Humvee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle
High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (Humvee)
High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (Humvee)
Inne nazwy HMMWV
Producent AM General
Okres produkcji od 1984
Dane techniczne
Segment Samochód terenowy
Typy nadwozia 4-drzwiowe SUV
Silniki 6,2 V8 Detroit Diesel,

6,5 V8 Detroit Diesel, 6,5 V8 Detroit Diesel Turbocharged L

Skrzynia biegów 3L80 - 3 biegowy automat turbo-hydromatic,

4L80-E - 4 biegowy automat sterowany elektronicznie

Rodzaj napędu staly 4x4
Długość 4,6 m
Szerokość 2,1 m
Wysokość 1.4 - 1.8 m
Masa własna od 2340 kg
Poj. zbiornika paliwa 26 us gal / 100 litrow
Liczba miejsc 4+1
Dane dodatkowe
Pokrewne Hummer H1
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wnętrze pojazdu

Humvee – to nazwa potoczna, wywodząca się od skrótu HMMWV, czyli High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle ("Wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilości"), określająca samochód terenowy opracowany dla armii Stanów Zjednoczonych przez AM General Corporation (firmę wywodzącą się z Willis-Overland Company). Później zaczęto produkować go w wersji cywilnej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wstępny projekt wielozadaniowego samochodu terenowego opracowanego dla armii Stanów Zjednoczonych powstał w 1979 roku. Oznaczono go jako M998 High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle. Miał on zastąpić pojazdy typu M151 i inne, starsze, pozostałe jeszcze w służbie lekkie pojazdy taktyczne. Po wygranym przetargu w 1983 rozpoczęły się przygotowania do rozpoczęcia seryjnej produkcji, do której doszło w 1985 roku. Samochód jest obecnie używany przez wiele armii świata (w Europie używa ich m.in. szwajcarska, polska i czeska), jednostki ratownicze, policyjne i straży pożarnej.
Chrzest bojowy odbył się wcześniej (interwencja w Panamie), lecz świat poznał go dopiero podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.
Sprzedaż luksusowych, cywilnych wersji pod nazwą Hummer H1 rozpoczęła się w 1992 roku. Sześć lat później AM General sprzedała prawa do marki koncernowi General Motors, który przemianował oryginalną nazwę auta na hummera H1.

Opis techniczny[edytuj | edytuj kod]

Charakteryzuje się stałym napędem na 4 koła, oparciem konstrukcji na stalowej ramie, niezależnym zawieszeniem wszystkich kół, dużą zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, wodoszczelnością całej konstrukcji. Opcjonalnie montowany jest system elektronicznej regulacji ciśnienia w oponach. Ponadto posiada otwieraną wyciętą tylną część wozu, co ułatwiało np.załadunek zaopatrzenia, piechoty oraz rannych.

W wersji wojskowej jest to samochód zdolny do przewożenia czterech żołnierzy, niewielkiego ładunku oraz ciągnięcia niewielkiego działa artyleryjskiego bądź przeciwlotniczego. Może być wyposażony w 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning M2HB, granatnik automatyczny Mk 19 lub wyrzutnię ppk BGM-71 TOW. Montowany jest na obrotnicy w stropie nadwozia. Pojazd stosuje się jako transporter piechoty, pojazd lekkiego wsparcia oraz jako sanitarkę. Pojazd HMMWV wykorzystano też w systemie M1097 Avenger jako samobieżną wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych FIM-92 Stinger. Od 2005 roku na wielu z amerykańskich pojazdów tego typu montuje się również karabinki CROWS sterowane od wewnątrz pojazdu, co utrudnia zabicie strzelców obsługujących karabin, co często zdarzało się przy odkrytych kabinach, zwłaszcza podczas walk ulicznych.

Przypisy