Pułk Konny Żelaznej Dywizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
3 pułk konny Żelaznej Dywizji
Historia
Państwo

 Ukraińska Republika Ludowa

Sformowanie

1920

Rozformowanie

1924

Dowódcy
Pierwszy

sot. Michaił Frołow

Ostatni

sot. Anton Homza

Działania zbrojne
wojna polsko-bolszewicka
Organizacja
Rodzaj wojsk

Jazda

Podległość

3 Żelazna DS
Samodzielna Brygada Kozacka

3 pułk konny Żelaznej Dywizjioddział kawalerii Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

I formowanie[edytuj | edytuj kod]

W wyniku rozmów atamana Symona Petlury z naczelnikiem państwa i zarazem naczelnym wodzem wojsk polskich Józefem Piłsudskim prowadzonych w grudniu 1919, ten ostatni wyraził zgodę na tworzenie ukraińskich jednostek wojskowych w Polsce[1].
Pułk został sformowany na bazie 42 konnego oddziału partyzanckiego kozaków dońskich z sotni Michaiła Frołowa z białogwardyjskiej Samodzielnej Rosyjskiej Armii Ochotniczej gen. Nikołaja Bredowa, który na początku marca 1920 przeszedł na stronę URL i dołączył do Samodzielnej Brygady Strzelców płk. Ołeksandra Udowyczenki. W związku formowaniem 2 Dywizji Strzelców, oddział przemianowany został na 2 pułk kawalerii[2]. 9 czerwca otrzymał nr 3, ale planowana nazwa „Podolski” nie została zatwierdzona. Rozkazem Dowództwa Armii Czynnej nr 183 z 1 października 1920 zatwierdzono oficjalnie nową nazwę jednostki – 3 pułk konny Żelaznej Dywizji. W drugiej połowie października do Armii Czynnej dołączyła Zbiorcza Dywizja Kozacka esauła Michaiła Jakowlewa. Co prawda oficjalnie nie wydano zezwolenia, ale praktycznie składający się przeważnie z kozaków dońskich pułk pod koniec listopada przeszedł pod rozkazy Jakowlewa[3].

II formowanie[edytuj | edytuj kod]

Przejście kadrowego pułku kawalerii dywizji pod dowództwem sot. Frołowa do Kozaków esauła Jakowlewa wymusiło formowanie nowej jednostki. W październiku 1920 w Dunajowcach rozpoczęto jej organizowanie z nowo zmobilizowanych rekrutów. W jej wyniku liczebność oddziału znacznie wzrosła[4]. W związku z podpisaniem przez Polskę układu o zawieszeniu broni na froncie przeciwbolszewickim, od 18 października wojska ukraińskie zmuszone były prowadzić działania zbrojne samodzielnie[5]. Do listopada nie zdążono jednak zakończyć formowania, dlatego też w bojach z bolszewikami brały udział tylko jego samodzielne sotnie. Po internowaniu wojsk URL w Polsce, do składu 3 pułku konnego Żelaznej Dywizji włączono całą kawalerię 3 Dywizji Strzelców, oraz resztki półsotni kureni i sotni brygad[6][7].
W związku z demobilizacją Armii URL i likwidacją obozów internowania żołnierzy ukraińskich w Polsce, pułk w 1924 został rozformowany[6].

Żołnierze pułku[edytuj | edytuj kod]

Dowódcy jednostki[3]
Stopień imię i nazwisko
Okres pełnienia służby
Uwagi
sot. Michaił Frołow podczas całej wojny I formowanie
sot. Anton Homza X 1920 - koniec wojny II formowanie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szajdak 2005 ↓, s. 108.
  2. Rukkas 2020 ↓, s. 312.
  3. a b Rukkas 2020 ↓, s. 313.
  4. Legieć 2002 ↓, s. 189.
  5. Legieć 2002 ↓, s. 177.
  6. a b Rukkas 2020 ↓, s. 314.
  7. Odziemkowski i Rukkas 2017 ↓, s. 219.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]