Nowy Zamek w Żywcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elewacja południowa pałacu

Nowy Zamek w Żywcuklasycystyczny pałac zaprojektowany z polecenia arcyksięcia Albrechta przez Karola Pietschkę, był kilkakrotnie przebudowywany. W latach 18931895 powstało nowe skrzydło pokryte szklanym dachem, w którym urządzono sypialnie i pokoje gościnne. Kolejnej rozbudowy dokonano, gdy dobra żywieckie przejął po zmarłym wuju Karol Stefan. Wtedy to dobudowano pawilon na przedłużenie skrzydła południowego, w którym na piętrze mieściła się sala balowa, o wymiarach 10,5x18,0 m, tzw. lustrzana, ponieważ była wypełniona taflami lustrzanymi. Ostatniej rozbudowy dokonano w 1911, dobudowując trzyosiowy ryzalit z dwoma bocznymi balkonami, zwieńczony klasycznym tympanonem z herbem Habsburgów.

Urządzenie wnętrz powierzono artystom krakowskim: Tadeuszowi Stryjeńskiemu i Franciszkowi Mączyńskiemu. Arcyksiążę Karol Stefan był miłośnikiem sztuki, za jego sprawą powstał na zamku zbiór obrazów malarzy polskich i europejskich. Pracował dla niego m.in. Wojciech Kossak. Słynna była też kolekcja sreber o wadze około 500 kg zgromadzona na zamku, wywieziona w czasie wojny przez Niemców.

Po wojnie w pałacu została założona szkoła działająca w nim do dziś - Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych, technikum zajmujące czołowe miejsce wśród szkół średnich Powiatu Żywieckiego. Od września 2013r. szkoła decyzją władz miasta została przeniesiona do Sporysza na ul. Grunwaldzką 9. Przenosząc szkołę z Nowego Zamku władze miasta sprzeniewierzyły się słowom przesłania Karola Stefana Habsburga: „ …trzeba cieszyć się, że budynek służy szkoleniu nowej generacji, a to jest przyszłość narodu! I to jest najważniejsze”. [1]


W latach 90. XX w. do zamku powróciła córka arcyksięcia Karola Olbrachta, księżna Maria Krystyna Altenburg, dla której urządzono mieszkanie w jednym ze skrzydeł dawnej rezydencji (w miejscu, gdzie w przeszłości znajdowała się kręgielnia). Księżna mieszkała tam do swojej śmierci w 2012 roku[1].

Pałac 25 lutego 1987 został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-486.[2]

Galeria[edytuj | edytuj kod]


Przypisy

  1. PAP: Nie żyje Maria Krystyna Habsburg (pol.). wiadomosci.wp.pl, 2012-10-02. [dostęp 2012-10-02].
  2. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie (pol.). 30 czerwca 2015. [dostęp 12 listopada 2011].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]