Ślepowron duży

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ślepowron duży
Nycticorax duboisi
Rothschild, 1907
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd pelikanowe
Rodzina czaplowate
Rodzaj Nycticorax
Gatunek ślepowron duży
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 EX pl.svg

Ślepowron duży[2] (Nycticorax duboisi) – wymarły gatunek ptaka z rodziny czaplowatych (Ardeidae). Występował na wyspie Reunion w archipelagu Maskarenów na Oceanie Indyjskim.

Cechy gatunku[edytuj | edytuj kod]

Gatunek znany jedynie z kilku częściowo sfosylizowanych niepełnych kości piszczelowo-strzałkowych (tibiotarsus) zebranych w Grottes des Premiers Français w północno-zachodniej części Reunion przez Bertranda Kervazo w 1974 roku oraz opisu w opracowaniu Dubois z 1674 roku. Opisywany tam gatunek okreslany jest jako podobny do bąka lub dużej czapli lub duży tłusty kurczak, dodatkowo smaczny. Prawdopodobnie był większy od innych przedstawicieli swojego rodzaju, Nycticorax, z sąsiadujących wysp, tj., Mauritiusa – (ślepowron maurytyjski) lub wyspie Rodriguesa - (ślepowron wielkogłowy). Upierzenie koloru szarego, każde pióro wykończone białymi obwódkami. Szyja i dziób podobne do innych czapli, nogi dość potężne podobne do indyka („Poullets d'Inde"), lecz nieprzystosowane do długotrwałego biegania, o barwie zielonej.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Według opisu wynika, że ślepowron duży miał silnie zbudowane skrzydła i w przeciwieństwie do innych przedstawicieli swojego rodzaju z sąsiadujących wysp był sprawnym lotnikiem.

Biotop[edytuj | edytuj kod]

Ślepowron duży preferował słodkowodne tereny, przede wszystkim ze świeżą, wolno płynącą wodą.

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Preferowanym pokarmem Nycticorax duboisi były ryby.

Wymarcie[edytuj | edytuj kod]

Szczątki Nycticorax duboisi zebrane przez Bertranda Kervazo w 1974 roku przechowywane są w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Ptak ten wymarł przypuszczalnie około 1700 roku w wyniku polowań, ze względu na smaczne mięso tych ptaków. Ostatecznie w opisach z 1705 roku brak jest wzmianek o obecności tego gatunku na wyspie. Równie prawdopodobnymi przyczynami było zajęcie ich siedlisk przez ludzi, jak również wprowadzenie obcych gatunków, przede wszystkim drapieżników. Zauważyć należy, że każda z tych przyczyn jest jedynie przypuszczeniem ponieważ nie jest znana bezpośrednia przyczyna ich wymarcia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BirdLife International 2012, Nycticorax duboisi [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2016-1 [dostęp 2016-08-30] (ang.).
  2. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Ardeidae Leach, 1820 - czaplowate - Herons (Wersja: 2016-03-19). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-08-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rothschild, Walter (1907): [Ardea duboisi]. In: Extinct Birds: 114.