysława) zaborczy rząd pruski nie dopuścił do dziedziczenia majątku przez rody polskie, dlatego drogą licytacji zakupił pałac w 1847 roku August Delhaes. W 1900 roku dodano taras od frontu i balkon od ogrodu, a w 1904 roku przebudowano wnętrza pałacu w stylu secesyjnym<ref>Ewa Kręglewska-Foksowicz "Barokowe Rezydencje w Wielkopolsce", Poznań 1982, s.40-45</ref>. W latach [[1975]]–[[1986]] pałac został gruntownie odnowiony. W dobrze utrzymanym parku krajobrazowym z XVIII w. liczne pomniki przyrody. Obecnie pałac jest własnością prywatną.
* Barokowy pałac wybudowany na planie prostokąta o bogatym wystroju architektonicznym, który od ok. 1698 był własnością rodziny Szołdrskich. Zbudował go kasztelan [[Biechowo (województwo wielkopolskie)|biechowski]] Andrzej Szołdrski przypuszczalnie z powodu ślubu swojego syna Ludwika z Marianną Unrużanką z [[Kargowa|Kargowej]] w 1698 roku. Powstanie pałacu datowane jest na początek XVIII wieku. W [[1709]] pałac został spalony przez wojska szwedzkie. W latach [[1729]]–[[1739]] wyremontowany przez Ludwika Szołdrskiego i rozbudowany o nowa klatkę schodową i pilastrowanie na elewacji oraz nowe szczyty. Na attyce umieszczono wtedy rzeźby symbolizujące cztery strony świata oraz dodano kolumny przy wejściu głównym. Budynek główny od północy połączony był galerią z oficyną. Po południowej stronie symetryczna galeria prowadziła do niezachowanej wieży z bramą wychodzącą w kierunku folwarku. Po śmierci Wiktora Szołdrskiego (wnuka Władysława) zaborczy rząd pruski nie dopuścił do dziedziczenia majątku przez rody polskie, dlatego drogą licytacji zakupił pałac w 1847 roku August Delhaes. W 1900 roku dodano taras od frontu i balkon od ogrodu, a w 1904 roku przebudowano wnętrza pałacu w stylu secesyjnym<ref>Ewa Kręglewska-Foksowicz "Barokowe Rezydencje w Wielkopolsce", Poznań 1982, s.40-45</ref>. W latach [[1975]]–[[1986]] pałac został gruntownie odnowiony. W dobrze utrzymanym parku krajobrazowym z XVIII w. liczne pomniki przyrody. Obecnie pałac jest własnością prywatną.
* [[Kościół św. Michała Archanioła w Czempiniu|Kościół pw. św. Michała Archanioła]] ([[1895]]–[[1899]]).
* [[Kościół św. Michała Archanioła w Czempiniu|Kościół pw. św. Michała Archanioła]] ([[1895]]–[[1899]]).
* Barokowo-klasycystyczna kaplica pałacowa Apostołów Szymona i Judy oraz Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej z [[1782]], wieża z XIX w.
* Barokowo-klasycystyczna kaplica pałacowa Apostołów Szymona i Judy oraz Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej z [[1782]], wieża z XIX w.

Wersja z 11:10, 30 maj 2016

Szablon:POL miasto infobox

Rynek, pierzeja północna

Czempiń (niem. Tschempin, 1940-1945 Karlshausen) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie kościańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Czempiń. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego. Przez gminę przebiegają ważne szlaki komunikacyjne między innymi linia kolejowa łącząca Poznań z Wrocławiem i droga krajowa nr 5 z Gdańska przez Poznań, Wrocław do Pragi. Na terenie Czempinia ma swoją siedzibę jedyna tego rodzaju w Polsce stacja badawcza Polskiego Związku Łowieckiego. Jego działalność opiera się na hodowli i leczeniu ptaków drapieżnych. Prowadzone są tutaj również zakrojone na szeroką skalę badania nad zwierzyną. Związek ten zajmuje się również organizacją szkoleń dla myśliwych.

Według danych z 31 marca 2011 miasto liczyło 5232 mieszkańców[1].

Na szczególną uwagę w Czempiniu zasługują: zespół pałacowy wraz z parkiem krajobrazowym (z 1729) oraz kościoły - pw. Apostołów Szymona i Judy (z 1782 r.) oraz parafialny pw. św. Michała Archanioła (z 1899).

Klub Sportowy Helios Czempiń rok zał. 1922. Sekcja piłkarska (A klasa oraz juniorzy Starsi) oraz sekcja tenisa stołowego - 2 liga.

Historia

Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska kmiecego Czempa. Czempiń pierwotnie był osadą targową. Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z 1399. W 1561 ówczesny starosta wałecki Stanisław Górka ostatecznie potwierdził prawa miejskie Czempinia. To miasto od początków swego istnienia miało charakter rolniczy. Nadany Czempiniowi przywilej urządzania targów w każdy czwartek i 4 jarmarków rocznie zatwierdzony przez króla Zygmunta Augusta w dokumencie z 10 stycznia 1562 w Łomży, wpłynął pozytywnie na rozwój handlu i rzemiosła. XVIII w. i 2. poł. XIX w. okazał się znaczący dla dalszego rozwoju miasta. W tym właśnie czasie nastąpił gwałtowny rozwój przemysłu. W 1856 wybudowano linię kolejową łączącą Poznań z Kościanem, natomiast w 1885 Czempiń zyskał połączenie drogą kolejową ze Śremem. Było to początkiem rozwoju przemysłu tak w Czempiniu, jak i na terenach przylegających do niego. W latach 1895–1899 na miejscu wcześniejszego, neoromańskiego kościoła z wysoką wieżą zostaje wybudowany kościół pw. św. Michała Archanioła, natomiast w 1906 w Czempiniu powstał Bank Ludowy, obecnie Bank Spółdzielczy.

Herb Czempinia

Nie ma dokumentu, który mógłby zaświadczyć skąd on się wziął. Według jednej z hipotez, znak pnia mógł się znaleźć w herbie wzięty ze słów pieśni ludowej Koło Czempinia rosła brzezina, a trzy łucznicze strzały z faktu historycznego, że miasto zobowiązane było wysłać trzech zbrojnych na wojnę z Krzyżakami w 1458. Natomiast znak łodzi może pochodzić stąd, że wieloletni właściciele Czempinia - Szołdrscy - mieli w herbie łódź. Według jeszcze innej hipotezy herb Czempinia składa się z dwóch elementów; drzewa symbolizującego życie oraz trzech strzał nawiązujących do czasów wojen z Zakonem Krzyżackim. Podczas okupacji niemieckiej w październiku 1939 Niemcy wprowadzili dla miasta okupacyjną nazwę nazistowską Karlshausen.

Demografia

  • Piramida wieku mieszkańców Czempinia w 2014 roku [2].


Zabytki

Pałac Ludwika Szołdrskiego
  • Barokowy pałac wybudowany na planie prostokąta o bogatym wystroju architektonicznym, który od ok. 1698 był własnością rodziny Szołdrskich. Zbudował go kasztelan biechowski Andrzej Szołdrski przypuszczalnie z powodu ślubu swojego syna Ludwika z Marianną Unrużanką z Kargowej w 1698 roku. Powstanie pałacu datowane jest na początek XVIII wieku. W 1709 pałac został spalony przez wojska szwedzkie. W latach 17291739 wyremontowany przez Ludwika Szołdrskiego i rozbudowany o nowa klatkę schodową i pilastrowanie na elewacji oraz nowe szczyty. Na attyce umieszczono wtedy rzeźby symbolizujące cztery strony świata oraz dodano kolumny przy wejściu głównym. Budynek główny od północy połączony był galerią z oficyną. Po południowej stronie symetryczna galeria prowadziła do niezachowanej wieży z bramą wychodzącą w kierunku folwarku. Po śmierci Wiktora Szołdrskiego (wnuka Władysława) zaborczy rząd pruski nie dopuścił do dziedziczenia majątku przez rody polskie, dlatego drogą licytacji zakupił pałac w 1847 roku August Delhaes. W 1900 roku dodano taras od frontu i balkon od ogrodu, a w 1904 roku przebudowano wnętrza pałacu w stylu secesyjnym[3]. W latach 19751986 pałac został gruntownie odnowiony. W dobrze utrzymanym parku krajobrazowym z XVIII w. liczne pomniki przyrody. Obecnie pałac jest własnością prywatną.
  • Kościół pw. św. Michała Archanioła (18951899).
  • Barokowo-klasycystyczna kaplica pałacowa Apostołów Szymona i Judy oraz Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej z 1782, wieża z XIX w.

Wspólnoty wyznaniowe

Ludzie związani z Czempiniem

Miasta partnerskie

Zobacz też

Linki zewnętrzne

  1. Ludność w gminach. Stan w dniu 31 marca 2011 r. - wyniki spisu ludności i mieszkań 2011 r.. GUS. [dostęp 2012-08-07]. (pol.).
  2. http://www.polskawliczbach.pl/Czempin, w oparciu o dane GUS.
  3. Ewa Kręglewska-Foksowicz "Barokowe Rezydencje w Wielkopolsce", Poznań 1982, s.40-45
  4. Dane według wyszukiwarki zborów na oficjalnej stronie Świadków Jehowy (www.jw.org), dostęp z 6 stycznia 2015.
  5. Umowa o współpracy partnerskiej. Urząd Gminy Czempiń, 14 czerwca 2008. [dostęp 6 czerwca 2014].