Pałac Czeczów w Kozach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Czeczów
Platan

Pałac Czeczówneoklasycystyczny pałac znajdujący się w Beskidzie Małym, we wsi Kozy, w powiecie bielskim, niedaleko Bielska-Białej. Pałac wraz z zachowanymi zabudowaniami dworskimi i parkiem dworskim znajduje się w centrum wsi, przy drodze krajowej nr 52.

Pałac wraz z towarzyszącymi zabudowaniami i parkiem pochodzi z XVIII wieku. Bezpośrednio z pałacem stykają się lodownia oraz wybudowana w 1859 r. neogotycka kaplica dworska. Po obu stronach towarzyszą pałacowi oficyny będące niegdyś zabudowaniami gospodarczymi, a opodal stoi także czworokątny barokowy, XVIII-wieczny budynek byłej pałacowej owczarni kryty drewnianym gontem.

W parku dworskim rośnie okazały, jeden z najstarszych w Polsce, ponaddwustuletni platan, który w 2012 r. otrzymał tytuł „Drzewo Roku” w konkursie ekologicznym zorganizowanym przez Klub Gaja.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Źródła historyczne dotyczące pałacu są skąpe. Przypuszcza się, że został postawiony przez krakowską rodzinę Jordanów, której własnością Kozy były od 1749. Od ok. 1850 wieś należała do Józefa Karola Humborga, a następnie Stanisława Kluckiego. Następnie przeszła we władanie baronów Czecz de Lindewald, którzy przebudowali pałac na swoją siedzibę rodową, nadając mu obecny klasycystyczny kształt.

W posiadaniu rodu Czeczów majątek należał do końca II wojny światowej. Następnie pałac zajęli żołnierze Armii Czerwonej, kompletnie go dewastując. Zrujnowaną posiadłość ostatni z rodu Czeczów – Stanisław – przekazał na własność gminie.

Pałac był przez pewien czas wykorzystywany w różnych celach, np. jako apteka, sala porodowa, świetlica środowiskowa, zabudowania były też wynajmowane przez prywatnych przedsiębiorców. W końcu budynek pałacu został opuszczony i niszczał.

W 2011 rozpoczął się kompletny remont pałacu i parku przy dofinansowaniu unijnym (gmina 3 mln zł, Unia – 1 mln euro). Remont zakończono w grudniu 2013. W 2015 odbyła się rewaloryzacja parku pałacowego i usytuowanej w nim lodowni[1].

Budynek jest obecnie wykorzystywany na działalność kulturalną. Znajdują się w nim biblioteka, sale wystawowe, plastyczne, a także sala ślubów, prowadzone są prelekcje, wystawy i koncerty. W pałacu znajduje się siedziba Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Kóz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykaz prac konserwatorskich przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, przeprowadzonych w latach 2013-2015 (wybór), w: Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego, nr 8/2016, s. 406, ISBN 978-83-945841-1-5

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krzysztof Wojtasiński, Odnowiony Pałac Czeczów, „Wciąż Wędrujemy” 6 (18)/2014, s. 6-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]