8 Brygada Strzelców (URL)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
8 Brygada Strzelców
Historia
Państwo

 Ukraińska Republika Ludowa

Sformowanie

1920

Rozformowanie

1920

Dowódcy
Pierwszy

płk Ołeksandr Udowyczenko

Działania zbrojne
wojna ukraińsko-radziecka
wojna polsko-bolszewicka
Organizacja
Rodzaj wojsk

Piechota

Podległość

3 Żelazna DS

8 Brygada Strzelcówoddział piechoty Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W wyniku rozmów atamana Symona Petlury z naczelnikiem państwa i zarazem naczelnym wodzem wojsk polskich Józefem Piłsudskim prowadzonych w grudniu 1919, ten ostatni wyraził zgodę na tworzenie ukraińskich jednostek wojskowych w Polsce[1].
18 lutego płk Ołeksandr Udowyczenko otrzymał od premiera URL Isaaka Mazepy rozkaz sformowania na terenie powiatów mohylowskiego i jampolskiego samodzielnej brygady piechoty[2][3]. 5 marca brygada płk. Udowyczenki złożona z różnych pododdziałów ukraińskich przebywających na tym terenie wyruszyła w kierunku północno-zachodnim i 7 marca doszła do rzeki Kalusik, gdzie nawiązała kontakt ze sztabem polskiej 18 Dywizji Piechoty i podporządkowała się jej operacyjnie. W tym czasie w skład brygady wchodziły: pułk mohylowski, kureń halicki i oddział konny atamana Szaszkewycza. Wkrótce dołączył do niej oddział im. atamana koszowego Iwana Sirki, utworzony w rejonie Nowej Uszycy przez płk. Smahłego. 21 marca do brygady przyłączyło się też kilka jednostek kozackich z armii „białego" gen. Nikołaja Bredowa, który uciekając przed „czerwonymi", przebił się spod Odessy aż do polskich pozycji na Podolu[4]. Do płk. Udowyczenki zgłosił się także dowódca oddziału konnego kozaków dońskich esauł Frołow i kilkudziesięciu kozaków kubańskich z setnikiem Juszkewyczem i zaproponowali służbę w szeregach wojska ukraińskiego[4].
20 marca samodzielna brygada piechoty weszła w skład nowo utworzonej 2 DS[a], na której dowódcę wyznaczono płk. Udowyczenkę. Brygada została przeformowana i nadano jej numer porządkowy 5. Po przeformowaniu w jej składzie znalazły się 13., 14. i 15. kurenie piechoty, samodzielna sotnia konna sztabu i 5 pułk artylerii. Rozkazem dowódcy 3 Żelaznej Dywizji Strzelców nr 27 z 9 czerwca 1920 brygada otrzymała nowy numer porządkowy – 8, a jej kurenie, odpowiednio, 22, 23 i 24. W wyniku ciężkich walk i strat bojowych, 28 lipca cały stan osobowy 8 Brygady został tymczasowo zebrany w dwóch kureniach[2]. W październiku 1920 armia URL przeprowadziła mobilizację. W jej następstwie mobilizacji w brygadzie odtworzono trzeci kureń[5].
W związku z podpisaniem przez Polskę układu o zawieszeniu broni na froncie przeciwbolszewickim, od 18 października wojska ukraińskie zmuszone były prowadzić działania zbrojne samodzielnie[6]. 21 listopada, pod naporem wojsk sowieckich, brygada doznała dużych strat i przeszła na zachodni brzeg Zbrucza, gdzie została internowana przez Wojsko Polskie. 23 listopada niedobitki brygady przekształcono w kureń, który z numerem porządkowym 20 wszedł w skład nowej 7 Zbiorczej Brygady Strzelców[5][7].

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Organizacja brygady w październiku 1920[5]
  • dowództwo i sztab
  • sotnia techniczna
  • samodzielna sotnia konna
  • 22 kureń strzelców
  • 23 kureń strzelców
  • 24 kureń strzelców
  • dwie baterie artylerii

Żołnierze oddziału[edytuj | edytuj kod]

Dowództwo jednostki[5]
Stopień, imię i nazwisko
Okres pełnienia służby
Uwagi
Dowódcy brygady
płk Ołeksandr Udowyczenko 18 Il – 24 Ill
gen. chor. Oleksandr Burkiwskyj 24 III – 6 X
płk Ołeksandr Turkuł 6 X – 23 XI
Szefowie sztabu
sot. Anton Dudkewycz 27 III – 9 V
płk Anatolij Sylin 9 V – 23 Xl
Kawalerowie Krzyża Walecznych[8]
sotnyk Dutkewycz Anton sotnyk Harnza Anton
chorąży Kozarenko Petro chorąży Małajczuk Iwan
pułkownik Silin Anatolij sotnyk Sołonar Wołodymyr
podpułkownik Szestopał Łarion pułkownik Turkuł Oleksandr
porucznik Wołodarko

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szajdak 2005 ↓, s. 108.
  2. a b Rukkas 2020 ↓, s. 274.
  3. Szandruk 1928 ↓, s. 205.
  4. a b Szandruk 1928 ↓, s. 206.
  5. a b c d Rukkas 2020 ↓, s. 275.
  6. Legieć 2002 ↓, s. 177.
  7. Odziemkowski i Rukkas 2017 ↓, s. 219.
  8. Rukkas 2020 ↓, s. 643.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]