Strażnica Ryczów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Strażnica Ryczów
Relikty budowli
Relikty budowli
Państwo  Polska
Miejscowość Ryczów
Inwestor Kazimierz Wielki ?
Rozpoczęcie budowy koniec XIV w.
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Strażnica Ryczów
Strażnica Ryczów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Strażnica Ryczów
Strażnica Ryczów
Ziemia50°25′39,4″N 19°36′06,0″E/50,427611 19,601667

Strażnica Ryczów – budowla obronna w pobliżu Ryczowa, w gminie Ogrodzieniec. Powstała prawdopodobnie w końcu XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Obecnie w stanie ruiny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odtworzenie historii strażnicy jest trudne ze względu na skromne przekazy pisemne. Wiadomo, że istniały trzy wsie o nazwie Ryczów: Wielki, Mały i Leśny. Pierwsza wzmianka o Ryczowie pochodzi z 1388r., trudno jednak stwierdzić, której z tych miejscowości dotyczy. Ryczów Leśny wspomina również dokument z 1416 r. i to prawdopodobnie w końcu XIV w. na jego terenie wzniesiono strażnicę. Przypuszcza się, że jej fundatorem był Kazimierz Wielki i miała ona być uzupełnieniem luki w systemie zamków jurajskich. Funkcjonowała jeszcze w XV w.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Skała z fragmentem muru

Strażnicę wzniesiono na trudno dostępnej skale. Był to prawdopodobnie budynek w formie wieży, na planie czworoboku o wymiarach 16x11x12,5x10 m. Wejście do niego znajdowało się od wschodniej strony i prowadziło po drewnianym moście. U podnóża skały istniał niewielki dziedziniec z wjazdem od północy. Całość otaczała fosa i wał ziemny. Obecnie zachowały się fragmenty murów i wał do wysokości około 1,5 m.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm: Leksykon zamków w Polsce. Warszawa: Arkady, 2012, s. 436. ISBN 978-83-213-4158-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]