Przejdź do zawartości

Telewizja Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Marmale (dyskusja | edycje) o 07:01, 26 wrz 2010. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Szablon:Kontrowersja

Telewizja Polska
Logo
ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

Polska Warszawa, ul. Jana Pawła Woronicza 17

Data założenia

25 października 1952

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Romuald Orzeł (zawieszony), Włodzimierz Ławniczak (pełniący obowiązki)

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Strona internetowa
Nowy budynek TVP przy ul. Samochodowej w Warszawie

Telewizja Polska SA (oficjalny skrót TVP SA) – spółka Skarbu Państwa (spółka akcyjna), z mocy prawa jedyny nadawca telewizji publicznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Historia

Okres przedwojenny

Samochód transmisyjny TVP – Mercedes-Benz Sprinter
Masztowy wóz reporterski Volkswagen LT pierwszej generacji wykorzystywany nadal przez TVP Oddział w Poznaniu
Fiat Scudo w wersji dla Telewizji Polskiej

Pierwsze prace nad uruchomieniem stacji telewizyjnej w Polsce rozpoczęły się w 1935 w warszawskim Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym oraz Polskim Radiu. W 1936 zbudowano nadajnik na warszawskim wieżowcu Prudential. Już 1937 na szesnastym piętrze tego wieżowca rozpoczęła działalność eksperymentalna stacja telewizyjna, korzystająca z anteny zainstalowanej na dachu. Kierownikiem stacji został Władysław Cetner. Pokaz próbnej transmisji telewizyjnej odbył się 26 sierpnia 1939 roku w Warszawie z udziałem Mieczysława Fogga.

Była to telewizja mechaniczna nadająca w standardzie 120 linii, nadawano m.in. film z telekina "Barbara Radziwiłłówna" z Jadwigą Smosarską w roli głównej, w tym czasie trwały prace nad telewizją elektroniczną 343-liniową. Rozwój prac badawczych nad telewizją, które były bardzo zaawansowane (przewidywane uruchomienie stałego programu – rok 1940), przerwał wybuch II wojny światowej.

Okres powojenny

Do prac nad polską telewizją powrócono w roku 1947. Prace w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym (później Instytucie Łączności) prowadzone były pod kierownictwem Janusza Groszkowskiego i Lesława Kędzierskiego. W 1952 przy ul. Ratuszowej 11 w Warszawie powstało doświadczalne studio, powołano też pierwszy zespół programu telewizji. Pierwszy program został wyemitowany 25 października 1952 roku o godz. 19:00 (w przeddzień wyborów do Sejmu). Wówczas z Instytutu Łączności nadano 30-minutowy program muzyczno-baletowy, który był odbierany na 24 odbiornikach rozmieszczonych w klubach i świetlicach[2].

Trzy miesiące później – 23 stycznia 1953 – zainicjowano regularną emisję programu polskiej telewizji (pół godziny raz na tydzień). Po roku – 22 stycznia 1954 – uruchomiono Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny z własnym zespołem dziennikarskim – to już z budynku przy placu Powstańców Warszawy 7 specjalnie na potrzeby nowo powstającej instytucji odbudowanym i powiększonym po zniszczeniach wojennych dawnym banku. Program ośrodka emitowano początkowo raz w tygodniu, a od 1 listopada 1955 – trzy razy.

Dopiero rozpoczęcie emisji przez Warszawski Ośrodek Telewizyjny 30 kwietnia 1956 umożliwiło dostęp do programów TV większej grupie odbiorców. Zasięg stacji wynosił ok. 55 kilometrów. WOT emitował program 5 razy w tygodniu. 1 maja 1956 pracę rozpoczyna Telewizyjny Ośrodek Transmisyjny ze stacją nadawczą umieszczoną na Pałacu Kultury i Nauki. Wysokość masztu sięgała 227 metrów.

Okres jednego programu

Prawdziwym początkiem Telewizji Polskiej było stworzenie 1 lipca 1958 Zespołu Programu Telewizyjnego przy Polskim Radiu. W dwa lata później (8 grudnia 1960) powołano Komitet ds. Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja". Od tego czasu Polskie Radio i TVP miały równorzędny status. Pierwszym szefem Radiokomitetu (stanowisko równorzędne z ministrem) został Włodzimierz Sokorski (szefowie pionów radia i telewizji posiadali rangę wiceministrów). 1 lutego 1961 ruszyła codzienna emisja programu telewizyjnego. Na przełomie lat 50. i 60. powstało siedem ośrodków regionalnych TVP (dysponujących własnymi studiami) w:

18 lipca 1969 oddano do użytku Centrum Radiowo-Telewizyjne w Warszawie przy ul. Woronicza (do dziś siedziba TVP). W celu ich stworzenia poniesiono duże nakłady finansowe, zaś technikom udało się też skompletować wysokiej klasy sprzęt telewizyjny.

Dwa programy

2 października 1970 uroczyście uruchomiono drugi ogólnopolski program telewizyjny. TVP2 od początku swego istnienia skupiała się głównie na programach kulturalnych i rozrywkowych (m.in. Studio 2).

Otwarcie Polski na zachód – charakterystyczne dla epoki Gierka – pozwoliło na dostęp polskiej telewizji do nowoczesnych technologii z wolnego świata. Pierwszym efektem współpracy było nadanie 16 marca 1971 pierwszego programu w kolorze przy użyciu francuskiego systemu SECAM. Z czasem był to standard przyjęty we wszystkich krajach demokracji ludowej. Początkowo transmisje kolorowe nadawane były raz w tygodniu, od 6 grudnia 1971 codziennie w kolorze pojawiała się transmisja z obrad zjazdu PZPR. Większość mieszkańców PRL nie była w stanie oglądać kolorowej telewizji, gdyż nie posiadała odpowiednich odbiorników.

1 listopada 1975 w Psarach-Kątach (Góry Świętokrzyskie) zbudowano naziemną stację łączności satelitarnej, która znacznie poszerzyła możliwości nadawcze TVP.

Po długim czasie przerwy w tworzeniu nowych ośrodków telewizyjnych w styczniu 1985 roku powstał lokalny oddział telewizyjny w LublinieTVP Lublin (dawniej TVP3 Lublin).

Po przemianach

Przemiany społeczno-polityczne przełomu lat 80. i 90. spowodowały także reformę telewizji. Na początku lat 90. zdecydowano o całkowitym przejściu z systemu SECAM na system PAL, w którym pierwszy nadawał program II.

Kalendarium TVP

Struktura

Dzień Otwarty TVP, 9 września 2007

Struktura organizacyjna Telewizji Polskiej ulegała ciągłym zmianom. Na samym początku cały zespół programu telewizyjnego tworzył jedną, wydzieloną redakcję w Radiokomitecie. W 1958 przekształciła się ona w Zespół Programu Telewizyjnego, którego pierwszym szefem został Jerzy Pański. Stopniowo utrwaliła się struktura, która w momencie wprowadzenia stanu wojennego wyglądała następująco:

  • Zespół Programu Telewizyjnego (z wiceprzewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji, jako szefem), dzielący się na:
    • Program I;
    • Program II;
    • Program III – regionalny (w Warszawie: Warszawski Ośrodek Telewizyjny).

Ich prace koordynowała (tj.: ustalała ramówkę, przyjmowała programy na antenę, organizowała emisję i nadzorowała jej bieżący przebieg) Naczelna Redakcja Programowa (dyrektorem programowym i redaktorem naczelnym był Włodzimierz Grzelak). Programy I i II nie miały wyodrębnionych kierownictw.

Na rzecz programów I i II audycje telewizyjne programowały, produkowały oraz proponowały do emisji Naczelne Redakcje (merytoryczne):

  • Dziennika Telewizyjnego,
  • Publicystyki,
  • Publicystyki Międzynarodowej,
  • Publicystyki o Krajach Socjalistycznych,
  • Dziecięco-Młodzieżowa (Telewizja Młodych, Telewizja Dziewcząt i Chłopców – dla dzieci starszych i Telewizja Najmłodszych),
  • Oświatowa i Popularnonaukowa,
  • Kulturalna,
  • Rozrywkowa,
  • Filmowa,
  • Muzyczna,
  • Sportowa,
  • Rolna,
  • Wojskowa,
  • Programów Zleconych.

W ramach Naczelnej Redakcji Publicystyki działało stworzone przez Mariusza Waltera – i posiadające znaczną autonomię – Studio 2. Naczelne redakcje dzieliły się z kolei na redakcje z kierownikami redakcji na czele; np. redakcja programów szkolnych czy redakcja kursów językowych działały w ramach Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Popularnonaukowych.

W ramach Zespołu Programu Telewizyjnego działały także różne jednostki usługowe, pomocnicze i techniczne: Biuro Emisji, Dział Scenografii (zarządzany przez Xymenę Zaniewską), Zakład Produkcji Filmów Telewizyjnych (POLTEL), zakład transportu, dział finansów i księgowości, zespół produkcyjny, biuro kadr i szkolenia, wewnętrzna służba zdrowia.

Pod koniec sprawowania władzy w Radiokomitecie przez Macieja Szczepańskiego powołano w strukturze Zespołu Programu Telewizyjnego dwa wysokie stanowiska decyzyjne: Dyrektora Generalnego ds. Politycznych (Stanisław Cześnin) i Dyrektora Generalnego ds. Kultury (Janusz Rolicki). Nadzorowali oni bezpośrednio pracę podporządkowanych im Naczelnych Redakcji.

Główną cechą organizacyjną ówczesnej telewizji było to, że nie istniał wtedy system producentów zewnętrznych. Programów nie kupowano, ale produkowano wyłącznie we własnym zakresie i własnymi siłami, w pełni wykorzystując posiadany ogromny potencjał produkcyjno-techniczny, bardzo unowocześniony w związku z pierwszą wizytą w Polsce Jana Pawła II.

Telewizja współpracuje z klasami dziennikarskimi XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie

15.09.2009 r. ruszyła satelitarna platforma TVP, lecz szybko zakończyła swój żywot. (potrzebne źródło)

Obecna struktura spółki

Programy TVP

Obecne

Zlikwidowane

Planowane

Jednostki organizacyjne

  • Biuro Finansów
  • Biuro Zarządzania Zasobami Ludzkimi
    • Akademia Telewizyjna
  • Biuro Marketingu
  • Biuro Bezpieczeństwa
  • Biuro Prawne
  • Biuro Koordynacji Programowej
  • Biuro Reklamy
  • Biuro Technologii
  • Biuro Zakupów i Zamówień Publicznych
  • Biuro Wymiany Krajowej i Międzynarodowej
  • Biuro Zarządu i Spraw Korporacyjnych
  • Ośrodek Administracji
  • Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych
  • Ośrodek Emisji i Reemisji
  • Ośrodek Informatyki i Telekomunikacji
  • Ośrodek Serwisu
  • Ośrodek iTVP HD

Władze TVP

Raport Najwyższej Izby Kontroli wykazał nieprawidłowości w wykonywaniu misji przez telewizję publiczną w latach 2007-2009, natomiast pozytywnie oceniono wspieranie polskiej produkcji filmowej[9].

Osobowości telewizyjne związane z TVP

W 2006 roku dziennikarz związany z Telewizją Polską Piotr Poraj-Poleski otrzymał nagrodę MediaPrize przyznawaną przez Fundację Josepha Pulitzera za adaptację książki Iona Pacepy "Czerwone Horyzonty" , w ten sposób powstał jeden z odcinków cylu "Prywatne życie dyktatorów" Nagrodę w bibliotece Francois Mitteranda odebrał w towarzystwie prezes TVP Anny Milewskiej. Była to pierwsza tak prestiżowa nagroda dla dziennikarza TVP.

Archiwalne audycje TVP

 Osobny artykuł: Archiwalne audycje TVP
UWAGA: sugestia rozszerzonej treści w nieistniejącym artykule - trzeba poprawić link.

Obecna sytuacja TVP

Obecnie Telewizja Polska boryka się z trudną sytuacją finansową, prawdopodobnie z tego powodu na antenach TVP w ostatnim czasie nadawana jest duża liczba programów powtórkowych (głównie produkcje własne, m.in. seriale, teleturnieje, filmy). Telewizja publiczna znacząco ograniczyła środki na otrzymywanie praw transmisyjnych produkcji zagranicznych, przez co w ramówce jej kanałów jest mniej filmów światowego kina ostatnich lat. TVP inwestuje głównie w niskobudżetowe produkcje własne, zwłaszcza seriale (m.in. M jak miłość, Barwy szczęścia, Klan, Plebania, czy Na dobre i na złe) oraz teleturnieje (m.in. Jaka to melodia?, Gilotyna, Jeden z dziesięciu).

Telewizja publiczna ubiegała się o uruchomienie elastycznej lini kredytowej w wys. 100 mln.zł, później zmniejszonej do 50 mln. zł. która miała za zadaniem ułatwić zarządzanie środkami finansowymi w okolicznościach kryzysu finansowania. Ze wzgledu na brak stosownej zgody MSP kredyt ten nie został uruchomiony.

Logo TVP

25 października 195223 marca 1992
24 marca 19926 marca 2003 Plik:TVP logo 1992-2003.svg
7 marca 2003 – do dziś

Zobacz też

  1. Status prawny. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. Telewizja Polska SA. [dostęp 2008-08-31]. (pol.).
  2. Informacje o nadaniu pierwszego programu telewizyjnego
  3. Platforma cyfrowa – Telewizja Polska SA
  4. W serwisach informacyjnych TVP podkreślano, że "jest to niezwykle trudne zadanie, aby przeprowadzić tak rozbudowaną transmisję, dlatego trzy największe telewizje w Polsce (Polsat, TVP i TVN) złączyły się na te dwa dni, aby ta uroczystość została przedstawiona w jak najlepszej okazałości"
  5. Anna Nalewajk: Urbański zawieszony, PiS bez wpływu na TVP. Dziennik Online, 2008-12-19. [dostęp 2008-12-19]. (pol.).
  6. a b c Szwedo już rządzi w TVP – Najważniejsze informacje – Informacje – portal TVN24.pl – 01.10.2009
  7. złożył rezygnację
  8. amk: TVP ma prezesa. rp.pl. [dostęp 19 grudnia 2009]. (pol.).
  9. Najwyższa Izba Kontroli – NIK o TVP S.A

Linki zewnętrzne