Złotopolscy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gwiazdka w Złotopolicach)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Złotopolscy
Gatunek obyczajowy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Anna Milewska
Anna Dereszowska
Kazimierz Kaczor
Henryk Machalica
Paweł Wawrzecki
Ewa Ziętek
Katarzyna Pierścionek
Piotr Szwedes
Aleksandra Woźniak
Małgorzata Rożniatowska
Tomasz Ciachorowski
Anna Przybylska
Andrzej Piaseczny
Liczba odcinków 1121
Liczba serii 15
Produkcja
Produkcja MT Art Prod.
MTL Maxfilm (1997–2004)
ATM (2004–2010)
Reżyseria Janusz Zaorski
Radosław Piwowarski
Janusz Dymek
Ryszard Zatorski
Ireneusz Engler
Grzegorz Okrasa
Maciej Dutkiewicz
Dorota Lamparska
Scenariusz Jan Purzycki i inni
Muzyka Krzesimir Dębski
Czas trwania odcinka ok. 25 min
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Polska
Data premiery 23 czerwca 1997
Stacja telewizyjna TVP2
Pierwsza emisja 26 grudnia 1997–25 grudnia 2010
Lata emisji 1997–2010
Status zakończony
Format obrazu 4:3 (odcinki 1–872)
16:9 (odcinki 873–1121)
Format dźwięku stereo
Tablica przystanku autobusowego w Złotopolicach – rekwizyt w serialu
Plan serialu – kredens w Złotopolicach
Plan serialu – mieszkanie w Złotopolicach
Plan serialu – kuchnia w Złotopolicach
Plan serialu – bar Kowalskiego: Planeta „K” w Warszawie

Złotopolscypolski serial obyczajowy emitowany od 26 grudnia 1997 do 25 grudnia 2010[1] na antenie TVP2.

Przedstawia losy dwóch gałęzi rodu Złotopolskich, zapoczątkowanych przez Dionizego Złotopolskiego i jego siostrę bliźniaczkę Eleonorę Gabriel. Był to jeden z najdłużej wyświetlanych seriali telewizyjnych produkcji polskiej. 21 grudnia 2008 wyemitowany został 1000. odcinek serialu. Jest to piąta polska produkcja serialowa, po Klanie, Samym życiu, Plebanii i Na Wspólnej, która osiągnęła taką liczbę odcinków.

Jesienią 2010 dyrekcja TVP2 podała do wiadomości, że z powodu malejącej oglądalności zakończyła produkcję Złotopolskich, tym samym zdejmując serial z anteny po 13 latach emisji[2].

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze trzy pilotowe odcinki wyświetlono na antenie TVP1 23, 24 i 25 czerwca 1997 w ramach konkursu na nową polską telenowelę, w którym rywalizowały także Zaklęta i Klan. Mimo zajęcia drugiego miejsca serial skierowano do produkcji, ale na potrzeby TVP2. Pilotowe odcinki powtórzono już w tej stacji 26, 27 i 28 grudnia 1997. Regularna emisja nowych odcinków rozpoczęła się 2 stycznia 1998. W pierwszych miesiącach serial emitowany był w piątki i soboty o 19.00, również w wakacje, jednakże w sierpniu 1998 tylko w soboty. Od września 1998 emisję przeniesiono na soboty i niedziele o 15.30. Od 1999 roku w lipcu i sierpniu emisja serialu była zawieszana. Od września 1999 godzinę rozpoczęcia przesunięto na 15.00, a nowe odcinki pokazywano również w dni świąteczne. Od września 2001 serial przesunięto na 14.30. Od września do grudnia 2009 premiery odcinków odbywały się w poniedziałki i wtorki o 18.30 (powtórki w porze dotychczasowych premier tj. w soboty i niedziele o 14.30). W styczniu i lutym 2010 po raz pierwszy miała miejsce zimowa przerwa w emisji premierowych odcinków. Od marca 2010 nowe odcinki pokazywane były ponownie o 14.30, ale już tylko w niedziele i niektóre dni świąteczne (w soboty powtórki). W TVP Polonia odcinki pokazywano z kilkutygodniowym opóźnieniem z angielskimi napisami.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Serial był produkowany przez firmy związane z Tadeuszem Lampką i Marianem Terleckim: w okresie 1997–2004 przez MTL Maxfilm, a w latach 2004–2010 przez ATM.

Akcja serialu toczy się w Warszawie i podwarszawskich Złotopolicach. Często wspominane są też inne rzeczywiste miejscowości w pobliżu Złotopolic: Załuski, Kamienica, Płońsk, Kroczewo, Stróżewo, Zakroczym i Nowy Dwór Mazowiecki. W rzeczywistości plenerami zdjęciowymi były jednak inne podwarszawskie miejscowości, m.in. Many i okolice Tarczyna, a także tereny Warszawy.

Postacie serialu[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Postacie z serialu Złotopolscy.

Rodzina Złotopolskich[edytuj | edytuj kod]

 • Dionizy i Julia Złotopolscy (Henryk Machalica, Anna Milewska) – Dionizy był głową rodziny Złotopolskich, skłócony z siostrą bliźniaczką Eleonorą, były sołtys Złotopolic. W 1999 po raz drugi ożenił się z Julią Kamieniecką, lekarzem medycyny i emerytowaną pracownicą ośrodka zdrowia. Mają syna Chrisa Kamienieckiego urodzonego w Nigerii, o którym Dionizy nigdy się nie dowiedział. Z pierwszego małżeństwa Dionizy miał syna Marka. Dionizy umarł na gruźlicę w 2004, a Julią zaczął interesować się listonosz Józef Garliński. Po Dionizym imię otrzymał jeden z synów bliźniaków Waldka i Marcysi Złotopolskich.
 • Marek i Barbara Złotopolscy (Kazimierz Kaczor, Anna Nehrebecka) – mają dwóch synów Waldka i Kacpra. Marek był senatorem, obecnie jest sołtysem Złotopolic. Barbara prowadziła fundację. Została napadnięta. Miała nowotwór mózgu, po uderzeniu podczas napadu, choroba spotęgowała się do takiego stopnia, że leczenie w Polsce nie miało sensu. Zmarła podczas operacji w Szwajcarii po długim leczeniu. W późniejszym czasie Marek interesował się Magdaleną, która pracowała u Złotopolskich jako gospodyni.
 • Waldek i Marcelina Złotopolscy (Andrzej Nejman, Magdalena Stużyńska/Katarzyna Pierścionek) – Waldek był starszym synem Barbary i Marka. Był mężem Weroniki, która zginęła w atakach na World Trade Center. Do jej śmierci wspólnie wychowywali jej syna i córkę z poprzedniego związku. Ponownie związał się z Marcysią Biernacką, córką posła Władysława Biernackiego. Waldek wyjechał do Kazachstanu, aby ratować Andrzeja Złotopolskiego, gdzie został aresztowany. Zginął w wypadku samochodowym we Lwowie. Marcysia studiuje marketing i zarządzanie. Pracuje w kawiarni Marty. Ma problemy ze wzrokiem i długo leczyła się za granicą. Mają synów bliźniaków Dionizego (Jan Kędzior) oraz Andrzeja (Mateusz Kędzior).
 • Kacper Złotopolski (Andrzej Piaseczny) – młodszy syn Marka i Barbary, znany jako piosenkarz Kacper Górniak. Nie ma szczęścia do kobiet. Przez pewien czas związany z Marylką Baką (która wyszła za mąż za Tomka Gabriela) oraz z Anetą Zając. Miał wypadek. Zapadł w śpiączkę z której wybudziła go najprawdopodobniej Maryna.
 • Weronika Złotopolska (Agnieszka Sitek) – pierwsza żona Waldka, rozwiodła się z Mirkiem Gabrielem, stryjecznym bratem Waldka i Kacpra, poślubiła Waldka, miała dzieci z pierwszego małżeństwa Antosia (Radek Gelber) i Oleńkę (Gabrysia Gelber). Oficjalnie przyjęło się, że zginęła w Nowym Jorku 11 września 2001 w czasie ataku terrorystycznego na World Trade Center.
 • Chris Kamieniecki (Piotr Machalica) – nieślubny syn Julii i Dionizego z czasów ich młodzieńczej miłości, urodzony w Nigerii już po ich rozstaniu; o jego istnieniu Julia powiedziała rodzinie dopiero kilka lat po śmierci Dionizego, który nigdy się o nim nie dowiedział.
 • Andrzej i Magdalena Złotopolscy (Andrzej Grabowski, Małgorzata Zajączkowska) – Andrzej jest kuzynem Marka z Kazachstanu, powrócił do Polski i ożenił się ze służącą Magdaleną po śmiertelnym wypadku jej męża. Został wybrany na nowego sołtysa Złotopolic, jednak wyjechał do Kazachstanu, gdzie został aresztowany, zostawił Magdalenę i zrzekł się majątku na rzecz Waldka. Magdalena wyszła ponownie za mąż za Chrisa, syna Julii i Dionizego.
 • Jan Złotopolski (Tomasz Ciachorowski) – prawnuk Konrada Złotopolskiego – brata dziadka Dionizego. Odwiedził Marcysię Złotopolską, by odnowić rodzinne kontakty. Uważa, że rodzinę dosięgła kara boża.
 • Zosia Złotopolska (Milena Suszyńska) – siostra Jana. Razem z nim mieszka w Zakroczymiu i postanawia nawiązać kontakt z krewnymi ze Złotopolic.

Rodzina Gabrielów[edytuj | edytuj kod]

 • Eleonora Gabriel zd. Złotopolska (Alina Janowska) – siostra bliźniaczka Dionizego, wdowa po komuniście, skłócona ze Złotopolskimi o majątek. Ma syna Wiesława.
 • Wiesław i Marta Gabriel (Paweł Wawrzecki, Ewa Ziętek) – mają dwóch synów: Tomasza i Mirosława. Wiesiek ma także córkę z pierwszego małżeństwa z Iloną Clark-Kowalską, Agatę (Marta pokochała ją jak własną córkę). Wiesiek jest komendantem komisariatu policji na warszawskim Dworcu Centralnym, a Marta prowadzi kawiarnię.
 • Tomasz i Marylka Gabriel (Piotr Szwedes, Anna Przybylska) – Tomasz jest prywatnym detektywem, Marylka byłą policjantką. Marylka wyjechała do pracy w Londynie.
 • Mirosław i Janina Gabriel (Radosław Elis, Monika Stefaniak) – Mirosław to starszy syn Marty i Wieśka, pierwszy mąż Weroniki Złotopolskiej, ojciec bliźniaków, które wychowują. Mają także adoptowaną nastoletnią córkę – Kasię. Są małżeństwem od 2002.
 • Kasia Gabriel (Klaudia Derebecka) – adoptowana córka Mirka i Janiny Gabrielów. Jest w klasie maturalnej.
 • Agata i Radosław Tulczyńscy (Paulina Młynarska-Moritz/ Aleksandra Woźniak, Jacek Rozenek) – ślub wzięli w tajemnicy przed rodziną, ponieważ matka Agaty, Ilona, nie akceptowała ich związku. Agata jest bizneswoman, przez 8 lat mieszkała w USA. Kiedyś związana była z Maksem Grubbą. Radek pochodzi z arystokratycznej rodziny. Jest lekarzem.

Pozostałe postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Józef Garliński (Jerzy Turek) – listonosz w Złotopolicach, przyjaciel domu Złotopolskich, chrzestny Kacpra i małego Dionizego, syna Waldka. Po latach starokawalerstwa próbował znaleźć towarzyszkę życia w Julii, wdowie po swoim zmarłym przyjacielu – Dionizym Złotopolskim.
 • Aniela Garlińska (Maria Maj) – siostra Józefa i ciotka Ziuka, wcześniej często wspominana w serialu, po raz pierwszy pojawia się jednak dopiero w odcinkach z 2009.
 • Ziuk i Różyczka Garlińscy (Filip Rojek, Angelika Andrys) – bratanek Józefa z Kazachstanu. Przyjechał do Złotopolic będąc już dorosłym mężczyzną, by poznać swoją rodzinę. Oprócz funkcji organisty w kościele, przejął od Józefa posadę listonosza. Ożenił się z Różyczką, córką Leona Borowego. Mają syna Oliwiera.
 • Elżbieta i Grzegorz Ordalscy (Małgorzata Rożniatowska, Grzegorz Komendarek) – mieszkają w Złotopolicach, Elżbieta jest właścicielką sklepu, a znacznie młodszy od niej Grzesio pracuje w kawiarni Marty jako kucharz.
 • Władysław Biernacki (Marek Siudym) – ojciec Marcysi, poseł. Wdowiec, ożenił się z młodszą kobietą, Moniką, która urodziła mu dziecko, po czym odeszła. Planował wspólną przyszłość ze swoją sekretarką, Joasią Jęczydło, która związała się jednak z policjantem Froteckim.
 • Ilona Clark-Kowalska (Ewa Kasprzyk) – pierwsza żona Wieśka, matka Agaty, bogata bizneswoman. Miała wielu mężów. Niezadowolona ze związku Agaty i Radka, którym pogardza, po 9 latach wyjeżdża ponownie do USA.
 • Organista Antoni Pereszczako (Eugeniusz Priwieziencew) – kościelny, organista i grabarz w Złotopolicach.
 • Emil Gilewski (Leon Niemczyk) – mieszkaniec Gostolina, przez wiele lat mieszkał w USA, zdobywając pokaźny majątek, a następnie powrócił do Polski; właściciel solarium w Załuskach. Dawna miłość Eleonory, której po latach nie chciał jednak już poślubić.

Obsada aktorska serialu[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Okres
Anna Milewska Julia Złotopolska 1998–2010
Kazimierz Kaczor Marek Złotopolski 1997–2010
Katarzyna Pierścionek Marcysia Złotopolska (#2) 2010
Jan Kędzior Dionizy Złotopolski Junior 2006–2009
Mateusz Kędzior Andrzej Złotopolski Junior 2006–2010
Andrzej Piaseczny Kacper Złotopolski – Górniak 1997–2010
Piotr Machalica Chris Kamieniecki 2007–2010
Tomasz Ciachorowski Jan Złotopolski 2008–2010
Milena Suszyńska Zofia Złotopolska 2008–2010
Alina Janowska Eleonora Złotopolska – Gabriel 1997–2010
Paweł Wawrzecki Wiesław Gabriel 1997–2010
Ewa Ziętek Marta Gabriel 1997–2010
Piotr Szwedes Tomasz Gabriel 1997–2010
Anna Przybylska Maryla Gabriel 1998–2007, 2009–2010
Małgorzata Zajączkowska Magdalena Złotopolska 2004–2010
Małgorzata Rożniatowska Elżbieta Kleczkowska-Ordalska 1998–2010
Grzegorz Komendarek Grzegorz Ordalski 1998–2010
Marek Siudym Władysław Biernacki 1998–2010
Filip Rojek Ziuk Garliński 2005–2010
Arkadiusz Janiczek Jerzy Marciniak „Rudy” 1998–2010
Anna Dereszowska Kalina Fatalska 2002–2010
Maciej Makowski Piotr Hartowny 2002–2010
Agnieszka Wielgosz Agnieszka Koral 2007–2010
Wojciech Kalarus Ryszard Frotecki 1998–2010
Joanna Orleańska Joanna Frotecka 1998–2010
Wiktoria Adejumo Wera Frotecka 2009–2010
Leszek Zduń Wikary Franciszek Wysocki 1998–2010
Maria Maj Aniela Garlińska 2009–2010
Kinga Ciesielska Katarzyna Zalewska 2004–2010
Robert Kowalski Roman Zalewski 2002–2010
Klaudia Halejcio Angelika Kwaśniewska 2003–2010
Klaudia Derebecka Kasia Gabriel 2008–2010
Grażyna Strachota Marita Collin-Urbańska-Dunin 1998, 2000–2005, 2009–2010
Paulina Chruściel Berta 2009–2010
Grzegorz Przybył James Moon 2009–2010
Mateusz Jordan Sławomir Śliwiński 2010
Joanna Jeżewska Dyrektorka banku 2010
Radosław Elis Mirek Gabriel 1997–2010
Monika Stefaniak Janina Gabriel 2002–2010
Jacek Rozenek Radosław Tulczyński 2005–2010
Adam Ferency Marcel 1997–2010
Leszek Teleszyński Jerzy Kowalski 1997–2010
Grzegorz Okrasa Barman Stefan 1998–2010
Angelika Andrys Róża Garlińska 2007–2010
Wiesław Wójcik Leon Borowy 1997–2010
Violetta Arlak Elwira Kwaśniewska 2009–2010
Stanisław Mikulski Stanisław Gwis 2008–2010
Kazimierz Orzechowski Ks. Leski 1997–2008, 2010
Agnieszka Martyna Magda, koleżanka Tomka Gabriela 1997
Paulina Młynarska-Moritz Agata Gabriel (#1) 1997–1999
Anna Nehrebecka Barbara Złotopolska 1997–2000
Jan Jankowski Max Grubba 1997–2000
Agnieszka Sitek Weronika Złotopolska 1997–2001
Stanisława Celińska Klementyna Kęsikowa 1998–2002
Maciej Gąsiorek Policjant Mietek 1998–2002
Małgorzata Socha Kate, córka Wonsa 1998–1999, 2002–2003
Henryk Machalica Dionizy Złotopolski 1997–2003
Janusz Onufrowicz Policjant Jasio 1998–2004
Jerzy Łapiński Gromosław Jemioła 2002–2005
Eugeniusz Priwieziencew Antoni Pereszczako 1998–2005
Leon Niemczyk Emil Gilewski 1998–2005
Gustaw Lutkiewicz Zygmunt Karabasz 2000–2005
Beata Ścibakówna Mirella Dąbek 2000–2005
Renata Gabryjelska Ewa Kowalska 1997–2005
Andrzej Grabowski Andrzej Złotopolski 2004–2006
Krzysztof Stelmaszyk Jerzy Wons 1998–2006
Aleksy Awdiejew Fiedor Dunin 1999–2006
Bartłomiej Topa Zenek Pereszczako 1999–2006
Ewa Kasprzyk Ilona Clark-Kowalska 1998–2007
Aleksandra Woźniak Agata Gabriel-Tulczyńska (#2) 2005–2008
Joanna Kwiatkowska-Zduń Izabela Tulczyńska 2006–2008
Aleksandra Nieśpielak Viola, koleżanka Tomka 2007–2008
Andrzej Nejman Waldek Złotopolski 1997–2008
Jerzy Turek Józef Garliński 1997–2009
Magdalena Stużyńska Marcysia Złotopolska (#1) 1997–2009

Czołówki serialu[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza czołówka serialu była wyświetlana od 2 stycznia 1998 do 1999. Występowali:

 • Dionizy Złotopolski
 • Barbara Złotopolska
 • Marek Złotopolski
 • Kacper Złotopolski vel Kacper Górniak
 • Waldek Złotopolski
 • Eleonora Gabriel
 • Wiesiek Gabriel
 • Marta Gabriel
 • Tomek Gabriel
 • Agata Gabriel
 • Mirek Gabriel (do odcinka 48)
 • Weronika Gabriel
 • Pan Józef (od odcinka 49)

Druga czołówka była nadawana od 1999 do 2000. Występowali:

 • Dionizy Złotopolski
 • Barbara Złotopolska
 • Marek Złotopolski
 • Kacper Złotopolski vel Kacper Górniak
 • Waldek Złotopolski
 • Eleonora Gabriel
 • Marta Gabriel
 • Wiesiek Gabriel
 • Tomek Gabriel
 • Julia Złotopolska
 • Weronika Złotopolska
 • Pan Józef

Trzecia, najpopularniejsza czołówka była wyświetlana od 2000 do 7 czerwca 2009. Wzięli udział:

 • Dionizy Złotopolski (grał do 2003)
 • Julia Złotopolska
 • Marek Złotopolski
 • Kacper Złotopolski vel Kacper Górniak
 • Waldek Złotopolski
 • Weronika Złotopolska (grała do 2001)
 • Marcysia Biernacka-Złotopolska (od 2001)
 • Eleonora Gabriel
 • Marta Gabriel
 • Wiesiek Gabriel
 • Agata Gabriel (od odcinka 721)
 • Tomek Gabriel
 • Marylka Baka (później jako Marylka Gabriel)
 • Elżbieta Kleczkowska (w latach 2003–2005)
 • Pan Józef

Czwarta czołówka wyświetlana była od 11 czerwca 2009 do 25 grudnia 2010. Występowały w niej inne postacie, a ich zdjęcia zostały zmienione na aktualne:

 • Julia Złotopolska
 • Marek Złotopolski
 • Marcysia Złotopolska (od odcinka 1113)
 • Kacper Złotopolski
 • Magdalena Złotopolska
 • Eleonora Gabriel
 • Marta Gabriel
 • Wiesiek Gabriel
 • Tomek Gabriel
 • Marylka Gabriel
 • Kalina Fatalska
 • Rudy
 • Elżbieta Kleczkowska
 • Biernacki
 • Józef Garliński (w czołówce, tak jak poprzednio, jako „Pan Józef”, a od śmierci aktora grającego tę postać jego zdjęcie jest czarno-białe, do odcinka 1112)

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Premiera serii Finał serii Pora emisji
1 1–66 (66) 26 grudnia 1997 29 sierpnia 1998 piątek i sobota, 19:00
2 67–154 (88) 5 września 1998 27 czerwca 1999 sobota i niedziela, 15:30
3 155–248 (94) 4 września 1999 25 czerwca 2000 sobota, niedziela i święta, 15:00
4 249–339 (91) 16 września 2000 24 czerwca 2001
5 340–436 (97) 8 września 2001 23 czerwca 2002 sobota, niedziela i święta, 14:30
6 437–526 (90) 7 września 2002 15 czerwca 2003
7 527–605 (79) 20 września 2003 6 czerwca 2004
8 606–694 (89) 19 września 2004 26 czerwca 2005
9 695–784 (90) 10 września 2005 25 czerwca 2006
10 785–875 (91) 9 września 2006 24 czerwca 2007
11 876–967 (92) 8 września 2007 22 czerwca 2008
12 968–1058 (91) 6 września 2008 21 czerwca 2009
13 1059–1091 (33) 31 sierpnia 2009 29 grudnia 2009 poniedziałek i wtorek, 18:30[3]
14 1092–1104 (13) 7 marca 2010 6 czerwca 2010 niedziela i święta, 14:30
15 1105–1121 (17) 12 września 2010 25 grudnia 2010

Gwiazdka w Złotopolicach[edytuj | edytuj kod]

Jest to specjalny odcinek serialu w reżyserii Radosława Piwowarskiego z 24 grudnia 1999 roku. Wigilia w rodzinach Złotopolskich i Gabrielów ma dziwny przebieg. Dionizy dostaje paczkę od dawnego kolegi, który przed kilkudziesięciu laty wyemigrował do USA. W paczce jest hełm, który umożliwia oglądanie rzeczy fantastycznych. Pan Dionizy widzi Nigerię i Julię wśród Murzynów, którzy wybierają go na swojego króla. Rzeczywistość przeplata się z marzeniami, wspomnieniami i wizjami z tajemniczego hełmu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „Złotopolscy” znikną z anteny!. film.interia.pl. [dostęp 2018-12-25].
 2. Info o zakończeniu produkcji.
 3. Dwójka – Zapowiedzi i reklamy Listopad 2009 r., youtube.com [dostęp 2018-12-01] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]