Ministerstwo Spraw Wojskowych Ukraińskiej Republiki Ludowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ministerstwo Spraw Wojskowych Ukraińskiej Republiki Ludowej – organ władzy państwowej Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Działalność ministerstwa[edytuj | edytuj kod]

Minister Spraw Wojskowych stał na czele systemu dowodzenia Wojskiem i Flotą URL. Odpowiadał konstytucyjnie za „całość spraw wojskowych", a z momentem ogłoszenia stanu wojny i wyznaczenia dowódcy Armii Czynnej za rejony tyłowe frontu[1].

W połowie listopada 1919 zaistniało realne niebezpieczeństwo zajęcia przez oddziały „białej” Rosji tymczasowej stolicy URLKamieńca Podolskiego. Na posiedzeniu Rady Ministrów Ludowych zdecydowano niezwłocznie rozpocząć ewakuację wyższych organów państwowych, a jednocześnie zaproponowano Polakom zajęcie Kamieńca Podolskiego pod warunkiem pozostawienia tam ukraińskich władz cywilnych i zapewnienia praw ludności ukraińskiej. 16 listopada instytucje państwowe z minimalną liczbą pracowników opuściły Kamieniec, do którego wkrótce weszły polskie wojska. Większość pracowników ministerstwa skierowano na bezterminowy urlop. Na miejscu pozostał Główny Pełnomocnik rządu URL – minister wyznań, prof. Iwan Ohijenko, a Ministerstwo Spraw Wojskowych reprezentował ataman Fedir Kołodij.

W tym czasie minister spraw wojskowych płk Wołodymyr Salski wraz z Atamanem Głównym Symonem Petlurą przebywał w Warszawie. 12 lutego 1920 podpisano rozkaz GUW nr 87, na mocy którego do momentu powrotu ministra spraw wojskowych do Kamieńca Podolskiego, urzędnicy Ministerstwa mieli podlegać osawułowi Porfyrijowi Buczkowi. W tym czasie w Kamieńcu znajdowało się łącznie 398 zarejestrowanych pracowników ministerstwa[2].

Rozkaz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Ukraińskiej Republiki Ludowej nr 5 z 25 lutego określał, że wszyscy pracownicy MSWojsk. „przebywają w Kamieńcu jako osoby prywatne”, a zarządzanie personelem i mieniem przejął Główny Prokurator Wojskowy ppłk Jewhen Moszynskyj. Rozkaz określał, że nie przejmuje on „innych funkcji ministra spraw wojskowych poza obowiązkiem zachowania aparatu Ministerstwa Spraw Wojskowych”.

W drugiej połowie marca do Kamieńca wrócił etatowy minister spraw wojskowych płk Wołodymyr Salski, a ministerstwo rozpoczęło „normalną” działalność[3]. Zgodnie z rozkazem NDW nr 3 z 29 marca, głównym zadaniem Ministerstwa Spraw Wojskowych było „zajmowanie się wszelkimi sprawami, które dotyczą kwestii formowania armii i prowadzenia tych formowań, nadzór nad nimi i odpowiedzialność za nie", a rozkaz Ministerstwa Spraw Wojskowych nr 14 z 31 marca wprowadzał nowe etaty resortu i instrukcję o podziale kompetencji pomiędzy różnymi komórkami[4].

9 maja rozpoczęto przeniesienie ministerstwa z Kamieńca Podolskiego do Winnicy. Jednak wskutek przełamania frontu przez Armię Budionnego resort wojskowy URL został 9 czerwca ewakuowany do Żmerynki, 16 czerwca − do Starokonstantynowa, a 24 czerwca przez Płoskirów z powrotem trafił do Kamieńca Podolskiego, gdzie „przystąpił do normalnej pracy”. Z uwagi na zmieniającą się sytuację na froncie, ewakuacja trwała jednak nadal. 9 lipca rozpoczęto ewakuację przez Zaleszczyki do Stanisławowa, a 15 lipca dalej do Rzeszowa.

Pospieszna ewakuacja doprowadziła do pewnej dezorganizacji pracy resortu. W czasie, kiedy większość jego urzędów znajdowała się w Rzeszowie, część pracowników Głównego Wydziału Sztabu Generalnego znajdowała się jeszcze przy sztabie polskiej 6 Armii w Tarnopolu, a pracownicy Wydziału Artylerii pozostali w Kamieńcu. W pierwszej połowie sierpnia z Rzeszowa do Stanisławowa przeniesiono Główny Wydział Zaopatrzenia, a część pracowników ministerstwa oddelegowano do dowództwa Atamana Głównego, gdzie sformowano Polową Kancelarię MSWojsk[5].

17 lipca Ataman Główny rozkazał zmniejszyć do (o dwie osoby?) dwóch osób liczbę pracowników etatowych we wszystkich komórkach Ministerstwa Spraw Wojskowych, a pozostałych skierowano do dyspozycji szefa sztabu Armii Czynnej. Redukcje te nie dotyczyły komórek zajmujących się zaopatrzeniem. Przeszły one do sztabu Armii Czynnej w pełnym składzie. Nastąpiły też pewne zmiany w strukturze organizacyjnej resortu. Z ministerstwa został wydzielony GWSzG, w miejsce Głównego Wydziału Składu Personalnego utworzono Główny Wydział Mobilizacyjno-Personalny, a zamiast Wydziału Głównego Prokuratora Wojskowego utworzono Główny Wydział Sądownictwa Wojskowego. 13 października wydano rozkaz powrotu personelu MSWojsk. do Kamieńca Podolskiego[6].

Jednak wskutek klęski wojsk ukraińskich na froncie bolszewickim, ministerstwo znowu musiało opuścić miasto. Już 14 listopada rozpoczęto przygotowania do ewakuacji. Ewakuowano się przez Lanckoroń i Czemerowce do rejonu na północ od Gródka. Większość komórek resortu miała zostać rozmieszczona w Kuźminie. Na północ od wsi, za rzeką Smotrycz rozlokować się miał Sztab Generalny, w Szyszkowcach − Główny Wydział Zaopatrzenia. 17 listopada personel ministerstwa przemieścił się w rejon Wołoczysk, a 20 listopada jego pracownicy przeszli na zachodni brzeg Zbrucza, gdzie zostali rozbrojeni i internowani przez wojska polskie[7]. Już w polskich obozach dla internowanych rozpoczęto wprowadzanie w życie przygotowanej jeszcze w listopadzie, a ogłoszonej dopiero w rozkazie NDW nr 454 z 31 stycznia 1921 ustawy O wyższym dowództwie wojskowym. Minister spraw wojskowych miał od teraz dwóch zastępców z których pierwszy odpowiadał za kwestie kadrowe i administracyjne, a drugi kierował wszystkimi sprawami zaopatrzenia wojsk. W czasie pokoju ministrowi podlegali generał-inspektor i szef Sztabu Generalnego.

W związku z demobilizacją wojska ukraińskiego, w 1924 Ministerstwo Spraw Wojskowych URL zostało zlikwidowane. W styczniu 1927 przy osobie ministra utworzono niewielki sztab, który działał w Warszawie, warunkach ścisłej konspiracji, aż do września 1939[7].

Organizacja Ministerstwa Spraw Wojskowych[edytuj | edytuj kod]

31 marca 1920 lato 1920[8]
Minister Spraw Wojskowych
Zastępca ministra
Wiceminister do spraw floty wojennej i handlowej
Oficer do poruczeń
Adiutanci
Sekretarz
  • Rada Wojskowa
  • Wydział Prawny
  • Wydział Ogólny
  • Główny Wydział Sztabu Generalnego
  • Główny Wydział Składu Personalnego
  • Główny Wydział Zaopatrzenia
  • Główny Wydział Wojenno-Morski
  • Główny Prokurator Wojskowy
Minister Spraw Wojskowych
Zastępca ministra
Wiceminister do spraw floty wojennej i handlowej
Oficer do poruczeń
Adiutanci
Sekretarz
  • Rada Wojskowa
  • Wydział Prawny
  • Wydział Ogólny
  • Główny Wydział Mobilizacyjno-Personalny
  • Główny Wydział Zaopatrzenia
  • Wydział Wojenno-Morski
  • Główny Wydział Sądownictwa Wojskowego
  • Inspektorat Piechoty
  • Inspektorat Kawalerii
  • Inspektorat Wojsk Technicznych
  • Inspektorat Służby Sanitarnej
  • Misja Wojskowa URL w Polsce

Ministrowie Spraw Wojskowych[edytuj | edytuj kod]

Ministrowie Spraw Wojskowych
Stopień, imię i nazwisko Okres pełnienia stanowiska Uwagi
Na terytorium URL[2]
gen. Ołeksandr Osiecki 26 XII 1918 – 21 I 1919
gen. Ołeksandr Hrekiw 2 I – 13 II 1919
sot. Ołeksandr Szapował 13 II – 9 IV 1919
sot. Hryhoryj Syrotenko 9 IV – 27 VII 1919
płk Wsewołod Petriw 27 VII – 5 XI 1919
gen. chor. Wołodymyr Salski 5 XI 1919 – 11 IX 1920
Na emigracji[9]
gen. Ołeksa Gałkin 11 IX – 24 XII 1920
gen. Mykoła Junakiw 24 XII 1920 – 8 II 1921
gen. Serhij Diadiusza 8 II - 24 III 1921
gen. Mychajło Omelianowicz-Pawlenko 24 lll – 23 V 1921
gen. Marko Bezruczko 23 V – 5 VIII 1921
gen. Wiktor Pawlenko 5 Vlll – 15 XI 1921
gen. Andrij Wowk 15 XI 1921 – III 1922
gen. Oleksa Gałkin III – V 1922
gen. Mykoła Junakiw V 1922 – 17 VII 1923
gen. Wolodymyr Salski 17 VII 1923 – 1940

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rukkas 2020 ↓, s. 182.
  2. a b Rukkas 2020 ↓, s. 183.
  3. Rukkas 2020 ↓, s. 184.
  4. Rukkas 2020 ↓, s. 185.
  5. Rukkas 2020 ↓, s. 186.
  6. Rukkas 2020 ↓, s. 187.
  7. a b Rukkas 2020 ↓, s. 188.
  8. Rukkas 2020 ↓, s. 621.
  9. Rukkas 2020 ↓, s. 189.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]