Trzcianka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trzcianka
miasto w gminie miejsko-wiejskiej
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Dewiza: Trudno wymówić, Łatwo polubić!
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Powiat

czarnkowsko-trzcianecki

Gmina

Trzcianka

Data założenia

XII

Prawa miejskie

1731

Burmistrz

Krzysztof Wojciech Jaworski

Powierzchnia

18,3 km²

Wysokość

78 m n.p.m.

Populacja (2022)
• liczba ludności
• gęstość


18 300[1]
1000 os./km²

Strefa numeracyjna

(+48) 67

Kod pocztowy

64-980

Tablice rejestracyjne

PCT

Położenie na mapie gminy Trzcianka
Mapa konturowa gminy Trzcianka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Trzcianka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Trzcianka”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Trzcianka”
Położenie na mapie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego
Mapa konturowa powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Trzcianka”
Ziemia53°02′30″N 16°27′40″E/53,041667 16,461111
TERC (TERYT)

3002074

SIMC

0967162

Hasło promocyjne: Spojrzenie w przyszłość.
Trzcianka – Trudno wymówić, łatwo polubić.
Urząd miejski
al. Gen. Wł. Sikorskiego 7
64-980 Trzcianka
Strona internetowa
BIP

Trzcianka (niem. Schönlanke) – miasto w zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Trzcianka. Miasto położone jest nad rzeką Trzcianka i kilkoma jeziorami na Pojezierzu Wałeckim.

Początki miejscowości sięgają XIII wieku. Prawa miejskie uzyskała 3 marca 1731 z rąk króla Polski Augusta II Mocnego[2]. Miasto wraz z Czarnkowem pełni funkcję stolicy powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. W mieście znajduje się część instytucji powiatowych, m.in. Sąd Rejonowy, Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Wiele pozostałych instytucji ma tu swoje przedstawicielstwa, m.in. Powiatowy Urząd Pracy w Czarnkowie Filia w Trzciance czy Delegatura Starostwa Powiatowego.

Trzcianka jest największym miastem powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Według danych z 1 stycznia 2023 roku miasto liczyło 16 514 mieszkańców. Zajmuje powierzchnię 18,3 km².

Jest siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej Trzcianka, w której skład wchodzi 20 sołectw[3].

Trzcianka jest lokalnym ośrodkiem kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. Tutaj znajdują się siedziby m.in. burmistrza, Rady Miejskiej, Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny[4]. Do największych zakładów produkcyjnych działających w mieście należą Hydro Extrusion Poland, Joskin Polska, Northstar Poland i Lubmor Sp. z o.o.[5]

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza osada powstała w miejscu dzisiejszej Trzcianki prawdopodobnie już w XIII wieku i położona była przy średniowiecznym trakcie z Poznania do Kołobrzegu. Było to miejsce, w którym krzyżowały się drogi lokalne, stąd nazwano je Rozdróżką.

W XVI wieku rozwijająca się w tym miejscu miejscowość przyjęła nazwę Trzcianna Łąka, a następnie Trzciana Łąka. Pochodziło to od licznych w okolicy łąk porośniętych trzciną.

W XVII wieku nazwę skrócono do formy Trzcionka, a w 1751 roku przyjęto nazwę Trzcianka.

W latach 1772–1945, kiedy miasto znajdowało się kolejno w granicach Królestwa Prus, Republiki Weimarskiej i III Rzeszy, używano nazwy Schönlanke od słowa schön, czyli piękny.

7 maja 1946 roku po powrocie miejscowości w granice Polski zadecydowano o przywróceniu nazwy Trzcianka, która funkcjonuje do dziś[6].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Trzcianka leży w północno-zachodniej Polsce, w północnej części województwa wielkopolskiego, w północnej części powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Miasto znajduje się w południowej części Pojezierza Wałeckiego[7]. Od północnej, zachodniej i południowej strony otoczone jest lasami, które zajmują niecałe 50% powierzchni gminy[8].

W granicach miasta znajdują się jeziora: połączone kanałem Sarcze i Długie (znane też jako Logo), Okunie oraz Moczytko. Miasto leży po obu stronach rzeki Trzcianka, która przepływa przez centrum. Poza tym przez zachodnią i południową część miasta przepływają 3 strumienie[9].

Według danych z 1 stycznia 2010 roku, Trzcianka zajmuje obszar 18,3 km²[10], w tym są: użytki rolne – 42,28%, lasy – 45,95%[11]. Miasto stanowi 4,89% powierzchni gminy.

Najbliższe duże miasta to: Piła (oddalona o 25 km), Poznań (90 km), Gorzów Wielkopolski (110 km), Bydgoszcz (120 km), Szczecin (170 km). Odległość z Trzcianki do Warszawy wynosi 375 km, a do Berlina 225 km.

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba terenu[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba terenu została wykształcona podczas ostatniego zlodowacenia. Występują tu elementy nizinnych krajobrazów naturalnych: równiny morenowe, pola sandrowe, wydmy, ozy i zagłębienia wytopiskowe. Najwięcej jest gleb rdzawych (ok. 70%) i bielicowych (ok. 10%)[12].

Szata roślinna[edytuj | edytuj kod]

W okolicy występuje bogata szata roślinna, związana z żyznymi glebami. W lokalnych lasach dominują drzewostany z panującą sosną, ale licznie występują tu też dęby, buki i jodły.

W okolicach miasta występuje kilkadziesiąt gatunków krzewów i roślin runa leśnego podlegających ochronie gatunkowej. Wśród nich są podkolan biały, śnieżyczka przebiśnieg, widłaki kędzierzawy i miotlasty, kukułka szerokolistna, bagno zwyczajne. Stanowiska występowania tych roślin są chronione czynnie, a więc nie prowadzi się tu prac gospodarczych, mogących je zniszczyć. Chronione są także najokazalsze egzemplarze drzew w ramach pomników przyrody[12].

Zwierzęta[edytuj | edytuj kod]

Gromada ssaków reprezentowana jest przez podstawowe gatunki łowne: łosia, jelenia, sarnę, dzika, daniela, zająca, lisa, jenota, borsuka, kunę, norkę, tchórza i piżmaka. Spośród zwierząt chronionych odnotowano występowanie łasicy, gronostaja, orzesznicy, podkowca dużego, mroczków, a z częściowo chronionych – bobra i wydrę.

Ptaki reprezentowane są przez wiele gatunków rzadkich i zagrożonych, m.in. bociana czarnego, orła krzykliwego, rybołowa, błotniaka, krogulca, derkacza, płomykówkę, pójdźkę, puszczyka, dudka, muchołówkę szarą i żałobną.

Z gromady gadów występują: jaszczurka zwinka i żyworodna, padalec oraz węże: żmija i zaskroniec.

Z płazów występują m.in. traszki, rzekotki drzewne, ropuchy szara i zielona, a z owadów m.in. trzmiel rudy i leśny oraz biegacze[12].

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Miasto znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego o odmianie morskiej[13].

Średnia temperatura i opady dla Trzcianki[14][15]
Miesiąc Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Średnia temperatura w dzień 1 °C 2 °C 7 °C 14 °C 19 °C 22 °C 24 °C 24 °C 19 °C 13 °C 6 °C 3 °C
Średnia temperatura w nocy –2 °C –2 °C 0 °C 5 °C 9 °C 12 °C 14 °C 15 °C 11 °C 7 °C 2 °C 0 °C
Opady 37 mm 28 mm 32 mm 37 mm 52 mm 66 mm 76 mm 62 mm 52 mm 43 mm 45 mm 46 mm

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Trzcianka jest najludniejszym miastem powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego; ma 17 228 mieszkańców, w średnim wieku 40,5 lat, z czego 51,8% stanowią kobiety, a 48,2% mężczyźni[16].

Ludność Trzcianki na przestrzeni wieków[17][18][19][20][17][21][22][16]:

Piramida wieku mieszkańców Trzcianki w 2014 roku[16]:

Centrum Integracji Społecznej w Trzciance

Historia miasta[edytuj | edytuj kod]

Mauzoleum żołnierzy radzieckich zburzone 8.09.2017 r. na podstawie uchwały radnych i starań burmistrza Krzysztofa Czarneckiego[23] za zgodą Piotra Glińskiego, wicepremiera rządu RP[24]
 Osobny artykuł: Kalendarium historii Trzcianki.

Tereny znajdujące się na północ od Noteci, pomiędzy Drawą a Łomnicą na przełomie wieków XIII i XIV były własnością Czarnkowskich. Dokument Bolesława Wstydliwego z 1245 roku, który według historyków określany jest falsyfikatem, potwierdza przynależność tych terenów do rodu Czarnkowskich. W dokumencie wymienione są z nazwy wsie: Biała (Bialla), Gulcz (Goliasza) i Rozdróżka (Rossdrussga), czyli Trzcianka. Położona miała ona być przy trakcie z Poznania do Kołobrzegu. Zdaniem niektórych badaczy krzyżowały się tu również drogi lokalne, stąd też jej pierwotną nazwą miało być określenie Rozdróżka. Poświadczenia z późniejszych lat, uwiarygadniają dokument Bolesława Wstydliwego: Władysława Łokietka z 1323 r., Zygmunta Starego z 1546 r. oraz Zygmunta Augusta z 1548 r.:

W imię Pana Amen. Na wieczną pamiątkę.... Dlatego my Zygmunt August z Bożej Łaski Król Polski, Wielki Książę Litwy jako też ziemi Krakowskiej, Sandomierskiej (...) Niniejszym podajemy do wiadomości wszystkim, którym należy, obecnym i przyszłym, którzy o tym wiedzieć powinni, że stawił się osobiście szlachetny Stanisław Sędziwój z Czarnkowa... Przedstawił pismo na pergaminie z podpisem przez świętego księcia Pana Zygmunta I Króla Polski, ojca naszego. (...) i prosił aby je naszym królewskim autorytetem potwierdzić i ratyfikować, umocnić i odnowić. (...) Treść tego słowo w słowo jest ta: (...) Chcemy zasługi tegoż Sędziwoja, naszego umiłowanego, naszą łaską wynagrodzić (...). Od tego czasu wsie nasze Bialla, Goliasza i Rossdrussga (...) jemu oraz następcom dajemy, przekazujemy, zatwierdzamy aby mogli je posiadać, sprzedać, podarować lub zamienić (...).[17]

Historia miejscowości sięga jednak co najwyżej początków XVI wieku. Prawa miejskie magdeburskie Trzciance nadał 3 marca 1731 król Polski August II Mocny. W latach 1738–1755 Trzcianka była własnością Stanisława Poniatowskiego (ojca ostatniego króla Polski). Władzą wykonawczą był wójt z ławą nadzorowany przez burmistrza z radą miejską. Pierwszym burmistrzem został Marcin Mittelszted. Taki układ władzy potwierdzali właściciele Niszyccy i Szembekowie. Bierne prawo wyborcze posiadali wyłącznie posesjonaci-obywatele, czyli właściciele nieruchomości, głównie sukiennicy, w związku z czym burmistrzami zostawali przedstawiciele najbogatszych lokalnych rodzin. Następowała ciągła rotacja tych samych osób pomiędzy radą, ławą, a stanowiskami burmistrza, czy wójta. Najczęściej na wszystkich tych stanowiskach pojawiało się nazwisko Mittelszted. Rajcy obradowali w karczmie usytuowanej przy rynku. Ostatnim prywatnym właścicielem miasta był Mikołaj Świnarski, który sprzedał Trzciankę królowi Prus w 1789[25].

Powojenna Trzcianka – widok na park przy p. Pocztowym oraz na obecną ul. Sikorskiego w miejscu, gdzie znajduje się rondo Solidarności

Intensywnie rozwinęło się w mieście osadnictwo niemieckie (sukiennictwo) i żydowskie (handel wełną). W XVIII był to jeden z największych ośrodków sukienniczych Wielkopolski, posiadając ponad 200 warsztatów tkackich. W 1772 miasto znalazło się pod zaborem pruskim, by w 1807 wejść w granice Księstwa Warszawskiego. Od 1815 ponownie stało się częścią Prus, a wraz z nimi od 1871 Niemiec. Zaborca zlikwidował urzędy wójta i ławy, a pozostawił burmistrza, jako jednoosobową władzę wykonawczą. W końcu XVIII wieku z kasy miejskiej zbudowano tzw. Burmistrzówkę, czyli mieszkanie dla burmistrza z funkcją sali obrad rady (dom stoi do dziś i stanowi siedzibę Muzeum Ziemi Nadnoteckiej)[25].

W okresie Księstwa Warszawskiego miasto zostało podarowane przez Napoleona marszałkowi Francji, Louisowi-Alexandrowi Berthierowi i zostało podporządkowane władzom administracyjnym. W latach 1809-1814 nominowano dwóch burmistrzów: Jana Złotnickiego oraz Andrzeja Cywińskiego[25]. Po upadku Napoleona miasto ponownie przyłączono do Królestwa Prus. Pozostawało ono najpierw w obrębie Wielkiego Księstwa Poznańskiego, a potem Prowincji Poznańskiej. Od 1816 do 1831 (jak wszędzie w Prusach) zlikwidowano samorząd miejski. Po tym okresie pierwszym burmistrzem został Ludwik Matzki (Polak), którego rządy były na tyle korzystne dla mieszkańców, że nadano mu tytuł dożywotnio i sprawował swój urząd najdłużej w historii (58 lat). W latach 1907-1908 rozbudowano ratusz z 1854[25].

W połowie XIX gdy wybudowano linię kolejową, miasto ożywiło się gospodarczo. Powstało wiele nowych fabryk i zakładów powodując tym samym rozwój miasta. Ze względu na dominację ludności niemieckiej traktat wersalski pozostawił w 1919 Trzciankę w granicach Rzeszy.

W okresie międzywojennym miasto było stolicą powiatu Netzekreis (początkowo Landratsamt in Schönlanke). Obowiązki landrata przyjął od 16 września 1919 asesor rządowy, dr Freiherr Horst von Cornberg, najpierw zastępczo, a od 25 listopada 1919 pełnoprawnie[26].

27 stycznia 1945 Trzciankę zajęły wojska radzieckie 2 i 47 armii pancernej gwardii[27] i 9 korpusu pancernego gwardii Armii Czerwonej. Komendantem wojennym miasta został major Borys Rubcow[27]. Podczas walk poległo 127 żołnierzy radzieckich (pochowano ich w mauzoleum, obok którego ustawiono czołg; 1953 roku zwłoki poległych w walce o miasto ekshumowano[28]). Po 173 latach Trzcianka powróciła w granice państwa polskiego. Ludność miasta została wysiedlona do Niemiec i zastąpiona polskimi osadnikami. Na początku 1945, w związku z działaniami Pełnomocnika Rządu na Obwód Trzcianecki, przywrócono również przedrozbiorową nazwę miasta – Trzcianka[17]. Pierwszym (nieoficjalnym) burmistrzem został Popowicz, a oficjalnym Stanisław Wiza[29].

17 lutego 1945 delegowano z Krzyża i Wągrowca pierwszych polskich kolejarzy-ochotników do uruchomienia stacji kolejowej. 13 marca rozpoczęła działalność poczta (dokonał tego delegat z Bydgoszczy, Marceli Palinkiewicz), a 28 marca posterunek milicji założony przez funkcjonariuszy z Czarnkowa (z komendantem powiatowym podporucznikiem Aleksandrem Wizą[29]). 18 kwietnia władzę w mieście objął przybyły wraz z ośmioosobową grupą ludzi od strony Piły[29] pełnomocnik Rządu Tymczasowego, Sławomir Komarnicki (z zastępcą, Edwardem Poszwą[29]). Państwowy Urząd Repatriacyjny otwarto 19 maja. W tym samym miesiącu utworzono struktury powiatowe Polskiej Partii Robotniczej. W czerwcu przejęto od sowieckiej komendantury ujęcie wody i przystąpiono do uruchomienia wodociągów[30]. 7 lipca powiat został odłączony od Pomorza Zachodniego i przyłączony do województwa poznańskiego. Miesiąc później zamieszkiwało w nim 6515 Polaków. 10 sierpnia przywrócono w mieście elektryczność[30], a dzień później urodziło się w szpitalu pierwsze polskie dziecko po wojnie (Maria Wintonowicz). W sierpniu działały w mieście łącznie 62 zakłady rzemieślnicze. Najwięcej było stolarskich (15) i szewskich (10). 1 listopada przejęto od Rosjan fabrykę mebli i uruchomiono ją jako Państwowy Zakład Przemysłu Drzewnego[30]. 25 listopada powołano miejską radę narodową. 1 stycznia 1946 powołano Edwarda Poszwę na urząd starosty trzcianeckiego (1 września starostwo przeniesiono do Piły). W lutym ruszył tartak, ale urządzenia nowoczesnej cegielni silikatowej wywieziono do Wielenia i Łobza[30]. 13 października wyekspediowano pierwszy transport wysiedlonych Niemców (1788 osób). 7 sierpnia 1947 uruchomiono komunikację autobusową na linii Poznań – Trzcianka – Wałcz. 1 maja 1948 otwarto kino[27].

Pierwsza fala osadników polskich zasiedliła miasto spontanicznie tuż po wyparciu Niemców. Pochodzili oni głównie z Wielkopolski, a także z województw łódzkiego i warszawskiego. Najobficiej przybyli ludzie „zza Noteci”, czyli z powiatów czarnkowskiego, chodzieskiego, obornickiego, a także z szamotulskiego i poznańskiego. Kolejne transporty osiedleńców zaczęły przyjeżdżać już w sposób zorganizowany od wiosny 1945. Łącznie w latach 1945–1959 miasto i powiat trzcianecki zostały zasiedlone przez Wielkopolan (29,55%), osadników zza Buga (28,43%), Polski południowo-wschodniej (17,64%), Polski centralnej (9,7%) oraz innych terenów (14,68%). Taka mieszanka ludnościowa sprawiła, że dialekty regionalne uległy integracji i mieszkańcy miasta i okolic (zwłaszcza urodzeni już na miejscu) posługują się obecnie literacką polszczyzną[31]. Na obszar Trzcianki i powiatu przesiedlono również przymusowo ludność w ramach akcji „Wisła”, choć pierwotnie takie rozwiązania nie były planowane dla województwa poznańskiego. W pierwszym transporcie, który wyruszył 24 maja 1947 z Leska przyjechało 125 Ukraińców z Bieszczadów. Pozostałe pięć transportów przywiozło wyłącznie Łemków z Beskidu Niskiego. Odprawiono je: 28 maja 1947 z Jasła, 10, 15 i 18 czerwca 1947 z Gorlic oraz 4 lipca 1947 z Nowego Sącza. Łącznie w ramach akcji na ziemię trzcianecką przybyło od 30 maja do początku lipca 1437 repatriantów z kilkudziesięciu wsi, od Olszanicy na wschodzie do Muszynki na zachodzie. Z uwagi na fakt, że większość budynków i gospodarstw była już zasiedlona wcześniej, to nowoprzybyłym zaoferowano głównie obiekty zdewastowane i wymagające remontów, bez okien, drzwi i pieców. Żyli oni początkowo najczęściej w nędzy i ostracyzmie[32].

W 1963 rozpoczęto budowę Zakładów Naprawy Taboru Leśnego (w 1975 zatrudniały one około 600 pracowników, a drugie tyle Ośrodek Transportu Leśnego)[30]. W 1965 rozebrano wznoszący się na pl. Armii Czerwonej (obecnie pl. Pocztowy) kościół ewangelicki z l. 1843–1847[17][19]. W 1975 powstały Pilskie Fabryki Mebli z dyrekcją w Trzciance[30]. 18 marca 1994 po raz pierwszy zagrano hejnał Trzcianki z wieży kościoła św. Jana Chrzciciela. W maju tego samego roku na jeziorze Sarcz odbyły się Motorowodne Mistrzostwa Polski, a także założono Stowarzyszenie Kupców. W tym czasie oznakowano ulice nowym systemem tablic. W styczniu 1995 powstało kino w spółdzielni mieszkaniowej. Lata 90. XX wieku były trudnym czasem dla gospodarki miasta. W latach 1994-1995 zlikwidowano tu liczne zakłady, m.in. spółdzielnię Samopomoc Chłopska, bank spółdzielczy, Przedsiębiorstwo Transportu Samochodowego "Transmeble", czy Rejonowe Przedsiębiorstwo Melioracyjne. W grudniu 1994 Urząd Rady Ministrów negatywnie zaopiniował wniosek o podział gminy na dwie odrębne jednostki, a w kwietniu 1995 Ministerstwo Finansów podobnie zaopiniowało utworzenie w mieście Urzędu Skarbowego. W tym samym roku liczba bezrobotnych w mieście sięgnęła liczby 2560 osób (w gminie było to 4868)[33]. Liczba abonentów telefonicznych wynosiła wówczas 2808[33]. W czerwcu 1995 wyszedł pierwszy numer Informatora Samorządowego Miasta i Gminy Trzcianka "Ratusz"[34], a we wrześniu tego roku pierwszy numer "Kroniki Ziemi Trzcianeckiej"[33]. Dzień 3 marca w 1996 ustanowiono Świętem Miejsko-Gminnym Trzcianki[33]. W listopadzie 1996 otwarto gminne wysypisko odpadów[35]. Liczba bezrobotnych w pierwszym półroczu 1996 wynosiła 2438 osób. Od 1996 wychodzi czasopismo parafialne "Przyjaciel Świętego Jana Chrzciciela"[33].

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa pilskiego.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Wybudowano wysypisko odpadów, oczyszczalnię ścieków miejskich o przepustowości 4000 m³[36].

W Trzciance rozwinął się w ostatnich latach przede wszystkim przemysł aluminiowy. Swoje siedziby mają tu:

 • Hydro (do 2018 – Sapa Aluminium; tłocznia profili aluminiowych, anodownie i obróbka profili aluminiowych)
 • Copal (systemy aluminiowe oraz obróbka aluminium)
 • Zobal (wyroby aluminiowe)

Ponadto w mieście działają firmy takie, jak:

 • Northstar Poland (kominki, piece)
 • Joskin Polska (maszyny rolnicze)
 • Al-Trans (transport krajowy i międzynarodowy)
 • Alsanit (Wyposażenia Inwestycji)
 • Lubmor (budownictwo okrętowe i lądowe)
Trzy nowe parki handlowe w Trzciance: Multibox, Aura Park, Trzcianka Park

W Trzciance są zlokalizowane przedsiębiorstwa z branży handlowej, filie i oddziały banków, towarzystw ubezpieczeniowych i leasingowych.

W grudniu 2010 r. została otwarta pierwsza w mieście galeria handlowa.

Większe sklepy w mieście:

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Podstawowa nr. 1 im. Juliusza Słowackiego w Trzciance

Szkoły podstawowe[edytuj | edytuj kod]

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Trzciance (od 1 września 2017 r.)
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Trzciance
 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Trzciance
 • Katolicka Szkoła Podstawowa im. Siostry Faustyny Kowalskiej

Szkoły średnie[edytuj | edytuj kod]

 • Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Sienkiewicza
 • Zespół Szkół Technicznych im. Noblistów Polskich

Szkoły wyższe[edytuj | edytuj kod]

 • Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi filia w Trzciance
Szkoły w Trzciance
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika przy ul. Broniewskiego
Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Faustyny Kowalskiej przy ul. Spokojnej
Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica przy ul. Żeromskiego
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Henryka Sienkiewicza przy ul. Sikorskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Trzciance

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Miejskie Centrum Usług Społecznych i Dom Kultury w Trzciance

Trzcianka jest centrum kulturalnym, w którym wiele się dzieje z zakresu kultury. W mieście istnieją instytucje kulturalno-oświatowe dla mieszkańców miasta i powiatu.

 • Instytucje:
  • Trzcianecki Dom Kultury – organizuje wiele przedsięwzięć kulturalnych, do których należą m.in. Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Portret”, Dni Trzcianki, Noc Świętojańska, Dożynki Gminne, Przegląd Filmów „Wampiriada”, czy też Wielkie Malowanie.
  • Młodzieżowy Dom Kultury – organizuje on czas wolny dla dzieci i młodzieży. W MDK działają liczne zespoły wokalne i artystyczne, które osiągają sukcesy na ogólnopolskich konkursach m.in. Ogólnopolskim Festiwalu „Śpiewolandia”.

„Dawno temu w Trzciance”

   • „W dawnej szkole”
   • „Jedna ziemia, wiele opowieści”
   • „Z dziejów Trzcianki, czyli historia naszego miasta”

Muzeum organizuje liczne imprezy, z których najbardziej efektowny jest organizowany w plenerze Piknik Muzealny,

W Trzciance mieści się również:

 • Hala Sportowo-Widowiskowa – w hali odbywają się miejskie akademie, koncerty, występy kabaretów oraz mecze piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i zajęcia aikido. Znajduje się tu także siłownia, sauna oraz sala do aerobiku,
 • Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance

Kino Osiedlowe – po modernizacji otwarte 27 stycznia 2017, cyfrowe, ze 147 miejscami siedzącymi[37].

Zespoły teatralne[edytuj | edytuj kod]

W mieście działa Teatr Poezji Lotka – zespół teatralny działający od 2005 r. przy Młodzieżowym Domu Kultury. Instruktorem zespołu jest Włodzimierz Ignasiński, pełniący również rolę dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury. W dorobku teatru znajduje się 5 spektakli:

 • Rzecz o chlebie
 • Kto widział błazna
 • Promieniowanie ojcostwa
 • Zrozumieć Słowackiego
 • Madonny bieszczadzkie.

Teatr osiągnął wiele sukcesów na arenie ogólnopolskiej i wojewódzkiej. Do najważniejszych należą:

 • Złota Igła na VI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych Igła[38]
 • Złoty Gwóźdź – nagroda główna na X Regionalnym Mityngu Teatralnym im. Sławka Kuczkowskiego w Gnieźnie (kwiecień 2010)
 • I nagroda na Wojewódzkim Konkursie Teatrów Młodzieżowych Melpomena 2007[39] w Środzie Wielkopolskiej
 • Wyróżnienie na Ogólnopolskim Kramiku Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Heca 2006 w Płocku.

Nazwa zespołu stanowi nawiązanie do Liceum Ogólnokształcącego w Trzciance, skąd co roku przybywają młodzi aktorzy oraz do lotki jako przedmiotu, która pozwala wzbić się ponad przeciętność.

Media[edytuj | edytuj kod]

W mieście od 1990[40] roku działa telewizja kablowaTelewizja Lokalna Trzcianka (TVL Trzcianka) mająca status niekomercyjnego i niedochodowego towarzystwa (TTUKST).

Oprócz reemisji polskich i zagranicznych stacji telewizyjnych, od 1992 roku TVL Trzcianka produkuje własny lokalny program telewizyjny. Główne wydanie pojawia się raz w tygodniu – w każdy poniedziałek o godzinie 20:00, a powtórki nadawane są co 4 godziny. Stacja emituje serwis informacyjny, magazyn kulturalny, serwis sportowy oraz magazyn „Na sygnale”. W programie poruszane są sprawy ważne dla miasta, jak i gminy Trzcianka. Retransmitowane są sesje Rady Miasta i Powiatu, a także miejskie uroczystości. W niedzielę natomiast nadawana jest msza. Przez kablówkę świadczone są także usługi dostępu do internetu i telefonii – operatorem tych usług jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa[41].

Trzcianka ma także kilka serwisów informacyjnych, takich jak:

 • Trzcianka.pl – oficjalny serwis Miasta i Gminy Trzcianka
 • Trzcianka.info – mieszkańcy piszą o swoim mieście – forum z informacjami

Od 2013 roku Miasto i Gmina Trzcianka prowadzi stronę na facebooku, gdzie najczęściej umieszczane są aktualności i ciekawostki na temat miasta i gminy.

Alternatywnym źródłem informacji z gminy jest satyryczny profil Prezydent Miasta Trzcianki oraz grupa Trzcianka.online na facebooku.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Plaża nad Sarczem, tzw. stara plaża
Sarcze

Nad jeziorem Sarcze znajduje się kompleks rekreacyjno-sportowy, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Park Ryb Słodkowodnych. Przy Ośrodku działają: wypożyczalnia sprzętu wodnego, korty tenisowe, przystań żeglarska oraz boisko. Kompleks dysponuje dwugwiazdkowym hotelem i domkami kempingowymi[42]. W mieście jest też kilka pensjonatów.

Przez Trzciankę przebiegają trasy:

szlak turystyczny żółty Trzcianka – Straduń – Smolarnia

  • Smolarnia – Nowa Wieś – Trzcianka, trasa nieoznakowana
  • szlak turystyczny zielony Trzcianka – Teresin – Radolin – Kuźnica Czarnkowska
  • szlak turystyczny zielony Trzcianka – Biała
  • Plaża nad jeziorem Logo tzw. Plaża Logo

szlak turystyczny żółty Stobno – Łomnica – Trzcianka

Architektura[edytuj | edytuj kod]

 • Obiekty wpisane do rejestru zabytków[44]:
  • Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, 1914–1915; Budynek trójnawowy, bazylikowy z asymetrycznie usytuowaną wieżą. Ołtarz główny z pierwszej połowy XVIII wieku w stylu barokowym. Dwa ołtarze boczne rokokowe z końca XVIII wieku. W środkowym polu ołtarza głównego mieści się neobarokowy obraz św. Jana Chrzciciela z końca XIX, a w nawie głównej, na jednym z filarów podziwiać można późnobarokową rzeźbę Chrystusa Króla. W lewym ołtarzu bocznym znajduje się obraz Matki Bożej i św. Jacka Odrowąża.
  • park pałacowy z pierwszej połowy XVIII; w latach 1896–1970 mieściła się w parku siedziba Nadleśnictwa Trzcianka, znajdowała się też winnica z początku XIX w.
  • dom z pierwszej połowy XIX w. przy ul. Żeromskiego 36 a
Architektura Trzcianki
Zabytkowy dom przy ul. Żermoskiego 36a, należący do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka
Siedziba Nadleśnictwa Trzcianka przy ul. Ogrodowej
Kapliczka z 1811 r., tzw. „Boża Męka” na rogu ulic Grunwaldzkiej i Ogrodowej, postawiona na cześć przemarszu wojsk Napoleona
Budynek Biblioteki Pedagogicznej oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, wybudowany w 1905 r. dla przemysłowca A. Levy’ego
Kamienica przy ul. Matejki
Bloki przy ul. Dąbrowskiego
Galeria handlowa „Abita” na rogu placu Pocztowego i ul. Żeromskiego


Obiekty historyczne[17]:

 • dom z 1777 przy ul. E. Orzeszkowej 3
 • murowana kapliczka tzw. Boża Męka z 1811 przy ul. Grunwaldzkiej, postawiona na cześć przejść wojsk Napoleona
 • dawna rytualna łaźnia żydowska z przełomu XVIII/XIX wieku przy ul. Wita Stwosza 6
 • przebudowane lamusy tkackie przy ul. Mochnackiego – domy przełomu XVIII/XIX
 • późnoklasycystyczny budynek z przełomu XVIII/XIX, dzisiejsza siedziba Muzeum Ziemi Nadnoteckiej, ul. S. Żeromskiego
 • domy kalenicowe z pierwszej połowy XIX przy ul. S. Żeromskiego
 • budynek dawnego sądu (obecnie Szkoły Katolickiej) z 1851
 • budynek dworca kolejowego, wybudowany w 1852
 • budynek Urzędu Miejskiego przy ul. W. Sikorskiego, zaadaptowany w 1854 na ratusz i rozbudowany w 1908
 • neogotycki budynek poczty z 1893
 • budynek Nadleśnictwo Trzcianka, wybudowany w stylu eklektycznym w XIX w.
 • secesyjna willa z 1905 r., obecnie siedziba Biblioteki Pedagogicznej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
 • gmach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, wzniesiony w latach 1913–1915 jako Evangelische Volksschule
 • budynek dawnego Urzędu Powiatowego, wybudowany około 1925
 • budynek dawnej szkoły rolniczej z lat 1925–1926, obecnie siedziba Sądu Rejonowego

Pomniki[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Jana Pawła II
 • pomnik Jana Pawła II
 • pomnik pamięci budowniczych Trzcianki
 • pomnik niepodległości wraz z ławką niepodległości

Dawne (nieistniejące już) pomniki:

 • pomnik wdzięczności poległym w wojnie francusko-pruskiej 1870–1871 – wybudowany w 1902
 • pomnik wdzięczności poległym w wojnie 1914–1918
 • mauzoleum – wybudowane w 1945 w miejscu pochówku 56 żołnierzy Armii Czerwonej, będącym cmentarzem wojennym[45], zburzone 8.09.2017 r. na podstawie uchwały radnych i starań burmistrza Krzysztofa Czarneckiego[23] za zgodą Piotra Glińskiego, wicepremiera rządu RP[24]

Pomniki przyrody znajdujące się w rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody to[46]:

Osiedla[edytuj | edytuj kod]

 • os. Dębowe
 • os. ks. Bolesława Domańskiego
 • os. Artura Grottgera
 • os. Jana Kasprowicza
 • os. Joachima Lelewela
 • os. Leśne
 • os. Modrzewiowe
 • os. Obotryckie
 • os. Juliusza Słowackiego
 • os. Przy Sadowej
 • os. Słoneczne Wzgórze
 • os. Stanisława Poniatowskiego
 • os. W Narcyzach
 • os. XXV-lecia
 • os. XXX-lecia
 • os. Zacisze
 • os. J.Fałata

Sport[edytuj | edytuj kod]

W Trzciance działa 6 klubów sportowych:

 • Stadion Miejski w Trzciance

MKS Hydro Lubuszanin z V ligowym zespołem piłkarskim (gr. wielkopolska I) założonym w 1948 oraz sekcją podnoszenia ciężarów

 • LZS Arto Trzcianka z A-klasowym zespołem piłkarskim
 • MKS MDK Trzcianka z sekcjami: szachową, żeglarską i siatkarską (MKS MDK Trzcianka – III liga).
 • UKS Copal Trzcianka – z sekcjami: kajakarską, ciężarową oraz judo.
 • Harcerski Ośrodek Wodny przy MKS MDK Trzcianka z przystanią położoną nad jeziorem Sarcz
 • Klub Sportów Motorowych i Motorowodnych Trzcianka

W Trzciance działają 4 akademie piłkarskie dla młodych miłośników piłki nożnej:

 • Akademia Piłkarska Bambinis (koniec funkcjonowania grudzień 2020)
 • Akademia Piłkarska Piotra Reissa
 • Akademia Przedszkolaka
 • Akademia Lubuszanina Trzcianka

W mieście działa też akademia siatkówki.

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Kościół pw. Jana Chrzciciela w Trzciance

Na terenie miasta działalność religijną prowadzą następujące Kościoły i związki wyznaniowe:

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Rondo Solidarności w Trzciance

Transport drogowy[edytuj | edytuj kod]

Miasto posiada dogodny układ komunikacyjny, krzyżują się w nim: droga wojewódzka nr 178 i droga wojewódzka nr 180.

Kolej[edytuj | edytuj kod]

Przez stację Trzcianka przechodzi niezelektryfikowana linia kolejowa nr 203 (część dawnej Pruskiej Kolei Wschodniej) łącząca stację Tczew ze stacją graniczną Kostrzyn (Kostrzyn nad Odrą). W chwili obecnej Trzcianka posiada bezpośrednie połączenia z Krzyżem, Piłą, Chojnicami, Warszawą i Lublinem (przewoźnik – Przewozy Regionalne) oraz Gorzowem Wielkopolskim i Trójmiastem (PKP Intercity).

Rondo Niepodległości na skrzyżowaniu ulic Staszica z Sikorskiego

Komunikacja autobusowa[edytuj | edytuj kod]

Trzcianka ma połączenia autobusowe z:

Dworzec PKP w Trzciance

Transport lotniczy[edytuj | edytuj kod]

W 2012 przy ul. Sikorskiego oddano do użytku sanitarne lądowisko.

Dworzec autobusowy w Trzciance (nowa wiata)

Administracja[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Burmistrzowie Trzcianki.

Trzcianka należy do Związku Miast Polskich.

Urzędy i instytucje[edytuj | edytuj kod]

Sąd Rejonowy w Trzciance, wybudowany w latach 1925–1926 jako szkoła rolnicza. Przy wejściu głównym widoczne płaskorzeźby, symbolizujące siew i zbiór.
 • Urząd Miasta i Gminy Trzcianka
 • Starostwo Powiatowe Delegatura w Trzciance
 • Powiatowy Urząd Pracy w Czarnkowie Filia w Trzciance
 • Komisariat Policji w Trzciance
 • Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej
 • Sąd Rejonowy
 • Prokuratura Rejonowa
 • ZUS Oddział Piła Inspektorat Czarnków Punkt Informacyjny w Trzciance
 • Trzcianeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
 • Nadleśnictwo Trzcianka
 • Urząd Skarbowy Filla w Trzciance (Budynek TTBS ulica Żeromskiego)

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Planowane inwestycje[edytuj | edytuj kod]

 • przebudowa Placu Pocztowego i targowiska miejskiego rozpoczęta 04.01.2019[49]
 • budowa pływalni miejskiej (ma być oddana do użytku w 2022 roku)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Trzcianka w liczbach [online], Polska w liczbach [dostęp 2022-01-01], liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 2. Od powstania miejscowości do wykupienia jej przez króla pruskiego (1561-1790) | Wirtualne Muzeum Trzcianki [online], www.wirtualnemuzeumtrzcianki.trz.pl [dostęp 2019-05-30].
 3. Sołtysi | Serwis Miasta i Gminy Trzcianka [online], www.trzcianka.pl [dostęp 2019-05-30].
 4. Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny | Serwis Miasta i Gminy Trzcianka [online], www.trzcianka.pl [dostęp 2019-05-30].
 5. Zakłady wiodące | Serwis Miasta i Gminy Trzcianka [online], www.trzcianka.pl [dostęp 2019-05-30].
 6. Rys historyczny | Serwis Miasta i Gminy Trzcianka [online], www.trzcianka.pl [dostęp 2019-05-30].
 7. Jerzy Kondracki, Andrzej Richling: Atlas Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, 1994.
 8. Urząd Miejski Trzcianki: Miasto i Gmina Trzcianka. Informator turystyczny. Trzcianka: Urząd Miejski Trzcianki, s. 7. ISBN 978-83-922171-6-9.
 9. Google Maps [online], Google Maps [dostęp 2019-05-30] (pol.).
 10. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2010 r.. „Powierzchnia i Ludność w Przekroju Terytorialnym”, 2010-08-20. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1505-5507. 
 11. Struktura terenów Trzcianki. [dostęp 2011-04-03].
 12. a b c Lasy nadleśnictwa – Nadleśnictwo Trzcianka – Lasy Państwowe [online], www.trzcianka.pila.lasy.gov.pl [dostęp 2019-05-30].
 13. Dane TrzciankaAdres pocztowy Trzciankaul Sikorskiego 764-980 TrzciankaPolskaTelefon Trzcianka67 352 73 11międzynarodowy: +48 67 352 73 11Faks Trzcianka67 216 37 50międzynarodowy: +48 67 216 37 50Adres e-mail TrzciankaŁadowanie Strona WWW Trzciankawww trzcianka plAkt urodzenia Trzcianka, Karta zgonu Trzcianka, Trzcianka, Powiat czarnkowsko-trzcianecki, Województwo wielkopolskie, Polska – Miasto i miasteczko na świecie [online], pl.db-city.com [dostęp 2019-05-30] (pol.).
 14. l, Trzcianka pogoda i temperatura, Polska | Prognoza pogody i klimat dla Trzcianki [online], ekologia.pl [dostęp 2019-05-30] (pol.).
 15. Klimat: Trzcianka: Klimatogram, wykres temperatury, tabela klimatu – Climate-Data.org [online], pl.climate-data.org [dostęp 2019-05-30].
 16. a b c Trzcianka w liczbach [online], Polska w liczbach [dostęp 2019-06-03], liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 17. a b c d e f Jan Dolata, Elżbieta Gajda, Henryk Rogacki: Trzcianka. Zarys dziejów. Część I (do 1945 roku). Poznań: Wydawnictwo „Korab”, 1994. ISBN 83-901269-2-3.
 18. Zajchowska Stanisława: Powiat trzcianecki wczoraj i dziś. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1961, s. 89, 119.
 19. a b Piotr Maluśkiewicz: Trzcianka i okolice. Poznań: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1989. ISBN 83-03-02947-9.
 20. Hlebionek Marcin: Z dziejów parafii w Trzciance. Trzcianka: Biblioteka Publiczna Parafii św. Jana Chrzciciela, 1995, s. 12. ISBN 83-903708-0-8.
 21. Dolata Jan, Gajda Elżbieta, Kosowicz Maria: Kronika ziemi trzcianeckiej. Trzcianka: Muzeum im. Wiktora Stachowiaka, 1995, s. 113.
 22. Trzcianka – położenie i ludność. Oficjalna strona internetowa miasta Trzcianka. [dostęp 2017-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-16)].
 23. a b W kilka minut zburzyli radzieckie mauzoleum. „Ostatni bastion komunizmu padł na pysk”.
 24. a b Zburzyli radzieckie mauzoleum. Zgodę na to wydał wicepremier Piotr Gliński.
 25. a b c d Jolanta Grączewska, Jan Dolata, Włodarze Trzcianki odrodzonego samorządu 1990-2010, Muzeum Ziemi Nadnoteckiej, Trzcianka, 2010, s. 4-5
 26. Stefan Lamparski, Pieniądz zastępczy powiatu noteckiego, Muzeum im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance, Trzcianka, 1982, s. 5
 27. a b c Henryk Rogacki, Ziemia Trzcianecka 1945-1948. Kalendarium i wybór źródeł, Towarzystwo Miłośników Ziemi Trzcianeckiej, Trzcianka, 1985, s. 1-3
 28. Rada Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa „Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939–1945”, Sport i Turystyka 1988, ISBN 83-217-2709-3, s. 517.
 29. a b c d Stanisław Żelaźniewicz, Kształtowanie się władzy ludowej w powiecie trzcianeckim w latach 1945-1950, Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzcianeckiej, Trzcianka, 1985, s. 4-5
 30. a b c d e f Henryk Rogacki, Ziemia Trzcianecka w 40-leciu Polski Ludowej. Rozwój gospodarczy, Towarzystwo Miłośników Ziemi Trzcianeckiej, Trzcianka, 1985, s. 7-11
 31. Hanna Dolata, Współczesny język mieszkańców Trzcianki jako wypadkowa procesów osadniczych, „Kronika Ziemi Trzcianeckiej” (1), Trzcianka: Muzeum im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance, 1995, s. 48–49.
 32. Piotr Wawrzyniak, Przesiedlenie ludności na ziemię trzcianecką w ramach akcji „Wisła”, „Kronika Ziemi Trzcianeckiej” (1), Trzcianka: Muzeum im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance, 1995, s. 42–44.
 33. a b c d e Maria Kosowicz, Kalendarium ważniejszych wydarzeń z miasta i gminy Trzcianka, w: Kronika ziemi trzcianeckiej. Trzcianka: Muzeum im. Wiktora Stachowiaka, nr 2, 1996, s. 99, 101, 108-109, 113, 115.
 34. Maria Kosowicz, Kalendarium ważniejszych wydarzeń w Trzciance w 1994 i 1995 roku, „Kronika Ziemi Trzcianeckiej” (1), Trzcianka: Muzeum im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance, 1995, s. 102-116
 35. Maria Kosowicz, Kalendarium ważniejszych wydarzeń z miasta i gminy Trzcianka, w: Kronika ziemi trzcianeckiej. Trzcianka: Muzeum im. Wiktora Stachowiaka, nr 3, 1997, s. 105.
 36. Burmistrz Trzcianki.. Oficjalna strona miasta Trzcianka. [dostęp 2011-04-03].
 37. Kino Osiedlowe, Trzcianka.
 38. VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Małych. [dostęp 2010-09-28].
 39. Uczestnicy – Teatr Poezji Lotka. [dostęp 2012-03-02].
 40. ttukst.pl.
 41. smtvsat.pl.
 42. OSiR Trzcianka.
 43. Międzynarodowa Trasa Rowerowa R-1.
 44. Rejestr zabytków województwa wielkopolskiego. wosoz.ibip.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-18)].
 45. Каталог захоронений советских воинов, военнопленных и гражданских лиц,погибших в годы Второй мировой войны и погребенных на территории Республики Польша, Варшава – Москва 2003.
 46. Pomniki przyrody na terenie gminy Trzcianka. Gmina Trzcianka. [dostęp 2011-04-05].
 47. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2018-10-17].
 48. Miasta partnerskie Trzcianki. Oficjalna strona miasta Trzcianka. [dostęp 2011-04-03].
 49. Koncepcja przebudowy Placu Pocztowego i targowiska miejskiego | Serwis Miasta i Gminy Trzcianka [online], trzcianka.pl [dostęp 2018-02-13] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Piotr Maluśkiewicz: Trzcianka i okolice. Poznań: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1989. ISBN 83-03-02947-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]