Zaporoski Hajdamacki Pułk Konny im. Atamana Kosta Hordijenki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zaporoski Hajdamacki
pułk konny
Historia
Państwo

 Ukraińska Republika Ludowa

Sformowanie

1917

Rozformowanie

1924

Tradycje
Kontynuacja

6 kureń konny

Dowódcy
Pierwszy

por. Wołodymyr Wasiliew

Działania zbrojne
wojna polsko-bolszewicka
Organizacja
Rodzaj wojsk

Jazda

Podległość

6 Siczowa DS

Zaporoski Hajdamacki pułk konny im. Atamana Kosta Hordijenkioddział kawalerii Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Pułk został sformowany pod koniec 1917 przez płk. Wsewołoda Petriwa na Froncie Zachodnim. W styczniu 1920 większość żołnierzy pułku została rozbrojona przez atamana Omeliana Wołocha, który przeszedł na stronę bolszewików[1]. W wyniku rozmów atamana Symona Petlury z naczelnikiem państwa i zarazem naczelnym wodzem wojsk polskich Józefem Piłsudskim prowadzonych w grudniu 1919, ten ostatni wyraził zgodę na tworzenie ukraińskich jednostek wojskowych w Polsce[2].
Jego odtwarzanie rozpoczęło się w ramach 6 Dywizji Strzelców. Rozmieszczone w twierdzy brzeskiej sotnie kawalerii 46. i 47. kurenia piechoty 31 marca zostały połączone w samodzielną sotnię kawalerii dywizyjnej. Z oficerów, którzy nie otrzymali stanowisk w sotni, zorganizowano specjalną szkołę kawalerii. Po zakończeniu przyspieszonego szkolenia bojowego sotnia wraz ze sztabem 6 Dywizji Strzelców 23 kwietnia wyjechała z Brześcia do Berdyczowa. Wkrótce główne siły dywizji przemieściły się do Kijowa, a sotnia pozostała w Berdyczowie, gdzie 18 maja a została przekształcona w kureń kawalerii w składzie dwóch sotni kawalerii i jednej półsotni karabinów maszynowych[3]. W pierwszej połowie czerwca 1920, w kureniu sformowano zbiorczą sotnię kawalerii pod dowództwem por. Wołodymyra Wasyliewa i wysłano do polsko-ukraińskiego oddziału partyzanckiego[a]. Po tej reorganizacji 6 kureń konny wykorzystywany był do walk jako sotnia piechoty. 29 lipca ze swojego stanu osobowego, a także z ordynansów sztabu dywizji, kureń uformował samodzielną półsotnię kawalerii.
W październiku Armia URL przeprowadziła mobilizację. W jej wyniku liczebność jej oddziałów znacznie wzrosła[4]. W związku z podpisaniem przez Polskę układu o zawieszeniu broni na froncie przeciwbolszewickim, od 18 października wojska ukraińskie zmuszone były prowadzić działania zbrojne samodzielnie[5]. 4 listopada z rozkazu Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych URL nr 103 jednostka otrzymała nazwę – 6 Kureń Konny im. Atamana Kosta Hordijenki[6]. Legalność nadania tego miana 6 kureniowi podważał organizator pułku konnego gen. Wsewołod Petriw. Stwierdził, że ani on, ani żaden inny z weteranów pułku nie udzielił na to zgody. Protesty nie zostały uwzględnione, a kureń istniał do 29 października 1922, kiedy zgodnie z rozkazem nr 32 dowództwa 6 Siczowej Dywizji Strzelców został on przekształcony w 6 zbiorczą sotnię konną[6].

Żołnierze oddziału[edytuj | edytuj kod]

Dowódcy jednostki[6]
Stopień, imię i nazwisko
Okres pełnienia służby
Uwagi
por. Wołodymyr Wasiliew 31 III - 4 IV
ppłk Mykoła Janczewskyj 4 IV - 24 V i 28 VI - 25 IX
por. Mykoła Kurdyban 24 V - 28 VI
por. Wołodymyr Herasymenko 25 IX - koniec wojny

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Na bazie tego pododdziału utworzono w terminie późniejszym 4 pułk konny im. Atamana Iwana Sirki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rukkas 2020 ↓, s. 320.
  2. Szajdak 2005 ↓, s. 108.
  3. Rukkas 2020 ↓, s. 321.
  4. Legieć 2002 ↓, s. 189.
  5. Legieć 2002 ↓, s. 177.
  6. a b c Rukkas 2020 ↓, s. 322.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]