Ara trójbarwna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ara trójbarwna
Ara tricolor[1]
(Bechstein, 1811)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd papugowe
Rodzina papugowate
Rodzaj Ara
Gatunek ara trójbarwna
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 EX pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Ara trójbarwna (Ara tricolor) – wymarły gatunek ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Występował endemicznie na Kubie.

Wiadomo, że papuga ta występowała na Kubie oraz na wyspie Isla de la Juventud położonej ok. 70 km na południe od zachodnich wybrzeży Kuby. Mogła także występować na wyspie Haiti (ówczesna Hispanola) położonej ok. 80 km na wschód od Kuby, skąd znana jest z wielu raportów, lecz nie przetrwał stamtąd żaden okaz.

Była stosunkowo niewielka jak na arę – mierzyła ok. 45–50 cm.

Gatunek był powszechny około roku 1800. W XIX w. gwałtownie zaczęła wzrastać liczba ludności Kuby i sąsiednich wysp, karczowano duże połacie lasów, przez co szybko kurczyła się powierzchnia siedlisk tego ptaka. Polowano także na niego, głównie dla mięsa. Gniazda były plądrowane, a pisklęta i młode ptaki traktowano jako pupile w bogatych domach. Do 1849 r. gatunek utrzymywał się w mniej lub bardziej licznych koloniach na odosobnionych siedliskach, jednak później jego liczebność zmalała na tyle, że niemożliwe było przywrócenie stabilnej populacji.

Jedna para trzymana była w królewskiej menażerii w Pałacu Schönbrunn (Wiedeń), od 1760 r.

Niemiecki geografCarl Ritter pisał w 1836 r., że ostatni raz spotkał arę trójkolorową w 1820 r.

Zachowało się co najmniej 19 okazów – ostatni został zastrzelony w 1864 r. w La Vega, niedaleko bagien Ciénaga de Zapata, gdzie przypuszczalnie znajdowało się ostatnie duże stanowisko tego ptaka. Niepotwierdzone notowania sugerują, że gatunek ten mógł przetrwać do 1885 r.

D.K. Wetherbee wydzielił papugi z Kuby jako gatunek Ara cubensis, twierdząc, że typ nomenklatoryczny ary trójkolorowej musi pochodzić z Haiti, ale nie ma ku temu żadnych dowodów, więc Ara cubensis traktowana jest jako synonim ary trójkolorowej (choć niektóre źródła[kto?] traktują je jako osobny, choć niepewny, gatunek).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ara tricolor, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Ara tricolor. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. BirdLife International 2005: Ara tricolor (ang.). 2007 IUCN Red List of Threatened. [dostęp 2007-12-09].
  2. Bechstein, Johann Matthäus (1811): [Description of Ara tricolor]. Johann Lathams Allgemeine Übersicht der Vögel 4(1): 64, plate 1.
  3. Wetherbee, D. K. (1985): The extinct Cuban and Hispaniolan Macaws (Ara: Psittacidae), and description of a new species Ara cubensis. Caribbean Journal of Science 21: 169-175.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]